Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να αλλάξω ρουτερ γιατι έχω συνδεση VDSL και δεν μου κάνει το Speedlink του ΟΤΕ...θέλω παραπάνω δυνατότητες και ψάχνω ρουτερ που να έχει και 5Ghz μπάντα και Voip για τηλέφωνο γιατί δεν θα δουλεύει αλλιώς το τηλέγωνο απο ότι καταλαβαίνω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τέτοια modem θα είναι και αντιστρόφως συμβατά με προγενέστερα πρότυπα αλλά και adsl; Έχεις υπόψη κάποιο καλό; Λογικά στο vdsl  δεν υπάρχει δυνατότητα αυξομείωσης snr κλπ; Μόνο στο adsl; 

Ναι, έχουν προς τα πίσω συμβατότητα.

Συσκευές VDSL vectored και με VoIP δεν υπάρχουν πολλές. Μόνο 1-2 TP-Link είναι κάτω από τα 100€ και τα υπόλοιπα είναι Fritz, Draytek και σύντομα Asus, που είναι πολύ ακριβότερα.

Δεν γνωρίζω αν αλλάζει το SNR σε VDSL συσκευή και δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου, οπότε μάλλον δεν γίνεται. Αλλά και δεν έχει σημασία αν παίρνεις από καμπίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή το ψάχνω και εγω (τώρα μόλις έριχνα μια ματιά) σε tp link δεν βρήκα κάποιο να υποστηρίζει και voip (εκτός από vectoring)!

ένα Asus βρήκα που είναι σχετικά προσβάσιμο από οικονομικής άποψης (Asus DSL AC56U) ούτε αυτό είναι για voip...μου ξέφυγε κάποιο?

Είδα και draytek και τα fritz αλλά...ένα μεγάλο "αλλά"...βέβαια και να έχει όλες τις λειτουργίες και κάτω από 200,χλωμό το βλέπω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε TP-Link ψάχνεις όποια συσκευή μετά τον αριθμό του μοντέλου έχει κολλητά το v (v = VoIP). Προσοχή, όχι το version που αναφέρουν μερικά μοντέλα.

 

Π.χ. υπάρχει το Archer VR200 v1 και το αντίστοιχο VR200v v1. To δεύτερο έχει και VoIP δυνατότητες.

 

Οπότε τώρα γνωρίζεις τι πρέπει να ψάξεις. Τα έχω αναφέρει παλαιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! Μολις εβαλα VDSL και απο τα 3,5 ολοκληρα mbps πηγα 45!!!
Ολα καλα και ωραια.. εκτος απο το μοντεμ που μου εδωσε η wind... το zyxel VMG1312-B10D. To εχω βαλει στο πιο κεντρικο δωματιο.. αλλα ακομα και ετσι το wifi ειναι πολυ ασθενες σε ολους τους υπολοιπους χωρους. Πχ. στο σαλονι (μεσολαβει η κουζινα.. δλδ 3 τοιχοι ) εχω μια γραμμη σημα. Στο αλλο δωματιο (μεσολαβει το μπανιο ) τα ιδια. Με το προηγουμενο adsl modem-καρβουνο της hol δεν ειχα θεμα.

Δοκιμασα να αλλαξω καναλια αλλα χωρις απολελεσμα.
Οποτε καταληγω στο να παρω καινουργιο... αλλα ποιο.. και πως θα ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα πιανει..?

 

εχετε καμια ιδεα, η καποιο vdsl model να προτεινετε; (μεχτι 100 ευρω παιρνεις τιποτα αξιόλογο;)

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! Μολις εβαλα VDSL και απο τα 3,5 ολοκληρα mbps πηγα 45!!!

Ολα καλα και ωραια.. εκτος απο το μοντεμ που μου εδωσε η wind... το zyxel VMG1312-B10D. To εχω βαλει στο πιο κεντρικο δωματιο.. αλλα ακομα και ετσι το wifi ειναι πολυ ασθενες σε ολους τους υπολοιπους χωρους. Πχ. στο σαλονι (μεσολαβει η κουζινα.. δλδ 3 τοιχοι ) εχω μια γραμμη σημα. Στο αλλο δωματιο (μεσολαβει το μπανιο ) τα ιδια. Με το προηγουμενο adsl modem-καρβουνο της hol δεν ειχα θεμα.

Δοκιμασα να αλλαξω καναλια αλλα χωρις απολελεσμα.

Οποτε καταληγω στο να παρω καινουργιο... αλλα ποιο.. και πως θα ειμαι σιγουρος οτι αυτο θα πιανει..?

 

εχετε καμια ιδεα, η καποιο vdsl model να προτεινετε; (μεχτι 100 ευρω παιρνεις τιποτα αξιόλογο ;)

 

Ευχαριστώ!

 

 

https://www.skroutz.gr/s/12655595/TP-LINK-Archer-VR600-v2.html

https://www.skroutz.gr/s/9008971/Asus-DSL-AC52U.html

 

Η τιμες τους ειναι λιγο πιο πανω απο τα χρηματα που διαθετεις αλλα κατα την γνωμη μου αξιζουν αυτα τα 15-20 επιπλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Μολις εκανα συνδεση 24 στον οτε στην θεσσαλονικη κεντρο φοιτητικο. Αν βαλω διαφορετικο router απο αυτο που μου εδωσαν θα δω διαφορα στην ταχυτητα; Σκεφτόμουν για Source.png Πηγή: αυτο αλλα δεν ξερω και πολλα απο αυτα.

Επισης η συνδεση θα πραγματοποιηθει την αλλη βδομαδα, θα πρεπει να προσεχω κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια.

Μολις εκανα συνδεση 24 στον οτε στην θεσσαλονικη κεντρο φοιτητικο. Αν βαλω διαφορετικο router απο αυτο που μου εδωσαν θα δω διαφορα στην ταχυτητα; Σκεφτόμουν για Source.png Πηγή: αυτο αλλα δεν ξερω και πολλα απο αυτα.

Επισης η συνδεση θα πραγματοποιηθει την αλλη βδομαδα, θα πρεπει να προσεχω κατι;

το μόντεμ που παραθέτεις ειναι για isdn γραμμή (ΑΝΝΕΧ Β) είσαι σίγουρος οτι έχεις τέτοια γραμμή;

 

Διαφορά θα δεις στο ασύρματο αν το χρησιμοποιείς και αναλόγως τον πάροχο και το DSLAM που χρησιμοποιεί μπορεί να χάσεις η να κερδίσεις ελαφρώς σε ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόντεμ που παραθέτεις ειναι για isdn γραμμή (ΑΝΝΕΧ Β) είσαι σίγουρος οτι έχεις τέτοια γραμμή;

 

Διαφορά θα δεις στο ασύρματο αν το χρησιμοποιείς και αναλόγως τον πάροχο και το DSLAM που χρησιμοποιεί μπορεί να χάσεις η να κερδίσεις ελαφρώς σε ταχύτητα.

δεν εχωωω ιδεα τι γραμμη εχω, φοιτητικο 24 εβαλα κεντρο θεσσαλονικη :P σταθερο δεν θα πολυ χρησιμοποιω και το μοντεμ το εβαλα επειδη ειδα οτι ειχε καλα reviews και γιατι ακουω οτι του οτε εχουν συνεχεις αποσυνδεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Περιμένω από εβδομάδα να έχω vdsl. Μου έδωσαν απο την nova/forthnet το zte ZXHN H168N και σκέφτομαι να αγοράσω ένα καινούριο γιατί ακούω ότι δεν είναι καλό αυτό εκτός πιστεύεται ότι θα κάνει δουλειά. Ας πούμε ότι το θέμα τις τιμής δεν είναι πρόβλημα αλλά να μην πληρώσω και κάτι που δεν αξίζει η επειδή έχει παραπάνω περιττά χαρακτηριστικά. Ασχολούμαι με gaming και καμιά φορά χρειάζομαι και κάνα port forwarding αν μετράει. Τι προτείνεται από αυτά

Asus DSL-AC56U 120-130€
Tp-Link VR2800     200€
AVM FRITZ! Box 7490 200€

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην κοινότητα,

Παρακαλώ πολύ για την βοήθειά σας. Χρειάζομαι ένα modem-router, το ποίο θα μπορεί να κάνει wake on lan. Προκειμένου να είναι εφικτό το wol, πρέπει ο router να διαθέτει διαχείριση arp table ή binding. Έχω βρει τα δύο αυτά router, https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/asyrmata-diktyaka-proionta/wireless-routers/wireless-router-tp-link-td-w9977-v1 https://www.skroutz.gr/s/7485792/TP-LINK-Archer-D20-v1.html?from=recommendations#reviews τα οποία νομίζω ότι κάνουν αυτό ζητάω, εκείνο όμως, που δεν γνωρίζω και αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει, είναι στην περίπτωση επανεκκίνησης του router, αυτός κρατάει τις ρυθμίσεις του arp table ή τις χάνει.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι και τα 2 μπορούν να κάνουν ARP Binding;

Στο manual βλέπω ότι έχουν δυνατότητα μόνο για Address Reservation μέσω του DHCP, που είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Με το κανονικό ARP Binding (που ρυθμίζεται) σε επανεκκίνηση ο πίνακας ARP κρατά τις εγγραφές, ενώ αν γίνει μέσω Address Reservation τότε τις χάνει με αποτέλεσμα να μην δουλεύει το WOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι και τα 2 μπορούν να κάνουν ARP Binding;

Στο manual βλέπω ότι έχουν δυνατότητα μόνο για Address Reservation μέσω του DHCP, που είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

 

Με το κανονικό ARP Binding (που ρυθμίζεται) σε επανεκκίνηση ο πίνακας ARP κρατά τις εγγραφές, ενώ αν γίνει μέσω Address Reservation τότε τις χάνει με αποτέλεσμα να μην δουλεύει το WOL.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι τα κάνει, γιατί δεν πρόλαβα να διαβάσω το manual, απλά το υπέθεσα μια και είδα ότι υπάρχει αντίστοιχο μενού, στον emulator, της tplink. Σίγουρα δεν χρειάζομαι address reservation, αλλά arp binding, στον router όπως πολύ ορθά αναφέρεις, που είχα μέχρι τώρα [tplink 8960n].

Στον συγκεκριμένο έκανα arp binding, μέσω telnet, αλλά με κάθε επανεκκίνηση, ο πίνακας χανόταν. Γνωρίζω ότι κάποια μοντέλα της tplink, διπλάσιας τιμής "κρατούν" τον arp table, απλά ψάχνω να δω αν μπορώ να προμηθευτώ κάτι φθηνότερο.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...