Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/1/2022 στις 9:35 ΜΜ, splanis είπε

Καλησπέρα ποιο είναι το καλύτερo 24' fhd 144+ hz monitor κοντά στα 200 ευρω΄, ίσως IPS φαντάζομαι θα αξίζει.

Acer Nitro VG240YS Gaming Monitor 23,8 Zoll (60 cm Bildschirm) Full HD, 165Hz OC, 144Hz, 2ms (G2G), 2xHDMI 2.0, DP 1.2, HDMI/DP FreeSync, Schwarz/rot

Στα 165€ την πήρα για το playstation 4 πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας

Σύστημα:Εχω ένα σύστημα με i7-12700k,ram 64gb Kingston στα 3200mhz,msi RTX 3060 gaming x 12gb,thermaltake tough power psu 80plus gold!

Χρήση:Η χρήση της θα είναι για productivity και λίγο gaming(περισσότερο dota2 που μου αρέσει αλλά γενικά για coding και productivity)

Budget:Μέχρι 500 ευρώ(Προτάσεις και παρακάτω χρηματικά θα ληφθούν σοβαρά υπόψη!)

Διάσταση:Εφόσον η πρώτη μου οθόνη είναι 27" η δεύτερη θα ήθελα να είναι στην ίδια διάσταση για να υπάρχει και ομοιομορφία στο setup!

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, TzafTzaf είπε

Γεια σας

Σύστημα:Εχω ένα σύστημα με i7-12700k,ram 64gb Kingston στα 3200mhz,msi RTX 3060 gaming x 12gb,thermaltake tough power psu 80plus gold!

Χρήση:Η χρήση της θα είναι για productivity και λίγο gaming(περισσότερο dota2 που μου αρέσει αλλά γενικά για coding και productivity)

Budget:Μέχρι 500 ευρώ(Προτάσεις και παρακάτω χρηματικά θα ληφθούν σοβαρά υπόψη!)

Διάσταση:Εφόσον η πρώτη μου οθόνη είναι 27" η δεύτερη θα ήθελα να είναι στην ίδια διάσταση για να υπάρχει και ομοιομορφία στο setup!

Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω!

Θες επίσης ίδιας ανάλυσης και ίδιου τύπου panel για μέγιστη ομοιομορφία. Ποιο μοντέλο είναι η πρώτη σου οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Θες επίσης ίδιας ανάλυσης και ίδιου τύπου panel για μέγιστη ομοιομορφία. Ποιο μοντέλο είναι η πρώτη σου οθόνη;

Ναι έχεις δίκιο,δεν διευκρίνισα!

Η πρώτη μου οθόνη είναι μια dell 27 inch full hd monitor,πολύ entry level ωστόσο πολύ τίμια!

Τώρα ακριβές μοντέλο δεν θυμάμαι και δε μπορώ να σου πω κιόλας διότι περιμένω την συναρμολόγηση του γραφείου μου για να βάλω το νέο PC,οπότε σκέψου μια full hd οθόνη 27"!

Η ανάλυση της νέας οθόνης θα ήθελα να είναι qhd οπότε όχι η ανάλυση δε θα είναι η ίδια!

Τώρα αν θα είναι VA η IPS δε ξέρω η αλήθεια είναι δεν έχω σκεφτεί!

Επίσης αξίζει να προμηθευτώ από μεγάλα ελληνικά μαγαζιά;;

Πχ Σκρουτζ η public,δηλαδή μαγαζιά που προσφέρουν εγγύηση η να πάω σε Amazon Ευρώπης;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπεριζω το φόρουμ!!

Έχω και εγώ την απορία μου!!

Έχω μια rtx 2080 μαζί με ένα ryzen 3600.

Θέλω μια 27' 2κ για παιχνίδια..παίζω κυρίως fallout 4..

Μπάτζετ μέχρι 400€ υπάρχει αν και δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω όλο..

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Buxesas79 είπε

Καλησπεριζω το φόρουμ!!

Έχω και εγώ την απορία μου!!

Έχω μια rtx 2080 μαζί με ένα ryzen 3600.

Θέλω μια 27' 2κ για παιχνίδια..παίζω κυρίως fallout 4..

Μπάτζετ μέχρι 400€ υπάρχει αν και δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω όλο..

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

Αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/12181132/Iiyama-G-Master-GB2760QSU-B1-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

Απίστευτα γρήγορη οθόνη και πολύ δυνατή.

Για το πολύ γρήγορη, να κοιτάξεις θερμοκρασίες γιατί θα αλλάξουνε με το που θα την βάλεις πάνω και σε cpu και σε gpu. Να ενεργοποιήσεις το v-sync αν δεν είναι τέλειες οι θερμοκρασίες.

Για το πολύ δυνατή, φρόντισε αν πειράξεις τις ρυθμίσεις της, να μην της δώσεις εκτυφλωτικά λευκά γιατί θα σου κάψει τα μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/12181132/Iiyama-G-Master-GB2760QSU-B1-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

Απίστευτα γρήγορη οθόνη και πολύ δυνατή.

Για το πολύ γρήγορη, να κοιτάξεις θερμοκρασίες γιατί θα αλλάξουνε με το που θα την βάλεις πάνω και σε cpu και σε gpu. Να ενεργοποιήσεις το v-sync αν δεν είναι τέλειες οι θερμοκρασίες.

Για το πολύ δυνατή, φρόντισε αν πειράξεις τις ρυθμίσεις της, να μην της δώσεις εκτυφλωτικά λευκά γιατί θα σου κάψει τα μάτια.

Τα έχω όλα σε υδροψυξη οπότε οκ σε αυτό το κομμάτι..τώρα για ρυθμίσεις δεν συνηθίζω να πειράζω!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Buxesas79 είπε

Τα έχω όλα σε υδροψυξη οπότε οκ σε αυτό το κομμάτι..τώρα για ρυθμίσεις δεν συνηθίζω να πειράζω!!!

Σε ευχαριστώ πολύ!

Άρχοντας είσαι. Θυμίσου να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου από την οθόνη, όταν έχεις ξεκινήσει να την χωρταίνεις λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

χρειάζομαι ultrawide 34" για δουλεία, κυρίως προγραμματισμό, curved

Type c ιδιαίτερα επιθυμητό, όχι απαραίτητο. 

Το λαπ τοπ της δουλειάς θα αλλαχθεί σύντομα και δεν ξέρω τι κάρτα θα έχει, τώρα έχω, αν το βρήκα σωστά, την AMD Radeon 610 series.

Budget 500 

Thank you

Επεξ/σία από kotsoz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Ψάχνω οθόνη 32" οχι curved παιδιά αλλά έχω μπερδευτεί. 

Την θέλω για gaming μεν χωρίς να τρελαίνομαι για fps και λοιπά, αλλά την θέλω και για 4k ταινίες και video. Θα ήθελα 4κ δηλαδή. 

Επίσης επειδή θα χρησιμοποιείται αρκετά για ταινίες φαντάζομαι ότι ιδανικά θα ήταν να είναι και ips για καλές γωνίες θέασης. 

Υπάρχει κάτι που να μην φεύγει πολύ πάνω από 500 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kotsoz είπε

Καλημέρα,

χρειάζομαι ultrawide 34" για δουλεία, κυρίως προγραμματισμό, curved

Type c ιδιαίτερα επιθυμητό, όχι απαραίτητο. 

Το λαπ τοπ της δουλειάς θα αλλαχθεί σύντομα και δεν ξέρω τι κάρτα θα έχει, τώρα έχω, αν το βρήκα σωστά, την AMD Radeon 610 series.

Budget 500 

Thank you

Κατόπιν παραγγελίας: https://www.bestprice.gr/cat/2621/othones-ypologiston/f/38_33500-34400_605_61000-75000_1911_1_3018_38639/34-61-hz-75-hz-kyrth-va.html?o=2

Η ίδια ετοιμοπαράδοτη: https://www.e-shop.gr/othoni-aoc-cu34p2a-34-curved-quad-hd-black-p-PER.171324

2 ώρες πριν, tolithron είπε

Καλημέρα σε όλους!

Ψάχνω οθόνη 32" οχι curved παιδιά αλλά έχω μπερδευτεί. 

Την θέλω για gaming μεν χωρίς να τρελαίνομαι για fps και λοιπά, αλλά την θέλω και για 4k ταινίες και video. Θα ήθελα 4κ δηλαδή. 

Επίσης επειδή θα χρησιμοποιείται αρκετά για ταινίες φαντάζομαι ότι ιδανικά θα ήταν να είναι και ips για καλές γωνίες θέασης. 

Υπάρχει κάτι που να μην φεύγει πολύ πάνω από 500 ευρώ;

Απόδοση σε gaming ή ποιότητα σε ταινίες σε ενδιαφέρει περισσότερο; Αν δεν έχεις κάρτα του διχίλιαρου, μόνο σε ένα από τα δύο μπορείς να έχεις φοβερή ποιότητα. Χωρίς τέτοια κάρτα αν προσπαθήσεις να βρεις συμβιβασμό, δε θα έχεις πουθενά καλό αποτέλεσμα. Γράψε κατασκευαστή και μοντέλο της κάρτας γραφικών σου μήπως βοηθήσει σε κάποια καλύτερη απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είδα εκ των υστέρων και αυτή στο πλαίσιο

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/xiaomi-monitor-34-mi-gaming-curved_3841561?gclid=CjwKCAiA0KmPBhBqEiwAJqKK4yWRBEcpEz9tuMkeaJUY-9QXOdPUsm9eXzXyZNHA98onJDLSFQEqARoC7HQQAvD_BwE

Μιας και είναι κοντά στην τιμή ποια θεωρείς ότι αξίζει καλύτερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kotsoz είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είδα εκ των υστέρων και αυτή στο πλαίσιο

https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/othones/oles-oi-othones/xiaomi-monitor-34-mi-gaming-curved_3841561?gclid=CjwKCAiA0KmPBhBqEiwAJqKK4yWRBEcpEz9tuMkeaJUY-9QXOdPUsm9eXzXyZNHA98onJDLSFQEqARoC7HQQAvD_BwE

Μιας και είναι κοντά στην τιμή ποια θεωρείς ότι αξίζει καλύτερα ?

Για κυρίως προγραμματισμό την AOC, για μισό internet / μισό προγραμματισμό την Xiaomi.

Την κάρτα σου την έχεις βρει σωστά και την σηκώνει την Xiaomi για δισδιάστατες εφαρμογές 144Hz, φαντάζομαι και ο επεξεργαστής σου το ίδιo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Απόδοση σε gaming ή ποιότητα σε ταινίες σε ενδιαφέρει περισσότερο; Αν δεν έχεις κάρτα του διχίλιαρου, μόνο σε ένα από τα δύο μπορείς να έχεις φοβερή ποιότητα. Χωρίς τέτοια κάρτα αν προσπαθήσεις να βρεις συμβιβασμό, δε θα έχεις πουθενά καλό αποτέλεσμα. Γράψε κατασκευαστή και μοντέλο της κάρτας γραφικών σου μήπως βοηθήσει σε κάποια καλύτερη απάντηση.

Έχω μία gigabyte gtx1660. Επειδή προς το παρόν δεν θα κάνω απαιτητικό gaming ας πούμε ό,τι θέλω να δώσω έμφαση σε όλα τα υπόλοιπα. ( υπόλοιπο σετ καινούργιο με ryzen 9 5800, gskill  trident royal 32gb, κτλ...)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Για κυρίως προγραμματισμό την AOC, για μισό internet / μισό προγραμματισμό την Xiaomi.

Την κάρτα σου την έχεις βρει σωστά και την σηκώνει την Xiaomi για δισδιάστατες εφαρμογές 144Hz, φαντάζομαι και ο επεξεργαστής σου το ίδιo.

Σε ευχαριστώ πολύ ! Με κάλυψες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...