Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκόπευση με το γυροσκόπιο στα shooters. Και ας πάρουν οι άλλοι τις εκδόσεις με τα περισσότερα γραφικά

Και πάλι όμως αν αποτελεί αυτό selling point γιατί να μην το ενεργοποιήσουν και στο ds4 που το υποστηρίζει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα με τη στόχευση με γυροσκόπιο είναι ότι καθώς περνάει η ώρα, το σύστημα αποκλείνει όλο και περισσότερο από το κέντρο, ειδικά αν κάνεις μεγάλες ή απότομες κινήσεις και ο κέρσορας βγεί εκτός οθόνης. Μετά πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο κουμπί reset για να το ξαναφέρεις κέντρο.

 

Τα Wiimote είχαν λύσει το πρόβλημα αυτό με τη "sensor bar" και την υπέρυθρη κάμερα των χειριστηρίων. Το χειριστήριο ήξερε πάντα πού ήταν το κέντρο.

 

Στο Switch υπάρχει υπέρυθρη κάμερα στο ένα εκ των δύο joy-con, οπότε αν υπήρχε απέναντι ένας πομπός υπερύθρων, θα μπορούσαμε να είχαμε την τέλεια στόχευση που είχε το Wii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η Ν έχει δηλώσει πως οποίος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει την πλήρη ισχύ του συστήματος και στην φορητή μορφή επομένως είναι καθαρά θέμα των developers. 

 

Το eshop είναι σε beta μορφή ακόμα όπως και τα περισσότερα στο NSW. Με την έναρξη της συνδρομητικής υπηρεσίας θα προσθέσουν/αλλάξουν διάφορα. Το σύστημα πρέπει να έχει μια πιο ολοκληρωμένη μορφή πριν τις γιορτές τέλη του έτους.

 

Το δυνατό σημείο του συστήματος είναι το social και παλιότερα είχα αναφέρει πόσο μεγάλη σημασία έχουν γενικώς τα social media. Η Ν τα εκμεταλλεύεται για προώθηση και επικοινωνία ενώ τα αξιοποιεί στο NSW για την προώθηση του συστήματος. Περαιτέρω το ίδιο το σύστημα είναι social από την στιγμή που είναι φορητό και προσφέρει την δυνατότητα για διπλό μέσω των joycons από το αρχικό κιόλας πακέτο. 

 

 Γενικώς Malthador μου φαίνεται πως βρίσκεσαι σε σύγχυση. 

 

*Νομίζω πως άλλο η motion-IR camera (that senses shape, motion and distance of objects in front of it. It can tell the difference between rock, paper and scissors and it can tell how far away the hand is) και άλλο το infrared pointer. Ακόμα και αν μπορούσε να μετατραπεί σε infrared pointer το δεξί joycon πάλι δεν βολεύει πρακτικά εκτός να πάμε σε επιπλέον έξοδα μέσω περιφερειακών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος εδώ επιμένει ότι το μαραφέτι του δουλεύει με NSw (που εξακολουθώ να αμφιβάλλω ότι ξέρει για τί πράγμα μιλάει).

 

Ποιός προτίθεται να το αγοράσει και να μας πει αν δουλεύει; :P

Δεν γινεται θελει ειδικο τσιπακι μετατροπεα σηματος κατι που δεν κανει αυτο που μας δειχνεις.

 

Φαντασου ομως να γινοταν. Θα εκαιγες το switch σου γιατι δεν θελεις να το βαλεις στο μαμα dock;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Malthador (και οποιοσδήποτε άλλος έχει γνώση),

 

έχω ακούσει οτι κάποια tempered glasses μπορούν απο τη ζέστη που ανεβάζει ειδικά στο dock, να αφήσουν κόλλα πάνω στην οθόνη της κονσόλας και να την καταστρέψουν. Γι' αυτό το λόγο έχω ακολουθήσει τον επικίνδυνο δρόμο να μην αγοράσω ακόμα προστατευτικό μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράματα. Γενικά σέβομαι πολύ την Orzly μιας και η θήκη που πήρα είναι της ίδιας εταιρίας και είναι κατά την άποψή μου απο τις πιο καλές επιλογές. Τα προστατευτικά της είμαι σίγουρος οτι είναι ποιοτικά αλλά αναρωτιέμαι αν σε βάθος χρόνου θα είναι ασφαλή. :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το tempered glass της Orzly και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

 

Κατά τα άλλα: Διάβασα το Q&A από την παρουσίαση των οικονομικών αποτελεσμάτων που μπορείτε να βρείτε εδώ, τα μόνα ενδιαφέροντα σημεία που βρήκα είναι πως η Ν επιθυμεί το NSW να πουλήσει όσο το Wii και επίσης ότι θα συνεχιστούν οι αναβαθμίσεις αλα 3DS και στο νέο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και πάλι όμως αν αποτελεί αυτό selling point γιατί να μην το ενεργοποιήσουν και στο ds4 που το υποστηρίζει;

 

Επειδή δεν το έχουν κάνει ήδη φαντάζομαι. Μπορεί να είναι λόγω αυτού που λέει ο Πάνθηρας από κάτω. Ωστόσο το δεξί joy-con έχει και IR sensor μέσα του, οπότε το πρόβλημα λύνεται σχετικά εύκολα με μία sensor bar.

 

 

Βασικά η Ν έχει δηλώσει πως οποίος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει την πλήρη ισχύ του συστήματος και στην φορητή μορφή επομένως είναι καθαρά θέμα των developers.

 

στο 40% της ισχύος του, το NSw αντέχει τρεις ώρες. Στο 100% επομένως θα αντέχει μία ώρα και κάτι ψιλά. Επομένως, πλήρης ισχύς =/= φορητότητας. Πιο «τίμιο» θα είναι να πει ο dev «θα παίζεις μόνο στο dock», παρά «θα παίζεις και σε mobile αλλά θα έχεις αγκαλιά και μία πρίζα», imho.

 

 

Το eshop είναι σε beta μορφή ακόμα όπως και τα περισσότερα στο NSW. Με την έναρξη της συνδρομητικής υπηρεσίας θα προσθέσουν/αλλάξουν διάφορα. Το σύστημα πρέπει να έχει μια πιο ολοκληρωμένη μορφή πριν τις γιορτές τέλη του έτους.

 

Πιστεύεις ότι μέχρι τις γιορτές θα έχουν ανακοινώσει υποστήριξη εξωτερικών σκληρών για να τρέχεις games από εκεί when docked;

 

 

 Γενικώς Malthador μου φαίνεται πως βρίσκεσαι σε σύγχυση.

 

Δηλαδή;

 

 

Δεν γινεται θελει ειδικο τσιπακι μετατροπεα σηματος κατι που δεν κανει αυτο που μας δειχνεις.

 

Φαντασου ομως να γινοταν. Θα εκαιγες το switch σου γιατι δεν θελεις να το βαλεις στο μαμα dock;

 

Αυτός υποστηρίζει ότι γίνεται, όχι έγω. Γιατί να καεί το Switch;

 

 

Malthador (και οποιοσδήποτε άλλος έχει γνώση),

 

έχω ακούσει οτι κάποια tempered glasses μπορούν απο τη ζέστη που ανεβάζει ειδικά στο dock, να αφήσουν κόλλα πάνω στην οθόνη της κονσόλας και να την καταστρέψουν. Γι' αυτό το λόγο έχω ακολουθήσει τον επικίνδυνο δρόμο να μην αγοράσω ακόμα προστατευτικό μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράματα. Γενικά σέβομαι πολύ την Orzly μιας και η θήκη που πήρα είναι της ίδιας εταιρίας και είναι κατά την άποψή μου απο τις πιο καλές επιλογές. Τα προστατευτικά της είμαι σίγουρος οτι είναι ποιοτικά αλλά αναρωτιέμαι αν σε βάθος χρόνου θα είναι ασφαλή. :/

 

Κι εγώ αυτό που λέει ο ντριμκίλερ ξέρω. Ότι ορισμένα tempered απλά ξεκολλάνε. Προσωπικά δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, αλλά μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου, ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Malthador

 

Γράφεις: 
Πάντως, εκτός από τα motion-controlled games, υπάρχει κι άλλο ένα σημείο που με κάνει περιμένω να δω dock-only games: η επιπλέον ισχύς των games όταν το NSw κάθεται στο dock.

 

-Όπως έγραψα αυτό δεν ισχύει διότι μπορεί ο developer να χρησιμοποιήσει την πλήρη ισχύ και στην φορητή μορφή ασχέτως -όπως είναι αναμενόμενο- αν θα αδειάσει η μπαταρία πολύ γρηγορότερα. Το "τίμιο" βασίζεται στα υποκειμενικά κριτήρια του καθενός και δεν είναι κάτι δεδομένο, απλά κάποιες φορές υπάρχει κοινή συμφωνία κατά πλειοψηφία. Εξάλλου γιατί να μπορείς να παίξεις Red Dead Redemption 2 στο NSW στα 720p30 με αντάλλαγμα ότι θα το κάνεις μόνο στο dock όταν μπορεί το σύστημα να το πράξει και στην φορητή μορφή έστω με λιγότερη διάρκεια; 

 

-Το eshop στην τωρινή μορφή είναι απλά καρτέλες. Όταν αυξηθεί το περιεχόμενο -που είναι ελάχιστο προς το παρόν- θα ακολουθήσει και η αναγκαία αναβάθμιση. Το ίδιο πιστεύω θα συμβεί και με την υποστήριξη του εξωτερικού σκληρού δίσκου, το πότε είναι άγνωστο.

 

-Τέλος αναφέρεις το γυροσκόπιο και μετά το γυρνάς σε wii remote pointer το οποίο όπως προανέφερα δεν ξέρω αν είναι εφικτό τόσο από πλευράς hardware, όσο από πλευράς πρακτικότητας. Εξάλλου πάλι το NSW είναι ένα σύστημα υβρίδιο επειδή συνδυάζει φορητό/οικιακό αλλά επίσης λόγω συνδυασμού κλασσικού/motion χειρισμού. Το ARMS για παράδειγμα θα υποστηρίζει και τα δύο είδη χειρισμού. 

 

Γενικώς δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να περιορίζεται το σύστημα σε μονόπλευρες απαιτήσεις που έτσι και αλλιώς μπορούν να ικανοποιηθούν σε όλες τις μορφές λόγω της υβριδικής διαφορετικότητας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ εξηγεί που είναι το power button στα controller του switch

 

http://www.nintendolife.com/news/2017/05/video_nintendo_switch_controllers_all_have_a_power_button_hiding_in_plain_sight

 

όταν μου είχε κολάσει το αριστερό controller και δεν ανταποκρινόταν πατώντας αυτό το κουμπί το επανέφερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...