Προς το περιεχόμενο

[Mobile Power Bank] Xiaomi 10000mAh @ ALLBUY 12.24€


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο καιρό μου έστειλε κινεζομάγαζο, πακέτο με τρακινγκ που ήταν μόνο αριθμοί.

Συνδύασε το με το ότι δεν έβγαζε αποτελέσματα + είχε αργήσει υπερβολικά + μου πετούσαν αοριστίες στο chat,

στο τέλος τους κατηγόρησα ότι μου έχουν δώσει ψεύτικο κωδικό αφού "κανονικά τα τράκινγκ έχουν μπρος-πίσω γράμματα".

 

3 days later, εμφανίζεται η διαδρομή στο τράκινγκ και φτάνει το πακέτο μου στην πόρτα. Είχε όντως επάνω αυτόν τον κωδικό και ήταν συστημένο. > αυτοκαρπαζιά.

 

Από Κίνα κάποια το τελευταίο διάστημα κάποια έρχονται σε 15 μέρες και κάποια συνεχίζουν το παλιό γνώριμο 30-35-40 μέρες, οπότε έχεις ακόμα καιρό μπροστά σου να περιμένεις, είσαι στις 23 μέρες από την αποστολή... απλά έχε το νου σου μην ξεπεράσεις την 45η από την ημερομηνία αγοράς, ώστε να προλάβεις να κανεις claim στο pp αν ακόμη δεν εχει έρθει μέχρι τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλά έχε το νου σου μην ξεπεράσεις την 45η από την ημερομηνία αγοράς, ώστε να προλάβεις να κανεις claim στο pp αν ακόμη δεν εχει έρθει μέχρι τότε.

 

Εχει αυξηθει στις 180 μερες εδω και καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω.ΑΛΛΑ κάπου διάβασα ότι το 180ημερο στην πράξη τελικά ισχύει μόνο για αγγλικούς λογαριασμούς.

Έχει ανοίξει κανείς dispute μετά τις 45 να μας το επιβεβαιώσει, γιατί εγώ δεν έτυχε να διαβάσω ούτε μία τέτοια αναφορά.

Οπότε για κάτι που δεν έχω ακόμα σίγουρο, δεν το πασάρω ως πληροφορία. 45ημερο όπως πάντα, better safe than sorry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ το Power bank απο GearBest

το παρήγγειλα 16/9 και το έλαβα 07/10

Στο κουτί του κλπ αλλά με γδαρσίματα και "χτυπήματα" στο κουμπί και στην USB θύρα.

Σα να είχε επιχειρήσει κανείς άκομψα να το ανοίξει...και μπορεί να το έχει κάνει και να έχει αλλάξει τις μπαταρίες πχ.

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που λαμβάνω υποτίθεται καινούργιο προιόν από το GearBest και να είναι χωρίς διαφάνειες και προστατευτικά.

Σαν να έχει ξανανοιχτεί.

Δεν έβγαλα άκρη με αυτούς ούτε τότε...οπότε δε σκοπεύω να επικοινωνήσω πάλι μαζί του

Προτείνω σε όσους σκέφτονται να αγοράσουν από εκεί να είναι πολύ προσεκτικοί...ή να μην τους πειράζει αν λάβουν μεταχειρισμένο προϊόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω.ΑΛΛΑ κάπου διάβασα ότι το 180ημερο στην πράξη τελικά ισχύει μόνο για αγγλικούς λογαριασμούς.

Έχει ανοίξει κανείς dispute μετά τις 45 να μας το επιβεβαιώσει, γιατί εγώ δεν έτυχε να διαβάσω ούτε μία τέτοια αναφορά.

Οπότε για κάτι που δεν έχω ακόμα σίγουρο, δεν το πασάρω ως πληροφορία. 45ημερο όπως πάντα, better safe than sorry

 

Παντως σε μια σελιδα της paypal γραφει:

 

"increasing the time allowed for buyers to raise a Dispute from 45 days to 180 days from the date on which payment was made (UK resident PayPal users already benefit from this improvement)"

 

Και σε ενα αλλο σημειο μονο στην Λατινικη Αμερικη λεει οτι εξακολουθουν να ισχυουν οι 45 αντι για τις 180 μερες.

 

"To be eligible for PayPal Buyer Protection, Users will be able to open a Dispute within 180 Days (with the exception of buyers in Latin America which must open a Dispute within 45 Days) of the date the Users sent the payment."

 

https://www.paypal.com/ua/webapps/mpp/ua/archive-policies-full

 

Επισης στη σελιδα με τους κανονες που ισχουν για τις χωρες Ε.Ε.

 

If you wish to open a Dispute through PayPal’s Resolution Centre you must do so within 180 days of making your payment.

 

https://www.paypal.com/ie/webapps/mpp/ua/useragreement-full?locale.x=en_IE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται παίδες, έκανα τις προάλλες dispute & έπειτα escalate to claim, σε ένα Mlais M9 που πήρα μέσω Gearbest πριν 3-4 μήνες μέσω Paypal. Λειτουργεί κανονικά & ισχύει η πολιτική των 180 ημερών! :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχα, thanks και τους δύο για το ψάξιμο + επιβεβαίωση.

Τώρα...έχω διάφορες σκέψεις πάνω στο θέμα, αλλά νιώθω ήδη την αύρα του offtopic να βαραίνει την συνείδηση μου και θα τις αγνοήσω lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το παρελαβα απο banggood.com, αγορα 24/9, αποστολη 25/9, 10,66 ευρω, αγορα με χρεωστικη βιζα Πειραιως, συντομα μου φανηκε οτι ηρθε, στο κουτι του με τα πιστοποιητικα του κομπλε, στην αρχη δεν ηξερα πως δουλευει γιατι ειχε μονο καλωδιακι usb, αλλα το φορτιζεις με οποιαδηποτε usb φορτιστη και φορτιζει ή με το καλωδιακι ή με οποιαδηποτε usb σε micro usb. Απλα το κουμπι του δεν ειναι ονοφ αλλα απλα ρεσετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα το κουμπι του δεν ειναι ονοφ αλλα απλα ρεσετ

 

Χρησιμεύει ως on/off όταν είναι original & συνδέεις κάποιο -επίσης original- αξεσουάρ της Xiaomi (π.χ. led light ή ανεμιστηράκι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! παρελαβα κ γω σημερα. που μπαινετε για να δειτε οτι ειναι original? μια χαρα και το κουτι και η συσκευη ειχε προστατευτικες ταινιες και φυλαδιο. φενεται για γνησιο αλλα να το δω κιολας. αν πατησω μια φορα το κουμπι αναβουν ολα μαζι και μετα μενει το 1 αναμενο led. προφανως θελει φορτιση. το κουμπι το πατας αφου συνδεσεις το κινητο και ξεκιναει τη φορτιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! παρελαβα κ γω σημερα. που μπαινετε για να δειτε οτι ειναι original? μια χαρα και το κουτι και η συσκευη ειχε προστατευτικες ταινιες και φυλαδιο. φενεται για γνησιο αλλα να το δω κιολας. αν πατησω μια φορα το κουμπι αναβουν ολα μαζι και μετα μενει το 1 αναμενο led. προφανως θελει φορτιση. το κουμπι το πατας αφου συνδεσεις το κινητο και ξεκιναει τη φορτιση?

 

 

http://www.mi.com/verify/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ευχαριστω εκει μπηκα τελικα αλλα ψαχνω να βρω 20ψηφιο κωδικο.... 

 

α καλα , τωρα καταλαβα οτι πρεπει να ξυσω την ετικετα....

λετε να κερδισω τιποτα? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που μπαινετε για να δειτε οτι ειναι original?

 

Στο link που σου έδωσε ο Red21 περνάς τον κωδικό που βλέπεις στο ξυστό που έχει στο πλάι. Εγώ πλέον ελέγχω μόνο με Xiaomi led & το κουμπί On/Off (δες προηγούμενο post μου), καθότι απ' τα κινεζομάγαζα που ψωνίζω όλες τις φορές μου ήρθαν γνήσια. Δες αυτό για διάφορα test γνησιότητας:

 

αν πατησω μια φορα το κουμπι αναβουν ολα μαζι και μετα μενει το 1 αναμενο led. προφανως θελει φορτιση.

 

Ναι.

 

το κουμπι το πατας αφου συνδεσεις το κινητο και ξεκιναει τη φορτιση?

 

Όχι. Δεν χρειάζεται να το πατήσεις (τουλάχιστον αυτό ισχύει στο γνήσιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...