Προς το περιεχόμενο

XCOM 2


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω ποσο καλύτερα τρέχει η τελευταία έκδοση και η εμπειρία του καθενός είναι διαφορετική, παρόλα αυτά άμα είχα να διαλέξω main game με mod η το expansion θα διαλέγω το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα δεν το χουν φτιαξει? γιαυτο περιμενα τοσους μηνες να ωριμασει ^^

 

Η WoC DLC αλλάζει την μηχανή και τρέχει περίφημα. Δυστυχώς η Firaxis ανακοίνωσε ότι ο νέος client δεν είναι συμβατός με την original έκδοση. Πρέπει να έχεις το WoC

Δεν ξέρω ποσο καλύτερα τρέχει η τελευταία έκδοση και η εμπειρία του καθενός είναι διαφορετική, παρόλα αυτά άμα είχα να διαλέξω main game με mod η το expansion θα διαλέγω το δεύτερο.

 

Ναι. Το expansion αλλάζει το παιχνίδι, κάνοντας το Long War πάνω στο vanilla παιχνίδι άχρηστο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση τεχνικά το original με το wotc. Το og είχε συνέχεια micro-freezes και έπρεπε και να ρίξεις και μερικά settings στη κάρτα γραφικών αν δεν ήταν από 970 και πάνω. Το wotc τρέχει νεράκι ακόμα και στον 2500k. Όσο αφορά τις διαφορές στο gameplay original/long war/wotc είναι θέμα γούστου ανάμεσα στα 2 τελευταία για μένα. Το long war είναι πολύ grindy όπως ήταν και το παλιό στο xcom1 και επίσης αρκετά πιο δύσκολο μέχρι να καταλάβεις τις αλλαγές σε σχέση με το original (flashbangs ftw). To wotc είναι κάτι in between από xcom2 vanilla και long war, με αρκετό hollywoodιανό flavour.🤩 Είναι πολύ πιο εύκολο να κάνεις "καλή αρχή" στο wotc από ότι στο long war και δε χρειάζεται να κάνεις σε μεγάλο βαθμό reset runs, αν δε κάνεις save scum😁. Από την άλλη το wotc καταντάει πολύ βαρετό και trivial αν rushάρεις και φας τους chosen νωρίς, κάτι που δεν ισχύει στο long war που μπορείς κυριολεκτικά να το παίζεις αιώνες χωρίς να βαρεθείς (ελέγχοντας εννοείται το avatar doom clock). Καλό επίσης είναι να κάνεις "integrate τα dlc" στο wotc από  το να τα παίξεις με τα κλασικά triggers του original. Αν και η αλήθεια είναι ότι το Sen's Gift πολλοί το απενεργοποιούν γιατί "τραβάει" και κουράζει σαν mission. Πιο wow και fun εμπειρία για μένα το wotc, πιο hardcore και κάργα grindy το long war (καλό είναι να πειράξετε το ini για τη δυσκολία του αν το παίζετε πρώτη φορά - υπάρχουν an easier long war σειρά από mods στο workshop).

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Να ρωτήσω κάτι τους εμπειρότερους:

Έβαλα να παίξω με το alien hunters dlc γιατί δεν το είχα δει καθόλου. Δεν ξέρω αν μετράει σαν spoiler μετά από τόσο καιρό, αλλά τέλος πάντων το γράφω έτσι:

Spoiler

Πολύ νωρίς -μετά τη δεύτερη αποστολή και πριν καν ερευνήσω τον τρόπο προσέγγισης του black site- μου εμφανίζει ένα scan το οποίο μόλις ολοκληρώνεται σου δίνει κάποια όπλα, ένα πιστόλι που δεν αστοχεί και αν σκοτώσεις αντίπαλο με αυτό πας σε concealment, ένα ζευγάρι τσεκούρια και ένα όπλο που μπορεί να κάνει stun τον αντίπαλο.

Προφανώς, στις 10 μέρες είναι κλάσεις ανώτερα από αυτά που έχω, τα απολύτως βασικά, δηλαδή. Αλλά, μου κάνουν κάπως σαν cheat, τόσο νωρίς. Να τα χρησιμοποιήσω ή να τα αφήσω κατά μέρος; Θέλω να πω (σε veteran ironman) είναι τελείως άδικο το bonus ή θα το χρειαστώ απλά για να επιβιώσω, σε αυτό το στάδιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκτος απο τα οπλα τα οποια ειναι εντελως cheat πολυ πολυ συντομα θα συναντησεις κατι νεα τερατα...τα οποια ειναι πολυ πιο cheat απο τα εντελως chet οπλα που βρηκες που θα κανουν τα cheat οπλα να μοιαζουν απλα decent....του στυλ δεν ξερω εαν θα καταφερεις να τελειωσεις το ironman που εβαλες για στοχο με αυτους τους αντιπαλους...και γενικα δεν ξερω γιατι εβαλες αυτο το dlc ειναι πολυ κακο dlc αλλαζει τους βασικους κανονες του παιχνιδιου...εαν θες μπορω να σε spoileriaso στο ελαχιστο στο τι προκειται να αντιμετωπισεις αν και ηδη πρεπει να σε εχω φοβησει

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, ναι, δεν μου άρεσε ως προσθήκη, κυρίως γιατί ξεκινάει πάρα πολύ νωρίς.

Τώρα, τα όπλα, τα δοκίμασα σε μια μάχη:

Spoiler

Τα τσεκούρια λένε, βοηθάνε πολύ τον ranger στην αρχή, αφού του δίνουν επιπλέον damage, και με blademaster κάνει σοβαρή ζημιά, ακόμη και sectoid ξάπλωσε με ένα slash, χωρίς critical.

Το "καμάκι" κάνει καλή ζημιά, stun δεν πέτυχα, αλλά το ότι πρέπει να το οπλίζεις μετά από κάθε βολή, περιορίζει πολύ τη χρησιμότητά του, νομίζω, τουλάχιστον σε timed αποστολές και, ναι, με έχει τρελάνει στις timed ως τώρα 3/4.

Το πιστόλι, χρήσιμο για το 100% χτύπημα, το concealment δεν μπορώ να το κρίνω, αλλά για να ξεπαστρέψεις έναν ενοχλητικό αντίπαλο που του απομένουν 2-3 hp καλό είναι, έστω αυτή τη μία φορά που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Το πιθανότερο είναι να κάνω ένα restart, δεν με ψήνει το DLC, έχω και ένα άλλο με κάποιο ρομπότ, αυτό λέω να το αφήσω και να δοκιμάσω το παιχνίδι ξανά. Συν του ότι σπατάλησα supplies σε εκείνα τα vests, που σου τρώνε τη θέση της χειροβομβίδας...

Ερώτηση: υπάρχει πλέον ένα memorial war για τους πεσώντες, καθώς και ένα "trophy room", όπου καταγράφονται τα kills καθώς και -στα αριστερά- μια θήκη με αυτά τα παράξενα όπλα.

Ξεκινώντας νέο παιχνίδι χωρίς το συγκεκριμένο dlc, θα υπάρχει αυτό το δωμάτιο ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ohh who cares οριστε απο το steam review

"This is SO UNBALANCED. It adds three "Alien Rulers" who get an action after every single XCOM action. I can't even imagine playing this in Ironman mode. Unless you creep along, always expecting one to appear your squad gets mostly wiped every time. All the timed missions make that impossible. I'd say pass, even on a sale. "

και θα συμφωνουσα απολυτα μαζι του το μονο dlc που αξιζει ειναι το shen's last gift και νομιζω με κατι mods γινεται ακομα καλυτερο αλλα το ειχα τερματισει οταν βγηκαν/τα ανακαλυψα  οποτε δεν τα δοκιμασα στα αληθεια ολα τα αλλα ειναι χαλια δηλ ειναι πεταμενα λεφτα οποιος πηρε το deluxe edition για μενα.

νομιζω το room ερχεται με το dlc αρα μαλλον δεν θα το εχεις ναι😕

θα επαιζα το παιχνιδι κανονικα (οχι ironman) με τα dlc

Επεξ/σία από panagiotis54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To ξεκίνησα χωρίς το Alien, μόνο με το Last Gift, αλλά έκανα λάθος και δεν έβαλα ironman.

Τέλος πάντων, δεν πειράζει.

Πάντως, κόλαση οι timed. Μου βγάζει στο νέο παιχνίδι να σώσω έναν μηχανικό (τον πρώτο μου, για τόσο νωρίς μιλάμε) και με το καλημέρα έχω μπροστά μου ένα turret. Πάω να το παρακάμψω, sectoid και trooper. Στήνω ενέδρα, σκοτώνονται οι δύο aliens, ο πυργίσκος πυροβολεί και αστοχεί, ο grenadier μου τον διαλύει με μια εύστοχη βολή (4 hp και 2 armor στο επίπεδο που παίζω).

Πριν το χώρο κράτησης του μηχανικού έχει άλλο ένα sectoid με trooper, σκοτώνω τον trooper, το sectoid το σκάει (καλό αυτό, μου άρεσε ως αντίδραση).

Μπαίνω -προσεκτικά, αφού δεν ξέρω τι γίνεται- μέσα στο χώρο κράτησης, μέχρι να ανοίξω την πόρτα σκάνε ενισχύσεις (officer και 2 troopers) συν το sectoid που υποχώρησε. Λέω, εντάξει, 4 είναι, γίνεται. Βρίσκω μια σκάλα που βγάζει στην ταράτσα του χώρου κράτησης, πάω να ανεβάσω τον sniper, νέο turret. Υποχώρηση στο ισόγειο, όπου όπως πάω στα παράθυρα βλέπω κι άλλον officer με 2 troopers. 

Συνολικά, έξι 7 εχθροί και 1 turret σε ψηλό σημείο ανάμεσα σε εμένα και το extraction point.

Μην τα πολυλογώ, κόντεψα να χάσω 2 (την assault μου και τον grenadier) γιατί τελείωναν οι γύροι και οι εξωγήινοι (πολύ σωστά) έπαιζαν ανταρτοπόλεμο, αφού είχαν πιάσει πόστα ανάμεσα στους δικούς μου και το evac point. Στον τελευταίο γύρο τους έβγαλα όλους, και οι δύο τραυματίες για σχεδόν 20 μέρες.

11 αντίπαλοι, 10 γύροι για να βγάλω την αποστολή...

Υ.Γ. Είμαι βέβαιος πως το είχα γράψει παλιά, όταν είχα πρωτοασχοληθεί, η scripted (timed) αποστολή στο tutorial είναι χάλια και ό,τι πρέπει για να απογοητευτεί ένας νέος παίκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πολυ καιρο να παιξω το παιχνιδι αν και τελευταια ολο λεω πως θα το βαλω....θυμαμαι ολοι παραπονιοντουσαν για τα time events ηταν μεγαλη βλακεια δεν θυμαμαι εαν τα ειχα κλεισει τελικα ή οχι....ακυρο ειχα βαλει timer να ξεκιναει πολυ πιο ρεαλιστικα απο την στιγμη που παιρνεις τον τυπο οχι με το που φτανεις στο σαητ νομιζω...εχω τοσο καιρο να το παιξω το εχω ξεχασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μέχρι στιγμής, σε δύο παιχνίδια (αυτό που παράτησα λόγω DLC και αυτό που παίζω τώρα) έχω γύρω στις 8 ή 9 στις 10 αποστολές timed. Κανονικά, αυτή η παράμετρος έπρεπε να εισάγεται αργότερα. Τις ίδιες ανοησίες έκαναν και στο πρώτο, με το DLC που σου εμφάνιζε mutton γύρω στις τρεις εβδομάδες με ένα μήνα πριν δεις τέτοιο αντίπαλο στην κανονική ροή: μάλλον δεν το έχουν με τα DLC εκεί στη Firaxis, τη να πω.

Εκείνη, ειδικά, η πρώτη αποστολή του tutorial είναι ανεκδιήγητα κακοσχεδιασμένη: νέοι μαχητές (με μια squadie assault) να πρέπει να παίξουν επίθεση με τρία αντίπαλα squad, και να απενεργοποιήσουν το ασταθές core, με το καλό cover να είναι ή εκτεθειμένο σε flanking attacks, ή μακριά από τους αντιπάλους. Με πίεση χρόνου. Γιατί; Γιατί έτσι.

Γενικά, πολύ κακό tutorial, εκείνο το πρώτο "gatecrash" (που σώζεις τον/την commander), τη μία βλακεία μετά την άλλη βάζει τον νέο παίκτη να κάνει. Για να κάνουν κάπως "κινηματογραφική" την αποστολή, αναγκάζουν τον παίκτη να κάνει ηλιθιότητες.

Εντωμεταξύ, όταν δεν παίζεις tutorial, η αρχή είναι πολύ πιο βατή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γενικα το παιχνιδι εχει σημεια που εγινε καλυτερο απο το 1 και σημεια που εγινε χειροτερο χωρις λογο ετσι αισθανθηκα εγω δηλ...χαθηκε να μην το αλλαξετε αυτο ρε παιδες και να μεινετε στασιμοι εκει? ελεος...τεσπα overall ειναι καλο παιχνιδι και δεν ξερω τι γινεται με το war of the chosen δεν το εχω αγορασει/παιξει ακομα δεν ξερω αν το εχεις βαλει και αυτο εχει πολλες αλλαγες λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Παρενθετικά, αν θέλεις να παίξεις το tutorial δεν μπορείς να συνεχίσεις σε ironman.

ROFL τι κουλό και αυτό δε το ήξερα καν. Εγώ την άποψη μου την έχω γράψει και πιστεύω το WOTC με ενεργοποιημένο το alien hunters να είναι streamlined και όχι με τα παλιά triggers και το shens last gift απενεργοποιημένο (γιατί καταντά βαρετό αν κάνεις πολλά runs στο ironman σε αυτή τη mission) είναι η καλύτερη έκδοση αυτή τη στιγμή και η πιο fun σίγουρα. To vanilla με το long war 2 μπορεί να είναι πιο balanced και πιο tactical ίσως αλλά τραβά πολύ σε διάρκεια και κουράζει imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...