Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v1


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είδα κάτι σχετικό, οπότε το αφήνω εδώ..

 

Nintendo started talking about NX to third parties at E3, reaction was positive

 

According to Fortune, Nintendo started talking about their Wii U successor to other companies at E3, and the reception was positive, according to insiders.

 

Καλή αποδοχή λοιπόν απο τις third-party εταιρίες (αν όντως ισχύουν τα παραπάνω).

Μακάρι να ισχύει, γιατί κάτι παρόμοια διαβάζαμε και για Wii U αν θυμάμαι καλά.

 

Με προβληματίζει το γεγονός ότι ο Μιγιαμότο πιστεύει πως το WiiU δεν πουλάει πολύ επειδή ο κόσμος είναι ηλίθιος και δεν κατάλαβε ότι η ιδέα του WiiU είναι να παίζεις και με τη δεύτερη οθόνη.

 

Προφανως γιατι τον πρωτο χρονο κυκλοφοριας βγαινανε και παιχνιδια πχ Mass Effect 3,Darksiders,Call Of Duty Need For Speed αλλα και παλι δεν...

 

Τα οποία ήταν ports από ps3/360. Γιατί το WiiU μπορούσε να τα παίξει. Ports από ps3/one όμως δεν μπορεί...

 

Το θέμα είναι ότι η microsoft και η sony κάναν ξαφνική 'επίθεση' έκπληξη. Λέγαν για χρόνια πως θα αργήσουν να βγάλουν νέες κονσόλες, και πως τις παλιές τους θα τις κρατήσουν τουλάχιστον μια δεκαετία. Πως μάλλον δηλαδή τα ps4 + one θα τα βλέπαμε του χρόνου.

 

Με αυτά υπ' όψιν η Nintendo έβγαλε το Wiiu το 2012, πιστεύοντας πως έχει 3-4 χρονάκια όπου θα ήταν η κονσόλα της δυνατότερη, και μάλλον άρα πως θα έπαιζε παιχνίδι για αυτό το διάστημα ως next gen μόνη της, και με τα 3rd parties να βγαίνουν στη δική της κονσόλα, και μάλιστα με καλύτερα γραφικά.

 

Έλα όμως ντε που οι άλλες εταιρίες δεν έκατσαν με σταυρωμένα τα χέρια, και αμέσως μόλις είδαν τη Νιντέντο να κάνει κίνηση, βιάστηκαν να βγάλουν και αυτές νέες κονσόλες, και έτσι 1 χρόνο μετά κυκλοφόρησαν τις δικές τους, έχοντας τες ανακοινώσει νωρίτερα, με αποτέλεσμα να χαθεί ο αρχικός ενθουσιασμός για το WiiU, και να αρχίσει ο κόσμος να περιμένει να δει και τις νέες κονσόλες των άλλων πριν προχωρήσει σε αγορά. Αναφέρομαι τώρα προφανώς γενικά στον gamer και όχι στους hardcore Nintendo fans, που έσπευσαν να αγοράσουν WiiU. Και φρόντισαν να δυναμώσουν το hardware τους αρκετά περισσότερο, κλέβοντας έτσι τη παράσταση, και κάνοντας τον μέσο gamer να πιστεύει πως θα γίνει πάλι ότι με τη προηγούμενη γενιά, ότι δηλαδή τα 'σοβαρά' 3rd party παιχνίδια δεν θα βγαίνουν στη κονσόλα της Nintendo.

 

Επί της ουσίας αυτό που μας έδειξε όλη αυτή η ιστορία είναι το εξής:

 

1) Η Microsoft και η SONY θεωρούν ανταγωνιστή τη Nintendo, και έχουν γρήγορα αντανακλαστικά ώστε να 'απαντάν' στις προκλήσεις και τα νέα δεδομένα που προκύπτουν από αυτήν άμεσα.

 

2) Αν μια εταιρία ανοίξει νωρίς τα χαρτιά της είναι αδυναμία, γιατί οι άλλες θα φροντίσουν να τη προσπεράσουν. Θα πρέπει να περιμένουν οι εταιρίες μέχρι τη τελευταία στιγμή να ανοίξουν μαζί τα χαρτιά τους και να αποκαλύψουν τα χαρακτηριστικά των κονσολών τους, ώστε να μην έχει η αντίπαλος το χρόνο να φτιάξει κάτι δυνατότερο και να τη ξεπεράσει.

 

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι το ποια θα είναι άραγε η απάντηση των sony/micro αν η Nintendo βγάλει το NX του χρόνου, και αυτό είναι στα ίδια κυβικά με τις άλλες κονσόλες ή λίγο καλύτερα. Θα τολμήσουν πάλι να τη προσπεράσουν και να βγάλουν και αυτές νεότερες, δυνατότερες κονσόλες ? Μα αυτό όμως δεν θα το δικαιολογούσαν και αποδέχονταν οι fans τους με τίποτε, μιας και τα ps4/one δείχνουν να πηγαίνουν καλά, και να μην έχουν προβλήματα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.youtube.com/watch?t=96&v=VUKcSiAPJoQ 

 

φαίνεται όμορφο !! λέτε στο nx να φαίνονται έτσι τα παιχνίδια ;;

 

Μόνο? Θα είναι όλα cgi quality στα 4Κ με 120fps. Είμαι σίγουρος ότι η Nintendo πάει για Titan X SLI στην επόμενη κονσόλα της. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κερνάει" η Nintendo (yeap, έκφραση του στρατού :P ).. Σύμφωνα με φήμες, τον Ιούλιο του 2016 θα κυκλοφορήσει η κονσόλα.

Τον Οκτώβριο (φέτος) η Foxconn θα κατασκευάσει δοκιμαστικό μοντέλο, τον Μάρτιο ('16) θα τελειοποιηθεί ο σχεδιασμός και Μάιο ή Ιούνιο, ξεκινά η παραγωγή.

 

πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Middle finger για τους κατοχους Wii U οπως και να το κανουμε. Εχω περιεργεια πιο πολυ να δω σε τι τιμη θα πλασαριστει στην αγορα μιας και μεχρι του χρονου θα εχει πεσει και η τιμη σε Ps4 και XboxOne και το βασικο αν θα εχει αναλογα Specs με αυτες. Γιατι οπως και να το κανουμε αν πχ το Wii U ειχε καλυτερα Specs τοτε θα ετρεχαν ολα τα exclusive σε 1080p/60fps χωρις frame drops :D

 

Επισης κατι πρεπει να κανει και στις τιμες των Multiplattform οι οποιες βλεπω οτι ακομα και τωρα ειναι τσιμπημενες σε σχεση με τις αλλες κονσολες. Ε μετα πως να πουλησουν στο Wii U....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σωστή η κίνηση να κυκλοφορήσει τόσο σύντομα imho (κι ας μου μπαίνει το Wii U μου στον ποπό). Σε μία αγορά 300m το Wii U έχει κάνει 10m πωλήσεις, ε δεν μπορεί να σταθεί με τέτοια οικονομικά σε αυτή τη γενιά η Ν. Πρέπει να κυκλοφορήσει και φέτος αν γίνεται το ΝΧ για να κοντράρει X1 και PS4.

 

Το θέμα είναι για να μπορέσει μία κονσόλα να κοντράρει τις άλλες στο μέσο της ζωής τους, θα πρέπει να έχει βαρβάτους τίτλους που να δικαιολογούν την αγορά της. With this in mind, προσωπικά δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα καινούριο στο Wii U, μέχρι να κυκλοφορήσει το ΝΧ. Μου βρωμάει πολύ άσχημα ότι τόσο το Zelda όσο και το Χ θα είναι cross-platform παιχνίδια (όπως ήταν π.χ. το Twilight Princess). Κι επειδή δεν θα έχει BC το ΝΧ, τότε τα παιχνίδια αυτά θα βγουν σε remasters στο ΝΧ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μία κονσόλα με 10m πωλήσεις αποτελεί την πιο τίμια επιλογή για καθαρό fun gaming τι πρέπει να πουν και οι άλλες 2 κυρίες του χώρου που βασίζονται πολύ στα remasters και την indie σκηνή για να δικαιολογήσουν τις μακρές περιόδους απουσίας των 1st party τίτλων τους. Kudos στην Nintendo που συνεχίζει να υποστηρίζει δυνατά την κονσόλα με δικούς της τίτλους και την κρατά μακριά από παρατυπίες τύπου bugs, season passes και day one patches σε αντίθεση με μια άλλη κυρία του χώρου που τόσο τα PSP GO όσο και το PS Vita τα ξέχεσε μια ώρα αρχύτερα.

 

 Αυτό που πρέπει να καταφέρει η Nintendo είναι να κάνει αρεστή την κονσόλα KAI σε καταναλωτές που δεν διαθέτουν κάποιο σύστημα για να παίζουν videogames ή τλχ. σε αγοραστές που περιορίζονται σε ένα μηχάνημα είτε είναι PC ή κονσόλα όπως κάνει σε μεγάλο βαθμό στα φορητά της.

 

 Τέλος, αυτό το πράγμα που κάνει η Nintendo να σκοτώνει συντομότερα τις επιτραπέζιες κονσόλες της από το ανταγωνισμό ή τλχ. να μειώνει την αξία τους μιλώντας για διάδοχο είναι κάτι που πρέπει να μάθει να αποφεύγει. Το μεγαλύτερο ατού της Sony για μένα είναι ότι από τις εποχές του πρώτου Playstation υποστηρίζει τις επιτραπέζιες κονσόλες με πλήθος παιχνιδιών και τις κρατάει σε ενεργό δράση για πολλά χρόνια. Δεν μιλάω καν για τα τελευταία χρόνια που το PS 2 φυτοζωούσε και απλά υπήρχε στην αγορά για να υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η κίνηση να κυκλοφορήσει τόσο σύντομα imho (κι ας μου μπαίνει το Wii U μου στον ποπό). Σε μία αγορά 300m το Wii U έχει κάνει 10m πωλήσεις, ε δεν μπορεί να σταθεί με τέτοια οικονομικά σε αυτή τη γενιά η Ν. Πρέπει να κυκλοφορήσει και φέτος αν γίνεται το ΝΧ για να κοντράρει X1 και PS4.

 

Το θέμα είναι για να μπορέσει μία κονσόλα να κοντράρει τις άλλες στο μέσο της ζωής τους, θα πρέπει να έχει βαρβάτους τίτλους που να δικαιολογούν την αγορά της. With this in mind, προσωπικά δεν πρόκειται να αγοράσω τίποτα καινούριο στο Wii U, μέχρι να κυκλοφορήσει το ΝΧ. Μου βρωμάει πολύ άσχημα ότι τόσο το Zelda όσο και το Χ θα είναι cross-platform παιχνίδια (όπως ήταν π.χ. το Twilight Princess). Κι επειδή δεν θα έχει BC το ΝΧ, τότε τα παιχνίδια αυτά θα βγουν σε remasters στο ΝΧ.

 

Και εμένα αυτό μου βρωμάει. Cross-platform παιχνίδια Zelda και X και ένα Mario (που έχει γίνει ήδη confirmed ότι πάε για ΝΧ) και ένα Metroid είναι πολύ πιθανό να είναι launch ή launch window παιχνίδια για το ΝΧ. Κατά τα άλλα δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι έφαγα middle finger από την nintendo. Εκτός από F-Zero και Metroid (που είναι μεγάλες παραλείψεις για εμένα βέβαια) όλα τα άλλα τα είχα ή πρόκειται να τα έχω στο μηχάνημα και είχα και ορισμένες σοβαρές εκπλήξεις (Zombie U, W101). 

 

Οι τίτλοι που θέλω να έχω κάποια στιγμή στο WiiU (γαμώ τις τιμές μου μέσα) είναι περισσότεροι από αυτούς που θέλω να κρατήσω και δεν δίνω για το PS3 μου. Exclusive παιχνίδια μόνο έχω στο PS3 αυτή τη στιγμή (με εξαίρεση το Ninja Gaiden Sigma), exclusive Παιχνίδια έχω και στο WiiU (με εξαίρεση το Deus Ex 3). Αρα δεν βλέπω τίποτα το τραγικό στην όλη υπόθεση, 7 παιχνίδια στο PS3, 6 στο WiiU αυτή τη στιγμή και μέχρι του χρόνου θα γίνουν στάνταρ 10 ή και παραπάνω. 

 

Φταίει που είμαι και εγώ ιδιόρυθμος gamer οπότε αυτό για εμένα φαντάζει οκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα κονσολα ειναι το wii u μη λεμε τα ιδια μονο το 3rd party support ειναι χαλια.. Τιτλους καλους αν και πορτς εβγαλε assasins batman γενικα ολα τα "μεγαλα" παιχνιδια βγηκαν και στο wii u.... H μαμακια ειναι οτι καπου χαλασε η φαση.... το nx θα εχει μονο γραφικα καλυτερα (@ρχιδια διαφορα δηλαδη) και κλασσικο χειριστιριο; δεν βλεπω να πιανει στην αγορα... οι "hardcore" ξερουν πως nintendo = για παιδακια και αυτο οσο αληθεια ή ψεμα και να ειναι δεν τους το βγαζεις απο το μυαλο με μια αλλαγη χειριστηριου..Ισα ισα το χειριστηριο του wii u ηταν και ο λογος να πουλησει οσο πουλησε αλλιως δεν θα πουλαγε ουτε αυτα.. Μιλαμε για ενα high end χειριστηριο σε συγκρηση με τον ανταγωνισμο. Μιλαμε για μια κονσολα με μηδεν 3rd party support και ομως ακομα πουλαει μονο για τα exclusive της.. Αρα αποτυχια δεν την λες την κονσολα..
Επισης σκοτωνοντας 3η κονσολα σε στη σειρα πριν την ωρα της.... δεν βλεπω ουτε τους φαν να αγοραζουν το nx..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ign.com/articles/2015/07/02/nintendo-to-continue-wii-u-3ds-support-following-nx-launch

Λενε οτι θα υποστηριξουν το Wii U ακομα και μετα την κυκλοφορια του NX αλλα εμενα πιο πολυ με τραβηξαν τα παρακατω σχολια κατοχων της κονσολας που εχουν ξενερωσει ασχημα. Γιατι ακομα και η Ε3 ηταν για κλαματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ δύσκολο να υποστηρίξουν και τις δύο κονσόλες ειδικά αν η καινούργια αλλάξει ριζικά αρχιτεκτονική.

 

Είναι λογικό να έχουν ξενερώσει αυτοί που την πήραν στις αρχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περιμενω να πεσει η τιμη του wii u premium θα το αγορασω τοσο για τα exclusives οσο και για τα παιχνιδια του wii που μερικα δεν προλαβα να τα τερματισω.. καποια παιχνιδια στο shop τις κονσολας indie ειναι must play και δεν εχω παιξει ποτε indie game.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με βάζει σε σκέψεις για το nx, είναι αν θα ακολουθήσει και η Nintendo την μόδα των dlc. Το έχει ήδη εφαρμόσει στο U σε μερικά παιχνίδια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με βάζει σε σκέψεις για το nx, είναι αν θα ακολουθήσει και η Nintendo την μόδα των dlc. Το έχει ήδη εφαρμόσει στο U σε μερικά παιχνίδια .

με επιτυχια ;) αρα και σαφως θα το εφαρμοσει οσο τα προβατα αγοραζουν θα σκαμε 80 & 90 ευρω για παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...