Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διάβασα καπου 15 σελιδες αλλα δεν έδωσε κανείς απάντηση για το VOIP του ΟΤΕ.

Μπορεί κάποιος που το γνωρίζει να μας πει εαν μπορείς να έχεις άλλο μόντεμ πάνω στη γραμμή του ΟΤΕ και να χρησιμοποιεις και το voip κανονικά ?

Για παράδειγμα με το https://www.skroutz.gr/s/10001431/Asus-DSL-AC87VG.html

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Wind VDSL 50άρα με το Zyxel VGM1312-B10D το οποίο τις τελευταίες μέρες τα έπαιξε και δεν μπορώ να συνδεθώ στο web interface του, φορτώνει η σελίδα αλλά φαίνεται μόνο το background και τίποτα άλλο. Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα, restart, hard reset, διάφορους browser και λειτουργικά μέσω WiFi και ethernet αλλά δεν μπαίνει με τίποτα.

Σκέφτομαι να παραγγείλω το Tp-link Archer VR400 v2, υπάρχει κάποιο καλύτερο μέχρι τα 80 ευρώ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^

Πριν πας και αγοράσεις ρουτερ και πετάξεις τα λεφτά σου, καλό ειναι να βρεις κάποιον αλλο και να κανεις δοκιμη, ή να βαλεις τον δικο σου κάπου αλλού να δεις τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια βοήθεια. Άλλαξα ρουτερ και πήρα ένα Asus ac750 γιατί μου έκανε νερά το κόσμοτε τβ. Έκτοτε όταν με παίρνουν στο σταθερό δεν μπορώ να απαντήσω, πατάω το yes και κλείνει η γραμμή. Τι μπορεί να φταίει; εννοείται δοκίμασα κ άλλη συσκευή, δεν φταίει ο ασύρματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις μια προσπάθεια να αναφέρεις αναλυτικά ποιες συσκευές χρησιμοποιείς, πως τις έχεις συνδέσει, τι ρυθμίσεις τους έχεις κάνει και γενικά ότι μπορεί να μας βοηθήσει να καταλάβουμε πως έχεις στήσει το δίκτυό σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, jkoukos είπε

Δεν κάνεις μια προσπάθεια να αναφέρεις αναλυτικά ποιες συσκευές χρησιμοποιείς, πως τις έχεις συνδέσει, τι ρυθμίσεις τους έχεις κάνει και γενικά ότι μπορεί να μας βοηθήσει να καταλάβουμε πως έχεις στήσει το δίκτυό σου;

Είχα το ρουτερ του ΟΤΕ.

Πλεον έβαλα το Asus που αναφέρω.

Eρχεται καλωδιο απο τον οτε. Εκει μοιραζεται με το σπλιτερ του οτε, το καλωδιο του ιντερνετ το κουμπωνω στο καινουργιο ρουτερ, και του τηλεφωνου κατεβαινει κατευθειαν στο σπιτι.

Επεξ/σία από dakangr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

έπειτα απο εσωτερικές διαβουλεύσεις άλλαξα το τηλεφωνικό καλώδιο με τύπου pet και συγχρονίζω σε 100mbps σε wind fiber 100. Με καλώδιο μετράω γύρω στο 94 download. Modem router το technicolor 788, περιμένω τώρα το καινούργιο απο τη wind.

Απο το ρούτερ φεύγουν δύο utp τα οποία πηγαίνουν σε δύο δωμάτια του σπιτιού. Εκεί έχω στο ένα δωμάτιο ένα dlink router το οποίο το έχω κάνει access point και στο άλλο δωμάτιο ένα tplink w9980 το οποίο το έχω κάνει και αυτό access point.

Έχω ένα πρόβλημα. Στο w9980 όταν έχω ανοιχτό το bluetooth στο κινητό και το ασύρματο στα 2,4 το ασύρματο σέρνεται. Μιλάμε για ταχύτητα της τάξης του 0,5mbps. Προσπάθησα να το διορθώσω με αλλαγή καναλιών κτλ δέν έγινε τίποτα. Δέν βρίσκω λύση. Δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να αλλάξω το ww9980. Θέλω να αγοράσω ένα access point ή ένα router / access point το οποίο θα το αλλάξω με το w9980. To dlink δουλεύει καμπάνα.

Τί να πάρω? Αξίζει το xiaomi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα αξίζει το Xiaomi, αλλά στα ασύρματα δίκτυα κάθε περίπτωση είναι μοναδική καθώς παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες. Κάτι που σε σένα παίζει άψογα, σε μένα πιθανόν να έχει θέμα.

Προσωπικά εκτιμώ αφάνταστα τις συσκευές της Ubiquiti. Π.χ. με ένα Unifi θα είσαι ικανοποιημένος. Αν έχεις θέμα και μ' αυτό, τότε δεν υπάρχει άλλη συσκευή που να το λύσει.

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τα 2 ΑΡ μεταξύ τους. Έτσι για να δούμε μην τυχόν είναι και κάτι άλλο που επηρεάζει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jkoukos είπε

Θα σου έλεγα αξίζει το Xiaomi, αλλά στα ασύρματα δίκτυα κάθε περίπτωση είναι μοναδική καθώς παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες. Κάτι που σε σένα παίζει άψογα, σε μένα πιθανόν να έχει θέμα.

Προσωπικά εκτιμώ αφάνταστα τις συσκευές της Ubiquiti. Π.χ. με ένα Unifi θα είσαι ικανοποιημένος. Αν έχεις θέμα και μ' αυτό, τότε δεν υπάρχει άλλη συσκευή που να το λύσει.

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τα 2 ΑΡ μεταξύ τους. Έτσι για να δούμε μην τυχόν είναι και κάτι άλλο που επηρεάζει;

To χιαομι απλά βλέπω έχει και 5ghz μαζί με τα 2.4 και έχει καλή τιμή.

Τελικά άλλαξα το ένα access point με ένα router του οτε speedport οπου το έκανα AP. Βλέπω δουλεύει καλά τώρα απλά έχασα τη συχνότητα των 5. Δέν παίζει dual αυτό μάλλον, παράλληλα δηλαδή τα 2.4 με τα 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Προφανώς έχεις το Speedport Entry2i που δεν έχει 5GHz σε σχέση με τα άλλα 2 (W724V και Plus) που την έχουν.

 

Το 724v έχω.

Έχει 5 και 2.4 απλα δεν παίζουν παράλληλα, μαζί. Η το ένα η το άλλο.

 

εκτος αν κάνω κάπου λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα σας, μετα απο τον ξαφνικο χαμο του πολυαγαπημενου μου TD-W8970 το οποιο μετατραπηκε πριν χρονια σε TD-W9980, εμεινα χωρις δικτυο και εβαλα προσωρινα το μοντεμ του παροχου (ZTE H168N).

Ετσι ψαχνω καινουριo VDSL modem router μεχρι 70€, αλλα σημερα μου μπηκε στο μυαλο και η ιδεα ενος router μονο οπως το Xiaomi Router 3 ωστε να αυξησω την εμβελεια και να παρω και το πολυποθητο 5ghz wifi. 

Τι προτεινετε? Παροχος: Nova Vdsl 50/5 

Επεξ/σία από GeorgeSmirlis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...