Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να βάλεις firmware beta μορφής στο routerάκι. Απολύτως κανένας. Πηγαίνεις στο site της Asus, κατεβάζεις την τελευταία official έκδοση (1.1.0.4) και την περνάς. Κι αν κάποια στιγμή θέλεις μετά από καιρό, κάνεις ένα έλεγχο κι αν υπάρχει επίσημη official έκδοση νεότερη την περνάς. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεται (ναι με "αι") beta έκδοση στον κόσμο που μόλις αγοράζει κάτι και θέλει να το δεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

 

Ευχαριστώ πολύ αδερφέ! Δεν καταργεί τις ρυθμίσεις για snr η 1.1.0.4 έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία καλησπέρα, μόλις το πήρα και εγώ, από την wind έχει μέσα περασμένη την 1.0.9.7 στο επίσημο site της asus βλέπω ότι η τελευταία που δίνουν διαθέσιμη είναι η 1.1.0.4, οπότε ποια περνάμε τελικά αυτή της asus ή την 1.1.1.2 που δίνει ο φίλος από πάνω; Είμαι σε forthnet δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην επιλογή ο πάροχος...

Kαι γώ είμαι σε Forthnet, έχω περάσει -αμέσως- το 1.1.1.2 firmware και όλα ΟΚ+!

...Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί προτείνεται (ναι με "αι") beta έκδοση στον κόσμο που μόλις αγοράζει κάτι και θέλει να το δεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Γιατί απλούστατα το Asus DSL-N14U με το firmware 1.1.1.2 λειτουργεί...απροβλημάτιστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι γώ είμαι σε Forthnet, έχω περάσει -αμέσως- το 1.1.1.2 firmware και όλα ΟΚ+!

Γιατί απλούστατα το Asus DSL-N14U με το firmware 1.1.1.2 λειτουργεί...απροβλημάτιστα!

 

Δεν διαφωνώ. Γιατί όμως να προτείνεις ένα firmware που δεν είναι listed στο support page της Asus σε κάποιον που δεν έχει ανάγκη απο beta έκδοση; Γνώμη μου, προτείνεις το επίσημο Non beta και απλά παραθέτεις και το beta ώστε να μπορεί να κρίνει ο καθένας τι πρέπει και τι θέλει να βάλει.

 

Ο απλός user δεν έχει ανάγκη απο beta γιατί απλά θέλει το κεφάλι του ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ. Γιατί όμως να προτείνεις ένα firmware που δεν είναι listed στο support page της Asus σε κάποιον που δεν έχει ανάγκη απο beta έκδοση; Γνώμη μου, προτείνεις το επίσημο Non beta και απλά παραθέτεις και το beta ώστε να μπορεί να κρίνει ο καθένας τι πρέπει και τι θέλει να βάλει.

 

Ο απλός user δεν έχει ανάγκη απο beta γιατί απλά θέλει το κεφάλι του ήσυχο.

Στο ειδικό για Μodems / Routers Ελληνικό forum αλλά και στο αντίστοιχο Ιταλικό (τα οποία εμπιστεύομαι) προτείνουν αυτό, ε κάτι παραπάνω δεν θα ξέρουν από μας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ειδικό για Μodems / Routers Ελληνικό forum αλλά και στο αντίστοιχο Ιταλικό (τα οποία εμπιστεύομαι) προτείνουν αυτό, ε κάτι παραπάνω δεν θα ξέρουν από μας?

 

Μπορείς να προτείνεις ότι θέλεις. Και ναι προφανώς κάτι θα ξέρουν. Απλά όταν το προτείνεις, αν θέλεις να βοηθήσεις πραγματικά, λες στον άλλο ότι αυτό που του δίνεις είναι BETA κι ότι αν θέλει το επίσημο, υπάρχει στο site της Asus και είναι το 1.1.0.4. Ώστε να διαλέξει τι θέλει.

Αυτή είναι απλά η γνώμη η δική μου. Μπορεί να είμαι λάθος, καθένας διαλέγει και παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα την official και όχι την beta έκδοση παιδιά ειδικά για αρχή ώστε να διαπιστώνουμε τι παίζει με το router και αν έχει προβλήματα κλπ. Ειδικά τώρα που παραμετροποιούμε το SNR και πειράζουμε αρκετά πράγματα θα πρέπει τουλάχιστον από θέμα firmware να είμαστε εξασφαλισμένοι ώστε να βρίσκουμε ευκολότερα τι πάει στραβά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα την official και όχι την beta έκδοση παιδιά ειδικά για αρχή ώστε να διαπιστώνουμε τι παίζει με το router και αν έχει προβλήματα κλπ. Ειδικά τώρα που παραμετροποιούμε το SNR και πειράζουμε αρκετά πράγματα θα πρέπει τουλάχιστον από θέμα firmware να είμαστε εξασφαλισμένοι ώστε να βρίσκουμε ευκολότερα τι πάει στραβά...

 

Μπορείς να το πείς και έτσι. Απλά...δεν βρίσκω λόγο να πάω σε beta προσωπικά. Οπότε όταν είναι να προτείνω, προτείνω και τα 2 και διαλέγεις τι θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινετε να κανουμε τηλεφωνικη παραγγελια ή πρεπει να παμε αναγκαστικα απο το καταστημα?

εγω που τους πηρα τηλεφωνο απ το κινητο μου (χωρις να εχω Γουιντ) αφου μιλησα μαζι τους και τους ειπα τι θελω και με ποιον κωδικο μου ειπαν οτι δεν γινεται και πρεπει να παω σε καταστημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ρουτεράκι τα σπάει: http://prnt.sc/axtpvy . Πριν είχα 15000/900 σε fastpath και με έχει πάει στα 18021/1021. Βέβαια έχω βάλει snr 0.1 άλλα καμία αποσύνδεση από χθες. Λίγο τα CRC ανεβαίνουν, λογικό βέβαια, με το παλιό router είχα περίπου 100 την μέρα, ενώ με αυτό και με το snr σε 0.1 έχουν ανέβει σε 700 μέσα σε 18 ώρες, δεν με επηρεάζει πάντως κάπου οπότε απροβλημάτιστα. Επίσης, έχει τρομερές δυνατότητες για τη θύρα USB που διαθέτει, πραγματικά κάνεις ότι θέλεις. Προσωπικά δεν πρέπει να έχετε δίλημμα για αγορά ή όχι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν μας λες ποιο ειχες και ησουν στα 15.000.
Επισης δεν μας λες χωρις να πειράζεις το snr ποσο πηγες με το που εβαλες πανω αυτό του θεματος. Επισης τα στοιχεια της γραμμης σου, attenuation και αποσταση από Dslam. ( το attenuation φαινεται στην φωτο). Ουτε τον παροχο σου (για να υποθεσουμε το αρχικο snr)

Αυτα είναι που εχουν σημασια για να καταλάβουμε ποσο (και αν) είναι καλυτερο σε θεμα συγχρονισμού. Γιατι είναι πολλα τα μοντεμακια που μπορεις να πειράξεις snr, οποτε το να λεμε ότι τα σπαει επειδή ριχνοντας το snr ανεβάζουμε συγχρονισμο δεν είναι κατι που εχει αξια ουτε και ιδιαιτερο νοημα. Αυτο συμβαινει παντα οταν ριχνουμε το snr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ρουτεράκι τα σπάει: http://prnt.sc/axtpvy . Πριν είχα 15000/900 σε fastpath και με έχει πάει στα 18021/1021. Βέβαια έχω βάλει snr 0.1 άλλα καμία αποσύνδεση από χθες. Λίγο τα CRC ανεβαίνουν, λογικό βέβαια, με το παλιό router είχα περίπου 100 την μέρα, ενώ με αυτό και με το snr σε 0.1 έχουν ανέβει σε 700 μέσα σε 18 ώρες, δεν με επηρεάζει πάντως κάπου οπότε απροβλημάτιστα. Επίσης, έχει τρομερές δυνατότητες για τη θύρα USB που διαθέτει, πραγματικά κάνεις ότι θέλεις. Προσωπικά δεν πρέπει να έχετε δίλημμα για αγορά ή όχι... 

 

Το καταλαβαινεις βεβαια οτι το snr 0.1 δεν ειναι ρεαλιστικο νουμερο. μπορει να "αντεξεις" μερικες μερες (στην καλυτερη) και μετα θα πεσει εκει που πρεπει να ειναι. Τωρα αν εισαι διατεθημενος καθε φορα να το "πειραζεις" ωστε να εχεις τη θεωρητικα μεγιστη ταχυτητα... πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες ποιο ειχες και ησουν στα 15.000.

Επισης δεν μας λες χωρις να πειράζεις το snr ποσο πηγες με το που εβαλες πανω αυτό του θεματος. Επισης τα στοιχεια της γραμμης σου, attenuation και αποσταση από Dslam. ( το attenuation φαινεται στην φωτο). Ουτε τον παροχο σου (για να υποθεσουμε το αρχικο snr)

 

Αυτα είναι που εχουν σημασια για να καταλάβουμε ποσο (και αν) είναι καλυτερο σε θεμα συγχρονισμού. Γιατι είναι πολλα τα μοντεμακια που μπορεις να πειράξεις snr, οποτε το να λεμε ότι τα σπαει επειδή ριχνοντας το snr ανεβάζουμε συγχρονισμο δεν είναι κατι που εχει αξια ουτε και ιδιαιτερο νοημα. Αυτο συμβαινει παντα οταν ριχνουμε το snr.

 

Καταρχήν, είχα το technicolor tg589vn το οποίο είναι vdsl/adsl router και μου είχε μείνει από παλιά που είχα vdsl. Με το συγκεκριμένο συγχρόνιζα 15000/900 . Όταν έβαλα το asus πάνω στη γραμμή συγχρόνισε περίπου στα ίδια, 15.500/1000 χωρίς να πειράξω το snr .Το αρχικό snr όπως είχε ρυθμιστεί από τον πάροχο μου(forthnet) ήταν στο 6.1 . Αμέσως μόλις έβαλα το asus το κατέβασα σε 0.1 και πλέον έχω τις ταχύτητες που περιγράφονται παραπάνω. Επίσης, είδα και μια μικρή διαφορά στο ping το οποίο από 9ms κατέβηκε στα 6ms. 

 

 

Το καταλαβαινεις βεβαια οτι το snr 0.1 δεν ειναι ρεαλιστικο νουμερο. μπορει να "αντεξεις" μερικες μερες (στην καλυτερη) και μετα θα πεσει εκει που πρεπει να ειναι. Τωρα αν εισαι διατεθημενος καθε φορα να το "πειραζεις" ωστε να εχεις τη θεωρητικα μεγιστη ταχυτητα... πασο.

 

Εντάξει δοκιμές κάνω, άμα δω ότι έχει αποσυνδέσεις κλπ θα το ανεβάζω κατά μια μονάδα μέχρι να σταθεροποιηθεί κάπου. Πάντως με το 6αρι που έδινε η forthnet αποσύνδεση γινόταν μόνο όταν έπεφτε το ρεύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...