Προς το περιεχόμενο

Στις 29 Ιουλίου η επίσημη κυκλοφορία των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το Get Windows 10 notification θα παραμείνει εσαεί στο notification area; Δεν βρήκα (στα γρήγορα) κάποιο τρόπο να απενεργοποιηθεί. Ή φταίει το ότι επέλεξα να κάνω reserve οπότε τώρα θα το λουστώ μέχρι τα τέλη Ιουλίου;

 

Επίσης, στο ένα PC το reserve ζήτησε το e-mail μου (δεν έστειλε τίποτα για επιβεβαίωση). Στο άλλο όχι. Και τα δύο αυθεντικά Windows 7. Υποθέτω ότι κάνουν κάποιο match με την IP, αλλά ελπίζω να δώσουν διακριτά licenses στο τέλος.

 

Τα licenses είναι διακριτά αφού υποτίθεται πως είναι per machine και όχι per account/IP/network/household/κλπ. Αυτό με το email πραγματικά δεν πρέπει να έχει καταλάβει κανένας πως δουλεύει και γιατί σε κάποιους ζητάει ενώ σε άλλους όχι. Ούτε φυσικά και πότε θα πρέπει να περιμένουμε να λάβουμε μήνυμα. Ακόμα κι αν η (μη) δήλωση του email address έχει σχέση με την public IP, πάλι ισχύει το παραπάνω περί license per machine.

 

Όλοι reserve κάναμε. Το notification μάλλον θα μείνει εκεί μέχρι να κάνουμε το upgrade ή φιλοτιμηθεί η MS να βγάλει κανα ενδιάμεσο update που αφαιρεί την ειδοποίηση μετά από τόση μουρμούρα που έχει πέσει. Πάντως δεν πρέπει να υπάρχει επίσημος τρόπος αφαίρεσης, μέχρι χθες ο καθένας έκανε τα δικά του για να το βγάλει (δεν έχω δει για σημερινές εξελίξεις).

 

ps: Τα windows 2000 είναι μεν βασική έκδοση αλλά παραδοσιακά δεν θεωρούνται home λειτουργικό (ούτε τα πλάσαρε ποτέ έτσι η MS, άσχετα αν πήγαν πολλοί και τα εγκατέστησαν στα πισιά τους, άλλοι για να "παίξουν" και να μάθουν, άλλοι για να παλεύουν με τους drivers που σπανίως δούλευαν και άλλοι επειδή νόμιζαν ότι είναι τα νέα οικιακά Windows). Τραβηγμένη προέκταση του παραπάνω είναι σαν να λέω τι φοβερό λειτουργικό ήταν τα Server 2003, τα είχα βάλει σε ένα χρέπι και δεν κράσαραν ποτέ, έπαιζα Age of Empires και πασιέντζα.

 

Παρεμπιπτόντως θεωρώ πως και τα Vista ήταν αρκετά σταθερά, αφού τα έτρεχα σε PC που δούλευε 24/7 σχεδόν 340 μέρες το χρόνο επί δυόμιση χρόνια, έκανε reboot μια φορά το μήνα (και αν) και όσες φορές μου παρουσίασε πρόβλημα ή BSOD δεν έφταιγε το ίδιο το λειτουργικό αλλά τρίτοι παράγοντας (σκατοdrivers της Hauppauge για tv tuner, προβληματικές μνήμες κλπ) Ήθελαν αρκετό tweaking βέβαια, καθώς και άφθονη μνήμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατι δεν εκανε ενα απλο ρεσταρτ να λυθει το πρόβλημα;;

Δεν ηταν αυτο το θεμα.

 

Το θεμα ηταν οτι η υποτιθεμενη "δουλειά" που ειχα κανει ολη αυτην την ωρα στο PC, με το BSOD (και αναγκαστικα με το hard reset) αυτοματα χανόταν, εφοσον δεν ειχα κανει save... :P

 

Got it now? ;)

 

Μια φορα το εκανα αυτο, ευτυχως δεν χρειαστηκε να το επαναλαβω...

 

 

καλά άστα αυτά που χάλαγε το λειτουργικό απο ένα παιχνίδι.......

 

Δεν ειπα τιποτα για παιχνιδι.

Ηταν απλα ενα bug των Windows 9x, με το οποιο πεταγες BSOD κατ'επιλογην.

Τοτε δεν υπηρχαν και τα automatic updates οποτε ολα (σχεδον) τα μηχανηματα ηταν α-πατσαριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά άστα αυτά που χάλαγε το λειτουργικό απο ένα παιχνίδι.......παλιές κακές εποχές ξεπερασμένες ανεπιστρεπτι,windows xp το πρώτο σταθερό λειτουργικό με μια αξιοπρέπεια.

πως φαίνεται ο χρήστης που δεν είχε XP πριν από τα SP :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Get Windows 10 notification θα παραμείνει εσαεί στο notification area; Δεν βρήκα (στα γρήγορα) κάποιο τρόπο να απενεργοποιηθεί. Ή φταίει το ότι επέλεξα να κάνω reserve οπότε τώρα θα το λουστώ μέχρι τα τέλη Ιουλίου;

 

Επίσης, στο ένα PC το reserve ζήτησε το e-mail μου (δεν έστειλε τίποτα για επιβεβαίωση). Στο άλλο όχι. Και τα δύο αυθεντικά Windows 7. Υποθέτω ότι κάνουν κάποιο match με την IP, αλλά ελπίζω να δώσουν διακριτά licenses στο τέλος.

http://superuser.com/questions/922068/how-to-disable-the-get-windows-10-icon-shown-in-the-notification-area-tray

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site: Εδώ πάντως, ένας τύπος κάνει ολες τις ερωτησεις που πιστεύω οτι ειναι οι σημαντικότερες και του απάντησε ενας Μod. Κατα την γνωμη μου όχι ικανοποιητικά, αλλα δινει μερικές πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To update το κάνεις οποτε θες εσυ. Οπότε δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει κατι τέτοιο

Επίσης δείτε και Link.png Site: αυτό .

 

 

EDIT: Σήμερα μου ήρθε και το e-mail επιβεβαίωσης.

Επεξ/σία από Soulseeker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πάντως με αυθεντικά 8.1, πλήρως ενημερωμένα (και με το ΚΒ3035583 εγκατεστημένο) δεν έχει βγεί ακόμα η ειδοποίηση. Δεν ξέρω τι έχει στραβώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μπορεί να χρειάστηκαν κάνα δυό service pack αλλά μιά χαρά ήτανε και τα sVista...

...πιάνει ο καθένας ένα πληκτρολόγιο κι αμολάει το μακρύ του και το κοντό του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το 1999 ημουν σε ενα δημοσιο ΙΕΚ ως Τεχνικος Τηλεπληροφορικης (δεν εχω ιδεα αν υπαρχει αυτη η ειδικοτητα πλεον) και ολα τα μηχανηματα πλην του server ειχαν Windows 98. Γραφαμε λοιπον ενα μαθημα (δεν θυμαμαι πιο, μπορει να ηταν επεξεργασια εικονας) και επειδη ειχα παει αδιαβαστος και δεν ηξερα χριστο, προς το τελος του χρονου, ανοιξα ΙΕ, εγραψα στην μπαρα να ανοιξει το file:///C:/con/con και φυσικα πεταξε BSOD (Ηταν απο τα κλασικα bugs των 9x). Μετα φωναξα "απογοητευμενος" τον καθηγητη και την συνεχεια την φανταζεστε... Δεν βαθμολογηθηκα ποτε!  :P

Ωραια και τι καταφερες με αυτο; Αφου δεν πηρες βαθμολογια, σε περασε στο μαθημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα δεν θυμαμαι τι ειχε κανει ο καθηγητης του συγκεκριμενου μαθηματος.

Υποθετω οτι θα εβαλε "τυπικα" εναν βαθμο για να περασω το μαθημα, τον οποιο βαθμο σιγουρα δεν θα ειχα παρει αν ειχα δωσει κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα πάντως με αυθεντικά 8.1, πλήρως ενημερωμένα (και με το ΚΒ3035583 εγκατεστημένο) δεν έχει βγεί ακόμα η ειδοποίηση. Δεν ξέρω τι έχει στραβώσει.

ομοιως αλλα με Windows 7...

 

Αντιθετα με μαιμουδες το εχουν παρει ολοι οσοι ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, ήρθε επιτέλους το email που λέγαμε. Πρακτικά μας παραπέμπει στο γνωστό FAQ, αναφέρει τα features των Windows 10 και... αυτά. Υπομονή μέχρι τις 29/7 τώρα, οπότε και ξεκινάει η διαδικασία του upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φαίνεται και μαζί με τα άλλα που ποσταρα, θα πάρουμε iso και θα μπορούμε να κάνουμε clean install αρκεί να έχουμε κανει μέσα στο χρονο το update.

 

Σχετικό quote:

 

Once you upgrade to Windows 10 successfully using the free upgrade offer, you will be able to clean reinstall Windows 10 on the same device during and after the free upgrade offer period without having to purchase Windows 10 or having to go back to the prior version of Windows that you upgraded from.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...