Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι το 2i ειναι μαλλον εκανα λαθος, το θεμα ειναι οτι εχει τρελα προβληματα στο ασυρματο ιντερνετ πεταει συσκευες απενεργοποιειτε και χαμηλες ταχυτητες, για αυτο θελω να το αντικαταστησω με ενα καινουργιο σε budget 80-100 ευρω max

αν εχεις voip τηλεφωνια δεν ειναι τοσο ευκολα.δες πιο κατω τι γραφω.

 

με το μπρικι του οτε ζτε πλεον ψηνω και καστανα,τελικα για 24 adsl του οτε κανει αυτο?

TP-LINK TD-W9980B v1 ????/..η να παρω κανα αλλο?τι λετε?

οχι το b εκτος αν εχεις annex b.τα υπολοιπα τα εγραψαν πιο πανω.κατα τα αλλα μια χαρα ρουτερακι

 

'Ιδιου επιπέδου μου φαίνεται. Με προβληματίζει όμως το ότι το δίνουν σε crazy Synday..

Xμ..έχω ξαμακούσει αυτό για το wifi του και από άλλους. Τι εννοείς απενεργοποιείται σε χαμηλές ταχύτητες? Πιο απενεργοποιείται? Το ρούτερ ή το ασύρματό του? Από τον ΟΤΕ τι σου είπαν για το θέμα?

Ρωτώ διότι σε 1-2 μήνες πάω και γω σε vdsl και μάλλον θα μείνω στο ρουτερ του παρόχου (ΟΤΕ) τουλάχιστον για αρχή. Ένα μόνο μοντέλο συγκεκριμένο δίνει για vdsl ο ΟΤΕ? Αυτό? Ή μπορούμε να διαλέξουμε?

Από την άλλη μου φαίνεται κουφό να δίνει τέτοια μπακατέλα ο πάροχος (σίγουρα δεν θα είναι asus ή tp-link αλλά..)

απειρες σαβουρες εχουν δωσει οι παροχοι κατα καιρους ακομα και σε Professional πακετα.ναι μονο αυτο δινει ο οτε πιο παλια εδινε το speedport w724.μπορεις βεβαια να βαλεις αλλο modem/router να κανει το sync και το speedport να κανει την τηλεφωνια ή να βαλεις καποιο  access point Πανω ή καποιο ρουτερ να κανει κληση Pppoe πισω απο το speedport.Λυσεις διαφορες.

 

Πολλές φορές έχει πολύ χαμηλές ταχύτητες στο WiFi. Κάποιες φορές ενώ είναι ανοιχτό το λαμπάκι του WiFi η συσκευές δε το βλέπουν και πρέπει να κάνεις restart το router για να φτιάξει. Έχω μιλήσει με τον ΟΤΕ και μου το έχουν κάνει αλλαγή ήδη μια φορά αλλά πάλι έχει το ίδιο πρόβλημα. Αν το θες για σοβαρή χρήση WiFi, θα σε πρότεινα να πάρεις άλλο, στο θέμα ethernet είναι καλό δεν υπάρχει θέμα

δοκιμασε να το βαλεις σε g.only αντι για b/g/n ή αν το αφησεις n δες αν μπορεις να βαλεις Channel width 20 αντιγια 20/40 ή auto.

καλα πολλες φορες κανουν αλλαγη σε ρουτερ που δεν εχουν θεμα απλα ειναι προβληματα εκ κατασκευης.

 

Απ ότι βλεπω δεν εχει 5Ghz, μόνο 2.4. Έχεις παίξει με ρυθμίσεις? π.χ encryption type, bandwith, maximum clients, transmission power @ priority?

Ο Οτε σαν σημείωση γράφει

Σημείωση : Η απόδοση του ασύρματου δικτύου σας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Εάν αντιμετωπίζετε αποσυνδέσεις ή χαμηλές ταχύτητες συνίσταται η προσωρινή απενεργοποίηση ασύρματων πηγών / συσκευών που εκπέμπουν στη συχνότητα 2.4Ghz. Επίσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποια εφαρμογή ανάλυσης ασύρματων δικτύων στο smartphone σας για δείτε ποιο είναι το καταλληλότερο κανάλι για τον χώρο σας.

Μήπως παίζει κάτι τέτοιο με το σετ απ σου?

καλα το speedport ετσι και αλλιως δεν ειναι κατι το τρελλο.

Μειώνεις το κόστος σου στο 1/10 και δίνεις τιμή στα 5/10 ;

Κάπως έτσι το βλέπω.

 

Τέλος πάντων, τι τα λέω σε εσένα, αφού ότι και να πω, η DT κάνει κουμάντο.

 

αυτο ισχυει απλα επρεπε να γινει και να γυρισουμε σε voip τεχνολογικα

Όταν είχα αλλάξει πρώτη φορά δεν είχα πειράξει τπτ και κάτι κάναν οι τεχνικοί και έφτιαξε για ένα 2μερο. Τώρα στο δεύτερο έχω βάλει προτεραιότητα στο WiFi και το limit των συσκευών αλλά πάλι κάνει το ίδιο. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι θέματα βγάζει όταν είναι το πισι ανοιχτό (ακόμα και αν δεν κάνει τπτ, σε σχέση με το ίντερνετ) ενώ όταν είναι κλειστό δεν υπάρχει θέμα.

μπορει απλα να σου αλλαξαν κανα καναλι απο μακρυα.δοκιμασε πιο νεους drivers στην καρτα του pc ή αν ειναι με καλωδιο και μπορεις να το βαλεις ασυρματα ή το αναποδο δοκιμασε το σαν δοκιμη να δει αν θα παιξει. οπως και το Wifi βαλτο οπως ειπαμε σε g αντι για n να δεις αν θα αλλαξει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο ολα αυτα στο asus Θα πηγαινα μεσα στο tp link και μετα dlink .υπαρχει και το n12e και το N10 αλλα πρεπει να δεις στο Manual αν μπορεις να αλλαξεις Margin.επισης για τις αποσυνδεσεις κτλ θελει αρκετα τεστ πχ στον κατανεμητη/χωνευτη να δεις αν θα στα κανει αυτα γιατι μπορει να ειναι και θεμα καλωδιωσης σε σενα και να αλλαξεις παροχο να εχεις τα ιδια.

 

Εχω σκεφτεί και εγω οτι μπορεί να ειναι θεμα καλωδίωσης, να αλλάξω παροχο και να εχω παλι πρόβλημα.

Ας ελέγξουν κι ας μου πουνε οτι φταίνε οι καλωδιώσεις για να μην το κουράζουμε άλλο, αλλά οσο μου λένε οτι ολα ειναι οκ και φεύγουν εγω θα το ψάχνω οσο μπορώ.

 

Να σε ρωτήσω και κατι άλλο...

Για modem/routers που ρυθμίζουν το Noise Margin είναι εύκολα στο να το κανει ενας μέσος χρήστης  απο το μενού του ρουτερ ή πρέπει να εισαι χακερ?

Πχ οι γνώσεις μου εμένα περιορίζονται στο να αλλάξω τον κωδικό, το SSID του ρουτερ και να βλεπω κάποια στατιστικά της σύνδεσής μου.

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

 

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις τι τσιπάκι εχει το νετφαστερ ιαντ που έδινε η χολ πριν πολλα χρονια?

Με το συγκεκριμένο κλειδώνω ενα μέγα πιο πανω απο το ζτε του παρόχου.Λογικα συνεργάζεται καλυτερα με το dslam.Κι επειδή τα εχει παίξει και ειναι να κανω αγορα αναγκαστικά λέω να πάρω κατι που να συργαζεται καλα και να μην πάρω κατι στην τύχη.οποια βοήθεια καλοδεχούμενη...Ευχαριστω.

post-208031-0-39975400-1489163418_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της Xiaomi το Mi WiFi Router 3 θα παίζει σε ADSL/VDSL. Άσχετα με την υποστήριξη τι παίζει; Δηλαδή το κουμπώνεις και παίζει ή χρειάζεται και άλλο απο πίσω γιατι δεν ειναι modem?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμία πρόταση για κάτι καλό σε τιμή γύρω στα εκατό (εκατό δεν μπορώ να δώσω δηλαδή).

 

 

 

Infineon PSB7200ZDW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμία πρόταση για κάτι καλό σε τιμή γύρω στα εκατό (εκατό δεν μπορώ να δώσω δηλαδή).

 

αν ψάχνεις για modem-router με infineon τοτε δες αυτό.  http://www.skroutz.gr/s/7827007/TP-LINK-Archer-VR200-v1.html

 

έχω γράψει μια μικρή αναλυση 2-4 σελίδες πιο πίσω. τσεκαρε το και αν θες κατι ρωτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψάχνεις για modem-router με infineon τοτε δες αυτό. http://www.skroutz.gr/s/7827007/TP-LINK-Archer-VR200-v1.html

 

έχω γράψει μια μικρή αναλυση 2-4 σελίδες πιο πίσω. τσεκαρε το και αν θες κατι ρωτας

Σ´ευχαριστω...Θα το ψάξω.Βασικα δεν ειμαι σίγουρος ποιο ειναι το τσιπ του dslam αλλα ειδα οτι με το νετφαστερ ιαντ κλειδώνω πιο πανω απο αυτο του παρόχου και γι'αυτό ρώτησα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα παιδια.

Εχω συνδεση ΟΤΕ adsl 24 και με το μοντεμ του οτε, πιανω γενικα καλες ταχυτητες (16-17) σε download, αλλα η ασυρματη συνδεση μου παρουσιαζει καθε τοσο αρκετες αποσυνδεσεις, ακομα και με το λαμπακια λειτουργιας αναμμένα....

 

Ψαχνω λοιπον για ενα καλο & αξιόπιστο modem/router, σχετικά εύκολο στην εγκατάσταση και με δυνατότητα μελ. αναβάθμισης σε VDSL.

 

(Αυτη τη στιγμη συνδεονται πανω 2 υπολογιστες (wf), ps4 (wf), tv (wf), media player (wf) αποκωδ. otetv, iptv, xbox360 και κανενα κινητο/tablet περιστασιακα.) - δε σημαινει πως λειτουργούν όλα ταυτόχρονα όμως ε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έφυγα από adsl 24άρι Forthnet και Thomson 585 v8 (generic firmware) και πήγα ΟΤΕ vdsl 30άρι. Μου έδωσαν το speed port entry 2i. Η γραμμή μου είναι απλή PSTN και η χρήση οικιακή με κατέβασμα και αρκετές wifi συσκευές. Μπορείτε να προτείνετε κάτι μέχρι 100€ για σταθερότητα, ταχύτητητα και ίσως αποφυγή παρακολούθησης από τον μεγάλο αδελφο :-D ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...