Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι θέμα της DT ή των θυγατρικών που έχει σε άλλες χώρες.

Πολλοί μεγάλοι πάροχοι σε όλο τον κόσμο (και ειδικά στην Ευρώπη) έχουν ήδη ανακοινώσει σταδιακή κατάργηση του ISDN και χρήση του VoIP. Είναι το μέλλον από κάθε άποψη, είτε μας αρέσει είτε όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ok ευχαριστω, τον οδηγό τον είχα δει απλα δεν ήξερα ότι κάνει και για το 8970. Και εμενα κάθεται και θέλω να το βάλω σε vdsl ότε. Για το 2.5 δίκτυο, είμαι μια χαρά.

Ναι έκανε τελικά και στο 8970v1. Το οποίο σε σχέση με το zte που είχα από την wind είναι πολύ ανώτερο! Για το wifi δεν το συζητάω καν αλλά λόγο του ότι άρχισα εδώ και λίγες μέρες να κάνω stream games με το zte έβλεπα πολύ delay σε σχέση με το που ήμουν εγώ στο game και που ήταν αυτό που έβλεπα (15+/- sec διαφορά) με αυτό είναι περίπου στα ίδια άντε μερικά ms διαφορά! [με τα ίδια settings πριν και μετά, μόνη αλλαγή ο router]. 

Να πω και κάτι άλλο που είδα, το ZTE μου κλείδωνε 150mbps αλλά με limiter στα 50mbps αυτό μου κλειδώνει στα 70~75. Ξέρω μικρό το κακό αλλά ΑΝ μελλοντικά πάμε σε 100άρες γραμμές ίσως γυρίσω στο ZTE :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω το 8970v1 ψηθηκα αγρια να το κανω μιας και το εργοστασιακο zte της nova στην vdsl ειναι σκουπιδι. Αν πετυχουν ολα ενημερωνω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, σκεφτομαι να αγορασω το παρακατω modem. (εχω συνδεση Wind adsl2+)
http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d20-ac750-wireless-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612791
Αξιζει η οχι, επειδη βλεπω δεν αναφερει κατι για VDSL.Αν μελλοντικα αλλαξω σε VDSL δε θα λειτουργει το συγκεκριμενο, σωστα;Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ να ν βρω χρόνο να πάρω το ttl καλώδιο και με το που το έχω ξεκινάω φλασαρισμα.

Εγω το πήρα από Link.png Site: ebay με 1ευρώ και κάτι ψηλά αλλά πήρε κανά μήνα να μου έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, σκεφτομαι να αγορασω το παρακατω modem. (εχω συνδεση Wind adsl2+)

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-d20-ac750-wireless-dual-band-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.612791

Αξιζει η οχι, επειδη βλεπω δεν αναφερει κατι για VDSL.Αν μελλοντικα αλλαξω σε VDSL δε θα λειτουργει το συγκεκριμενο, σωστα;Εχετε να προτεινετε καποιο αλλο;

 

Φίλε μου αυτό ακριβώς έχω εγώ. Μια χαρά μοντεμ είναι αλλά μόνο για adsl (έκανα την μπούρδα και δεν σκέφτηκα πως σε λίγο καιρό θα πήγαινα σε vdsl οπότε έπρεπε να χα πάει σε κάποιο άλλο που να υποστηρίζει και vdsl). Κατά τ άλλα - αν δεν έχεις σκοπό να πας σε vdsl - μια χαρά είναι και με πολλές δυνατότητες..

 

Για vdsl ίσως πήγαινα σε κάτι τέτοιο

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr600-ac1600-wireless-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612687

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω ADSL γραμμή, με ένα μικρό ρούτερ της zte h108l .. αντιμετωπίζω προβλήματα σύνδεσης εδώ και καιρό, ειδικά όταν παίζω GTA V στον υπολογιστή μου, θέλω να ρωτήσω, εάν πάρω ένα οποιοδηποτε μόντεμ σκεφτόμουν το Xiaomi mi router 3 , θα έχω κάποιο πρόβλημα; Άκουσα πως με την γραμμή της wind υποστηρίζονται συγκεκριμένα modem/router. Αξίζει να το αγοράσω; Στο σπίτι είμαστε πολλά άτομα,5 , με 2 συσκευές ο καθένας οοποτε καταλαβαίνετε...,..

 

Edit: να προσθέσω ότι έχω δοκιμάσει να κάνω update στο firmware αλλα λέει u put a wrong file.. και γενικά όταν παίζω GTA λαγκαρει πολύ, όχι λόγο του υπολογιστή, το σηκώνει άνετα. Αλλά θέμα γραμμής η ρούτερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς άλλο Μοντεμ και άλλο ρουτερ. Τελείως διαφορετικες έννοιες. Που σου λαγκαρει; Στο online?

Τι διαφορά έχουν δηλαδή ; Όταν παίζω GTA άλλοι μου λένε ότι λαγκαρει όταν οδηγάω, με πετάει από τον σέρβερ λέγοντας ότι όλοι έφυγαν αλλά στην ουσία εγώ έφυγα. Έχω χαμηλή ταχύτητα στο κατέβασμα, και καμιά φορά αργούν να ανοίξουν οι σελίδες.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχουν δηλαδή ; Όταν παίζω GTA άλλοι μου λένε ότι λαγκαρει όταν οδηγάω, με πετάει από τον σέρβερ λέγοντας ότι όλοι έφυγαν αλλά στην ουσία εγώ έφυγα. Έχω χαμηλή ταχύτητα στο κατέβασμα, και καμιά φορά αργούν να ανοίξουν οι σελίδες.

αν παίζεις ασύρματα μέγα λάθος.

σε δευτερη φάση ζητάς fasthpath για να πέσει το ping. Θα πέσει κ άλλο η ταχύτητα κατεβάσματος όμως.

Το πιθανότερο είναι όμως οτι δεν θα δεις κάποια διαφορά ιδιαίτερα δε αν χρησιμοποιούν όλοι το ίντερνετ για τις βασικές λειτουργίες(βιντεο και γενικότερα πράγματα που τερματίζουν τη γραμμή) Την ώρα που παίζεις η κίνηση του δικτύου θα πρέπει να είναι ελάχιστη δυνατή.

Για το θέμα σου,το πιθανότερο είναι οτι χρειάζεσαι συσκευή που να έχει QoS και να μπορείς να ορίζεις bandwidth ανα χρήστη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παίζεις ασύρματα μέγα λάθος.

σε δευτερη φάση ζητάς fasthpath για να πέσει το ping. Θα πέσει κ άλλο η ταχύτητα κατεβάσματος όμως.

Το πιθανότερο είναι όμως οτι δεν θα δεις κάποια διαφορά ιδιαίτερα δε αν χρησιμοποιούν όλοι το ίντερνετ για τις βασικές λειτουργίες(βιντεο και γενικότερα πράγματα που τερματίζουν τη γραμμή) Την ώρα που παίζεις η κίνηση του δικτύου θα πρέπει να είναι ελάχιστη δυνατή.

Για το θέμα σου,το πιθανότερο είναι οτι χρειάζεσαι συσκευή που να έχει QoS και να μπορείς να ορίζεις bandwidth ανα χρήστη κλπ.

Ναι ασύρματα παίζω, ξέχασα να το αναφέρω. Το ξέρω ότι ίσως φταίει και αυτό για πολλά προβλήματα, δυστυχώς δεν έχω τρόπο να συνδέσω τον υπολογιστή με το router μιας και είναι 10-12 μέτρα μακριά. Οι γονείς μου δεν θέλουν να βάλω καλώδιο Ethernet γιατί θα φαίνεται άσχημα λένε.. οταν λες να ζητήσω fastpath από τον ISP εννοείς; Μπορείς να μου προτείνεις ένα οικονομικό και αξιόπιστο router; Έως και 30 ευρώ . Είτε απέξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτό ακριβώς έχω εγώ. Μια χαρά μοντεμ είναι αλλά μόνο για adsl (έκανα την μπούρδα και δεν σκέφτηκα πως σε λίγο καιρό θα πήγαινα σε vdsl οπότε έπρεπε να χα πάει σε κάποιο άλλο που να υποστηρίζει και vdsl). Κατά τ άλλα - αν δεν έχεις σκοπό να πας σε vdsl - μια χαρά είναι και με πολλές δυνατότητες..

 

Για vdsl ίσως πήγαινα σε κάτι τέτοιο

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-archer-vr600-ac1600-wireless-gigabit-vdsl-adsl-pstn-modem-router-p-PER.612687

Παρτο με κλειστα ματια(κατοχος πλεον και εγω  του συγκεκριμενου ρουτερ και μεχρι στιγμης σουπερ ευχαριστημενος σε ολλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tp link 9980 v1. Δοκιμασμένο απο πολλούς και φυσικά με την αξιοπιστία της tp link!

Μπορείς να βάλεις hub με σκληρούς ;υπάρχει όριο πόσους σκληρούς ´η ποσά gb δεχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...