Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω με το θέμα του ανταγωνισμού. Η Sony αφού έριχνε πηχτές στα casual games και motion controls επί ps3 κυκλοφόρησε το move, την δικιά της παραλλαγή nunchuck, zapper και τιμονιέρας. Η MS επίσης κυκλοφόρησε την δική της motion πρόταση, kinect. Είδε δυνατότητες στα φορητά κυκλοφόρησε το psp (το οποίο θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ως GBA 2) και στην συνέχεια το ps vita στο οποίο προστέθηκαν κάποια χαρακτηριστικά του DS (όπως οθόνη αφής). Επίσης η Sony κυκλοφόρησε την playstation camera για το ps4 η οποία φέρει και κάποια χαρακτηριστικά που συναντάμε στο kinect (αναγνώριση κίνησης). Κυκλοφόρησε επίσης το PS VR και τελευταία το PS4 Pro σε μια προσπάθεια -μεταξύ άλλων- να αποκόψει την αύξηση του pc gaming.  Η Sony (και όχι μόνο) δεν πρόκειται να μείνει άπραγη σε ενδεχόμενη επιτυχία του NSW και το παρελθόν της το επαληθεύει. Δεν νομίζω πως λόγω της αποτυχίας του ps vita δεν θα συνεχίσει την ίδια πολιτική "αντιγραφής."

 

Τέλος μιλάμε για μια εταιρία πoυ τυχαία είχε καλές κυκλοφορίες τον μήνα κυκλοφορίας του NSW, η όποια είχε κάνει προσφορά τον μήνα Φεβρουάριο εντελώς τυχαία στην Αμερική και που ακόμα και στην Ελλάδα την μέρα κυκλοφορίας του NSW (σίγουρα τυχαία) υπήρξε μια καλή προσφορά. Κατά τα αλλά ναι μωρέ δεν ανταγωνίζονται... 

 

Σχετικά με την Ιαπωνική αγορά: Η Ιαπωνία είναι γνωστό ότι προτιμάει της φορητές προτάσεις. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει αντίκτυπο στην παγκόσμια αγορά η επιτυχία του NSW στην Ιαπωνία μιας και θα εξασφαλίσει την υποστήριξη των Ιαπωνικών στούντιο. Παράλληλα, όπως θυμάμαι, υπάρχουν αρκετά μέλη στο forum που είναι λάτρεις των JRPG επομένως η Ιαπωνική αγορά έχει την σημασία της και από πλευράς ανταγωνισμού...

 

*Στην Ιαπωνία το NSW είναι το νέο 3DS με βάση τα μέχρι τώρα νούμερα πωλήσεων αν δεν το έχεις καταλάβει ακόμα.

 

"Οι πωλησεις στο pc σε σχεση με τις κονσολες αλλα δειχνουν".

Μπορείς να μου δείξεις νούμερα και στατιστικά; Δεν ανέφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα περί βιβλιοθήκης αλλά ότι παίζουν σε όλα τα επίπεδα οι εταιρίες και όχι μεμονωμένα όπως βλέπεις εσύ την Ν. Η Ν. μπορεί να πιστεύεις πως δεν ενδιαφέρεται για τον ανταγωνισμό (αν και δεν εξηγεί αυτό γιατί ψάχνεται στα e-sports, επιδιώκει active users, προσελκύει κόσμο από smartphones κτλ....) ή ότι δεν μπορεί να ανταγωνιστεί αλλά η αγορά γενικώς δεν λειτουργεί έτσι. Στο ίδιο χώρο λειτουργεί η Ν, απλά προσπαθεί να ξεχωρίσει μέσω από της διαφορετικότητας και αν πετύχει κάποιοι θα ακολουθήσουν.

 

Είναι αυτό που είχα γράψει παλιότερα, η Ν θέλει να αυξήσει την δυναμική της μέσω αύξηση της δημοτικότητας των ips της (mobile apps, theme parks, movies/seires, δικαιώματα σε τρίτους, global marketing), της δέσμευσης (οικοσύστημα, active users, αλληλοπροώθηση, αυτοπροώθηση, αλληλοσυνεργασία) και νέα προϊόντα (QoL series, νέα αγορά, επέκταση). Αυτά όμως δεν την τοποθετούν εκτός ανταγωνισμού. Είναι σαν να λέμε ότι η apple με το iphone βγήκε εκτός λες και δεν ακολούθησαν οι υπόλοιποι με αντίστοιχες συσκευές...

 

Σχετικά με το online το όλο θέμα ξεκίνησε διότι ο Malthador πίστευε -και άλλοι μαζί του- ότι θα εξελιχθούν διαφορετικά τα πράγματα όταν δεν υπήρχε κάτι επίσημα που να επαληθεύει τα λεγόμενα του. Μετά μου γράφεις για standar και αντιλαμβάνομαι πως ξεπεράσατε το online επί συνδρομής και πλέον σας ενδιαφέρουν οι σωστές υπηρεσίες. Ακολουθεί ανάλυση για την ανάπτυξη της συνδρομητικής υπηρεσίας του ps4 για να καταλήξεις πως ναι μεν είσαι ενάντια στις συνδρομητικές αλλά από την άλλη έχουν θετικά και πως η Ν πρέπει να ακολουθήσει τα standar της αγοράς. 

 

Για να ξεκαθαρίσουμε το θέμα, είχα γράψει παλιότερα πως είμαι υπέρ μιας συνδρομητικής υπηρεσίας στο ΝΧ (τότε) αλλά να μην περιλαμβάνεται το online multiplayer κάτι που δυστυχώς τελικά δεν θα γίνει. Προσωπικά είμαι ενάντια σε αυτήν την επιλογή τόσο της Ν όσο και των άλλων εταιριών. Φυσικά όμως, αν φτάσω να πληρώσω, θέλω να προσφέρουν της καλύτερες δυνατές υπηρεσίες με βάση το κόστος συνδρομής. Όλα αυτά που αναφέρεις δεν κολλάνε στις αόριστες "κατηγορίες"  που εξφεντονισε ο Malthador. Αν επιμένεις εσύ και οι υπόλοιποι στα λεγόμενα του δεν χρειάζεται να επιμένουμε σε αυτό το κομμάτι, προσωπικά διαφωνώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω εμπειριας στο online pc gaming απο team fortress / quake / counterstrike εποχη, και χρηση wii / wii u / ps2 / ps3, θεωρω καταπτυστο το μοντελο χρεωσης συνδρομης για πολυχρηστικο παιχνιδι.

 

Κακος εγινε. Υπαρχει μια χαρα εναλλακτικο μοντελο PVP με μινι συνδεσεις. Ουτε τρελοι σερβερς χρειαζονται ουτε τιποτα αλλο.

 

Δειτε και το πως λειτουργει το mk8 η το elite dangerous instance.

 

Ανωμαλια να ζητανε παραπανω χρηματα για να παιξω ξυλο σε ενα smash - injustice 2 - CoD κλπ...

 

Παλιοτερα τρεχανε μια χαρα τετοια συστηματα σε VLANs , tunneling...ενα ρημαδι handshake κανανε.

 

Το θεμα οπως το λετε πολυ σωστα ειναι η δεσμευση στο καθε οικοσυστημα, η ενασχοληση με την καθε ΠΠ και τα κερδη που πηγαζουν απο τα δικαιώματα εκμεταλλευσης.

 

Τεχνολογικα υπαρχουν αρκετα δικτυα, μηχανηματα ανα τον πλανητη για να τρεχουμε VLANs παιχνιδιου παντου.

 

Δηλαδη 8 NSW μαζι για wifi tournament τι ειναι παρα  VLAN;

 

Νομιζετε δεν τρεχουν αυτα σε μοιρασμενα subnets through ADSL / VDSL / κλπ.;

 

Εαν βγαλετε το πολυχρηστικο οι περισσοτερες υπηρεσιες ειναι στην ουσια PayPerView/PayPerGame online.

 

Σιγα το σερβις.

 

Εγω πουλω το καθοτι παιζειν αφοδευειν περ βιου με καμερουλα εκ του μερους της οικιας μου, στο player channel

μου. Ακομα μου χρωστανε τα λεφτα του τwich...

 

Ποσα ακομη θα πληρωσουμε για ψηφιακη βιβλιοθηκη-περασμενα παιχνιδια....Ευχομαι το NSW να ειναι indie μηχανημα γεματο απο πειραματισμους, αλλα για υπηρεσιες να φανταστουν και τιποτα της προκοπης οχι παλι τα ιδια....

Αλλα...

 

Οὐκ ἐκ πέτρας νῦν, ουδ᾿ ὀπισθίων μέρει,
Μωσῆ θεωρεῖς, ἀλλ᾿ ὅλον Θεὸν βλέπεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Switch επρεπε να ειχε κυκλοφορησει στην θεση του Wii U καλως ή κακως,τοτε θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα.

 

 

Οσο για τα περι Jrpg που αναφερεις οταν τα δω να βγαινουν τοτε θα το πιστεψω,γιατι εδω και χρονια οποιος θελει να παιξει Jrpg θα κοιταξει σε playstation ή pc δυστηχως παρα σε κονσολα της Nintendo(απο πλευρας ποικιλιας παντα).

 

Και εγω παντως επειδη ειμαι σε διλλημα μεταξυ 3ds και Switch για επομενη αγορα,περιμενω να δω τι θα παιχτει απο πλευρας υποστηριξης μεταξυ τους,οπως και για το online τι θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ασχοληθεί με τα DS και 3DS Fulgore.

 

Στον τομέα των RPGs τα προαναφερθέντα συστήματα δίνουν ρέστα.

 

Και εφόσον το Switch γίνει ο διάδοχος του 3DS, αυτά τα IPs θα μετακομήσουν σε αυτό.

 

Τώρα σύγκριση μεταξύ 3DS και Switch δεν νομίζω ότι υφίσταται. Το 3DS είναι ένα σύστημα στο τέλος της ζωής του, με τεράστια βιβλιοθήκη, πάρα πάρα πολλούς καταπληκτικούς τίτλους και backwards compatibility με το DS, το οποίο έχει μία από τις καλύτερες βιβλιοθήκες ever.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πάμε παρακάτω όσο αφορά τις πωλήσεις εμένα δεν μου λένε τίποτα. Η ποσότητα που διαθέτει η Ν στην αγορά δεν είναι μεγάλη ενώ ο στόχος των 10εκ. για το τωρινό οικονομικό έτος σημαίνει κάπου στα 800χλδ ανά μήνα παγκοσμίως. Εννεάμηνο και βλέπουμε..

 

Οι πωλήσεις τόσο σε H/W, όσο και σε S/W για την ώρα είναι εξαιρετικά καλές. Δεν νομίζω ότι το NSw μέχρι το τέλος του fiscal year θα έχει πουλήσει μόνο 10m, είναι πολύ μέτρια πρόβλεψη. Πιο κοντά στα 15m το υπολογίζω. Θα δούμε.

 

Για τα υπόλοιπα περί online services δεν έχω να προσθέσω κάτι. Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Έχουν αποδείξει πάμπολες φορές ότι ζουν πίσω από τον κόσμο, δεν μπορούν να με εντυπωσιάσουν εύκολα πλέον, όσο οπισθωδρομικοί και να προσπαθήσουν να γίνουν.

 

 

Και εγω παντως επειδη ειμαι σε διλλημα μεταξυ 3ds και Switch για επομενη αγορα,περιμενω να δω τι θα παιχτει απο πλευρας υποστηριξης μεταξυ τους,οπως και για το online τι θα δουμε.

 

Εννοείται ότι έχεις πάρει ήδη 3DS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις τόσο σε H/W, όσο και σε S/W για την ώρα είναι εξαιρετικά καλές. Δεν νομίζω ότι το NSw μέχρι το τέλος του fiscal year θα έχει πουλήσει μόνο 10m, είναι πολύ μέτρια πρόβλεψη. Πιο κοντά στα 15m το υπολογίζω. Θα δούμε.

 

Είχα γράψει μετά την ανακοίνωση των 10εκ. για στόχο του τωρινού έτους ότι μου φαίνονται επίσης λίγα με βάση την μέχρι πορεία του NSW, μάλλον φταίει που συνυπολογίζω και την δυναμική της Ιαπωνικής αγοράς που κάποιοι δεν την προσμετρούν. Όμως, δεν μπορούμε να έχουν πλήρη εικόνα της δημοτικότητας του NSW γιατί η τροφοδοσία είναι μικρή και είμαστε ακόμα στην κυκλοφορία του. Καλύτερη εικόνα θα έχουμε μετά τις γιορτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Switch επρεπε να ειχε κυκλοφορησει στην θεση του Wii U καλως ή κακως,τοτε θα ηταν τελειως διαφορετικα τα πραγματα.

 

 

Οσο για τα περι Jrpg που αναφερεις οταν τα δω να βγαινουν τοτε θα το πιστεψω,γιατι εδω και χρονια οποιος θελει να παιξει Jrpg θα κοιταξει σε playstation ή pc δυστηχως παρα σε κονσολα της Nintendo(απο πλευρας ποικιλιας παντα).

 

Και εγω παντως επειδη ειμαι σε διλλημα μεταξυ 3ds και Switch για επομενη αγορα,περιμενω να δω τι θα παιχτει απο πλευρας υποστηριξης μεταξυ τους,οπως και για το online τι θα δουμε.

 

Εδώ και χρόνια όποιος θέλει J-RPG κοιτάει μόνο στις φορητές και ειδικά στο 3DS. Τα καλύτερα εμφανίστηκαν στις φορητές, νέα, παλιά κτλ κτλ. Πούλα τα όλα fulgore εκτός του PC και πάρε 3ds + προίκα για να έχεις να γουστάρεις J-rpg. Επίσης όλη η γκάμα αυτή του ds-3ds θα μεταφερθεί στο Switch και ήδη έχουμε τα πρώτα δείγματα. Δεν έχω καμιά αμφιβολία για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμιτό είναι το Switch να τα έχει όλα: Καί τα IPs των φορητών αλλά καί τα IPs των σταθερών συστημάτων της Νιντέντο.


Ελπιζω τo switch να ακολουθησει το μοτιβο των παιχνιδιων του wii u κι οχι του 3ds με τα βρωμo j-rpgs.Νισαφι πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και χρόνια όποιος θέλει J-RPG κοιτάει μόνο στις φορητές και ειδικά στο 3DS. Τα καλύτερα εμφανίστηκαν στις φορητές, νέα, παλιά κτλ κτλ. Πούλα τα όλα fulgore εκτός του PC και πάρε 3ds + προίκα για να έχεις να γουστάρεις J-rpg. Επίσης όλη η γκάμα αυτή του ds-3ds θα μεταφερθεί στο Switch και ήδη έχουμε τα πρώτα δείγματα. Δεν έχω καμιά αμφιβολία για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. 

Μονο αν βγαλει επισημη ανακοινωση η Nintendo(ή μετα απο 2-3χρονια ξερω γω δουμε τελικα οτι οντως δεν θα μεταφερθουν παιχνιδια της στο switch απο 3dsμπορω να το σκεφτω αυτο(εκτος αν παιξει τιποτα σε black friday.

 

Γιατι θα ηταν κριμα να αγοραζα 3ds/2ds xl και μετα να βγει ανακοινωση οτι μπορεις να παιξεις τα παιχνιδια στο Switch(3ds xl+3παιχνιδια κοστιζει οσο το switch και απο αγγελιες βρισκεις switch+zelda στα 300ευρω περιπου).

 

Οσο για Jrpg μην φοβασαι ειμαι για φετος κομπλε. Persona 5 τωρα,legend of heroes μετα,Final fantasy 12 το καλοκαιρι,Ni No Kuni 2 το φθινοπωρο+οτι αλλο τυχει και ανακοινωθει μεχρι τοτε(και δεν υπολογιζω καν final fantasy 7 remake ή kingdom hearts οποτε βγουν).

Ελπιζω τo switch να ακολουθησει το μοτιβο των παιχνιδιων του wii u κι οχι του 3ds με τα βρωμo j-rpgs.Νισαφι πια!

Συγκρινεις την βιβλιοθηκη του 3ds με αυτη του wii u και προτιμας αυτη του wii u κιολας?Μα καλα πριν κατι σελιδες δεν ελεγες οτι θελεις να βγαινουν μεγαλα παιχνιδια?Το wii u θυμασαι καθολου πως πηγαινε απο πλευρας κυκλοφοριων τον πρωτο καιρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Περα απο mario kai zelda τι αλλο να παιξεις στο 3ds εκτος απο τα rpgs?

Αν σου αρεσουν τα rpg ναι παρε 3ds αλλιως παρε switch που θα βγουν AAA τιτλοι.

 

lol

 

Τι να παίξεις σε μία κονσόλα που μπορεί να παίξει όλα τα 3DS και όλα τα NDS games; Μόνο Μάριο και Ζέλντα, σωστά. :(

 

Όχι ότι έχει της Παναγιάς τα μάτια από action, platformers, adventures, puzzle games κοκ, εκτός από RPG's.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol

 

Τι να παίξεις σε μία κονσόλα που μπορεί να παίξει όλα τα 3DS και όλα τα NDS games; Μόνο Μάριο και Ζέλντα, σωστά. :(

 

Όχι ότι έχει της Παναγιάς τα μάτια από action, platformers, adventures, puzzle games κοκ, εκτός από RPG's.

Προσωπικα και για αυτο το πηρα τα περισσοτερα παιχνιδακια του 3ds ειναι για να περναει η ωρα. Οχι κατι σοβαρο δηλαδη.πες μου σοβαρους ΑΑΑ τιτλους που εχει το 3ds σε σχεση με το wii u.

Δηλαδη αμα πηραμε το switch για να παιζουμε shovel knight και fire emblem πειτε το μου να το πουλησω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...