Προς το περιεχόμενο

Η On Telecoms κατέθεσε αίτηση πτώχευσης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με πολλά που ειπώθηκαν ως τώρα.

 

Θα προσθέσω μόνο ότι η πτώχευση της ON, είναι η αρχή ενός αρκετής διάρκειας έργου που θα παιχτεί στην ΕΕ και θα φέρει τεράστιες αλλαγές στον κλάδο των τηλεπικοινωνιών εντός αυτής.

 

Αλλαγές επιβεβλημένες με δεδομένα όπως η παγκοσμιοποίηση και η συμπίεση κόστους και δεδομένα όπως ότι στις ΗΠΑ από τη μία ακτή στην άλλη λειτουργούν πρακτικά 4 μεγάλοι πάροχοι, ενώ στην Ευρώπη 220 πάροχοι. Το έργο θα κλείσει με την πλήρη ενοποίηση στην Ευρώπη όλων των παρόχων σε 3-4 μεγάλα σχήματα.

 

Το οποίο σημαίνει ότι στα μεγάλα σχήματα, π.χ. DT group, σε ορίζοντα 10ετίας --> μείον 100.000 θέσεις εργασίας. Ας κάνουμε τα τοπικά νούμερα από μόνοι μας από εκεί και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/959539/ragdaies-ekselikseis-stin-on-telecoms

 

 

 

Το «πράσινο φως» στον ΟΤΕ ΟΤΕ-4,27% να σταματήσει να παρέχει υπηρεσίες δικτύου (χονδρική) στην On Telecoms, κάτι που θα οδηγήσει την τηλεπικοινωνιακή εταιρεία σε αδυναμία να παρέχει υπηρεσίες στους συνδρομητές της, δίνει η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ) με χθεσινή απόφαση της Ολομέλειας.

Ο ΟΤΕ θα έχει τη δυνατότητα να διακόψει την παροχή υπηρεσιών στην On Telecoms αφού παρέλθουν περίπου 30 μέρες προκειμένου οι συνδρομητές της να ενημερωθούν και να «μετακομίσουν» σε άλλο πάροχο της επιλογής τους (η διαδικασία της φορητότητας του τηλεφωνικού αριθμού χρειάζεται περίπου 10 μέρες).

Υπενθυμίζεται ότι η On έχει καταθέσει αίτηση πτώχευσης στο αρμόδιο δικαστήριο η οποία θα εκδικαστεί τον Σεπτέμβριο. Το χρέος της προς τον ΟΤΕ, βάσει πληροφοριών, είναι περίπου 5,5 εκατ. ευρώ. Εκτιμάται ότι έχουν απομείνει στο δίκτυό της περίπου 24.000 συνδρομητές, καθώς για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, εξαιτίας του χρέους της στον ΟΤΕ, δεν είχε τη δυνατότητα να εγγράφει νέους συνδρομητές.

Μέλη της διοίκησης της On Telecoms θα έχουν σήμερα συνάντηση με στελέχη της ΕΕΤΤ. Εκτιμάται ότι η κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει η τηλεπικοινωνιακή εταιρεία δύσκολα ανατρέπεται, εκτός αν βρεθεί κάποιος να επενδύσει ένα σημαντικό ποσό, κάτι εξαιρετικά απίθανο.

Ώρα για ψάξιμο νέου ISP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρειες τηλεπικοινωνιων που δεν συνδυαζουν στα πακετα τους τηλεοπτικα δικαιωματα αθληιτικων ομαδων, δεν εχουν κανενα μελλον.

Και δωρεαν 1gbit γραμμη να δινεις, με δωρεαν χρονο ομιλιας προς ολο τον πλανητη, αν δεν εχεις να προσφερεις αθλητικα γεγονοτα σε βαθος χρονου απλα θα χανεις συνδρομητες και θα μικραινει ο κυκλος εργασιων/τζιρος, τη στιγμη που θα επενδυεις εκατομυρια για υποδομες.

Δεν ξερω αν φερνουν κερδη οι αθλητικες διοργανωσεις αυτο που ξερω ειναι οτι εχουν το potential να αλλαξουν τις ισοροπιες στην αγορα μεταξυ εταιρειων. Αποδειξη το πώς ο οτε εσβησε την νοβα απο το χαρτη μεσα σε λιγα χρονια απλα παιζοντας επιθετικα στο θεμα των τηλεοπτικων δικαιωματων.

 

Γενικα παει προς μονοπωλιακη κατασταση η Ελλαδα στο θεμα των τηλεπικοινωνιων, σε βαθος χρονου, αν δεν αλλαξουν αρδην τα τωρινα δεδομενα.

 

Σε οτι αφορα την on και πολυ κρατησε. Οτι χειροτερο.

Κριμα για τους εργαζομενους σε αυτην, ειναι οι μονοι που λυπαμαι στην προκειμενη περισταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλε κάποια ειδοποίηση επίσημο έγγραφο προς τους υπάρχων πελάτες της η έτσι ξερά μόνο την ανακοίνωση στο site της

Θα το ξέρω το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι, αλλά αν ανακοινώθηκε σήμερα τότε μέσα στην εβδομάδα θα μας έρθει και επιστολή, έτσι μου είχαν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξέρω το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι, αλλά αν ανακοινώθηκε σήμερα τότε μέσα στην εβδομάδα θα μας έρθει και επιστολή, έτσι μου είχαν πει.

Καλού κακού ξεκινά να ψάχνεις για νέο πάροχο μην περιμένεις τελευταία στιγμή θέλεις τουλάχιστον ένα 20ήμερο για την μεταφορά της γραμμής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού ξεκινά να ψάχνεις για νέο πάροχο μην περιμένεις τελευταία στιγμή θέλεις τουλάχιστον ένα 20ήμερο για την μεταφορά της γραμμής

Καλά εννοείται.Όλοι πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε. Με τους λογαριασμούς τι γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται.Όλοι πρέπει να αρχίσουμε να ψάχνουμε. Με τους λογαριασμούς τι γίνεται ?

Όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά σου σε άλλη εταιρεία θα έρθει τελικός λογαριασμός προσοχή μην σου χρεώσει τέλη αποσύνδεσης η On μην τα δεχτείς και στο τελευταίο λογαριασμό αν δεν έχει συμπληρωθεί ο μήνας πληρώνεις όσο είχες την χρήση του δικτύου της δηλαδή αναλογία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά σου σε άλλη εταιρεία θα έρθει τελικός λογαριασμός προσοχή μην σου χρεώσει τέλη αποσύνδεσης η On μην τα δεχτείς και στο τελευταίο λογαριασμό αν δεν έχει συμπληρωθεί ο μήνας πληρώνεις όσο είχες την χρήση του δικτύου της δηλαδή αναλογία

Dld πληρώνω τον προηγούμενο (που οφείλω) και από τον λογαριασμό αυτού του μήνα όσο είχα nternet στην On?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dld πληρώνω τον προηγούμενο (που οφείλω) και από τον λογαριασμό αυτού του μήνα όσο είχα nternet στην On?

Ακριβώς επίσης να στείλεις πίσω και το router εμένα παράδειγμα μου ζήτησαν 60 ευρώ μετά από 2 χρόνια που είχα φύγει βέβαια το είχα και τους το έστειλα πίσω με τις ευχές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επίσης να στείλεις πίσω και το router εμένα παράδειγμα μου ζήτησαν 60 ευρώ μετά από 2 χρόνια που είχα φύγει βέβαια το είχα και τους το έστειλα πίσω με τις ευχές μου.

Οκ Ευχαριστώ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...