Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου κρατησε με snr 0.1 μια μερα χωρις αποσυνδεσεις

 

το εβαλα ομως σε 3 το οποιο ειναι πιο ρεαλιστικο κ ενδεχομενος πιο απροβληματιστο

 

γενικως σε κοντινες καλες γραμμες το ρουτερακι κρατα απροσμενα καλα πολυ χαμηλα snr με ελαχιστα errors για τετοια νουμερα snr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 741
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου κρατησε με snr 0.1 μια μερα χωρις αποσυνδεσεις

 

το εβαλα ομως σε 3 το οποιο ειναι πιο ρεαλιστικο κ ενδεχομενος πιο απροβληματιστο

 

γενικως σε κοντινες καλες γραμμες το ρουτερακι κρατα απροσμενα καλα πολυ χαμηλα snr με ελαχιστα errors για τετοια νουμερα snr

 

Και εμένα τα ίδια, το μεσημέρι άρχισε να κολλάει στο browsing και μπαίνω μέσα και βλέπω τα CRC ανέβαιναν κατά χιλιάδες, αν και δεν έκανε αποσύνδεση, το έκλεισα μόνος μου γιατί δεν παλευόταν...Το ανέβασα στα 2db έχασα περίπου μισό mbps πλέον κλειδώνει στα 17400 αλλά φαίνεται σταθερό, θα δούμε...

 

Έχετε κάποιο πρόβλημα με τον download master όταν βάζετε torrent; Μόλις το προσθέτω σαν να κολλάει όλο το σύστημα και το κεντρικό interface του router και αν ξεκινήσει μετά από ώρα να κατεβάζει αργεί πάρα πολύ και η ταχύτητα μπορεί να φτάσει μέχρι 150kbps, ξαναπέφτει και πάει έτσι. Δεν ξέρω βέβαια μήπως φταίει το ότι έχω βάλει ένα 16αρι φλασάκι για δοκιμή και όχι σκληρό δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειδα :P  . Ε στον Αρμαο στο Ηρακλειο εφεραν 8 κομματια  με χαρτακια 36,90 . Χρονιαρα μερα δεν ειπα τιποτα

Tί να πείς?

Η προσφορά αναφέρεται σε καταστήματα wind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ειδα :P  . Ε στον Αρμαο στο Ηρακλειο εφεραν 8 κομματια  με χαρτακια 36,90 . Χρονιαρα μερα δεν ειπα τιποτα

Αρα δεν το πηρες από κατάστημα wind στην τιμη που λες. (Αρμαος = ;;; , κατι λεει και για telecom wind στο google... edit-add, βλεπω και φωτο google maps, είναι επισημο κατάστημα wind; )

 

Διορθωσε το χθεσινο ποστ σου γιατι άλλο καταλαβαίνουμε εκει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν το πηρες από κατάστημα wind στην τιμη που λες. (Αρμαος = ;;; , κατι λεει και για telecom wind στο google... edit-add, βλεπω και φωτο google maps, είναι επισημο κατάστημα wind; )

 

Διορθωσε το χθεσινο ποστ σου γιατι άλλο καταλαβαίνουμε εκει. ;)

Δάσκαλε δεν είδα ακόμη Εάν εγκρίνεις ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχω κανει ακομα κινηση και ουτε με βλεπω... Αν επιβεβαιωνε καποιος αυτό που λεγαμε την προηγουμενη βδομαδα, ότι το στριμαρισμα δουλευει αψογα και απροβλημάτιστα, θα το χτυπουσα μονο γι' αυτό (μιας και πειραζω snr και με αυτό που εχω τωρα, ένα huawei παλιο του οτε). Οσο βλεπω/διαβαζω ενδείξεις για το αντιθετο, είμαι μακρια του. Αν ηταν vdsl αρα και future proof θα το "ρισκαριζα" ευκολοτερα.

 

Τωρα αν καποιος δεν εχει καθολου μοντεμ-ρουτερ, ισως είναι καλη περιπτωση και δεν θελει σκεψη πολλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το στριμαρισμα ο καθενας το εκλαμβανει διαφορετικα αναφερω τα κατωθι

εχω συνδεσει εναν 2GB δισκο Samsung M3 portable.

Εκει κατεβαζω τα torrents. (εργα και σειρες κυριως, αντε και κανα σημαντικο αρχειο). Κατεβαινουν στον δισκο που ειναι συνδεδεμενος πανω στο ρουτερ

Με LAN παιζουν - στριμαρονται οι ταινιες απροβληματιστα τα παντα ολα δεν υπαρχει κανενα θεμα ακομη και με το utorrent ανοιχτο να ανεβαζει σε 70kbps (max upload rate που το εχω παντα)

Με wifi επισης παιζει καλα σε windows 7 σε αποσταση 6-7 μετρα. Με τοιχο αρχιζουν σπασιματα.

Σε macbook pro 2015 (αποκλειστικα wifi) δεν υπαρχουν καθολου σπασιματα. Επισης sopcast παιζει καλα.

Συγκρινοντας με το παλιο νετφαστερ2 θα ελεγα οτι υπερεχει στο οτι δεν "μπουκωνει" οταν εχει πολλες συσκευες συνδεδεμενες και κλειδωνει σαφως ψηλοτερα με πειραγμα του snr (με νετφαστερ κλειδωνα 12-13....τωρα με snr στο 4 πιανω και 17). Γενικοτερα και το browsing στο ιντερνετ ειναι πιο γρηγορο.

Το wifi του ASUS ειναι σιγουρα πιο αδυναμο απο αυτο του Netfaster, κατι το οποιο θεωρω και το μελανο του σημειο. Αλλιως το μηχανακι θα ηταν το απολυτο vfm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν το πηρες από κατάστημα wind στην τιμη που λες. (Αρμαος = ;;; , κατι λεει και για telecom wind στο google... edit-add, βλεπω και φωτο google maps, είναι επισημο κατάστημα wind; )

 

Διορθωσε το χθεσινο ποστ σου γιατι άλλο καταλαβαίνουμε εκει. ;)

Μεγαλη - μεγαλη ταμπελα WIND store εχει . Για τους μη Ηρακλειωτες ειναι αλλο καταστημα απο αυτο που πουλαει συναγερμους . Ειχε καποια κομματια που δεν ειναι κρατημενα , αλλιως νεες παραλαβες  απο 5 Μαιου ισως. Αν δεν ειναι wind franchise σβηστο να μην μου πουνε οτι κανω διαφημιση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχα αγοράσει το Netgear DGN 2200 πρίν λίγους μήνες μάλλον θα το έπαιρνα.

 

Λειτουργεί σωστά σε Forthnet;

 

Οταν η καλωδίωση έχει πρόβλημα το Asus κάνει αποσυνδέσεις όπως το Netgear;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είχα αγοράσει το Netgear DGN 2200 πρίν λίγους μήνες μάλλον θα το έπαιρνα.

 

Λειτουργεί σωστά σε Forthnet;

 

Οταν η καλωδίωση έχει πρόβλημα το Asus κάνει αποσυνδέσεις όπως το Netgear;

Είχα το ίδιο από το 2013,εξαιρετικο το netgear, νομίζω το Asus είναι λίγο καλύτερο....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...