Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιο δυνατό σημα wifi θα πήγαιναν να το πάρω φιλέ μου,και μετά από αυτό που διάβασα μάλλον θα κάτσω στα αυγά μου με το 585.Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται το αδύναμο σήμα από λάθος ρυθμίσεις?

Κάποιος άλλος χρήστης!

Σε σχεση με το Netfaster IAD2 εχει ελαφρα χειροτερο wifi σημα. Εκει που επιανε το netfaster οριακα το Asus δεν φορτωνει καθολου.

Μιλαμε για απλο browsing σε κινητο. Με βολευει ομως το ASUS μιας και υποστηριζει εξωτερικο NTFS σκληρο, καθως και παραμετροποιηση γραμμης. Σε ethernet εχω καλυτερη ροη ιντερνετ. Το νετφαστερ καπου μπουκωνε και δεν υποστηριζε NTFS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην απογοητεύσεις περισσότερους, το linksys, αν και εσωτερικές οι κεραίες, είναι 3.56dbi, σε σχέση με τις 2 dbi του asus.Εγώ πάλι τις σύγκρινα με 5 dbi tp-link και η διαφορά ήταν ελάχιστη(με μετρήσεις).Από εταιρικό δε, καμία σχέση με thomson, zte, etc.Αν θέλετε περισσότερη κάλυψη, οι κερίες είναι αποσπώμενες, βάζετε ότι θέλετε, ανάλογα με τις ανάγκες σας ;)

Δεν σκοπευα να απογοητευσω κανενα. Για να ειμαι ειληκρινης δεν γνωριζα οτι router με εσωτερικη κεραια θα ειχε δυνατοτερη εκπομπη. Τωρα σε συγκριση με thomson, δεν υπαρχει συγκριση σε κανενα επιπεδο (δυστυχως το ειχα για 1 χρονο) οποτε θεωρω οτι ειναι σαφεστατα καλυτερη επιλογη. Οπως και να εχειευχαριστω για την πληροφορια για το linksys, δεν την ηξερα οποτε θα το ξαναβαλω σε λειτουργια και το asus θα το εχω για την θαλασσα (3g).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το δοκίμασα με έναν παλιό usb 2. Απογοητευτικά αποτελέσματα, 6.5 mbps μέσο όρο(5-8 έπιανε). Αρκετά μεγάλη διαφορά με το usb 3, αλλά και ο σκληρός είναι πενταετίας. Σημείωση, αυτές τις ταχύτητες τις πιάνει με ftp, μέσω browser. Αν βάλω την εφαρμογή aicloud(android, iPhone), οι ταχύτητες πέφτουν πολύ...

Για την κατανάλωση τώρα. Με μόνο το router στο μετρητή(brennenstuhl) σε διάστημα 26 ωρών:

KWh:0.2(μόνο πρώτο δεκαδικό δίνει)

Watt:12.3

Amp:0.12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατευθυντικές κεραίες με μεγάλο κέρδος δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερες.  

Τις βάζουμε μόνο όταν  θέλουμε να στείλουμε το σήμα σε συγκεκριμένη κατεύθυνση και μακρυά. 

Οι μικρές πολυκατευθυντικές κεραίες που έχουν τα ρούτερ είναι ότι πρέπει για το εσωτερικό ενός σπιτιού.

Δεν τις βάζουν για οικονομία. Τις βάζουν επειδή είναι  οι πλέον κατάλληλες.

Πανελάκια και omni 9dbi είναι καλές για να πιάνει καλά κάποιος γείτονας !

 

Μην ξεχνάμε και τους κανονισμούς.

Πεδία μεγαλύτερο των 20dbi  είναι παράνομα και ανθυγιεινά. 

Μακρυά από ενισχυτές, κεραίες κατευθυντικές μέσα σε σπίτια.

Βάλτε καλύτερα το κεφάλι σας στον φούρνο μικροκυμάτων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ σωστος νισαφι πια με τις κινεζοκεραιες με 20+ dbi. Παω να  το παρω και εγω , τελικα συνεργαζεται καλα με forthnet γραμμη και ισως ψιλοκλοτσαει σε οτε ; 

Και τελικα δεν το ειχαν ακομη στον Αρμαο ενω μου ειχαν πει οτι Τριτη θα ειναι εκει .

Επεξ/σία από dimyok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ύστερα απο αρκετές μέρες δοκιμή σε γραμμή ΟΤΕ με απόσταση περίπου 2,5 χλμ. διαπίστωσα ότι το μόντεμ του ΟΤΕ speedport entry 2I κρατάει καλύτερα την γραμμή χωρίς αποσυνδεσεις . Ενώ με αυτό λόγω snr πιανω καλύτερες ταχύτητες έχω περισσότερες αποσυνδεσεις. Θα πρέπει να ρίξω την ταχύτητα πιο κάτω απ αυτή που πιανω με του ΟΤΕ αλλά και πάλι δεν κρατάει συγχρονισμό τις αντίστοιχες μερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατανάλωση του router:

 

Από 22:30 εχθές ως 16:30 σήμερα δηλαδή σε 18 ώρες ο μετρητής έδειξε 0,072kwh.

 

low 2,7 w

max 5,2 w

 

Να σημειωθεί ότι στην πρίζα υπήρχε και η βάση του ασύρματου τηλεφώνου οπότε η ανωτέρω κατανάλωση είναι και για τα 2 μαζί.

 

Για την κατανάλωση τώρα. Με μόνο το router στο μετρητή(brennenstuhl) σε διάστημα 26 ωρών:

KWh:0.2(μόνο πρώτο δεκαδικό δίνει)

Watt:12.3

Amp:0.12

 

Μηπως ειχες πανω στο μοντεμ συνδεδεμενο τον USB2.0 portable δισκο που αναφέρεις; Γιατι βλεπω τρομερη διαφορά, περιπου +4/5/6 watt ("double score") σε σχεση με τον πρωτο συμφορουμιτη που εδωσε χθες μετρήσεις. Επισης δεν εχετε γραψει αν ειστε και οι δυο με wifi on και σε τι mode.

 

Ευχαριστω και τους δυο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι το ρουτερ ζεσταίνεται πάρα πολύ, σε σημείο που ψιλοκαίει το δάχτυλο αν το πιάσεις στη μέση από κάτω. Είναι ανοιχτό 24/7 με WiFi.

 

Σκέφτομαι να του χώσω κανά ανεμηστιράκι από κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειχες πανω στο μοντεμ συνδεδεμενο τον USB2.0 portable δισκο που αναφέρεις; Γιατι βλεπω τρομερη διαφορά, περιπου +4/5/6 watt ("double score") σε σχεση με τον πρωτο συμφορουμιτη που εδωσε χθες μετρήσεις. Επισης δεν εχετε γραψει αν ειστε και οι δυο με wifi on και σε τι mode.

 

Ευχαριστω και τους δυο σας.

Δεν είχα συνδεδεμένο τίποτα άλλο στο router, ούτε και στην πρίζα. Wi-Fi το έχω ανοικτό συνεχώς, και mode(?), τι εννοείς? Επίσης το έχω σε επαγγελματικό χώρο, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο στην κατανάλωση(στο τιμολόγιο παίζει σίγουρα

Edit: λοιπόν, μετά την επισήμανση σου, κατάλαβα το λάθος μου. Το router, είναι πάνω σε πολύπριζο, με κάνα 2 ακόμη συσκευές. Εγώ ο άσχετος, νόμιζα ότι μετρητής θα μετρούσε μόνο την υποδοχή που τον έχω συνδέσει. Οπότε με λίγα λόγια, γράψε λάθος μετρήσεις, sorry. Με το που το έβαλα μόνο του, έδειξε 4.2 watt, οπότε ο προηγούμενος Έχει δίκιο, απλά αφαίρεσε λίγο απ'τα δικά του αποτελέσματα, για το ασύρματο που έχει πάνω. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να το βάλω σε άλλη πρίζα, γιατί στοχεύω με κατευθυντική σε ορισμένη κατεύθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό που δουλευω τωρα παντως (ένα huawei παλιο του ΟΤΕ), ζηταει 4.9W και είναι σχεδόν παγωμενο σε ολη του την επιφανεια (θερμ. περιβάλλοντος 24-25 βαθμοι). Με προβληματιζει (κυριως ξενιζει) το ότι αυτό του θεματος εχει ιδια (αν όχι και λιγο χαμηλοτερη καταναλωση) αλλα παρολα αυτά υπερθερμαινεται όπως λεει ο συμφορουμιτης:unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...