Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν ήδη έχει γίνει post παλιότερα αλλά σε όσους αρέσουν τα metroidvania platformers, το Hollow Knight φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και έχει ήδη εξαιρετικές βαθμολογίες στο Steam. Κυκλοφορεί φέτος και για Switch.

 

https://youtu.be/j-B0GmJCEAM

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το Hollow Knight στο steam ενός φίλου και φαινόταν αρκετά καλό.

 

Λίγο επαναλαμβανόμενο και απαιτητικό μα σίγουρα καλό με αρκετές ώρες παιχνιδιού.

 

Επίσης είναι ξεκάθαρο ότι το keyboard (το mouse δεν χρησιμοποιείται καθόλου) είναι πολύ άβολο.

 

Με χειριστήριο ή σε κονσόλα σαν το switch θεωρώ πως θα είναι τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ιαπωνία πάντως επιμένει σε switch



νέο update για το arms που φέρνει και νέο χαρακτήρα. Επειδή αυτό τον καιρό είχα και tekken και arms η επιλογή είναι για μένα σαφώς προς το arms. Το πρώτο το βαρέθηκα άμεσα. Το arms έχει όχι φοβερό ενδιαφέρων αλλά και μέσα στην απλότητα του είανι φοβερά δύσκολο να παίξεις σε μεγάλα lvl. Συν ότι το online του είναι φοβερά smooth και δεν έχει τα προβλήματα του tekken.



Πάντως οι περισσότεροι που αγοράσαμε switch το κάναμε για να παίζουμε αυτά εδώ τα game
 

 

Αυτό τον καιρό έχω κολλήσει και με το disgea εκτός από το zelda που έχω κλείσει ήδη 170 ώρες και ακόμα να το βαρεθεί

Βαθύ gameplay παρά την αφέλεια του 

 

https://www.youtube.com/watch?v=fZSsvsAt8bU

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα joy con δεν φορτιζουν αν ειναι εντελος κλειστο το switch;Το εβαλα να φορτιζει εκτος dock κανα 3ωρο και μολις το ανοιξα η μπαταρια του δεξι ηταν στα low.Συνηθως μολις το βαλω να φορτισει το κλεινω εντελος,αλλα μερικες φορες οπως τωρα η μπαταρια δεν δειχνει να φορτισε.Μηπως κανω λαθος και οταν το κλεινω σταματαει να φορτιζει και θελει να το αφηνω σε sleep mode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα joy con δεν φορτιζουν αν ειναι εντελος κλειστο το switch;Το εβαλα να φορτιζει εκτος dock κανα 3ωρο και μολις το ανοιξα η μπαταρια του δεξι ηταν στα low.Συνηθως μολις το βαλω να φορτισει το κλεινω εντελος,αλλα μερικες φορες οπως τωρα η μπαταρια δεν δειχνει να φορτισε.Μηπως κανω λαθος και οταν το κλεινω σταματαει να φορτιζει και θελει να το αφηνω σε sleep mode;

 

Τα joycon φορτίζουν όταν είναι κουμπωμένα στο tablet και αυτό φορτίζεται. Πρέπει να είναι στην πρίζα η ταμπλέτα, είτε απευθείας είτε μέσω του dock ασχέτως αν λειτουργεί ή όχι. Απλά όταν λειτουργεί χρειάζεται προφανώς και περισσότερο χρόνο.

 

Ίσως να μην είχε κουμπώσει καλά το δεξί joycon πάνω στην ταμπλέτα όταν την φόρτιζες. Όταν ακούς το μηχανικό κλικ (και όχι το κλικ από το λειτουργικό, αν λειτουργεί το σύστημα) είναι εντάξει.

 

Επίσης υπάρχουν προβλήματα με την ένδειξη μπαταρίας αλλά δείχνει (τουλάχιστον σε μένα) να εξαλείφθηκε μετά το τελευταίο update. Δοκίμασε και ένα power off (κράτα πατημένο το power button για πάνω από 8 δευτερόλεπτα) μήπως "κόλλησε" το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα joycon φορτίζουν όταν είναι κουμπωμένα στο tablet και αυτό φορτίζεται. Πρέπει να είναι στην πρίζα η ταμπλέτα, είτε απευθείας είτε μέσω του dock ασχέτως αν λειτουργεί ή όχι. Απλά όταν λειτουργεί χρειάζεται προφανώς και περισσότερο χρόνο.

 

Ίσως να μην είχε κουμπώσει καλά το δεξί joycon πάνω στην ταμπλέτα όταν την φόρτιζες. Όταν ακούς το μηχανικό κλικ (και όχι το κλικ από το λειτουργικό, αν λειτουργεί το σύστημα) είναι εντάξει.

 

Επίσης υπάρχουν προβλήματα με την ένδειξη μπαταρίας αλλά δείχνει (τουλάχιστον σε μένα) να εξαλείφθηκε μετά το τελευταίο update. Δοκίμασε και ένα power off (κράτα πατημένο το power button για πάνω από 8 δευτερόλεπτα) μήπως "κόλλησε" το λειτουργικό.

 

 

Τα joycon ηταν καλα κουμπομενα γιατι οταν το εβαλα στην πριζα μπηκα στο μενου να δω αν οντως φορτιζουν και μετα το εκανα power off.Νομιζω οτι πρεπει να το εχεις τουλαχιστον σε sleep mode γιατι οταν ειναι power off και το βαζεις στο ρευμα dock η απευθειας ταμπλετα ανοιγει το συστημα και φορτιζει.Παντως τωρα που το αφησα να φορτισει σε sleep mode τα δειχνει στο full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα joycon ηταν καλα κουμπομενα γιατι οταν το εβαλα στην πριζα μπηκα στο μενου να δω αν οντως φορτιζουν και μετα το εκανα power off.Νομιζω οτι πρεπει να το εχεις τουλαχιστον σε sleep mode γιατι οταν ειναι power off και το βαζεις στο ρευμα dock η απευθειας ταμπλετα ανοιγει το συστημα και φορτιζει.Παντως τωρα που το αφησα να φορτισει σε sleep mode τα δειχνει στο full.

 

Το σύστημα φορτίζει και σε power off. Άγνωστο τι συνέβη στην περίπτωση σου.

 

Γενικότερα διαβάζοντας τις οδηγίες από περιέργεια βρήκα κάτι που δεν γνώριζα:

 

What happens if I attach the Joy-Con controllers to the console when it's not charging?

The Joy-Con controllers will only be charged if their battery is low. They will stop charging at around half battery life to keep from draining the console battery too much.

 

Τελικά τα joycons φορτίζουν και μέσω της ταμπλέτας χωρίς να είναι συνδεδεμένη στον φορτιστή αλλά υπό προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πίστευα ότι όταν είναι συνδεδεμένα στο tablet φορτίζουν πάντοτε, ακόμα κι όταν δεν είναι στο καλώδιο.

Φαίνεται μέσω software το ρεγουλάρει για να μην επιβαρύνεται συνεχώς η μπαταρία, δεν το ήξερα. Άρα θεωρητικά αν είναι σχεδόν φουλ φορτισμένα όταν τα συνδέσεις πάνω στο βασικό unit, θα πάρουν ρεύμα από την μπαταρία μόνο όταν η φόρτισή τους πέσει κάτω από 50%.

Ενφιαφέρον.

 

Για αυτό που ρώτησε ο παραπάνω φίλος, σίγουρα φορτίζει όταν είναι τελείως off. Εγώ την έχω την κονσόλα σχεδόν μόνιμα στο dock και πάντα όταν τελειώνω ένα gaming session το κλείνω τελείως. Δεν το αφήνω ποτέ σε sleep mode. Τα joy-cons τα έχω στο grip και όταν ξεφορτίσουν τα κοτσάρω στην κονσόλα αφού την έχω κλείσει με Power off. Όταν είναι να ξαναπαίξω τα αποσυνδέω πριν ανοίξω την κονσόλα και είναι φορτισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πλέον έχει εκτοπίσει το xbox και παίζει με το ps. Και γιατί όχι. Ποιος δεν θέλει ένα άμεσο και γρήγορο προσβασιμο gaming που γίνετε και πανεύκολα και φορητό και με πολύ καλή ποιότητα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω τα αναμενόμενα, δηλαδή W101 και Bayonetta 1+2 μεταφορά στο Switch και φυσικά θέλω έκπληξη για W102 ή/και Bayonetta 3. Κάνε το να γίνει Platinum, το ξέρεις ότι το θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δω τα αναμενόμενα, δηλαδή W101 και Bayonetta 1+2 μεταφορά στο Switch και φυσικά θέλω έκπληξη για W102 ή/και Bayonetta 3. Κάνε το να γίνει Platinum, το ξέρεις ότι το θέλεις. 

 

Inaba also believes that t synergy between PlatinumGames and Switch is good. He was able to reconfirm a project for Switch developed by PlatinumGames, which he thinks will be “interesting” or “fun”.

 

Εμένα αυτό το  “interesting” or “fun” μου θυμίζει παρόμοια δήλωση από τον ίδιο για το StarFox Zero πριν αυτό ακόμα ανακοινωθεί. Δεν νομίζω πως μια τέτοια δήλωση ταιριάζει με συνέχειες γνωστών τίτλων. Από την άλλη η ομάδα του Kamiya ελευθερώθηκε μετά από την ακύρωση του Scalebound αλλά αυτό δίνει απλά πιθανότητες παρά κάτι δεδομένο.

 

Πάντως το NSW κινείται ως προς το software όπως ακριβώς είχε αναφερθεί πολύ πριν την κυκλοφορία του πολλάκις σε αυτό το θέμα. Αποκλειστικότητες από την Ν και σε συνεργασίες με τις τρίτες εταιρίες και πολλά indies. Επίσης επειδή είναι ο "συνεχιστής" του 3DS αλλά και λόγω της κατάστασης της Ιαπωνικής βιομηχανίας υπάρχουν πολλές ελπίδες να υπάρχει υποστήριξη από τις Ιαπωνικές εταιρίες όπως ήδη αρχίζει να φαίνεται. Για τις δυτικές συνεχίζω να πιστεύω πως ότι δούμε φέτος, μετά θα περιοριστούν τα πράγματα.

 

Επειδή στο gaming γαλουχήθηκα από Ιαπωνικές εταιρίες ευελπιστώ πως η Ν θα καταφέρει να δημιουργήσει γρήγορα μια δυνατή βάση στη Ιαπωνία. Όσο γρηγορότερα τόσο αντίστοιχα περισσότερη υποστήριξη θα πετύχουν και πιστεύω πως είναι προς συμφέρον τους να αυξήσουν όσο δυνατόν γρηγορότερα την τροφοδοσία στην συγκεκριμένη αγορά.

 

Ενδιαφέρον πάντως έχει και τι είναι τελικά το παιχνίδι που ετοιμάζει η From Software για το NSW, μεταφορά ή νέος τίτλος σε συνεργασία με την Ν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...