Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Rumour: Το φημολογούμενο crossover Mario + Rabbits Kingdom Battle χρησιμοποιεί την μηχανή Snowdrop της Ubisoft δηλαδή την ίδια μηχανή που χρησιμοποιούν και τα The Division και South Park: The Fractured but Whole.

 

http://gonintendo.com/stories/279266-rumor-mario-rabbids-kingdom-battle-running-on-the-snowdrop-en

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Πριν μερικές μέρες ταξίδεψα στο Μόναχο και είπα να δώσω μερικά από τα χρωστούμενα πίσω στους φίλους μας τους Γερμανούς. Για όποιον ενδιαφέρεται για μερικά NSw paraphernalia, αγόρασα τα εξής:

 

- Άρμορς για τα joycons σε κιτς κιτρινάκι. Τα joycons γίνονται πιο bulky και με βολεύουν καλύτερα στο κράτημα, αλλά από ποιότητα κατασκευής είναι λίγο meh. Επίσης, όταν βάζω το NSw στο dock ενώ φοράει αυτά επάνω, μπαίνει από μόνο του, χωρίς να χρειάζεται να σημαδέψω για την τρύπα (sic).

 

- Θηκούλες για τα άπειρα NSw games που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Χωράνε και στη θήκη ταξιδιού που έχω αγορασμένη (την έχω παρακάτω).

 

Επίσης, από Κίνα έχω αγοράσει τα παρακάτω:

 

- Ακουστικά Xiaomi

- Xiaomic Powerbank 10k mAh (αρκούν για να φορτίσουν τo NSw δύο φορές)

- Καλώδιο Blitzwolf

- Σκληρή θήκη EVA που χωράει όλα τα παραπάνω μέσα, και το NSw μέσα

 

Όλες οι κινεζιές βγαίνουν σε προφορά κάθε τόσο, αν έχετε όρεξη να το παρακολουθείτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Όλα μια χαρά, αλλά τα φιλμς είναι σο-λαστ-γίερ. Εγώ έχω τσιμπήσει αυτά τα tempered glass. Το γυαλί δίνει πιο premium αίσθηση, πάνω από την πλαστικούρα του NSw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σκεφτομαι για τζαμακι αλλα εχω διαβασει/ακουσει πως ξεκολλανε μετα απο λιγο χρονικο διαστημα αμα παιζεις στο dock.

Οποτε ειχα κανει την αγορα τους day one και τα ειχα παραλλαβει μεσα σε 5 μερες αν θυμαμαι καλα.

​Στο dock βρισκει το γυαλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

How the Nintendo Switch's HD rumble makes Tumbleseed feel real

 

https://youtu.be/hEJ3UhQ9c7w

 

 

Ορίστε τι εννοούσα όταν έλεγα ότι θα δούμε games στο NSw, τα οποία θα παίζονται μόνο στο dock και μένατε έκπληκτοι κάποιοι. Το NSw έχει selling points που δεν του επιτρέπουν να παίζει όλα τα games on-the-go ή όλα τα games στο dock. Τα games που απαιτούν HD Rumble δεν θα μπορούν να παιχτούν σε φορητό mode, αφού θα χρειάζονται από ένα joycon σε κάθε χέρι και αρκετό χώρο για να κινείται ο παίκτης, απλή πρακτική λογική είναι.

 

Θα δούμε πολλά dock-only games και πολλά mobile-only games στο NSw, κατά την άποψή μου.

 

Δεν μιλάω απαραίτητα για το συγκεκριμένο game, το συγκεκριμένο μπορεί να παίζεται και με τα joycons κουμπωμένα στην κονσόλα, μιλάω γενικότερα για Wii-alike games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το tabletop mode δεν έχει σχέση με τη φορητότητα. Το tabletop mode είναι console mode απλά σε τηλεόραση 6,2". Δεν μπορείς να παίξεις σε tabletop mode στο Μετρό ή σε αεροπλάνο ή στην ουρά της τράπεζας, πόσω δε μάλλον εάν πρέπει να κρατάς κι από ένα joy-con σε κάθε χέρι και να έχεις και χώρο για τις κινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι την συγκεκριμένη συζήτηση -χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό- αλλά ακόμα και να υπήρχαν κάποιοι διαφωνούντες θα έπρεπε να έχει ξεπεραστεί μιας και τα εικονίδια στο eshop δείχνουν διάφορα game modes κάτι που προφανώς καταστεί δυνατή και την υποστήριξη αποκλειστικά κάποιων ή ακόμα και ενός mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε τι εννοούσα όταν έλεγα ότι θα δούμε games στο NSw, τα οποία θα παίζονται μόνο στο dock και μένατε έκπληκτοι κάποιοι.

 

Αυτό μας το έδειξε η ίδια η Nintendo με τα 1-2 Switch και Arms από την αρχή που παρουσιάστηκε η κονσόλα.....

 

Οι συζητήσεις που είχαν γίνει πρίν την επίσημη παρουσίαση του συστήματος αφορούσαν dock-only mode σε συνδυασμό με external δίσκο.

 

Wild guess: Δεν θα υποστηρίζουν όλα τα games φορητό gaming. Το dock μοιάζει να έχει usb ports επάνω του, πράγμα που σημαίνει ότι θα πρέπει έχει συνδεδεμένο εξωτερικό δίσκο για games που θα απαιτούν installation, patches, DLC's και τα λοιπά. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, ορθώς το προμοτάρουν σαν πρωτίστως οικιακό σύστημα.

 

Αν και δεν είδαμε υποστήριξη εξωτερικού δίσκου, το wild guess σου βγήκε σωστό, για διαφορετικούς όμως λόγους :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχεις δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι με έχουν μπερδέψει πάνω στο θέμα του εξωτερικού σκληρού. Μέχρι και εγώ, που ξέρεις ότι είμαι digital-only τύπος, έχω αποφασίσει να τα παίρνω όλα physical στο NSw (εκτός κι αν κάποιος τίτλος που με ενδιαφέρει υπάρχει μόνο στο eShop). Πλέον δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα προσθέσουν υποστήριξη εξωτερικού σκληρού (τουλάχιστον για τα digital games τους, ίσως προσθέσουν υποστήριξη μελλοντικά για άλλου είδους content, βίντεο, φωτογραφίες, μουσική κλπ). Έχει ενδιαφέρον πάντως ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζουν οι ίδιοι το eShop τους. Είναι λες και δεν θέλουν να τους δίνουμε λεφτά σε αυτό.

 

Πάντως, εκτός από τα motion-controlled games, υπάρχει κι άλλο ένα σημείο που με κάνει περιμένω να δω dock-only games: η επιπλέον ισχύς των games όταν το NSw κάθεται στο dock. Για παράδειγμα, αν μπορούσα να παίξω Red Dead Redemption 2 στο NSw μου στα 720p30, με αντάλλαγμα ότι θα το κάνω μόνο στο dock δεν θα το έβρισκα καθόλου κακό. Ξέρω, τραβηγμένο μοιάζει για την ώρα, αλλά όχι απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα, αν μπορούσα να παίξω Red Dead Redemption 2 στο NSw μου στα 720p30, με αντάλλαγμα ότι θα το κάνω μόνο στο dock δεν θα το έβρισκα καθόλου κακό. Ξέρω, τραβηγμένο μοιάζει για την ώρα, αλλά όχι απίθανο.

Δε ξέρω κατά πόσο αυτό θα είχε νόημα για την εταιρία όμως. Ποιος θα επέλεγε την έκδοση του Switch αντί των άλλων εκδόσεων; Ποιο θα ήταν το selling point χωρίς τη φορητότητα; Το hd rumble; Μόνο για όσους έχουν μόνο Switch θα είχε ουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιο θα ήταν το selling point χωρίς τη φορητότητα;

Σκόπευση με το γυροσκόπιο στα shooters. Και ας πάρουν οι άλλοι τις εκδόσεις με τα περισσότερα γραφικά.

 

----------------------------------------------------------

 

Ο φίλος εδώ επιμένει ότι το μαραφέτι του δουλεύει με NSw (που εξακολουθώ να αμφιβάλλω ότι ξέρει για τί πράγμα μιλάει).

 

Ποιός προτίθεται να το αγοράσει και να μας πει αν δουλεύει; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...