Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη για το offtopic, το W8970 γύρισες σε W9980 ή το W8890;

Γιατο δεύτερο γνωρίζω ότι γίνεται, αλλά για το πρώτο, πτώτη φορά το διαβάζω. Πως το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Συγνώμη για το offtopic, το W8970 γύρισες σε W9980 ή το W8890;

Γιατο δεύτερο γνωρίζω ότι γίνεται, αλλά για το πρώτο, πτώτη φορά το διαβάζω. Πως το έκανες;

To TD-W8970 σε TD-W9980, το εστειλα σε ενα παλικαρι αθηνα και μου το εκανε. Ειναι η ιδια πλακετα απλα με ελειψη της 5ghz συχνοτητας στο Wifi. Kατα ταλλα λειτουργουσε αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2018 στις 6:59 ΜΜ, jkoukos είπε

Θα σου έλεγα αξίζει το Xiaomi, αλλά στα ασύρματα δίκτυα κάθε περίπτωση είναι μοναδική καθώς παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες. Κάτι που σε σένα παίζει άψογα, σε μένα πιθανόν να έχει θέμα.

Προσωπικά εκτιμώ αφάνταστα τις συσκευές της Ubiquiti. Π.χ. με ένα Unifi θα είσαι ικανοποιημένος. Αν έχεις θέμα και μ' αυτό, τότε δεν υπάρχει άλλη συσκευή που να το λύσει.

 Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις τα 2 ΑΡ μεταξύ τους. Έτσι για να δούμε μην τυχόν είναι και κάτι άλλο που επηρεάζει;

 

Να ρωτήσω κάτι? Η ubiquiti έχει βλέπω το unifi και το aircube. Απ ότι βλέπω το aircube έχει πάνω και 4 lan θύρες που βολεύουν για switch. 

Τί διαφορά άλλη έχουν αυτές οι δύο σειρές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Unifi είναι ένα ΑΡ επαγγελματικών προδιαγραφών και δυνατοτήτων. Το Aircube ένα απλό ΑΡ που μπορεί να παίξει και ως switch.

Το δεύτερο για οικιακή χρήση είναι μια χαρά, αλλά μέχρι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά τα φώτα σας εάν κάποιος γνωρίζει. Θέλω να αγοράσω ADSL modem/router και μετά από πολύ ψάξιμο έχω καταλήξει στα Asus ac68u & το Netgear nighthawk d7000. Είδα ότι είναι μοντέλα 3 χρόνων περίπου και τα δύο άλλα με πολύ καλές κριτικές σε διάφορα reviews στο εξωτερικό και Ελλάδα. Αξίζει μετά από 3 χρόνια να πάρω κάποιο από τα δύο που αναφέρω παραπάνω ή υπάρχει πλέον κάτι καλύτερο; Δίνω μέχρι και 200-250€ φυσικά εάν υπάρχουν ποιοτικά οικονομικότερα δεν θα πω όχι. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Με ενδιαφέρει η διαχείριση πολλών συσκευών με προτεραιότητες, η σύνδεση μου είναι forthnet 24 adsl, θέλω έχω δυνατότητα αναβάθμισης σε VDSL όταν με το καλό έχει κάλυψη η περιοχή και να έχει δυνατότητα παραμετροποίησης της γραμμής snr κλπ. Έχω κάμερες στο σπίτι, smartphome kit με συναγερμό, Υ/Η, Xbox & smartphones εάν παίζουν ρόλο και θέλω να μην κολλάει στα multiplayer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αντικαταστήσω το modem/router που δίνει ο ΟΤΕ (speedport plus),με κάτι αντίστοιχο. Δηλαδή να χει δυνατότητα VDSL και VOIP.
Όχι κάτι ακριβό όμως. Ταβάνι τα 100€.
Θέλω να έχει δυνατή εμβέλεια WIFI, λόγω ότι υπάρχουν χοντροί τοίχοι στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι σε Wind (VDSL 50) και σκέφτομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ρούτερ (Asus DSL-AC56U Modem/Router), είναι καλή επιλογή ή με 130-150€ υπάρχει κάτι καλύτερο;
Επίσης θα είναι οκ με wind σύνδεση ή θα έχω θέματα;
Το VoIP δεν με ενδιαφέρει άμεσα.

Ο Λόγος αγοράς είναι κυρίως επειδή το TECHNICOLOR TG788V V3 που έδωσε ο πάροχος είναι αργό(interface/menu κτλ) + ότι είναι κλειδωμένο σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορώ να δω απλά στατιστικά της γραμμής(snr, attenuation, path mode κτλ) πράγματα που έβλεπα όταν είχα adsl2+ με το ASUS N14U.

Επειδή με ενδιαφέρει και το NAS μέσω USB μπορεί να μου πει κάποιος αν υποστηρίζει NTFS;

Επεξ/σία από kernel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας θα ηθελα τα φωτα σας.Για γραμμη Adsl2+ (Μετα απο το 2025 μου ειπε η vodafone/wind οτι θα εχω σπιτι μου Vdsl) ποιο απο τα δυο παρακατω ρουτερ μ προτεινεται να παρω.

ASUS RT - ACRH17 AC1700 Dual-band

ASUS RT-AC68U Wireless Router

Στην εικονα σας δειχνω τι γραμμη εχω σημερα.

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Screenshot_20181217-152454.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω το DSL-AC87VG και θα χρειστω αναγκαστικα power line για να συνδεσω ενσυρματα ρουτερ και υπολογιστη (αποσταση περιπου 10 μετρα με πορτες αναμεσα ).
Το σπιτι ειναι του 65 ανακαινισμενο, με νεο πινακα και πριζες , αλλα ασφαλεια ακομα την παλιου τυπου (δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο)

Αυτη την στιγμη ειμαι σε σπιτι του 95 με το TL-PA4010P 3kit V1 και παρολα τα firmware upgrades, δεν μπορω να πω οτι ειμαι τοσο
ευχαριστημενος, εξαιτιας των αποσυνδεσεων (τουλαχιστον 1-2 φορες την μερα), οποτε θα ηθελα να το αποφυγω παλι το συγκεκριμενο κιτ.

Θελω να ειναι passthrough.

Κοιταζω το AVM FRITZ!Powerline 530E Set αλλα δυσκολευομαι να χωνεψω την τιμη, δεν θα ηθελα να δωσω πολυ πανω απο 70.
βεβαια αν αξιζει θα το χωνεψω.
Αν καποιος εχει πειρα με αυτο η καποιο αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Αν δεν ταιριαζει στο θεμα θα παρακαλουσα να διαγραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα. Εχω το DSL-AC87VG και θα χρειστω αναγκαστικα power line για να συνδεσω ενσυρματα ρουτερ και υπολογιστη (αποσταση περιπου 10 μετρα με πορτες αναμεσα ).
Το σπιτι ειναι του 65 ανακαινισμενο, με νεο πινακα και πριζες , αλλα ασφαλεια ακομα την παλιου τυπου (δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο)

Αυτη την στιγμη ειμαι σε σπιτι του 95 με το TL-PA4010P 3kit V1 και παρολα τα firmware upgrades, δεν μπορω να πω οτι ειμαι τοσο
ευχαριστημενος, εξαιτιας των αποσυνδεσεων (τουλαχιστον 1-2 φορες την μερα), οποτε θα ηθελα να το αποφυγω παλι το συγκεκριμενο κιτ.

Θελω να ειναι passthrough.

Κοιταζω το AVM FRITZ!Powerline 530E Set αλλα δυσκολευομαι να χωνεψω την τιμη, δεν θα ηθελα να δωσω πολυ πανω απο 70.
βεβαια αν αξιζει θα το χωνεψω.
Αν καποιος εχει πειρα με αυτο η καποιο αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Αν δεν ταιριαζει στο θεμα θα παρακαλουσα να διαγραφει.

Κοίταξε προς DEVOLO μεριά.

Καλύτερο από το ASUS, οικονομικότερο από το FRITZ, πολύ καλό all around. !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, jimakos234 said:

Καλησπερα. Εχω το DSL-AC87VG και θα χρειστω αναγκαστικα power line για να συνδεσω ενσυρματα ρουτερ και υπολογιστη (αποσταση περιπου 10 μετρα με πορτες αναμεσα ).
Το σπιτι ειναι του 65 ανακαινισμενο, με νεο πινακα και πριζες , αλλα ασφαλεια ακομα την παλιου τυπου (δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο)

Αυτη την στιγμη ειμαι σε σπιτι του 95 με το TL-PA4010P 3kit V1 και παρολα τα firmware upgrades, δεν μπορω να πω οτι ειμαι τοσο
ευχαριστημενος, εξαιτιας των αποσυνδεσεων (τουλαχιστον 1-2 φορες την μερα), οποτε θα ηθελα να το αποφυγω παλι το συγκεκριμενο κιτ.

Θελω να ειναι passthrough.

Κοιταζω το AVM FRITZ!Powerline 530E Set αλλα δυσκολευομαι να χωνεψω την τιμη, δεν θα ηθελα να δωσω πολυ πανω απο 70.
βεβαια αν αξιζει θα το χωνεψω.
Αν καποιος εχει πειρα με αυτο η καποιο αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Αν δεν ταιριαζει στο θεμα θα παρακαλουσα να διαγραφει.

δες και τα review που εκανα για τα fritz .προσωπικα πιστευω οτι τα αξιζουν τα λεφτα τους.και ναι δεν συγκρινονται τα devolo και τα fritz με τα tp link.και αναμεσα σε  devolo και fritz διαλεγω fritz.ειχα δοκιμασει το 1240e set kαι 1260e set

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

δες και τα review που εκανα για τα fritz .προσωπικα πιστευω οτι τα αξιζουν τα λεφτα τους.και ναι δεν συγκρινονται τα devolo και τα fritz με τα tp link.και αναμεσα σε  devolo και fritz διαλεγω fritz.ειχα δοκιμασει το 1240e set kαι 1260e set

@poulinos  για να μην παρεξηγηθούμε δεν είπα ότι τα Devolo είναι καλύτερα από τα Fritz. Είπα ότι είναι οικονομικότερα και πολύ καλά.

Εννοείται αν πάμε top of the line πάμε για Fritz. Αλλά κάτι διάβασα για 70 € , οπότε το μάζεψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Jiakometi said:

@poulinos  για να μην παρεξηγηθούμε δεν είπα ότι τα Devolo είναι καλύτερα από τα Fritz. Είπα ότι είναι οικονομικότερα και πολύ καλά.

Εννοείται αν πάμε top of the line πάμε για Fritz. Αλλά κάτι διάβασα για 70 € , οπότε το μάζεψα.

ναι βρε δεν ειπα οτι ειπες οτι ειναι καλυτερα.συζητηση κανουμε.απλα λεω εχοντας δοκιμασει 2 ζευγαρια και απο devolo και δυο απο fritz με τραβηξε πιο πολυ το fritz.και τα δυο τα θεωρω πολυ καλα και οχι σαν  tp link.αλλωστε γερμανικες εταιρειες και οι δυο.απλα πιο προσεγμενα τα fritz με πιο πολλες λειτουργιες και πιο προσοχη στην λεπτομερεια .και mesh support αν καποιος εχει fritzbox.ναι δεν ειναι πολυ φτηνα

στο passthrough μην κολλας και τοσο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, poulinos είπε

δες και τα review που εκανα για τα fritz .προσωπικα πιστευω οτι τα αξιζουν τα λεφτα τους.και ναι δεν συγκρινονται τα devolo και τα fritz με τα tp link.και αναμεσα σε  devolo και fritz διαλεγω fritz

 

14 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

@poulinos  για να μην παρεξηγηθούμε δεν είπα ότι τα Devolo είναι καλύτερα από τα Fritz. Είπα ότι είναι οικονομικότερα και πολύ καλά.

Εννοείται αν πάμε top of the line πάμε για Fritz. Αλλά κάτι διάβασα για 70 € , οπότε το μάζεψα.

Τελεια.. Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Βρισκω το κιτ που προανεφερα απο αμαζον.de στα 70 ευρω με μεταφορικα, 80 με ταχεια αποστολη (δεν βιαζομαι τοσο)

Απλα βλεπω να αναφερει: Deutschsprachige Version

που δεν ξερω τι μπορει να σημαινει.
Να συνεχισω με την αγορα η όχι και να προτιμήσω απο Ελλαδα καποιο σκρουτζομαγαζο?

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...