Προς το περιεχόμενο

Dark Souls III [Xbox One][PS4]


stavros88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

repost από το αντίστοιχο pc thread (πιο πολύ με νοιάζει η γνώμη του zeke για το current pvp meta κaθώς στο pc thread του την πέσαν οι απανταχού pc mustard race insomnia justice warriors).

 

Tο game στο pvp δε πάσχει άμεσα από build variety που λέει ο zeke όσο από build viability (που βέβαια έχει τρομακτικό αντίκτυπο στο build variety) και εξηγούμε. Προ 1.04 patch υπήρχαν πολλά viable heavy όπλα. Παράδειγμα ultra greatswords ή και great hammers (με το spiked mace να είναι το αγαπημένο μου gang spank tool). Πλέον ο κάθε τυχάρπαστος δε θα τον νοιάξει να κάνει trade ένα running r1 με washing pole στην hyperarmored r1 του spiked mace για παράδειγμα καθώς:

 

1) Ούτε combo κάνει με το weapon art πλέον - ούτε καν με 2ο r1. Αν μάλιστα κάνεις yolo weapon art μετά το trade πολύ πιθανό να ρολάρει πίσω σου και να φας backstab ή στην καλύτερη να μείνεις με 0 stamina και αυτός να συνεχίσει να σε κυνηγά ανελέητα.

2) To running r1 μιας απλής ή hollow +10 washing pole κάνει περισσότερο damage από το r1 ενός hollow +10 spiked mace (rly from?).

3) To stamina cost μιας runnιng r1 attack της washing άντε να είναι 10-20% ενώ το r1 του spiked mace είναι ανετα 25-30%. Αν κιόλας συνεχίσει να ρολάρει κοντά σου και συνεχίζεις τα r1 για να σαι safe το κόστος πολλαπλασιάζεται με αποτέλεσμα να σαι πάντα σε μειονέκτημα. Αναγκαστικά φόραγα πάντα cloranthy και grass crest shield για αυτό το λόγο.

 

Η εμπειρία μου με αυτό το όπλο στα duels είναι η εξής πλέον:

Α) Περίπτωση ατόμων που απλά κάνουν r1 spam (estoc-dark sword mainly) ακόμα και μετά από trades. Weapon art bleed combo μετά από  r1 trade και αν επιζήσουν finish με κάποιο γρήγορο όπλο.

Β) Περίπτωση ατόμων με small weapons που απλά παίζουν reactive εναντίων τέτοιων όπλων και είναι το 80% των players άνετα (συμπεριλαμβανομένου και εμένα). Αυτοί απλά θα κολλήσουν δίπλα σου περιμένοντας, θα κάνουν roll κάθε r1,r2,delayed r2,weapon art και θα αρχίσουν να σε τιμωρούν μόνο όταν είσαι low stamina και γενικά είναι safe. Μπορείς να δοκιμάσεις one handed με parries αλλά θα είσαι σε τεράστιο μειονέκτημα συνέχεια καθώς θα χάσεις το νόημα αυτού του όπλου που είναι τo hyperarmor και θα έχεις να φοβάσαι και τα reactive parries με τόσο αργό όπλο. Συνήθως καταλήγω να αλλάζω όπλο αφού ήδη έχω χάσει τη μισή ζωή μου σαν βλάκας με το spiked.

C) Περίπτωση ατόμων που έχουν τα μόνα viable great weapons όπως astora great sword, τα great axes (πχ dragonslayer great axe/BKGA) σε πρώτη φάση λόγω του απίστευτου single hit damage τους και οι glaives/halberds ή το swordspear σε 2η φάση λόγω του συνδυασμού τίμιου damage, πολύ καλό range και σχετικά Low stamina cost (μπορείς άνετα να κάνεις 3 r1 χωρίς να φοβηθείς μετά). Αυτοί απλά με κάνουν outdamage στα trades στη πρώτη κατηγορία ή outrange στην 2η αν είναι decent players.

D)Μάγοι και λοιποί casters. LOL (ή πιο αστεία κατηγορία μαζί  με τους parry spammers)

 

Με αυτά και με αυτά λοιπόν έχουμε το εξής φαινόμενο να έχουμε 90% τα εξής Builds πλέον:

 

1)Short running r1 spam poke με washing κυρίως αλλά και άλλες katana. Ο χρόνος για να κάνεις parry είναι κάπου 26 ms λόγω των απίστευτα λίγων frames (δε μιλάω για katana marathon runners, απλά για fast running r1 pokes). Αν μέσα σε αυτά βάλεις και το ping που μπορεί να ναι εξωφρενικό αν παίζεις με Αμερικάνους κλπ ίσως να είναι και μαθηματικά αδύνατο να κάνεις reactive parry στην αρχή του run τους. Βέβαια η washing έχει το μειονέκτημα ότι δε κάνει combo μετά από απλό r1, αλλά who cares αν δε το χρησιμοποιείς ποτέ lol.

 

2) Straight swords/Piercing swords quality/dex builds.

 

3) Carthus curved sword (από τα καλύτερα όπλα στο game)

 

4) Astoras greatsword (το μόνο viable greatsword λόγω του roll attack- unparriable και τρελό damage)

 

5) Gothard twinswords (τρομερό counter για heavy weapons)

 

6) Buff/Bleed builds με όπλα που χουν wombo-combo weapon art. Χρησιμοποιώ για παράδειγμα warden twinblades με carthus rouge σε bleed build και κάνω stunlock σε bleed death τα περισσότερα summons έτσι.

 

7) Glaives/Halberds/Sword spear σε πολύ μικρότερο βαθμό από ότι παλιότερα - κυρίως το BKG καθώς έφαγε nerf όπως και το spiked mace στο weapon art.

 

8) Κάποιο Great Axe (συνήθως dragonslayer/yhorms πλέον γιατί έφαγε nerf το ΒΚGA)

 

9) Κάποιοι που για κάποιο μαζοχιστικό λόγο χρησιμοποιούν τα twin princes great sword, moonlight great sword και το meme sword ακόμα απλά για να είναι cewl xD

 

Αν δω πραγματικά κάποιο άλλο πρωτότυπο build ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ (όχι ότι δεν υπάρχουν κάποιοι ελάχιστοι καλοί weapon masters) χαίρομαι πραγματικά πάρα πολύ όταν χάνω. Όπως από ένα hybrid pyro/mage με witches lock ή έναν πάρα πολύ καλό black knight ultra great sword player που έπαιξα πρόσφατα.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως υπαρχει και ο ανθρωπος απο πανω που καταλαβαινει απολυτα τι συμβαινει με το game.....!

Πχ για τους pyro οταν καποιος ξερει να παιζει unlocked στις περισσοτερες περιπτωσεις , στο pvp μπορει να κανει θαυματα.

Στον pyro που εκανα αρκετα pvp και fight club, πολλα ατομα επεφταν στην παγιδα του great chaos fire orb που το εσκαγα μπροστα στα ποδια μου και απλα επαιζα defensive μεχρι να χασουν.
Αλλα κλαιν οταν δουλευουν 4 αντε 5 με το ζορι pyro spells δεν εχει νοημα να κανεις αλλο pyro build......ισως αν θες με αλλα support weapons,,,,αλλα δεν εχει νοημα πραγματικα.

εναν witches lock pyro που πετυχα ενω ημουν με το 2h BKGA με ειχε διαλυσει, δεν μπορουσα να τον πετυχω (ασε το lag στην απεξω) και επειδη παιζω καμια φορα unlocked σε melee μου ηταν δυσκολο με το 2h να τον πετυχω.

Γιαυτο στα περισσοτερα builds που εκανα ειχαν το "pyro spell" Iron Flesh. Ειναι το μονο ισως που μπορεις να κανεις counter εναντια σε ολα τα 1h εκτος των charged R2-L2 art στα 2h.

Πχ οσους δω οτι εχουν οτιδηποτε 1h estoc-darksword :devil: περιμενω να δω πως θα παιξουν αν ειναι spammers ειδικα, και αναλογως θα castarw το iron flesh. Αυτη ειναι η τιμωρια αν θες των spammers,,,,νομιζουν πως θα με κανουν stunlock,,,αλλα δεν! 2-3 hits και ειναι down.

Αλλα και παλι εξαρταται απο το build και τι weapon εχεις.....ενα 70-80% θα το εχω πανω στο build και αναγκαστικα θα το castarw για τους spammers.


Οπως και να εχει παντως,,,,δεν ειναι καθολου καλο και δεν το λεω μονο για το pvp! Ισα ισα και στο pve ειναι το πλεον στανταρ dark sword στην πλειοψηφια κατι που κανει το game ,,,, bad!


Σε ολα οσα ειπες συμφωνω απολυτα και συνηθως οταν εχεις τα παραπανω δεν θα υπαρχει variety στα builds. Μετρημενα στα δαχτυλα ειναι,,,και δεν μιλαω για builds που ειναι στα 120φευγα level,,,Αυτα ειναι συνηθως τα caster, που με καλο min-max μπορουν να βγουν ανετα στα SL100 με τα υπολοιπα. Αλλα κλασσικα θα πανε οι melee στα 125 για να εχουν 5-10 διαφορετικα οπλα, οποτε τρωνε ακυρο με την μια καθως αυτο δεν ειναι build που παιζουν.

Anyway.... εσυ pc παιζεις ε? να καναμε κανα gank τουλαχιστον :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πχ για τους pyro οταν καποιος ξερει να παιζει unlocked στις περισσοτερες περιπτωσεις , στο pvp μπορει να κανει θαυματα.

Στον pyro που εκανα αρκετα pvp και fight club, πολλα ατομα επεφταν στην παγιδα του great chaos fire orb που το εσκαγα μπροστα στα ποδια μου και απλα επαιζα defensive μεχρι να χασουν.

 

Γιαυτο στα περισσοτερα builds που εκανα ειχαν το "pyro spell" Iron Flesh. Ειναι το μονο ισως που μπορεις να κανεις counter εναντια σε ολα τα 1h εκτος των charged R2-L2 art στα 2h.

 

Anyway.... εσυ pc παιζεις ε? να καναμε κανα gank τουλαχιστον :devil:

 

Πόσα duels έχω ΚΕΡΔΙΣΕΙ με pyros εξαιτίας του unlocked chaos orb στα πόδια τους δε λέγεται. Έχω φτάσει σε σημείο όταν castάρουν να τους κοροϊδεύω και να γυρίζω τη πλάτη μου όσο αυτοί σημαδεύουν τα πόδια τους xD. Old trick gets rly old rly fast.

Γενικά απο pure caster χάνεις πολύ δύσκολα, ειδικά με ασπίδα και γρήγορο όπλο, είναι σχεδόν αδύνατο (τώρα αν είσαι χαζός και κάνεις trades crystal soulmass-soul spear combo με glass cannon mage builds δε φταίνε αυτοί).

 

Το iron flesh το βρίσκω μόνο χρήσιμο σε τίποτα περίεργα builds  με 100% equip load και αργά όπλα. Γενικά δεν είμαι πολύ fan. Εξάλου τι θα κάνεις με αυτό όταν περπατάς σαν τον havel σε κλιμακτήριο και ο άλλος τρέχει γύρω γύρω σου σαν τον βέγγο περιμένοντας να τελειώσει? btw μπορέις να χρησιμοποιήσεις το iron flesh με κάποιο όπλο που έχει quick step weapon art? Το perseverance των halberd πάντως είναι πολύ πιο versatile και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά αν δε θες να μπλέξεις με το spam/parry/lag meta. Το μόνο χρήσιμο spell μαζί με τα weapon buffs σε duels δυστυχώς άντε να είναι το tears of denial για ένα τελευταίο winning trade

 

Ναι μόνο pc έχω το game με τα γνωστά θετικά και αρνητικά που συνοδεύουν αυτό το port. Επίσης δε κάνω γενικά gonkerinoss ή να παίζω μπάτσος - τρώω στη μάπα gonks μόνο. Στο farron σε low sl είχα αρκετά καλά ποσοστά εναντίων 1v2 και 1v3 ακόμα και με scaled down gonkers;802F841613EA8B0E375F595740E7419413139E14 Όταν τις έκανα 400ες αποφάσισα να προχωρήσω τον char στο anor londo που είναι πιο σατανικοί gonkers καθώς επιστρατεύουν και glass canon mages σαν support και είναι πολύ ζόρικα τα πράματα.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα duels έχω ΚΕΡΔΙΣΕΙ με pyros εξαιτίας του unlocked chaos orb στα πόδια τους δε λέγεται. Έχω φτάσει σε σημείο όταν castάρουν να τους κοροϊδεύω και να γυρίζω τη πλάτη μου όσο αυτοί σημαδεύουν τα πόδια τους xD. Old trick gets rly old rly fast.

Γενικά απο pure caster χάνεις πολύ δύσκολα, ειδικά με ασπίδα και γρήγορο όπλο, είναι σχεδόν αδύνατο (τώρα αν είσαι χαζός και κάνεις trades crystal soulmass-soul spear combo με glass cannon mage builds δε φταίνε αυτοί).

 

Το iron flesh το βρίσκω μόνο χρήσιμο σε τίποτα περίεργα builds  με 100% equip load και αργά όπλα. Γενικά δεν είμαι πολύ fan. Εξάλου τι θα κάνεις με αυτό όταν περπατάς σαν τον havel σε κλιμακτήριο και ο άλλος τρέχει γύρω γύρω σου σαν τον βέγγο περιμένοντας να τελειώσει? btw μπορέις να χρησιμοποιήσεις το iron flesh με κάποιο όπλο που έχει quick step weapon art? Το perseverance των halberd πάντως είναι πολύ πιο versatile και κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά αν δε θες να μπλέξεις με το spam/parry/lag meta. Το μόνο χρήσιμο spell μαζί με τα weapon buffs σε duels δυστυχώς άντε να είναι το tears of denial για ένα τελευταίο winning trade

 

Ναι μόνο pc έχω το game με τα γνωστά θετικά και αρνητικά που συνοδεύουν αυτό το port. Επίσης δε κάνω γενικά gonkerinoss ή να παίζω μπάτσος - τρώω στη μάπα gonks μόνο. Στο farron σε low sl είχα αρκετά καλά ποσοστά εναντίων 1v2 και 1v3 ακόμα και με scaled down gonkers; Όταν τις έκανα 400ες αποφάσισα να προχωρήσω τον char στο anor londo που είναι πιο σατανικοί gonkers καθώς επιστρατεύουν και glass canon mages σαν support και είναι πολύ ζόρικα τα πράματα.

οχι καμια σχεση με το iron flesh οπως το περιγραφεις. ναι σε κανει σαν να εισαι 100% equip αλλα μπορεις να κανεις slow dodge και πιστεψε με αποφευγεις σχεδον τα παντα οσο κουλο και αν ακουγεται....

 

ναι εννοειτε οτι το weapon art δουλευει σαν να μην εχεις 100% equip! πχ στον warden twinblades luck/bleed δεν φανταζεσαι ποσο ευκολα επεφταν στην παγιδα,,,δεν το usarw παντα, αλλα οταν δω οτι θα αρχισει να spammarei ο αλλος το κανω cast και θα πεσει πανω μου αλλα δεν θα φαω stun σε καμια περιπτωση απο 1h/pokes κλπ. Αν ο αλλος το καταλαβει τοτε θα παιξω η unlocked η combos και οτι γινει απο θεμα τυχης μετα, αναλογα και ποσο κρατησει. Θυμαμαι το μεγαλυτερο duel πρεπει να ειχε κρατησει κανα 3-4λεπτο,,,τρομερα 1v1 fights εξω απο pontiff :P

 

Μια κλανια ειναι το perseverance μπροστα σε αυτο,,,,μονο οταν θα πανε για το spam, που συνηθως το 90% μην πω το 95% spammarei. Ουτως η αλλως αν το καταλαβουν,,,,δεν θα κανουν κινηση να σε βαρεσουν γιατι πολυ απλα ξερουν οτι εχουν μεγαλες πιθανοτητες να χασουν. Αρα δεν χανεις κατι εσυ να το usareis εαν βλεπεις ο αλλος να ειναι spammer. Στην χειροτερη οπως ειπα, μπορεις να κανεις dodge σχεδον ανετα.

 

Δεν θα το usarw οταν δω ο αλλος να εχει Ultra weapons η Great κλπ... Ολα αυτα γιατι στα builds που εχω κανει και παιζω δεν γουσταρω το shield spam και γενικα παντα μ'αρεσαν τα 2 handed only και dual wield only. Παντοτε κανω min-maxed πανω σε 1 weapon και σε συνδιασμο με οτιδηποτε μπορω να σκεφτω για να βγει gg το build.

 

Το tears of denial εδεσε απιστευτα με το 2h Morne's GH , red tearstone ring και morrion blade.....τρελα σκετη στα invasions!

 

Καλα εισαι! Αρκετα απο τα hate mails που επαιρνα ηταν απο ganksquads (ασχετο ποσα εστειλα σε οσους ειχαν darkswords! χαχαχαχαχα) ,,,, ειδικα μεσα στα catacombs γινοταν το ελα να δεις. Απο τα ωραιοτερα μερη για να κανεις invade εκει,,,,πλεον δεν ξερω μειωθηκε ο κοσμος που παιζει και δεν γινεται instant connection :/

 

Κριμα παντως θα καναμε κανα team καλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

repost από το αντίστοιχο pc thread:

 

Καταρχάς τα "γραφικά" όλων των souls games είναι πάντα απογοητευτικά σαν τεχνολογία γιατί πολύ απλά δεν έχουν κάποια δομημένη και σύγχρονη game engine αλλά είναι ένα συνονθύλευμα από middleware (πολλά από τα οποία είναι και outdated). Επίσης υπόκεινται και αυτά στην κατηγορία των console ports όπως και το 99% των σύγχρονων games οπότε ο βαθμός βελτιστοποίησης στα pc θα ποικίλει ανάλογα την εμπειρία του studio που έχει αναλάβει το port (η from έχει ήδη πολύ "μαύρο" παρελθόν με to ds1 pc port και τις εμμονές του miyazaki).

 

Παρόλα αυτά το art design,το presentation,η μουσική και η γενικότερη ατμόσφαιρα που εκπέμπουν αυτά τα παιχνίδια είναι κάτι το ανεπανάληπτο. Έχω κάπου 20 χρόνια "ένσημα" στο pc gaming και δε το έχω ξανασυναντήσει αυτό το πράγμα. Όταν έχω αγοράσει 2 κονσόλες (ps3+4) μόνο και μόνο για 2 exclusive games (Demon souls + Bloodborne) αυτό και μόνο λέει πολλά για την ποιότητα των τίτλων. Το bloodborne μάλιστα είναι το μόνο game που κατάφερε να με σηκώσει από το witcher 3 που όλοι λίγο πολύ συμφωνούμε ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι του είδους του της τελευταίας10ετίας. Ειδικά όποιος δεν έχει παίξει souls-like games και το πρώτο του παιχνίδι είναι το bb+dlc θα πάθει πολιτισμικό σοκ με το πώς απεικονίζεται η "αρρώστεια" και ο τρόμος σε αυτόν τον τίτλο.

 

Όσο για την δυσκολία ειδικά στο bb dlc είναι κάτι που δεν θα ξεχάσετε για όλη τη ζωή σας μόλις το τερματίσετε. Και αυτό γιατί η φιλοσοφία των σύγχρονών games είναι λίγο πολύ να δίνουν πάντα πλεονέκτημα στον παίχτη, ειδικά στην αρχή που δεν είναι εξοικειωμένος με τον χειρισμό. Θα προσπαθήσω λοιπόν να περιγράψω την δική μου πρώτη εμπειρία με τα souls-like games που ήταν το demon souls στο ps3 μήπως βοηθήσω κάποιον αρχάριο που μόλις τώρα ξεκινά τη σειρά με το 3ο μέρος και δεν έχει αποφασίσει ακόμα τι προσφέρει το game και αν αξίζει να επενδύσει τον χρόνο του.

 

Το demons souls λοιπόν παίζοντας ένα μικρό tutorial στην αρχή που απλά σου αναφέρει τα core mechanics (ούτε καν πόσο καλά να προλάβεις να τα μάθεις και να τα κάνεις execute constantly) σε πετά σε μια fog gate σε ένα 4χ4 με έναν stray demon που θα σε κάνει one shot 99.9%. Κοινώς σου περνάει το μήνυμα από την αρχή "git gewd or u gonna have a bad time". Πολλοί θα απογοητευτούν στην αρχή και θα το παρατήσουν, για την ακρίβεια πάρα πολλοί - περισσότεροι από οποιοδήποτε άλλο game.

 

Τα games λοιπόν αυτά δεν απευθύνονται σε αυτήν την μερίδα του κόσμου. Κάποιοι όμως θα πεισμώσουν, θα αναρωτηθούν δεν είναι δυνατόν να είναι έτσι το game, Ναι ήδη από τον 1-1 βλέπω παντού τρολιές και traps και πεθαίνω και άπειρες φορές χάνοντας χιλιάδες souls, ενώ παίζω και με τα μισά hp από ότι έχει κανονικά ο char μου (μέχρι να βρεις το cling ring που πολύ προσεγμένα είναι τοποθετημένο σε σημείο που μέχρι να φτάσεις θα έχεις εξοικειωθεί με τη φιλοσοφία του παιχνιδιού αλλά και θα σου δώσει την απαραίτητη αχτίδα ελπίδας ότι ίσως υπάρχει φως στο τούνελ). Όταν όμως χάνεις από τα "cheap deaths" όπως όντως είναι πολλά από αυτά, την επόμενη φορά θα είσαι πολύ πιο προσεκτικός στο ίδιο σημείο, ίσως κάνεις bate και trigger κάποιο trap ή ίσως να αρχίζεις να χρησιμοποιείς το bow και να κάνεις aggro 1-1 τα mobs για να μη φας gang ή γενικότερα θα είσαι καλύτερος στο stamina management και στα blocks/rolls που είναι ουσιαστικά το 99% του game. Δηλαδή θα συμβεί όντως το "git gewd" σταδιακά χωρίς να το καταλάβεις καλά καλά μέσω της δύναμης της επιμονής σου και της μαθησιακής και προσαρμοστικής ικανότητας που αποκτά ο άνθρωπος ακόμα και από την βρεφική ηλικία. Αν κιόλας είσαι και παρατηρητικός θα βρεις πολλά αντικείμενα "κρυμμένα" και shortcuts που θα σε απαλύνουν από την κούραση να επαναλαμβάνεις τα ίδια σημεία της περιοχής κάθε φορά που πεθαίνεις.

 

Στην συνέχεια θα βρεθείς να πολεμήσεις το πρώτο boss του παιχνιδιού. Πάλι ένα πολύ προσεγμένα σχεδιασμένο boss. Γρήγορα θα καταλάβεις οτί η ωμή δύναμη η ανυπομονησία και ο θυμός ίσως να μην είναι ο καλύτερος σύμβουλος για να επιτύχεις τον στόχο σου. Αν είσαι περίεργος με το τι items έχεις στο inventory σου και τι διευκολύνσεις προσφέρουν στο παίχτη, σίγουρα θα βγεις κερδισμένος πριν μπεις σε αυτή την φαινομενικά από πρώτη ματιά για έναν αρχάριο πολύ δύσκολη μάχη. Μόλις λοιπόν καταφέρεις και υπερκεράσεις το πρώτο μεγάλο εμπόδιο, μόνο τότε ουσιαστικά σου ανοίγεται ο κόσμος του παιχνιδιού. Με λίγα λόγια το game θέλει να είναι σίγουρο οτί θα επιμείνεις και δε θα το παρατήσεις γιατί αυτά που έπονται στη συνέχεια είναι πολύ πιο δύσκολα σε συνδυασμό με κάποια αμφιλεγόμενα κρυφά game mechanics που θα ανακαλύψεις πάρα πολύ αργότερα (ίσως μόνο από το wiki να τα κατανοήσεις πλήρως).

 

Είναι το Demon souls ένα τέλειο παιχνίδι? Σίγουρα όχι. Βαθειά μέσα του ο miyazaki ίσως το έχει μετανιώσει με κάποια mechanics που είναι κουτά όπως για παράδειγμα το world tedency (που λίγο πολύ σε ανάγκαζε να παίξεις όλο το game offline και σε ghost form για να επιτύχεις το pure white) ή το πραγματικά ανούσιο grass spam στο pvp που καταστρέφει λίγο πολύ το σκοπό του invade (η ίδια άποψη ισχύει και στο bb+ds3 με τα vials και τα fast estus). Παραδόξως στο ds1-ds2 δεν υπήρχε αυτή η λογική και για αυτό από πολλούς θεωρούνται τα καλύτερα games gia pvp.

 

Παρόλα αυτά η γενικότερη φιλοσοφία σου που βλέπεις τα video games θα αλλάξει αφού τελειώσεις το demons souls. Την επόμενη φορά που θα το ξαναπαίξεις, γνωρίζοντας πλέον τα πάντα θα πρέπει να πάρεις κάποιες "σκληρές" αποφάσεις. Παίζω μόνο offline και ghost form και solo όλο το game για να επιτύχω pure white παντού? Ένα δύσκολο ταξίδι σίγουρα. Καλώ κάνα 2 phantoms σε κάθε περιοχή και απλά περνάω καλά παίζοντας και τα pvp μου gangaροντας τους δύστυχους invaders. Σίγουρα αν το προτιμάς, κανένας δεν είναι σε θέση να σου υπαγορεύσει το τρόπο που θα παίξεις το δικό σου game. Πάω pure black και φαρμάρω lizzards για να φτιάξω σατανικά pvp builds για invades σε ανυποψίαστους αρχάριους όπως ήμουν κάποτε εγώ? Αν είσαι τέτοιος τύπος go 4 it. Το game σου δίνει την πλατφόρμα πλέον να επιτύχεις το βαθμό διασκέδασης που θες ανάλογα με τα γούστα σου.

 

Έχοντας παίξει όλα τα souls like games πάντα θα βλέπω με νοσταλγία το demons, παρόλο που αντικειμενικά είχε πάρα πολλά ελαττώματα σε σχέση με τα επόμενα (ακόμα και με το DS2 το universally despised). Πιστεύω αυτό ισχύει με όλους μας - το πρώτο μας souls game είναι και το χαϊδεμένο μας. Γιατί γενικά μας άλλαξε όλη τη φιλοσοφία του "σε παίρνω από το χεράκι και πάτα κουμπάκια". Άσχετα αν το αγαπημένο μου είναι το bloodborne dlc πλέον.και μακάρι η from να βγάλει αντίστοιχης ποιότητας dlc για το ds3.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Σε μια στιγμή εξυπνάδας  -_-  αγόρασα Season Pass για UK λογαριασμό... που φυσικά δεν γίνεται redeem στον Ελληνικό μου... Αν κάνω έναν UK λογ/σμό και το κάνω redeem εκεί θα το "βλέπουν" οι άλλοι λογαριασμοί; Ξέρει κανείς τί παίζει; 
Από φίλο έμαθα ότι στο BB δε γίνεται αυτό, το ίδιο σκηνικό παίζει και εδώ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια στιγμή εξυπνάδας -_- αγόρασα Season Pass για UK λογαριασμό... που φυσικά δεν γίνεται redeem στον Ελληνικό μου... Αν κάνω έναν UK λογ/σμό και το κάνω redeem εκεί θα το "βλέπουν" οι άλλοι λογαριασμοί; Ξέρει κανείς τί παίζει;

Από φίλο έμαθα ότι στο BB δε γίνεται αυτό, το ίδιο σκηνικό παίζει και εδώ;

 

 

Πιθανόν ο UK θα συμβαδίζει εφόσον το έχεις κατεβάσει στην κονσόλα.Πως θα το κάνεις redeem?Αφού είναι κατοχυρωμένο στον λογαριασμό που αγοράστηκε.Ακόμα και κωδικός να ήταν δεν θα σε άφηνε redeem σε 2ο λογαριασμό.Δεν είναι αγορασμένο απο το Store;Αγορασμένος digital κωδικός είναι;

 

Δυστυχώς το DLC του Bloodborne δεν γίνεται share.Το αγόρασα στην 1 κονσόλα αλλά στην άλλη δεν με αφήνει να το κατεβάσω.Εφαγα άκυρο.Λειτουργεί σαν microtransaction,όχι ως Dlc.Σε όλα τα άλλα games δεν είχα πρόβλημα.Μάλλον είναι θέμα της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδιά υπάρχει κάποιος καινούργιος σαν εμένα να παίζουμε μαζι; είμαι lvl 23 και ψάχνω άτομα να τους έχω σαν φίλους και να παίζουμε co Op salaxi666 εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έρχεται update 1.11 , κυρίως για το Ringed City: http://fextralife.com/dark-souls-3-new-patch-notes-detailed-releasing-this-week/
 
στα notes λέει επίσης: 
 

Increased frame rate for gameplay on PlayStation®4 Pro.

 

 

ενδιαφέρον! unlocked ή 60 άραγε;

 

edit:

variable απαντήσανε στο fb, improvement λέει

Επεξ/σία από keropi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...