Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα μια βοηθεια στην επιλογη μοντεμ 

 

εχω οτε συνδεση και το μεγιστο που επιανε ηταν 5mb με το ζόρι

το αναφερα στον οτε και μου ειπαν οτι θα μου το αναβαθμίσουν σε Vdsl

 

θα μου δωσουν ενα αλλα σκεφτομαι να αγοράσω ενα καλο vdsl modem 

 

μπορειτε να μου προτείνετε ενα καλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Του έχεις βάλει το τελευταίο firmware από το site της tp-link?

Εγώ έχω το TD-W8970 με crossflashed firmware του TD-W9980 σε vdsl της wind και παίζει μπόμπα!

Με βοηθάς λιγο πως το έκανες αυτο? Δηλαδή το firm του 9980 σε 8970v1

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε όλους, είμαι σε αναζήτηση ενός αρκετά καλού και γρύγορου modem router. Η τιμή δεν με πειράζει αλλά δεν θέλω να πάρω και καλυτερο τις αγοράς! Γύρω στα 130 ειμαι ΟΚ χωρίς αυτό να είναι απόλυτο!

Το θέλω για NAS και μεταφορά αρχειων/streaming εντός δικτύου. Επίσης θα ήθελα να εχει και VDSL αν και αυτό δεν ειναι απαραίτητο γιατί δεν παίζει ακομα στην περιοχή μου. Έχω το τυπικό thomson TG585 που διναν παλαιότερα οι πάροχοι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον θα συνδέεις την τηλεφωνική σου συσκευή πάνω στο ρούτερ και όχι στην τηλεφωνική πρίζα. Θα παίρνεις τηλεφωνία από το ίντερνετ (το λεγόμενο voip). Φυσικά με μια μικρή "πατέντα" μπορείς να δώσεις σήμα από το ρούτερ στις πρίζες του σπιτιού, και οι κλήσεις θα δρομολογούνται στο ρούτερ. Αυτό έχει κάποια πλεονεκτήματα αλλά και κάποια μειονεκτήματα (για παράδειγμα, αν κοπεί το ρεύμα τότε το ρούτερ δεν θα λειτουργεί, οπότε δεν θα έχεις τηλεφωνία). Ο ΟΤΕ έχει βάλει στόχο μέχρι το 2018 να τους μεταφέρει όλους σε voip αλλάζοντας σε όλους τα ρουτεράκια (αρχικά ήταν για φέτος αλλά άκουσα πρόσφατα ότι πήγε μέχρι το 2018). Θα τους μεταφέρει σε voip ακόμη και αυτούς που δεν έχουν ίντερνετ, απλώς θα τους δείνει το ρούτερ και θα μπλοκάρει την κίνηση στο ίντερνετ, θα αφήνει μόνο την τηλεφωνία να λειτουργεί. Επίσης μπορείς να ζητήσεις τους κωδικούς του voip και να συνδέσεις δικιά σου συσκευή αν δεν σου αρέσει αυτή που δείνει ο ΟΤΕ (αρκεί να υποστηρίζει voip, να το ψάξεις πρώτα, μην πάρεις κάποια στην τύχη).

 

Και εμείς οι χαζοί που έχουμε ISDN και τηλεφωνικά κέντρα τι κάνουμε ;

Ή δεν μας πιάνει εμάς ;

Γιατί μου το είπαν χθες σε ένα πελάτη μου, που τον γύρισαν χωρίς καν να ρωτήσουν σε voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς οι χαζοί που έχουμε ISDN και τηλεφωνικά κέντρα τι κάνουμε ;

Ή δεν μας πιάνει εμάς ;

Γιατί μου το είπαν χθες σε ένα πελάτη μου, που τον γύρισαν χωρίς καν να ρωτήσουν σε voip.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω ασχοληθεί με ISDN και τηλεφωνικά κέντρα, αλλά έχω ακούσει ότι σε τέτοιες περιπτώσεις με τηλεφωνικά κέντρα καλύτερα είναι να μιλήσεις με ΟΤΕ για να βγάλεις άκρη. Νομίζω δίνουν άλλο μοντέλο ρούτερ (μόνο σε περιπτώση που κάποιος έχει ISDN και τηλεφωνικό κέντρο, και μόνο αν τους το διευκρινήσεις), το οποίο μοντέλο ρούτερ συνεργάζεται καλύτερα με τηλεφωνικά κέντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gokuthelegend θα χρειαστούμε και φιλτράκια να βάλουμε στα υπόλοιπα τηλέφωνα που θα βρίσκονται εκτός δωματιου που είναι το ρούτερ? Μιλάω για την πείπτωση του OTE voip..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βοηθάς λιγο πως το έκανες αυτο? Δηλαδή το firm του 9980 σε 8970v1

 

Ευχαριστω

Θέλει άνοιγμα της συσκευής, να έχεις κολλητήρι και καλάι και ένα καλώδιο USB σε serial (TTL) μετά κάνεις ότι λέει στο video εδώ 

σου δίνει και τα προγράμματα που θες στις πληροφορίες. 

Δεν ήταν δύσκολο και το λέω γιατί στην ουσία ήταν η 2η μου φορά που έκανα κόλληση αλλά πρώτη φορά που δεν είχα βοήθεια.

Κάτι άλλο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις κόλληση αλλά εγώ δεν μπορούσα με τίποτα από την πάνω πλευρά και σήκωσα την πλακέτα και έκανα στην πλάτη τις κολλήσεις.

Σημαντικό -μπορεί και να χαλάσει η συσκευή σου αν κάτι δεν πάει καλά- εγώ πήρα το ρίσκο για την είχα στην άκρη αν μου χάλαγε θα την πέταγα, μην σε πάρω στον λαιμό μου!

Το μόνο θέμα που έχω με αυτό το crossflash είναι ότι το 9980 έχει και 2,5GHz wifi και 5GHz ενώ το 8970 μόνο 2,5 οπότε σου βγάζει στο μενού και τα 2 αλλά όταν πας στο 5άρι βγάζει error. Μικρό το κακό βέβαια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gokuthelegend θα χρειαστούμε και φιλτράκια να βάλουμε στα υπόλοιπα τηλέφωνα που θα βρίσκονται εκτός δωματιου που είναι το ρούτερ? Μιλάω για την πείπτωση του OTE voip..

Ναι, θα χρειαστούν φιλτράκια σε όλες τις τηλεφωνικές συσκευές που θα συνδεθούν απευθείας στις πρίζες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς οι χαζοί που έχουμε ISDN και τηλεφωνικά κέντρα τι κάνουμε ;

Ή δεν μας πιάνει εμάς ;

Γιατί μου το είπαν χθες σε ένα πελάτη μου, που τον γύρισαν χωρίς καν να ρωτήσουν σε voip.

Σε όλες τις οικιακές συνδέσεις και λίγο αργότερα στις επαγγελματικές.

Δε μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι τέλος του 2018 θα ισχύσει (πάντως αυτό είναι το πλάνο), αλλά εκεί βαδίζουν όλοι οι πάροχοι στην Ευρώπη που έχουν ISDN υπηρεσίες. Είναι λίγοι και πλέον δυσεύρετα και πανάκριβα τα ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει άνοιγμα της συσκευής, να έχεις κολλητήρι και καλάι και ένα καλώδιο USB σε serial (TTL) μετά κάνεις ότι λέει στο video εδώ https://www.youtube.com/watch?v=vjSLGEkZd_E

σου δίνει και τα προγράμματα που θες στις πληροφορίες.

Δεν ήταν δύσκολο και το λέω γιατί στην ουσία ήταν η 2η μου φορά που έκανα κόλληση αλλά πρώτη φορά που δεν είχα βοήθεια.

Κάτι άλλο δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να κάνεις κόλληση αλλά εγώ δεν μπορούσα με τίποτα από την πάνω πλευρά και σήκωσα την πλακέτα και έκανα στην πλάτη τις κολλήσεις.

Σημαντικό -μπορεί και να χαλάσει η συσκευή σου αν κάτι δεν πάει καλά- εγώ πήρα το ρίσκο για την είχα στην άκρη αν μου χάλαγε θα την πέταγα, μην σε πάρω στον λαιμό μου!

Το μόνο θέμα που έχω με αυτό το crossflash είναι ότι το 9980 έχει και 2,5GHz wifi και 5GHz ενώ το 8970 μόνο 2,5 οπότε σου βγάζει στο μενού και τα 2 αλλά όταν πας στο 5άρι βγάζει error. Μικρό το κακό βέβαια!

Ok ευχαριστω, τον οδηγό τον είχα δει απλα δεν ήξερα ότι κάνει και για το 8970. Και εμενα κάθεται και θέλω να το βάλω σε vdsl ότε. Για το 2.5 δίκτυο, είμαι μια χαρά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες τις οικιακές συνδέσεις και λίγο αργότερα στις επαγγελματικές.

Δε μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι τέλος του 2018 θα ισχύσει (πάντως αυτό είναι το πλάνο), αλλά εκεί βαδίζουν όλοι οι πάροχοι στην Ευρώπη που έχουν ISDN υπηρεσίες. Είναι λίγοι και πλέον δυσεύρετα και πανάκριβα τα ανταλλακτικά.

Έμαθα από συνάδελφο , πως η Deutsche Telekom από μόνης της πήρε την απόφαση αυτή καθαρά για θέμα κόστους.

Οπότε στην ουσία υποβαθμίζει τις επικοινωνίες καθαρά για το χρήμα.

Αυτό θα συμβεί σε όλα τα κράτη που έχει πάρει τις επικοινωνίες. Και είναι αρκετά.

https://www.telekom.com/en/company/worldwide

 

Ευτυχώς που πουλήσαμε τον ΟΤΕ για καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...