Προς το περιεχόμενο

Η On Telecoms κατέθεσε αίτηση πτώχευσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κριμα γιατι με την πτωχευση ολα τα παιδια που εργαζονται εκει θα μεινουν στον δρομο και ποιος ξερει τι ειδους αποζημιωση θα παρουν και αν... και σημερα πραγματικα ειναι δυσκολο να βρεις αναλογη θεση..Το εχω ζησει και ξερω πως ειναι!

 

613 θέσεις εργασίας χάνονται κατα μέσο όρο καθημερινά στην Ελλάδα σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο που διάβαζα.Άστα να πάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι η ON μια φουσκα, είναι όλη η Ελλάδα μια φούσκα. Αλλα έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τόσες φούσκες γυρω μας, που μας φαίνεται σαν μια φυσιολιγική κατασταση. Και αν σκάσει καμια φούσκα, μας παραξενευει κιολας.

 

Αν ανοίξει ένα τεραστιο Carrefour στη Γαύδο, θα επιζήσει; Όχι, και μάλιστα θα γελαμε αν το ακουσουμε σαν ειδηση. Θα ρωτησουμε πόσοι κάτοικοι αναλογούν σε ενα τετοιο θηρίο.

Αυτη την ερωτηση ομως, την κάνουμε μόνο αν ακούσουμε τόσο κραυγαλέα είδηση. Αναρωτηθηκαμε πόσες τράπεζες υπάρχουν στην Αγγλία, και πόσες υπήρχαν στην Ελλάδα;. Πόσα φαρμακεία βρίσκεις αν περπατησεις 500μ στο Παρίσι, και πόσα πετυχαίνεις στην Ελλάδα; Πόσα καταστηματα οπτικών έχει η Λαμία και πόσα μια αντίστοιχη ολλανδική πόλη; Πόσες αθλητικές εφημερίδες είχε η η Ελλάδα και πόσες έχει η Γερμανία; Και, πόσους telecom operators έχει η Μ.Βρετανία, και πόσους η Ελλάδα;

 

Όλα στην Ελλάδα ήταν μια φούσκα. Και τωρα -φυσιολογικά- κλείνουν, και επέρχεται μια ισορροπία, που κανονικά δεν θα χρειαζόταν μια κρίση για να την επιβάλλει... Δεν θα φταίει η Μερκελ αν κλείσει το Carrefour της Γαυδου. Και δεν φταίει και ο ιδιοκτητης της ΟΝ που "δεν εκανε επενδύσεις". Το πρόβλημα ήταν στην γέννηση της ΟΝ, της Vivodi, Lannet, και των υπολοιπων δεκαδων operators. Δεν έπρεπε καν να ξεκινήσουν να δουλεύουν...

Κρίμα για την ON. Αλλά όπως στη Γαύδο αντιστοιχεί ένα μικρό μπακαλικο, έτσι και στην Ελλάδα αντιστοιχούν (και εκεί θα καταλήξουμε)  2 operators. OTE & Vodafone (που θα αγοράσει την Wind, μόλις σταθεί στα ποδια της η Cyta).

Όσοι εργάζεστε στις υπόλοιπες, σκεφτείτε τι θα κάνετε σε μερικά χρόνια.
 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Cyta νομίζω πάντως θα επιβιώσει από την λαίλαπα της κρίσης

 

Την Cyta θα την αφησουν να υπάρχει, γιατί αλλιώς δεν θα εγκριθεί από την επιτροπή ανταγωνισμού η συγχώνευση Wind Vodafone ;-)

Πρεπει να υπάρχει και τρίτος παίκτης για να δυσκολευθεί η δημιουργία καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι η ON μια φουσκα, είναι όλη η Ελλάδα μια φούσκα. Αλλα έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε τόσες φούσκες γυρω μας, που μας φαίνεται σαν μια φυσιολιγική κατασταση. Και αν σκάσει καμια φούσκα, μας παραξενευει κιολας.

 

Αν ανοίξει ένα τεραστιο Carrefour στη Γαύδο, θα επιζήσει; Όχι, και μάλιστα θα γελαμε αν το ακουσουμε σαν ειδηση. Θα ρωτησουμε πόσοι κάτοικοι αναλογούν σε ενα τετοιο θηρίο.

Αυτη την ερωτηση ομως, την κάνουμε μόνο αν ακούσουμε τόσο κραυγαλέα είδηση. Αναρωτηθηκαμε πόσες τράπεζες υπάρχουν στην Αγγλία, και πόσες υπήρχαν στην Ελλάδα;. Πόσα φαρμακεία βρίσκεις αν περπατησεις 500μ στο Παρίσι, και πόσα πετυχαίνεις στην Ελλάδα; Πόσα καταστηματα οπτικών έχει η Λαμία και πόσα μια αντίστοιχη ολλανδική πόλη; Πόσες αθλητικές εφημερίδες είχε η η Ελλάδα και πόσες έχει η Γερμανία; Και, πόσους telecom operators έχει η Μ.Βρετανία, και πόσους η Ελλάδα;

 

Όλα στην Ελλάδα ήταν μια φούσκα. Και τωρα -φυσιολογικά- κλείνουν, και επέρχεται μια ισορροπία, που κανονικά δεν θα χρειαζόταν μια κρίση για να την επιβάλλει... Δεν θα φταίει η Μερκελ αν κλείσει το Carrefour της Γαυδου. Και δεν φταίει και ο ιδιοκτητης της ΟΝ που "δεν εκανε επενδύσεις". Το πρόβλημα ήταν στην γέννηση της ΟΝ, της Vivodi, Lannet, και των υπολοιπων δεκαδων operators. Δεν έπρεπε καν να ξεκινήσουν να δουλεύουν...

 

Κρίμα για την ON. Αλλά όπως στη Γαύδο αντιστοιχεί ένα μικρό μπακαλικο, έτσι και στην Ελλάδα αντιστοιχούν (και εκεί θα καταλήξουμε)  2 operators. OTE & Vodafone (που θα αγοράσει την Wind, μόλις σταθεί στα ποδια της η Cyta).

 

Όσοι εργάζεστε στις υπόλοιπες, σκεφτείτε τι θα κάνετε σε μερικά χρόνια.

 

Εξαιρετικη τοποθετηση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με, δεν θες να μεινουμε με τον OTE... ειμαστε που ειμαστε 20 χρονια πισω τεχνολογικα απο αλλες ευρωπαικες χωρες, αμα μας μεινει μονο ο ΟΤΕ θα πληρωνουμε για τα δηθεν 24mbps με το φοβερο upload του κ καλα 1mbps τον μισο μισθο μας

 

Μα... δεν θα μείνουμε μόνο με τον ΟΤΕ (γι αυτό και είπα "πόσους χωράει;", και όχι "έναν δεν χωράει;"). HOL και Wind θα επιβιώσουν κατα τη γνώμη μου. Απλά, όταν έγινε απελευθέρωση, καταλήξαμε να έχουμε μισή ντουζίνα παρόχους, και δεν υπήρχε περίπτωση να επιβιώνανε όλοι, και τόσο που αντέξανε είναι επειδή εφάρμοζαν λογιστικά στάνταρ βασισμένα στο λεγόμενο "Ελληνικό μοντέλο" (κοινώς "δεν πληρώνω")

 

 

Ο ΟΤΕ δεν συντηρει τις γραμμες που εσυ, ο πατερας σου , ο παπους σου , ο προπαπους σου εχετε ηδη χιλιοπληρωσει για να φτιαχτουν. Ας ανηκε το δυκτιο στο δημοσιο θα σουλεγα που θατανε και ο ΟΤΕ τωρα με τις "δηθεν" επενδυσεις και εκεινου. Ειναι σαν τις επενδυσεις με τα "διοδια".

 

Αμα εσένα σου βαράγανε φέσια όλοι αυτοί που νοίκιαζαν χονδικώς την υποδομή σου (χωρίς να μπορείς να τους "κόψεις" γιατί θα σε πουν μονοπωλιακό), και ταυτόχρονα έπρεπε η δική σου υπηρεσία να τους ανταγωνιστεί σε τιμή, θα έκανες τις τρελές επενδύσεις; Θα συντηρούσες κάπως τις δικές σου γραμμές για να πουλήσεις αξιοπιστία και αυτό ήταν.

 

Όπως προείπα, δεν έχουμε υγιή αγορά τηλεπικοινωνιών, γιατί δεν υπάρχει καμιά συνιδιοκτησία και συνευθύνη για την υποδομή μεταξύ των παρόχων, αντίθετα την υποδομή την έχει ένας.

 

Να μην παρεξηγηθώ, δεν είμαι fan του ΟΤΕ και των πρακτικών του, απλά έχω ΟΤΕ επειδή είμαι αγχώδης τύπος και δεν θέλω να με κάνουν μπαλάκι "φταίει ο ΟΤΕ", "όχι φταίει ο εναλλακτικός πάροχος" κλπ.

"Να δεις η Forthnet πόσα χρωστάει. Θα αρχίσουν οι φούσκες να σκάνε μια μια. Τόσα χρόνια πουλάνε υπηρεσίες με κυκλώματα του OTE."

Και ο ΟΤΕ επισης με τα κυκλωματα τα δικα σου... :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle:

 

Απο το να έχει τα κυκλώματα μας κάποιος κρατικοδίαιτος "οργανισμός"/"επιχείρηση", και με τα λεφτά από τους λογαριασμούς μας να δίνει τροφεία και λοιπά προκλητικά επιδόματα σε συνδικαλιστές τύπου Φωτόπουλου, καλύτερα να τα έχει κάποιος ιδιωτης (αρκεί φυσικά να μπορούν να χρησιμοποιούν την υποδομή και άλλοι πάροχοι για να μην υπάρχει μονοπώλιο).

 

Ο ΟΤΕ ήταν ο μόνος οργανισμός/επιχείρηση που κατάφερε να ξεφύγει απο το "Δημόσιο Τέρας" σε επισκευάσιμη κατάσταση και μπόρεσε να ανοίξει τα φτερά του, να ανοιχθεί νέες αγορές (πχ ΟΤΕ TV) και να αναπτυχθεί (με την αντικειμενική έννοια του όρου). Φυσικά αυτό έγινε με πλουσιοπάροχες εθελουσίες εξόδους πριν την ιδιωτικοποίηση, γιατί τίποτα σε αυτό το κράτος δεν γίνεται με όρους που αντιβαίνουν στα συμφέροντα του "Δημοσίου Τέρατος" και των συνδικαλιστών του.

 

Απλά, επειδή για Ελλάδα μιλάμε, η απελευθέρωση έγινε με όρους Ελληνικούς, δηλαδή μη-υγιείς. Πάροχοι που δεν πληρώνουν για χρόνια με το έτσι θέλω, μη-δυνατότητα στους παρόχους να αγοράσουν υποδομή/μερίδιο απο τον ΟΤΕ και ανυπαρξία δεσμευτικού πλάνουν επενδύσεων απο όλους τους παρόχους. Δεν είναι τυχαίο ότι πρεσβευτές του επιχειρηματικού δεν πληρώνω όπως ο Θ. Λαναράς (Lannet) τρέξανε να φτιάξουν εναλλακτικούς παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

#$@#τά στον τάφο της ON πολύ το χάρηκα μου είχε προκαλέσει άπειρα νευρικά επεισόδια η εν λόγω ασταιρία μέχρι που με απείλησε ότι θα με πάει στα δικαστήρια επειδή δεν στέλνω πίσω το router (όχι δεν το επιστρέφω όπως τους είχα δηλώσει η πόρτα μου είναι ανοιχτή να έρθουν να το πάρουν - γιατι χέστηκα κιόλας για την κινεζιά του 20ρικου που μου δώσανε- και όλα αυτά μετα απο λήξη του συμβολαίου μου στο οποίο αναγράφεται ότι ειναι χρησιδάνειο και άρα το έχω ξοφλήσει και μου ανήκει πάραυτα θέλανε με δικά μου έξοδα να τους το στείλω... και παίρνανε τηλέφωνα μέχρι και συγγενείς και τους λέγανε ότι θα με πάνε δικαστικά.. )

Και αυτό απλά μια πινελιά απο τα τόσα κουφά που κάνανε και απο τα άλλα τόσα που δέν κάνανε κατα την διάρκεια του συμβολαίου.... (πλήρωνα και 2mbit upload το οποίο ποτέ δεν έιχα και ας ήμουν γύρο στα 400 μέτρα απο KV )

Αυτη η "εταιρία" κατσαπλιάδων μέχρι και τον ΟΤΕ (μετά κρίσης) έχει ξεπεράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προστασία από τους πιστωτές μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου που θα εκδικαστεί η αίτηση πτώχευσης...

 

και

 

http://www.capital.gr/story/3017782/on-telecoms-aperrifthisan-ta-asfalistika-gia-arithmo-ergazomenon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το εξης απο την στιγμη που πτωχευσε η on telecom   γιατι πρεπει να απολυθουν οι εργαζομενοι ?Και τι εγινε που πτωχευσε και δεν εχει λεφτα πλεον να του πληρωνει ? Και το ελληνικο δημοσιο πτωχευσε και κανεις δεν απολυθηκε και μια χαρα πληρωνονται ολοι  απαρεγκλιτα  καθε τελος του μηνα η΄15.

Μαλλον οι υπαλληλοι της on teleocom  δεν ειναι ανθρωποι αλλα ζωα  για να τους απολυουν δεν εξηγειται αλλιως ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το εχω ζησει το "εργο" με την πτωχευση.Μας "εφαγαν" αποζημιωσεις εκατομμυριων € και χωρις ταμειο ανεργιας εφοσον δεν πηραμε στα χερια μας χαρτι απολυσης.Απο μεγαλη εταιρια ιδιωτικου τομεα που μπροστα της η ON ειναι περιπτερο.Εκει θα κολλησουν?

 

Περασαν 6 χρονια,εχουν γινει ποσα δικαστηρια και ακομα να δικαιωθουμε.Παρ'ολο που η πρωτοδικη και η επομενη δικη βγηκε υπερ μας.Απο εφεση σε εφεση και απο αναβολη σε αναβολη.Παρ'ολο που το δικιο ειναι 100% με το μερος μας,Υπουργεια,κυβερνηση κλπ δεν εκαναν τιποτα,μονο υποσχεσεις και λογια του αερα.Φυσικα καποιο καθικια φροντισαν να μας "θαψουν" για να προστατεψουν την καρεκλα τους και γιατι τα πηραν χοντρα.Υπεγραψαν αυτοι για εμας πισω απο την πλατη μας χωρις να συμφωνησουμε τιποτα.

 

Επισης πηγαιναμε για κανα χρονο στην δουλεια χωρις αντικειμενο εργασιας και ελπιζαμε να κερδισουμε τα ασφαλιστικα μετρα.Ουτε καν αυτο εγινε.1 χρονο μας ελεγαν(κυβερνηση και εργοδοτες) οτι θα πληρωθουμε.Τζαμπα τα πρωινα ξυπνηματα και οι βενζινες.Η ειρωνια ειναι οτι η καρτες μας "χτυπουσαν" κανονικα μεχρι τοτε.

 

Τετοιες εταιριες εχουν καλους δικηγορους και οικονομικους συμβουλους.

 

Ισως σε καποια αλλη χωρα να ειχαμε δικαιωθει.Ελπιζουμε σε καποια χρηματικη αποζημιωση.Η "ζημια" ηταν και ψυχολογικη.Φυσικα αν ποτε αποζημιωθουμε θα παρουν και οι δικηγοροι το ποσοστο που συμφωνησαμε.

 

Μην σας τυχει παιδες.Ακομα δεν το εχω "χωνεψει".Θα προτιμουσα να απολυθω παιρνοντας την αποζημιωση που δικαιουμαι και να βγω ταμειο ανεργιας.

 

Και τωρα ειμαι τυχερος μου λενε που εχω δουλεια.Και ας παιρνω τα μισα χρηματα με τις ιδιες ωρες και με πιο δυσκολο ωραριο,Συν ποσα αλλα αρνητικα.

 

Τους εχω ευχηθει τα χρηματα που μας "εφαγαν" και οσοι φροντισαν να το παθουμε να τα ξοδεψουν σε φαρμακα.

 

Φυσικα αυτο εχει γινει και αλλες εταιριες.Πχ καποιες πτωχευσαν και μεταφερθηκαν αλλου.

 

Χ@@@ενο τον εχουν τον ιδιωτικο τομεα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χε@@νο τον εχουν τον ιδιωτικο τομεα.

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος ,θα καταργηθουν ολες οι κοινωνικες αδικιες  μεταξυ ιδιωτικου και δημοσιου τομεα (βλ. 2 χρονια αδεια μητροτητας στον δημοσιο ,τα @@ του ο ιδιωτικος )τωρα ειναι θεμα χρονου μην ανησυχεις εχουν αλλαξει τα πραγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...