Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Some players experiencing issues with Mario Kart 8 Deluxe’s online multiplayer

 

Καλή φάση. Δεν βλέπω την ώρα και τη στιγμή που θα χρειαστεί να πληρώνω για αυτό το online...

 

 

Παλι το wii u ηταν μπροστα στην τεχνικη επιλογη.....

 

"On Wii U, Mario Kart 8 required that users see an item hit them on screen in order for it to register. Nintendo changed things up with Deluxe though, causing players to be hit by items that they didn’t anticipate. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

'Mario Kart 8 Deluxe' Might Have Already Sold A Million Copies

 

Είναι εκπληκτικό το πόσο ανέλπιστα καλά τα πηγαίνει το NSw. Μέσα σε μία εβδομάδα έχει πουλήσει κοντά 1m το Mario Kart 8 με μόλις 2,7m κονσόλες πουλήμενες. Μιλάμε για τρομερή διείσδυση. Κι όμως, βάθια μέσα μου είμαι σίγουρος ότι θα βρουν τρόπο να τα σκατώσουν εκεί στο Κυότο. Η σιωπή σχετικά με το online και την VC είναι ιδιαίτερα ανησυχητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην βάζουμε σάλτσα τώρα περί σιωπής,είχαν δηλώσει εξαρχής ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί μετά την κυκλοφορία και επομένως και οι σχετικές ανακοινώσεις. Δεν θέλω να γράφω τα ίδια αλλά -για άλλη μια φορά- μια μερική/κακή υλοποίηση των online υπηρεσιών μπορούν να καταστρέψουν το NSW.

 

 

 

 

*Το εννεάμηνο που λέγαμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν βάζω σάλτσα. Όταν είπαν ότι η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί μετά την κυκλοφορία, εγώ κατάλαβα ότι θα ενεργοποιηθεί αμέσως μετά την κυκλοφορία. Ήδη μπαίνουμε στον τρίτο μήνα του lifespan του NSw και ακόμα δεν ξέρουμε τίποτα για τα online features. Και υποτίθεται ότι η free περίοδος θα είναι μέχρι το Σεπτέμβρη, αν φάμε και τον Μάιο χωρίς καμία ανακοίνωση θα μένουν μόλις τρεις free μήνες.

 

Και στην τελική, νιώθω εξαπατημένος. Πήρα day one την κονσόλα για να έχω μεγαλύτερο περιθώριο να δοκιμάσω τα online features της κατά την δωρεάν περίοδο και να παίξω όσο το δυνατόν περισσότερα από τα free games που θα έδιναν. Με το να αφήνουν τον καιρό να περνάει με βλάπτουν ως καταναλωτή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το οτι πουλαει το mario kart deluxe τοσο που ειναι αλλο ενα πορτ του wii u εμενα με κανει να τρομαζω.

Γιατι σου προκαλει εντυπωση? Μια το φορητο κομματι του Switch,μια οτι δεν υπαρχει υποστηριξη παιχνιδιων μεταξυ wii u και switch,μια οτι ειναι το δευτερο ΑΑΑ παιχνιδι που βγαινει στο Switch(θα ελεγα και για τις υψηλες βαθμολογιες αλλα πραγματικα κλειν).

 

Το μονο αρνητικο στην ολη υποθεση ειναι η τσιμπημενη του τιμη για port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σου προκαλει εντυπωση? Μια το φορητο κομματι του Switch,μια οτι δεν υπαρχει υποστηριξη παιχνιδιων μεταξυ wii u και switch,μια οτι ειναι το δευτερο ΑΑΑ παιχνιδι που βγαινει στο Switch(θα ελεγα και για τις υψηλες βαθμολογιες αλλα πραγματικα κλειν).

 

Το μονο αρνητικο στην ολη υποθεση ειναι η τσιμπημενη του τιμη για port.

Τα εγγραψες εσυ για μενα. Μπραβο. Για ολα αυτα που λες με κανει να τρομαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο λογαριασμό του στο Facebook έγραψε το εξής: "I'm currently working with Retro Studios here in Austin. As much as I'd like to say more (except the work is incredibly exciting and the team is awesome), I can't."

 

http://m.neogaf.com/showthread.php?t=1369753

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador

Είπαν κάτι για αμέσως;
Nintendo Switch will have a paid online service starting this fall
 Jan 13, 2017, 2:08am EST

 

Κοίτα να δεις που το είχαν ανακοινώσει για fall και δεν διευκρίνισαν για το πότε θα δώσουν περαιτέρω πληροφορίες. Το τι κατάλαβες και το "εξαπατημένος" συμπεριλαμβάνονται στο περί σάλτσας μιας και πρόκειται για δικές σου λάθος εκτιμήσεις καθώς και άλλων με βάση τα like του μηνύματος σου. 

 

Και εγώ θα ήθελα να είχαν ξεκινήσει διαφορετικά αλλά πάνε βάση ενός πλάνου/στρατηγικής μιας και υπάρχει έντονος ανταγωνισμός αλλά και κυκλοφορία νέου συστήματος (scorpio). 

 

*To λάθος εκτιμήσεις πάει στο "δοκιμάσω τα online features της κατά την δωρεάν περίοδο και να παίξω όσο το δυνατόν περισσότερα από τα free games που θα έδιναν." Δεν είπαν τίποτα τέτοιο παρά μόνο για free online μέχρι το φθινόπωρο (το οποίο πάλι δεν σημαίνει απόλυτα τον Σεπτέμβριο). 

 

Πάμε παρακάτω όσο αφορά τις πωλήσεις εμένα δεν μου λένε τίποτα. Η ποσότητα που διαθέτει η Ν στην αγορά δεν είναι μεγάλη ενώ ο στόχος των 10εκ. για το τωρινό οικονομικό έτος σημαίνει κάπου στα 800χλδ ανά μήνα παγκοσμίως. Εννεάμηνο και βλέπουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador

Είπαν κάτι για αμέσως;

Nintendo Switch will have a paid online service starting this fall

 Jan 13, 2017, 2:08am EST

 

Κοίτα να δεις που το είχαν ανακοινώσει για fall και δεν διευκρίνισαν για το πότε θα δώσουν περαιτέρω πληροφορίες. Το τι κατάλαβες και το "εξαπατημένος" συμπεριλαμβάνονται στο περί σάλτσας μιας και πρόκειται για δικές σου λάθος εκτιμήσεις καθώς και άλλων με βάση τα like του μηνύματος σου. 

 

Και εγώ θα ήθελα να είχαν ξεκινήσει διαφορετικά αλλά πάνε βάση ενός πλάνου/στρατηγικής μιας και υπάρχει έντονος ανταγωνισμός αλλά και κυκλοφορία νέου συστήματος (scorpio).

Ποιος ειναι ο εντονος ανταγωνισμος του switch? Τι την ενδιαφερει την Nintendo το scorpio(ή και το ps4 pro)απο την στιγμη που δεν ανταγωνιζεται καν τις φθηνοτερες(2013)εκδοσεις τους?

 

Επισης οσον αφορα τα περι ''εξαπατημενος αγοραστης'',τι παει να πει λαθος εκτιμησεις. 2017 εχουμε ειναι λογικο ορισμενα πραγματα να θεωρουνται standar ειδικα οταν πας να μπεις σαν εταιρεια στο θεμα του online επι πληρωμη και ας ειναι φθηνοτερο.

 

Και η Sony σε αυτη την γενια χρεωνει το online σε σχεση με παλια,αλλα εχει πεσει δουλεια σε αυτο και στο store και στις προσφορες και στα παντα(σαν πιο νεα σε αυτο σε σχεση με την microsoft).Και μην μου πειτε οτι η nintendo δεν εχει χρηματα να ριξει δουλεια σε αυτο,ειναι σε πολυ καλυτερη οικονομικα θεση απο την sony.

 

Αλλα ξεχασα τι (αυτονοητα)πραγματα ζηταμε και εμεις απο την Nintendo που στο τελευταιο direct,πιο πολλα πραγματα μαθαμε για τα νεα amiibo που θα κυκλοφορησουν παρα για μελλοντικες κυκλοφοριες αυτου του χρονου.

Μετα αναρωτιουνται μερικοι στα forum γιατι πεφτει τοση κοροιδια για την nintendo,οταν η ιδια δινει τετοια δικαιωματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

Κοίταξε μέσα στην δική σου φούσκα μπορεί να πιστεύεις ότι το NSW δεν ανταγωνίζεται και τα συστήματα της Sony, MS. Προσωπικά όταν -για παράδειγμα- βλέπω τα νούμερα στην Ιαπωνία με το NSW να ανεβαίνει/παραμένει σε καλά επίπεδα και τα συστήματα της Sony να πέφτουν τότε κάτι δεν πάει καλά σε αυτό που γράφεις. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να παραμείνει αδρανής η Sony αν το NSW έχει επιτυχία (θυμάσαι το move; τα psp/ps vita μήπως;'). Περαιτέρω υπάρχει ο ανταγωνισμός από τις smartdevices (από τις οποίες η Ν θέλει να προσελκύσει κόσμο) αλλά και γενικότερα από διάφορες υπηρεσίες όπως steam. Στο ίδιο χώρο λειτουργεί η Ν, απλά προσπαθεί μέσω από τις διαφορετικότητας να ξεχωρίσει. Επίσης όταν ο ίδιος γράφεις ότι "πεφτει τοση κοροιδια για την nintendo" δεν νομίζεις πως αυτόματα αυτό την περιλαμβάνει στην γενικότερη αγορά μιας και διαφορετικά κανείς δεν θα έδινε σημασία. 

 

Όταν γράφεις "η Sony σε αυτη την γενια χρεωνει το online σε σχεση με παλια" δεν μπορώ να καταλαβαίνω τι εννοείς μιας και έχω κολλήσει στο ότι η συνδρομητική υπηρεσία με κλειδωμένο το online multiplayer ξεκίνησε στο ps4. Αυτό από μόνο του δεν είναι η ίδια χρέωση όπως παλιά.

 

Επίσης γράφεις "ειναι λογικο ορισμενα πραγματα να θεωρουνται standar ", συγνώμη δηλαδή το online multiplayer κλειδωμένο σε συνδρομητική υπηρεσία τώρα θεωρείται και καλό; Φαντάζομαι όπως και τα δωρεάν παιχνίδια που παύουν να είναι δωρεάν αν δεν ανανεώσεις την συνδρομή. Τι μας λες....

https://www.youtube.com/watch?v=5jMa7PYwNzs

 

Αστειευόμενος φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

Κοίταξε μέσα στην δική σου φούσκα μπορεί να πιστεύεις ότι το NSW δεν ανταγωνίζεται και τα συστήματα της Sony, MS. Προσωπικά όταν -για παράδειγμα- βλέπω τα νούμερα στην Ιαπωνία με το NSW να ανεβαίνει/παραμένει σε καλά επίπεδα και τα συστήματα της Sony να πέφτουν τότε κάτι δεν πάει καλά σε αυτό που γράφεις.

Ε ναι γιατι ως γνωστον εδω και χρονια οι πωλησεις(και προτιμησεις)του κοσμου στην Ιαπωνια αποτελουν αντιπροσωπευτικο δειγμα του τι αγοραζεται προτιμαται παγκοσμιων ε?Μιλαμε για την μονη χωρα στην οποια οι πωλησεις του ps vite(και ισως και του ps3 δεν θυμαμαι ακριβως)ξεπερνανε αυτες του xbox(ή και πλησιαζουν σχετικα τις πωλησεις ps4)τι να λεμε τωρα.

 

Αυτο ειναι το αντιπροσωπευτικο δειγμα που το αναφερεις και ως παραδειγμα?

http://www.vgchartz.com/yearly/2016/Japan/

Χωρα στην οποια στο top 10 για το 2016 παιχνιδιων με τις περισσοτερες πωλησεις τα 7 ειναι για το 3ds και 1 για το Ps vita?

Να γελασουμε τωρα ή μετα?

 

Όταν γράφεις "η Sony σε αυτη την γενια χρεωνει το online σε σχεση με παλια" δεν μπορώ να καταλαβαίνω τι εννοείς

Νομιζω Ελληνικα γραφω και πιο απλα δεν γινεται να το αναφερω οτι στο ps4 το online χρεωνεται ενω στο ps3 ηταν δωρεαν.

 

Επίσης γράφεις "ειναι λογικο ορισμενα πραγματα να θεωρουνται standar ", συγνώμη δηλαδή το online multiplayer κλειδωμένο σε συνδρομητική υπηρεσία τώρα θεωρείται και καλό; Φαντάζομαι όπως και τα δωρεάν παιχνίδια που παύουν να είναι δωρεάν αν δεν ανανεώσεις την συνδρομή. Τι μας λες....

Και παλι ημουν συγκεκριμενος στο τι εγραψα.

 

Ας στο αναλυσω παραπανω(ενω κανονικα δεν χρειαζεται).

Το online του ps3 ως γνωστον ηταν(και ειναι)δωρεαν σε σχεση με αυτο του xbox360. Παρολα αυτα ηταν και σαφως κατωτερο απο αυτο της microsoft.

Στην τωρινη ομως γενια που πλεον και η Sony χρεωνει το online οπως και ο ανταγωνισμος της, εχει βελτιωθει αισθητα η κατασταση σε σχεση με παλια οχι μονο στο online των παιχνιδιων και του store αλλα και απο πλευρας προσφορων.

 

Επισης οι Sony και MS χρεωνουν το online γιατι εχουν απο πισω και μια τεραστια βιβλιοθηκη παιχνιδιων(κυριως multiplatform βεβαια)τα οποια παιζουν online και φυσικα οι εκπτωσεις που βαζουν(παλι μεσω των οποιων βγαινεις κερδισμενος μεσω της συνδρομης).

 

Εχει πολυ δρομο η Nintendo για να φτασει πραγματικα τους ανταγωνιστες της και σιγουρα αν οντως θελει να ανταγωνιστει τις αλλες δυο εταιρειες πραγματικα(εστω και για τα δικα της standar)καλο θα ειναι στις μελλοντικες direct να αφιερωνει παραπανο χρονο στην ανακοινωση νεων τιτλων(εστω και υποστηριξη παιχνιδιων για αλλες κονσολες της)παρα στην ανακοινωση amiibo.

Και για να μιλησω και με προσωπικο και προσφατο παραδειγμα.

 

 

Μιλαγα με γνωστο μου και μου ελεγε οτι θελει να ξαναγυρισει στο φορητο κομματι της nintendo και οτι ελεγε να παρει το 3ds xl που κοστιζει περιπου 200-215ευρω στην Ελλαδα.

 

Του λεω οτι με καποια παραπανω χρηματα μπορει να παρει το νεο Switch. Με ρωταει για τα παιχνιδια που θα βγουν φετος(και του αναφερω τα περι online)και φυσικα η αντιδραση του δεν ηταν ιδιαιτερα θετικη.

 

Βεβαια αναμενομενο(οπως μου ειπε)να μην υπαρχει μεγαλη ποικιλια τιτλων επειδη τωρα βγηκε η κονσολα αλλα η εξτρα online πληρωμη σιγουρα δεν βοηθαει την ολη κατασταση,ειδικα οταν δεν υπαρχει απο πισω και η αναλογη βιβλιοηθηκη να το στηριξει αυ

 

 

το.

 

Τωρα μπορει στο μελλον ολα αυτα να αλλαξουν κανεις δεν γνωριζει(ισως περαν απο την ιδια την Nintendo)αλλα εχει πολυ δρομο μπροστα της για να φτασει τους ανταγωνιστες ασχετως των αντικειμενικα καλων πωλησεων του launch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πωλήσεις στην Ιαπωνία μπορεί να μην έχουν μεγάλη σημασία για σένα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν αποτελεί δείγμα αγοράς. Επιπλέον το 3DS για παράδειγμα έχει φτάσει στα 22εκ πωλήσεις στην Ιαπωνία τα οποία μόνο για γέλια δεν είναι. Αν το NSW έχει σχετική επιτυχία δεν νομίζω ότι η Sony θα μείνει με τα χέρια σταυρωμένα όπως μαρτυράει το παρελθόν της.

 

Στην ίδια αγορά βρίσκονται οι όσοι προανέφερα και προσπαθεί ο καθένας με το δικό του μοντέλο να αυξήσει τους active users. Απλά η MS/Sony έχουν τα περισσότερα κοινά στοιχεία σε σχέση με τους υπόλοιπους:

Sony: PS4 Pro Will Stop Gamers from Switching to PC

Γιατί ξαφνικά τους έπιασε πόνος για το PC; Γιατί πολύ απλά βλέπουν πως οι pc users αυξάνονται στην πάροδο του χρόνου και από την στιγμή που έχουν σαν άμεσο στόχο την αύξηση των active users δεν θα μείνουν απαθείς.

 

-Καλά περί χρέωση online αναγνωρίζω το λάθος μου.

 

-Τα αλλά που γράφεις/αναλύεις την ανάπτυξη της συνδρομητικής στο ps4 δεν έχουν καμία αξία σε σχέση με την ουσία του πράγματος. Δεν με ενδιαφέρει αν έχει φτάσει σε ένα καλό επίπεδο η υπηρεσία της Sony σε σχέση με της ΜS. Να καταλήξουμε να ονομάζουμε standar τα "δωρεάν παιχνίδια" και το κλείδωμα του online multiplayer πίσω από ένα paywall και να επιθυμείς εσύ και άλλοι παρόμοιες υπηρεσίες τότε κάτι δεν πάει καλά. 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις στην Ιαπωνία μπορεί να μην έχουν μεγάλη σημασία για σένα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν αποτελεί δείγμα αγοράς. Επιπλέον το 3DS για παράδειγμα έχει φτάσει στα 22εκ πωλήσεις στην Ιαπωνία τα οποία μόνο για γέλια δεν είναι. Αν το NSW έχει σχετική επιτυχία δεν νομίζω ότι η Sony θα μείνει με τα χέρια σταυρωμένα όπως μαρτυράει το παρελθόν της.

Ναι ποιο παρελθον,αυτο του ps vita που πηγε ακλαυτο?

 

Επισης τι παει να πει δεν εχουν σημασια για μενα?Τι αντιπροσωπευτικο δειγμα ειναι οι πωλησεις στην Ιαπωνια περαν του φορητου?

Ποιος μιλησε οτι το 3ds δεν εχει κανει μεγαλες πωλησεις?Αλλα ακομα και στο 3ds να πηγαινε η κουβεντα αν ηθελε η sony δεν θα εβγαζε αλλη φορητη κονσολα αφου το 3ds πουλαγε και πουλαει σαν τρελο?

Απο το Switch περιμενει για να βγαλει φορητη κονσολα?

 

Γραφτηκε πιο πανω περι ανταγωνισμου και λεω οταν μιλαμε για ανταγωνισμο κονσολων η Ιαπωνια για ποιο λογο αναφερεται μιας και ειναι το χειροτερο δειγμα αγορας απο πλευρας προτιμησης κοσμου?

Γιατί ξαφνικά τους έπιασε πόνος για το PC; Γιατί πολύ απλά βλέπουν πως οι pc users αυξάνονται στην πάροδο του χρόνου και από την στιγμή που έχουν σαν άμεσο στόχο την αύξηση των active users δεν θα μείνουν απαθείς.

Επισης για το παραπανω το ξαναλεω. Αναφερεσαι σε πλατφορμα η οποια εχει γιγαντια βιβλιοθηκη multiplatform(κυριως)παιχνιδιων.

Προφανως και τους ενδιαφερει αυτη η αγορα καθαρα απο πλευρας του πως λειτουργει το steam(οπως και τα steam sales)παρα για το player base. Οι πωλησεις στο pc σε σχεση με τις κονσολες αλλα δειχνουν.

 

Η Nintendo(τουλαχιστον ακομα)δεν εχει αναλογη multiplatform βιβλιοθηκη για να γινεται συγκριση.

 

Να καταλήξουμε να ονομάζουμε standar τα "δωρεάν παιχνίδια" και το κλείδωμα του online multiplayer πίσω από ένα paywall και να επιθυμείς εσύ και άλλοι παρόμοιες υπηρεσίες τότε κάτι δεν πάει καλά. 

Αν ησουν πιο παλιο μελος στο forum και παρακολουθουσες τα θεματα των κονσολων το 2013 πριν κυκλοφορησουν αυτες θα γνωριζες οτι ημουν απο τους πρωτους στο forum τοτε που ειχα εκφρασει την ανησυχια μου οσον αφορα τα περι συνδρομης στο Ps4.

Δεν ημουν και δεν ειμαι υπερ της συνδρομης(ισως ο σημαντικοτερος λογος που δεν παιζω multiplatform σε κονσολα),αλλα ελα μου ομως που οι συνδρομες εχουν και τα καλα τους. Το πιο κλασσικο παραδειγμα ειναι οι dedicated servers που υπαρχουν για αρκετα online γνωστα παιχνιδια σε αντιθεση με του pc που ειναι μαυρα χαλια.

 

 

Το standar ειναι οτι οταν θελεις να μπεις στον χωρο του online επι πληρωμη(σε σχεση και με την προηγουμενη σου κονσολα,δηλαδη το Wii U κυρια nintendo),τοτε θα πρεπει να φροντισεις να προσφερεις αναλογα πραγματα και φυσικα ολοκληρωμενο online πληρες online με browser(και ας μην τον χρησιμοποιω προσωπικα),voice/team chat,dedicated servers και παει λεγοντας.

 

Δεν μπορω βεβαια να ξερω τι θα γινει στο μελλον γιαυτο κραταω τις επιφυλαξεις μου,αλλα ουτως ή αλλως σχολιασα αυτο που εγραψε συμφορουμιτης πιο πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...