Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εφυγα απο cyta και πηγα wind με πουστια με κρατησε η wind γιατι πηρα αντιπροσφορα απο cyta αλλα η wind επαιξε βρομικα εστειλε να παρει την γραμμη 14 μερες μετα την υπογραφη μου τελος παντων μου εστειλε αυτο το ρουτερ zyxel amg1302-t11c ενω εγω περιμενα να μου στειλει ενα asus που εδινε πιο παλια οποιος ξερει λεει τπτ αυτο το ρουτερ???Αν εχει καποιος καποια τιπς γιαυατο το ρουτερ ας μου στειλει αλλιως να ψαξω για κατι αλλο ηδη εχω ζητησει να κανουν την γραμμη fast path...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα! Έχω adsl 24αρα οτε και χρησιμοποιώ εδώ και κάποια χρόνια aftermarket modem router (tp link td-w8970 v3) το οποίο ενώ είναι σταθερό χωρίς αποσυνδέσεις, έχω δυο θέματα με το wifi. Πρώτον ακόμα και με μία συσκευή συνδεδεμένη, στο wifi δεν μου δίνει ταχύτητα πάνω από 2 Mbps (ενώ στο lan είναι σταθερά στα 18-20). Δεύτερον θέλω να έχω δυο ασύρματα δίκτυα ένα main κι ένα guest, όπου αφού τα φτιάξω (χωρίς να βάζω bandwidth control) δίνει μέσω lan ~20Mbps και στα ασύρματα από 0,5-1 Mbps (χωρίς να υπάρχει κανένα torrent ή κάποια άλλη υπηρεσία ανοιχτή)

Έχω καταλήξει λοιπόν ότι υπάρχει θέμα με το wifi. Οπότε ψάχνομαι:
i) είτε με το να αλλάξω modem router
ii)είτε να πάρω router να κάνω bridge συνδεση και να διαμοιράζω wifi μέσω αυτού.

Έχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση με διαθέσιμο ποσό max 60-70 ευρώ;
Επίσης έχει ψάξει κανείς κάποιο modem router που να έχει καλή απόδοση με την εμβέλεια και την απόδοση του wifi και να παίρνει openwrt;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, prometheas είπε

Ποτέ δεν έδινε η Wind ASUS για VDSL συνδέσεις.. Μονο σε ADSL 

Που ειδες εσυ να γραφω vdsl??????????

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/all-routers/sundese-asurmata-to-router/1517915158908/

Για adsl ΜΙΛΑΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dopermann είπε

Που ειδες εσυ να γραφω vdsl??????????

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/all-routers/sundese-asurmata-to-router/1517915158908/

Για adsl ΜΙΛΑΜΕ

OK γράψε λάθος..  Νομίζω οτι δεν το δίνουν καθόλου το ASUS  πλέον. 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, prometheas είπε

OK γράψε λάθος..  Νομίζω οτι δεν το δίνουν καθόλου το ASUS  πλέον. 

Οταν φερουν vdsl στο κεντρο της Αθηνας εγω θα κανω ΠΑΡΤΥ!Συγχωρεμενος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2019 στις 10:24 ΜΜ, oletiras είπε

Για ADSL & VDSL 50αρι το θελω. Δεν θα μου κάνει την δουλεια? Χρειαζομαι αναγκαστικα vectoring για VDSL 50? Για 100 & 200 κατανοητο πως δεν κανει.

 

Στις 4/2/2019 στις 10:37 ΜΜ, infin1tyGR είπε

Ναι, και στο 50άρι από καμπίνα θες Vectoring, αλλιώς σε ρίχνει πολύ χαμηλά.

Επαναλαμβάνω ότι το Fritz 7390 είναι συμβατό με το απλό Vectoring (μέχρι 100άρι πακέτο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να αλλάξω το Technicolor TG788v v3 που μου έχει δώσει η wind με άλλο router δικό τους από το site? Αν γίνεται ποιο είναι καλύτερο να επιλέξω? Όλα τα router είναι εδώ:

https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/all-routers/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να διαβάσω όσες σελίδες μπορούσα μήπως βρω κάτι σχετικό με αυτό που θέλω αλλά δεν τα κατάφερα.

Έχω μια παλιογραμμή ADSL της Vodafone που θεωρητικά φτάνει στα 9Mb αλλά το modem συγχρονίζει στα 7Mb. Ταυτόχρονα, σύντομα θα χρειαστεί να έχω σταθερό WiFi με 4 συσκευές επάνω μια εκ των οποίων θα είναι για streaming. Υπάρχει κάτι που να είναι σταθερό σαν βράχος, να μπορώ να πειράξω το attenuation και να έχει αξιόπιστο WiFi; Τώρα έχω το ZTE H108N V2.5. Να μην μας βγει και ο κούκος αηδόνι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να επεκτεινω το wifi απο πρωτο σε τριτο οροφο.Πηρα  το TP-LINK TL-WA855RE -με τιποτα .Λεω να δοκιμασω και καποιο της AVM.Υπαρχει περιπτωση να  αλλαξει κατι  και αν ναι σχετιζεται η ταχυτητα με την εμβελεια?Εκει που θελω να φτανει το σημα ειναι λαπτοπ που προοριζεται για ιντερνετ και μονο.

Πριν ειχα παρει και το FRITZ REPEATER 310 και ηταν η γερμανικη εκδοση  οποτε ειναι και να το βρεις σε international.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και από μένα........

Eπειδή είμαι ψιλό άσχετος (τελείως δλδ) με router και ρυθμίσεις Internet κλπ κλπ θέλω να κάνω μια ερώτηση.... Έχω Forthnet VDSL 50Mbps, αλλά τώρα τελευταία (τι τελευταία, κάνα 8μηνο δηλ.) η γραμμή σέρνεται και όταν λέω σέρνεται εννοώ ότι πολλές φορές δεν μπορώ να δω ούτε ένα βιντεάκι στο youtube, (καλά για ταινίες δεν το συζητάμε καν) χωρίς να κολλήσει. Πολλές φορές ακόμα και τα βιντεάκια μέσω fb κολλάνε και δεν φορτώνουν με τίποτα. Μπήκα στο ρούτερ και λέει οτι κλειδώνει με ταχύτητα 39928 kbps (λογικά με αυτή την ταχύτητα δεν θα έπρεπε να είχα τέτοια προβλήματα) αλλά το speedtest που δοκιμασα λέει ταχύτητα download 29.62Mbps και Upload 2.58Mbps. Έναι δυνατόν να υπάρχει τόση μεγάλη απόκληση στην ταχύτητα????? Μπορώ να δώ με κάποιον τρόπο αν φταίει η γραμμή μου ή το router????? Και αν φταίει το router ακούω προτάσεις μέχρι 150€ (Router έχω αυτό της forthnet ZTE ZHXN168N).

Ευχαριστώ.

 

 

Επεξ/σία από stakef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ppetr είπε

Δε φταιει το router, το ειχα και εγω, αμα ληξει το συμβολαιο αλλαξε παροχο

Περιοχη?

Κολωνό.... Και το σπίτι είναι 250μ από το ΑΚ του Κολωνού (σύμφωνα με google maps).  Η αλήθεια είναι (αυτό παρέλειψα να το αναφέρω) ότι εδώ και 2-3 μέρες έχουν στρώσει λίγο τα πράγματα γιατί άλλαξα το wifi adaptor που είχα με αυτό https://www.gigabyte.com/Motherboard/GC-WB1733D-I-rev-10#ov . Πρίν το αλλάξω είχα πολλά περισσότερα προβλήματα, όπως 3-4 αποσυνδέσεις την ημέρα. Τώρα έχουν σταματήσει οι αποσυνδέσεις, αλλά το πρόβλημα με την ταχύτητα παραμένει. Γι αυτό υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει το router.

Και να ρωτήσω κ κάτι άλλο... το speedtest είναι όντως αξιόπιστο????? χθες το βράδυ έδειχνε ταχύτητα download περίπου 29Mbps και μόλις τώρα που ξαναδοκίμασα δείχνει 3.10 Mbps........

Επεξ/σία από stakef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...