Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ...

Για pc γραφείου, με:

Motherboard: https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-H81M-S2V-rev-10/sp#sp

CPU: Intel Core i3-4130 (για γραφικά χρησιμοποιείται η ενσωματωμένη iGPU του CPU, δηλαδή Intel HD Graphics 4400)

Αυτή τη στιγμή δουλεύει με μια παλιά οθόνη. Θέλουν να πάρουν αυτήν τη Samsung LF24T350FHRXEN, ώστε να δουλέψει με 2 οθόνες.

1). Έχει κανείς το monitor αυτό για καμιά γνώμη; Ok για γραφείο είναι, χωρίς πολλές απαιτήσεις. (Ξέρω, υπάρχουν καλύτερα monitor, αλλά πρέπει να γίνει αγορά από συγκεκριμένο μαγαζί, με λίγες επιλογές, με πιο αξιόλογη αυτήν, σε αυτά τα χρήματα.)

 

2). Αν δείτε στα specs του motherboard, έχει μόνο DVI-D και D-Sub (VGA). Η παλιά οθόνη που είναι πάνω αυτή τη στιγμή είναι συνδεμένη με D-Sub. H νέα, η Samsung έχει HDMI, άρα θα χρειαστεί και DVI-to-HDMI cable για να συνδεθεί στη μητρική. Αναμένεται να δουλέψουν και οι 2 οθόνες, ή ενδέχεται να παρουσιαστεί πρόβλημα; Δε μπορώ να σκεφτώ κάποιο πρόβλημα, γι' αυτό ρωτάω μήπως σκεφτεί κάποιος εδώ... Για να ξέρω εν τέλει να του πω να κάνει την παραγγελία ή όχι.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά η μία από τις 2 32άρες BenQ που έχω άρχισε να κάνει αναβοσβήματα (δοκίμασα με άλλο καλύτερο καλώδιο από το μανίσιο αλλά δυστυχώς δεν έφταιγε το καλώδιο).

Οπότε ψάχνομαι για καινούρια 32άρα 4K με κύρια χρήση τον προγραμματισμό.

Ποια προτείνετε;

Μόνος περιορισμός που βάζω είναι η θύρα usb-c.

budget από 500-1000 ευρώ

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

τουμπανο ειναι προχωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα σε αυτή : https://www.amazon.de/-/en/AOC-U32U1-Monitor-Height-Adjustable-DisplayPort/dp/B07T4BRV7G/

Απλά σήμερα θα κάνω και το τελευταίο test συνδέοντας τα 2 benq 32  ανάποδα στις θύρες του macbook pro για να σιγουρευτώ ότι δεν φταίει το macbook pro (αφού άλλαξα καλώδια να σιγουρευτώ ότι δεν φταίγανε αυτά....κίνηση που σε αφήνει με 2 μαλακά καλώδια, ενώ τα μανίσια των οθονών είναι πολύ σκληρά συνήθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Τελικά κατέληξα σε αυτή : https://www.amazon.de/-/en/AOC-U32U1-Monitor-Height-Adjustable-DisplayPort/dp/B07T4BRV7G/

Απλά σήμερα θα κάνω και το τελευταίο test συνδέοντας τα 2 benq 32  ανάποδα στις θύρες του macbook pro για να σιγουρευτώ ότι δεν φταίει το macbook pro (αφού άλλαξα καλώδια να σιγουρευτώ ότι δεν φταίγανε αυτά....κίνηση που σε αφήνει με 2 μαλακά καλώδια, ενώ τα μανίσια των οθονών είναι πολύ σκληρά συνήθως).

Εννοείς να ανεβάζει θερμοκρασία το MacBook;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα macbook pro 16 έχω.

Η οθόνη από τις δύο που αναβοσβήνει είναι η αριστερή.

Κάθε μισή ώρα περίπου και αφού έχουν περάσει ήδη 3-4 ώρες από το άνοιγμα.

Σήμερα την έβαλα και μόνη της να παίξει αλλά δεν είδα τίποτα, οπότε τώρα κάνω το απόλυτο test συνδέοντας στην αριστερή θύρα τη δεξιά οθόνη και στην δεξιά θύρα την αριστερή οθόνη.

Οπότε σήμερα θα φανούν όλα.

Οχι δεν ζεσταίνεται το macbook pro.

55 βαθμοί με 1700 στροφές μόλις ανεμιστήρα και με 2 32άρες οθόνες συνδεδεμένες.

Βέβαια έπαιξε ρόλο και το καινούριο λειτουργικό.

Το προηγούμενο λειτουργικό δεν έκανε τόσο καλή διαχείρηση στο κομμάτι αυτό με τις εξωτερικές οθόνες.

Update : Μόλις αναβόσβησε το αριστερό monitor οπότε τρέχω να παραγγείλω την AOC.

Θα μου έρθει κουτί και για άλλους δύο λόγους που μπορεί να φαίνονται περίεργοι σε κάποιον.

Πρώτον μπορεί να ψηλώσει οπότε δεν θα χρειάζεται να χρησιμοποιώ 2(!) σκακιέρες για να ανεβάζω το αριστερό monitor πάνω από την οθόνη του laptop και δεύτερον είμαι τόσο στριμόκωλα που τα 5 εκατοστά από την κάθε πλευρά που θα μου δώσει μιας και είναι πιο συμμαζεμένο είναι σωτηρία για εμένα!

140 ευρώ μεταφορικά από amazon?

Να γραφτώ στο prime για ένα μήνα και μετά να ξεγραφτώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θέλω να κάνω 2-3 μικρές ερώτησεις και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ. Παρήγγειλα την ASUS VP229HE και θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ενεργοποιήσω τα 75hz, από τις ρυθμίσεις των windows η από το radeon software ή χρειάζεστε και από τα δύο ;; Επίσης αφού γίνει αυτό θα πρέπει σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά να επιλέξω τα 75hz από τις ρυθμίσεις τους η θα είναι πια το default τα 75hz ;;  Και τέλος αν ρίξω την ανάλυση η ενεργοποιήσω το fsr σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι η οποία ανάλυση δεν υποστηρίζει 75hz θα πέσει πχ στα 60hz μόνο για αυτό το παιχνίδι θα πέσει και στα windows ;;

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, bep1995 είπε

Καλησπέρα, θέλω να κάνω 2-3 μικρές ερώτησεις και για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ. Παρήγγειλα την ASUS VP229HE και θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να ενεργοποιήσω τα 75hz, από τις ρυθμίσεις των windows η από το radeon software ή χρειάζεστε και από τα δύο ;; Επίσης αφού γίνει αυτό θα πρέπει σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά να επιλέξω τα 75hz από τις ρυθμίσεις τους η θα είναι πια το default τα 75hz ;;  Και τέλος αν ρίξω την ανάλυση η ενεργοποιήσω το fsr σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι η οποία ανάλυση δεν υποστηρίζει 75hz θα πέσει πχ στα 60hz μόνο για αυτό το παιχνίδι θα πέσει και στα windows ;;

Για τα παιχνίδια, εγώ έχω παρατηρήσει σε κάποια ότι δεν αναγνωρίζουν αυτόματα ούτε τα Hz ούτε την ανάλυση (αν και τα περισσότερα που παίζω είναι κάπως παλιά, ίσως για αυτό), όπως και να έχει αν δεν αναγνωρίσουν αυτόματα την ανάλυση και τα Hz, η ρύθμιση γίνεται 1 φορά από το μενού του παιχνιδιού και τελειώνει η υπόθεση.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gokuthelegend said:

Για τα παιχνίδια, εγώ έχω παρατηρήσει σε κάποια ότι δεν αναγνωρίζουν αυτόματα ούτε τα Hz ούτε την ανάλυση (αν και τα περισσότερα που παίζω είναι κάπως παλιά, ίσως για αυτό), όπως και να έχει αν δεν αναγνωρίσουν αυτόματα την ανάλυση και τα Hz, η ρύθμιση γίνεται 1 φορά από το μενού του παιχνιδιού και τελειώνει η υπόθεση.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Ξέρεις αν το radeon software η το nvidia control panel (αν έχεις εσύ nvidia) θα αναγνωρίσει αυτόματα τα 75hz ή θα πρέπει να τα ρυθμίσω και εκεί ;; Αν τα windows γράφουν 75hz και το radeon software γράφει 60hz θα υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσω έτσι ;;

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, bep1995 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Ξέρεις αν το radeon software η το nvidia control panel (αν έχεις εσύ nvidia) θα αναγνωρίσει αυτόματα τα 75hz ή θα πρέπει να τα ρυθμίσω και εκεί ;; Αν τα windows γράφουν 75hz και το radeon software γράφει 60hz θα υπάρχει πρόβλημα αν το αφήσω έτσι ;;

Λογικά το freesync θα είναι ήδη ενεργοποιημένο στην οθόνη  και τα windows θα τρέχουν στα 75hz. Αν όχι απλά το ανοίγεις από την οθόνη και αν για κάποιο λόγο δεν τα δούνε τα windows απλά πας display settings η CP και αλλάζεις τα hz. Το να γραφει αλλα hz το software και αλλα τα windows είναι λίγο απίθανο.

Τα games αναγνωρίζουν τα hz κανονικά, εκτος από αυτά που έχουν in-game fps cap. Μπορείς να το επαληθεύσεις ανοίγοντας το vsync, άμα τα fps σου είναι capped στα 75 τότε λειτουργεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...