Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πωλήσεις πσ4 - πιάνουν για διπλάσιες :P

 

Πάντως σοβαρά τώρα - είναι νωρίς ακόμα για τόσο πολυδάπανα(?) ports (μην ξεχνάμε ότι τα ps/xbox/pc ένα και το αυτό είναι). Δηλαδή συγκριτικά είναι μικρή η εγκατεστημένη βάση στο switch σε απόλυτα νούμερα που δηλαδή και 40 % να ήταν σήμερα το attachment rate πάλι το ίδιο θα πούλαγε με το ps4 πόσο μάλλον με ποσοστά 5 - 10 %

 

Είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα και λίγο off-topic αλλά για παράδειγμα οι πωλήσεις του RE7 ανάμεσα σε όλα τα συστήματα με εύκολο porting (steam/xbox/ps) σίγουρα είναι μεγαλύτερες από κάθε exclusive σχεδόν του ps περίπου που δεν σπρώχνεται με bundles κτλ. Από την άλλη με την nintendo είναι το αντίθετο δηλαδή exclusive>all. Υποθέτω γενικά μιλώντας ότι οι εταιρείες έχουν ένα λόγο εκτιμώμενης απόδοσης τύπου εγκατεστημένη βάση/κόστος/κόστος porting κτλ κτλ καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Από την άλλη αν το κόστος μεταφοράς είναι μικρό why not? Χτίζεις και brand κιόλας στο συγκεκριμένο οικοσύστημα αλλά ότι και να λέω σίγουρα κάτι θα αγνοώ γιατί σίγουρα είναι πιο περίπλοκο ή και τόσο απλό όσο να είναι ..ηλίθιοι λέω τώρα.

Steve_Sheep, για να δεις για τι ελεινη και τρισαθλια εταιρια μιλαμε.

Το RER πουλησε στο 3DS περισσοτερα απο 800.000 αντιτυπα. Το ποσο δεν ειναι καθολου μικρο, αφου και δεν ειχε πολλους πορους οπου επενδυθηκαν πανω του, μιας και αναπτυχθηκε ως δευτεροτριτος τιτλος, πισω απο το RE6 και το  SFVST, ουτε ειχε και πολυ διαφημιση. Κοινως, πολυ περισσοτερα καθαρα κερδη.

Οποτε εχεις μια εταιρια οπου εβγαλε πολυ καλα χρηματα απο τιτλο που εν ολιγης τους εδωσε και φραγκα, και τους εβγαλε απο την δυσκολη θεση, μιας και διαφοροι αλλοι τιτλοι τοτε δεν τα πηγανε καθολου καλα τα υπολοιπα συστηματα.

Και τι εκανε αυτη η εταιριαρια; Ανακοινωσε και κυκλοφορησε το RER2. Σε διαφορα συστηματα, εκτος του 3DS! Το συστημα με την εκδοση που τους εδωσε τοσα χρηματα, δεν ειδε την συνεχεια του παιχνιδιου; Και που κυκλοφορησε;

Στο PSvita. Το RER2. Το κυκλοφορησαν σε συστημα και που δεν πουλησε γενικα παρα ελαχιστα, αλλα ουτε και πουλησε το παιχνιδι εκει.

Και διαφωνουμε αν υπαρχει εμπαθεια η οχι προς την Nintendo εκ μερους τους.

Ειναι ικανοι αυτοι να κυκλοφορησουν το RE7/RE8 στα PS3/PSvita, αλλα οχι στο Switch με την προφαση "δεν ειναι αρκετα ισχυρο"΄.

Υγ. Αν δεις το RE5 σε χαμηλοτερη αναλυση, εβγαινε για πλακα στο WII. Το ιδιο και με το RE7 στο Switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Robbo - όπως και εγώ έγραψα αγνοώ πράγματα . Γενικώς γράφω με βάση την γενική εμπειρία μου. Επίσης είμαι νέος στην οικογένεια της N. Μόλις με το wiiU και 3DS εισήλθα. Η μόνη επαφή με Nintendo μέχρι το 2014 που πήρα το U ήταν σε μια φιλική οικογένεια με N64 φίλου μου ενώ είχα ps1.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις/εμπειρίες που μου/μας περνάς όπως και άλλοι συμφορουμίτες εδω.

 

 

Έχει μεγάλη σημασία το background όλων ειδικά αν το έχεις ζήσει. Απλώς εγώ έζησα άλλα τα οποία είναι άσχετα με το νήμα εδώ. (3DO, DC,PS1,2,PC,8086,2600,amiga,x1,360 κτλ).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Robbo - όπως και εγώ έγραψα αγνοώ πράγματα . Γενικώς γράφω με βάση την γενική εμπειρία μου. Επίσης είμαι νέος στην οικογένεια της N. Μόλις με το wiiU και 3DS εισήλθα. Η μόνη επαφή με Nintendo μέχρι το 2014 που πήρα το U ήταν σε μια φιλική οικογένεια με N64 φίλου μου ενώ είχα ps1.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις γνώσεις/εμπειρίες που μου/μας περνάς όπως και άλλοι συμφορουμίτες εδω.

 

 

Έχει μεγάλη σημασία το background όλων ειδικά αν το έχεις ζήσει. Απλώς εγώ έζησα άλλα τα οποία είναι άσχετα με το νήμα εδώ. (3DO, DC,PS1,2,PC,8086,2600,amiga,x1,360 κτλ).

 

Δεν ειπα οτι αγνοεις κατι, απλα τονισα την κατασταση στο μηχανημα με την συγκεκριμενη εταιρια. Και στο κατω κατω, δεν εχω μετοχες απο κανεναν για να κοιταξω το συμφερων τους, το δικο μου συμφερων ως παιχνιδας κοιταω. Φαντασου τωρα ποσο εξοργιστικο ειναι καλη ωρα με το 3DS που εχεις, που φαγαμε τετοιο φτυσιμο.. Για χαρη.. του PSvita. Ακομα το σκεφτομαι και γελαω με το ποσο ξεπεσε αυτη η εταιρια, γιατι καλη ωρα απολαμβανα τα παιχνιδια τους απο το ξεκινημα τους.

Δεν θελω να το κουραζω το ζητημα, απλα απορω τωρα στο 2017 που η Nintendo παραμενει τοσο κλειστομυαλη στην δημιουργια νεων ομαδων και τιτλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιγραφω την αποψη μου απο μια κουβεντα που εγινε στο playstationnationgr στο fb ετσι απλα για να υπαρχει
 

 

ειμαι 36 παιζω απο εποχες gb kai nes,εχουν περασει ολα τα ps απο τα χερια μου μαζι με το βιτα,τα 2 πρωτα χβοχ,το wii kai to 3dxl,στην ps4 εποχη πλεον το 80% του gaming χρονου μου ειναι το φιφα 17,οτι αλλο και να βαλω το βαριεμαι μετα απο λιγο και μιλαμε για παιχνιδαρες ,απλα χασαμε τοσο την ουσια και κοιταμε τα φοβερα γραφικα,πλεον τα παιχνιδια γινανε πιο πολυ cinematics παρα ουσια,μετα απο 10 ωρες δουλεια διαολε θελω να βαλω ενα παιχνιδι και να διασκεδασω και οχι να δω ταινια.πριν ενα μηνα ειπα να κανω ακομα μια αγορα γιατι ανεκαθεν γουσταρα το portable gaming,οποτε πηρα το switch μαζι με το zelda ε αυτο ηταν επαθα μεγαλη ζημια ,το παιχνιδι ειναι απιστευτο,πλεον εχω φτασει να παιζω ωρες ,χθες στην δουλεια μου επαιξα 6 ωρες,κατι που ειχα πολλα χρονια να το κανω.ναι οκ καποιοι υποστιριζουν οτι η Ν φτιαχνει παιδικα παιχνιδια,ας φτιαχνει τετοια παιχνιδια και δεν πειραζει αφηνω τα αιματα και τις σφαγες για του; μεγαλους,εγω οταν παιζω θελω να νιωθω οπως ενιωθα στα 14 μου.ειχα πολλα χρονια να χαρω με καποιο παιχνιδι,δεν με νοιαζει καν που στην φορητη του πλευρα φτανει μεχρι τα 720p και στο dock ta 900p,ουτε καν full hd ,αλλα εγω εκει να διασκεδαζω απιστευτα και ο πενταχρονος γιος μου να καθεται διπλα μου και να μου δινει οδηγιες πως να πολεμησω τα κοκομπλιν.....
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιγραφω την αποψη μου απο μια κουβεντα που εγινε στο playstationnationgr στο fb ετσι απλα για να υπαρχει

 

ειμαι 36 παιζω απο εποχες gb kai nes,εχουν περασει ολα τα ps απο τα χερια μου μαζι με το βιτα,τα 2 πρωτα χβοχ,το wii kai to 3dxl,στην ps4 εποχη πλεον το 80% του gaming χρονου μου ειναι το φιφα 17,οτι αλλο και να βαλω το βαριεμαι μετα απο λιγο και μιλαμε για παιχνιδαρες ,απλα χασαμε τοσο την ουσια και κοιταμε τα φοβερα γραφικα,πλεον τα παιχνιδια γινανε πιο πολυ cinematics παρα ουσια,μετα απο 10 ωρες δουλεια διαολε θελω να βαλω ενα παιχνιδι και να διασκεδασω και οχι να δω ταινια.πριν ενα μηνα ειπα να κανω ακομα μια αγορα γιατι ανεκαθεν γουσταρα το portable gaming,οποτε πηρα το switch μαζι με το zelda ε αυτο ηταν επαθα μεγαλη ζημια ,το παιχνιδι ειναι απιστευτο,πλεον εχω φτασει να παιζω ωρες ,χθες στην δουλεια μου επαιξα 6 ωρες,κατι που ειχα πολλα χρονια να το κανω.ναι οκ καποιοι υποστιριζουν οτι η Ν φτιαχνει παιδικα παιχνιδια,ας φτιαχνει τετοια παιχνιδια και δεν πειραζει αφηνω τα αιματα και τις σφαγες για του; μεγαλους,εγω οταν παιζω θελω να νιωθω οπως ενιωθα στα 14 μου.ειχα πολλα χρονια να χαρω με καποιο παιχνιδι,δεν με νοιαζει καν που στην φορητη του πλευρα φτανει μεχρι τα 720p και στο dock ta 900p,ουτε καν full hd ,αλλα εγω εκει να διασκεδαζω απιστευτα και ο πενταχρονος γιος μου να καθεται διπλα μου και να μου δινει οδηγιες πως να πολεμησω τα κοκομπλιν.....

εγω σε διαβασα , στο group μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιγραφω την αποψη μου απο μια κουβεντα που εγινε στο playstationnationgr στο fb ετσι απλα για να υπαρχει

 

ειμαι 36 παιζω απο εποχες gb kai nes,εχουν περασει ολα τα ps απο τα χερια μου μαζι με το βιτα,τα 2 πρωτα χβοχ,το wii kai to 3dxl,στην ps4 εποχη πλεον το 80% του gaming χρονου μου ειναι το φιφα 17,οτι αλλο και να βαλω το βαριεμαι μετα απο λιγο και μιλαμε για παιχνιδαρες ,απλα χασαμε τοσο την ουσια και κοιταμε τα φοβερα γραφικα,πλεον τα παιχνιδια γινανε πιο πολυ cinematics παρα ουσια,μετα απο 10 ωρες δουλεια διαολε θελω να βαλω ενα παιχνιδι και να διασκεδασω και οχι να δω ταινια.πριν ενα μηνα ειπα να κανω ακομα μια αγορα γιατι ανεκαθεν γουσταρα το portable gaming,οποτε πηρα το switch μαζι με το zelda ε αυτο ηταν επαθα μεγαλη ζημια ,το παιχνιδι ειναι απιστευτο,πλεον εχω φτασει να παιζω ωρες ,χθες στην δουλεια μου επαιξα 6 ωρες,κατι που ειχα πολλα χρονια να το κανω.ναι οκ καποιοι υποστιριζουν οτι η Ν φτιαχνει παιδικα παιχνιδια,ας φτιαχνει τετοια παιχνιδια και δεν πειραζει αφηνω τα αιματα και τις σφαγες για του; μεγαλους,εγω οταν παιζω θελω να νιωθω οπως ενιωθα στα 14 μου.ειχα πολλα χρονια να χαρω με καποιο παιχνιδι,δεν με νοιαζει καν που στην φορητη του πλευρα φτανει μεχρι τα 720p και στο dock ta 900p,ουτε καν full hd ,αλλα εγω εκει να διασκεδαζω απιστευτα και ο πενταχρονος γιος μου να καθεται διπλα μου και να μου δινει οδηγιες πως να πολεμησω τα κοκομπλιν.....

 

 

Χαχαχα, το διάβασα εχοντας ένα χαμόγελο. Και εμένα μου δίνουν οδηγίες πώς να σκοτώνω τους εχθρούς :)

 

 

Kατι δεν κανετε καλα, εγω πριν πανε για υπνο τα παιδια δεν μπορω να πιασω κονσολα στα χερια μου..... :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φάνηκε παράξενο που είπε ότι έπαιξε στη δουλειά του 6 ώρες? ΔΥ είναι ? :Pεχω 

εχω πρακτορειο οπαπ οποτε και οι 6 ωρες λιγο ειναι  B)  B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να παρω ενα σετακι με 22 καρτες nfc. Ειναι καρτες που περνανε απο το μηχανημα σαν amiibo και το παιχνιδι δινει τα αντικειμενα που θα εδινε σε ενα amiibo (για δικους μου λογους εχω και τα 5 του Zelda BOTW αλλα δεν θελω να τα ανοιξω).

Βρηκα μια πωληση που εχει και τις 22 καρτες με θηκη μεταφορας στα 15ευρω. Εχει παρει κανεις τετοιο; Ειναι οκ, κανει την δουλεια του;

Λεει η πωληση κατι για 20 καρδιες και οτι οι 4 αρχηγοι ειναι επαναλαμβανομενοι αλλα με διαφορετικο... patern. Ξερω αγγλικα αλλα δεν καταλαβαινω τι εννοει αυτο εδω.

 

ΥΓ Δεν θα κανω αγορα τωρα μεχρι να ξεκαθαρισει το θεμα με τα ελτα και το τελωνειο.

 

post-45226-0-86986300-1501944311_thumb.jpg

 

post-45226-0-00441500-1501944335_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πρακτορειο οπαπ οποτε και οι 6 ωρες λιγο ειναι  B)  B)

 

δεν θυμαμαι αν εχω ξαναδωσει αυτο το λινκ εδω μεσα αλλα τεσπα :D

 

http://imgur.com/a/GN5tq

 

εχω παιξει με 3 πελατισες ως τωρα ενα διπλακι, η τελευταια μαλιστα ετυχε στα παιδικα της χρονια να λιωνει  mario kart στο SNES,  επαθε μεγαλη πλακα  οταν  παιζαμε πανω στον παγκο - tabletop mode εγω με τα 2 joyconn ενωμενα και αυτη με το 8bitdo :D

 

ασε την τελευταια βδομαδα  το εχω στην τσαντα και  απλα το παιρνω  μαζι μου σπιτι δουλεια - δουλεια σπιτι, μου παιζουνε πλεον  150 δελτια την ημερα στον ΟΔΙΕ  - nuff said :P

 

on topic :  ενω ειχε φουλ μπαταρια οταν το εβαλα στην τσαντα, μετα απο μια βδομαδα  οταν το ανοιξα η μπαταρια ειχε πεσει στο 67% και τα  Joycon ητανε  "low"  απλα το αναφερω ...

 

τσεκαρα και αυτο εδω  το μεσημερι, μου φαινεται essential μοντα για το  fifa  που ερχεται επομενο μηνα ...

 

https://www.youtube.com/watch?v=I6CZIip90ws

 

btw για το horri(ble)   controller εχω ακουσει τα χειροτερα, υπερβολικο pretravel στους μοχλους και dpad απο τα LIDL 

snes30 pro our lord and savior :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...