Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, tolithron είπε

Έχω μία gigabyte gtx1660. Επειδή προς το παρόν δεν θα κάνω απαιτητικό gaming ας πούμε ό,τι θέλω να δώσω έμφαση σε όλα τα υπόλοιπα. ( υπόλοιπο σετ καινούργιο με ryzen 9 5800, gskill  trident royal 32gb, κτλ...)

Tέλεια. Επομένως καλά τα λες, θέλεις 4Κ, IPS, 60Ηz. Για δες αυτήν σε 32άρα, 15cm ρύθμιση ύψους, βλέπω την έχουν με σύντομη παράδοση όχι πολύ πάνω από τα 500 ευρώ:

https://www.lg.com/us/small-business/monitors/lg-32bn67u-b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, kotsoz είπε

Καλημέρα,

χρειάζομαι ultrawide 34" για δουλεία, κυρίως προγραμματισμό, curved

Type c ιδιαίτερα επιθυμητό, όχι απαραίτητο. 

Το λαπ τοπ της δουλειάς θα αλλαχθεί σύντομα και δεν ξέρω τι κάρτα θα έχει, τώρα έχω, αν το βρήκα σωστά, την AMD Radeon 610 series.

Budget 500 

Thank you

Επειδή ψάχνω και γω κάτι σε ultrawide (curved ή όχι δε ξέρω ακόμα), στα πόσα εκατοστά απόστασης θα είσαι?

Εγώ θα είμαι στα 60 (ευθεία γραμμή μάτια με οθόνη) και δε ξέρω αν οι 34" είναι πολλές ή μήπως πρέπει να πάω για 29/32" uw.

(Εγώ τη θέλω για προγραμματισμό και διάβασμα (pdfs ή από internet)).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ribo7 είπε

Επειδή ψάχνω και γω κάτι σε ultrawide (curved ή όχι δε ξέρω ακόμα), στα πόσα εκατοστά απόστασης θα είσαι?

Εγώ θα είμαι στα 60 (ευθεία γραμμή μάτια με οθόνη) και δε ξέρω αν οι 34" είναι πολλές ή μήπως πρέπει να πάω για 29/32" uw.

(Εγώ τη θέλω για προγραμματισμό και διάβασμα (pdfs ή από internet)).

Θα είμαι στα 75, δεν έχω ιδέα αν ενδείκνυται αυτή η απόσταση για 34άρα αλλά στην 27άρα που έχω δεν μπορώ να δουλέψω με 3 παράθυρα που χρειάζομαι ανοιχτά, οπότε αναγκαστηκά θα πάω παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. θα ήθελα μια πρόταση εώς περίπου 220Ε σε 24αρι μονιτορ για σύνδεση με λάπτοπ. για τυπική χρήση, browsing, δουλειά απ το σπίτι. θα ήθελα να μην καταλαμβάνει η βάση της μεγάλο χώρο στο γραφείο η οθόνη να μπορεί να κολλήσει στο τοίχο για εξοικονόμηση χώρου. τέλος το ιδανικό θα ήταν να είχε ηχεία και να υποστηρίζει ρύθμιση καθ' ύψος και να είναι "κομψή"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2022 στις 10:27 ΠΜ, tolithron είπε

Καλημέρα σε όλους!

Ψάχνω οθόνη 32" οχι curved παιδιά αλλά έχω μπερδευτεί. 

Την θέλω για gaming μεν χωρίς να τρελαίνομαι για fps και λοιπά, αλλά την θέλω και για 4k ταινίες και video. Θα ήθελα 4κ δηλαδή. 

Επίσης επειδή θα χρησιμοποιείται αρκετά για ταινίες φαντάζομαι ότι ιδανικά θα ήταν να είναι και ips για καλές γωνίες θέασης. 

Υπάρχει κάτι που να μην φεύγει πολύ πάνω από 500 ευρώ;

Εφόσον θέλεις να βλέπεις ταινίες θα πρέπει να πάρεις οθόνη VA. Εάν επιλέξεις ips και δεις ταινία το βράδυ, θα κλάψεις εκτός εάν επιλέξεις κάποια πολύ ακριβή (σε ips).

Μια καλή επιλογή είναι η https://www.skroutz.gr/s/30467471/Dell-S3222DGM-Curved-Gaming-Monitor-31-5-QHD-2560x1440-165Hz.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να κρίνω αν η κάρτα γραφικών (Nvidia Quadro M1000M) του (5ετίας) laptop μου θα σηκώνει μια 34άρα ultrawide curved?

Η χρήση είναι αποκλειστικά για δουλειά (development, γράψιμο και διάβασμα/browsing - καθόλου gaming/ταινίες) και απόσταση θέασης στα 60cm.

Και το βασικό με νοιάζει να ναι ξεκουραστη στο μάτι λόγω πολύωρης χρήσης.

Budget max 500€, ιδανικά 400-450€.
Διαβάζω που προτείνετε για Xiaomi Mi 34 curved, ή κάποιες LG, AOC, αλλά δε μπορώ να κρίνω για απαιτήσεις κάρτας.

Επίσης, η κυρτότητα R πόσο διαφορά κάνει (για office δουλειά)? Δλδ μια με 1800R σε σχέση με 1500/1000R?


Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οθονη για δουλεια γραφειου συνδεση στο λαπτοπ (browsing, excel , coding etc)  μεχρι 250 ευρω ( Οχι curved) .

Σκεφτομαι για 27αρα , any suggestions?

 

Επεξ/σία από YellowGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Η αγαπημενη μου Samsung 206bw επαψε να λειτουργει και ειμαι στην αναζητηση νεας οθονης

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε max 250 ευρω ισως λιγο πιο πανω αν ειναι για κατι καλυτερο

  2. Για τι χρήση προορίζεται ; gaming ( diablo 3 fortnite etc) και τα κλασικα ταινιες σειρες

  1. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; tops 27”

  2. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών

Amd 2600 Sapphire 5700xt nitro 16gb ram ddr4 στα 3200mhz πανω σε μια MSI B450N PRO VDH MAX

Για curved ειμαι αρχικα ανοικτος σε προτασεις αν και δεν ξερω σε αυτο το ευρος χρηματων μπορω να παρω κατι καλο σε αυτη την κατηγορια.

Bonus ερωτηση

https://www.e-shop.gr/othoni-aoc-24g2u-238-led-full-hd-144hz-black-p-PER.168637

αξιζει σαν επιλογη ;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2022 στις 12:34 ΜΜ, ribo7 είπε

Πως μπορώ να κρίνω αν η κάρτα γραφικών (Nvidia Quadro M1000M) του (5ετίας) laptop μου θα σηκώνει μια 34άρα ultrawide curved?

Η χρήση είναι αποκλειστικά για δουλειά (development, γράψιμο και διάβασμα/browsing - καθόλου gaming/ταινίες) και απόσταση θέασης στα 60cm.

Και το βασικό με νοιάζει να ναι ξεκουραστη στο μάτι λόγω πολύωρης χρήσης.

Budget max 500€, ιδανικά 400-450€.
Διαβάζω που προτείνετε για Xiaomi Mi 34 curved, ή κάποιες LG, AOC, αλλά δε μπορώ να κρίνω για απαιτήσεις κάρτας.

Επίσης, η κυρτότητα R πόσο διαφορά κάνει (για office δουλειά)? Δλδ μια με 1800R σε σχέση με 1500/1000R?


Ευχαριστώ

Έχω σταμπάρει τις εξής:

- Dell S3422DWG, 34 Inches, WQHD 3440x1440, Curved Gaming Monitor, 144 Hz, 1ms, 2x HDMI - 500€

- AOC Gaming CU34G2 Curved Monitor (34 inch), QHD, HDMI, DisplayPort, Free-Sync, 1 ms Response Time, 100 Hz, 3440x1440 - 450€

- Acer ED347CKR -  550€

- Philips B Line 345B1C LED Monitor, Curved, 34 inch, 3440 x 1440 WQHD, 3000: 1-5ms - 480€

Philips 346B1C - 34 Inch WQHD Curved USB-C Docking Monitor, Height Adjustable (3440x1440, 100Hz, HDMI, DisplayPort, USB-C, RJ45, USB Hub) - 570€ (να αξίζει σε σχέση με 345Β1C? μόνο το extra USB-C βλέπω, που ίσως αχρείαστο μιας και με το HDMI θα παίζω)

- Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor 34 Inch with AMD FreeSyncPremium (WQHD 3.440 x 1.440, 21:9, 144Hz, 4ms, 300lm, 121% sRGB, 2 HDMI, 2 Display Port) - 450€

- HUAWEI-MateView-GT 34 - 429€ (amazon.fr), γενικά 499€

- LG 35WN73A (35 Inch) Curved QHD UltraWide Monitor (VA Panel, HDR10, AMD FreeSync) - 500€

- LG 34WN80C-B (34 ") IPS 21: 9 Curved UltraWide Monitor (HDR, USB-C, Display Port, HDMI) - 630€
   Ξεφεύγει σε budget, αλλά είναι ένα αξιοπρεπές IPS πάνελ?
Γενικά μιας και το monitor το θέλω μόνο για δουλειά γραφείου, πάντα θα κάθομαι στην ευθεία και πάντα θα το δουλεύω με φως, ίσως τα VA να μην είναι άσχημη επιλογή(?)

- ASUS TUF Gaming VG34VQL1B (34 Inch) Curved Monitor, 3440 x 1440, (WQHD, 165Hz, FreeSync Premium, DisplayHDR 400, HDMI, DisplayPort, 1ms Response Time) - 640€
    αν είναι όντως να ξεφύγω σε budget.

Γνώμες?
Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε καμιά value for money 27'' οθόνη. Από χρήση είναι 60% gaming (όχι σοβαρά πράματα) και 40% διάφορα (διάβασμα, ταινίες κλπ). Είχα μια LG 27'' 1080P μέχρι που κάηκε. Οι curved φαίνονται ωραίες, αλλά αξίζουν στις 27'' ή έχουν νόημα για μεγαλύτερες οθόνες;

Να δώσω και ένα παράδειγμα που βρήκα:

https://www.e-shop.gr/othoni-philips-272e1ca-00-27-curved-led-full-hd-p-PER.170988

πως την βλέπετε;

Επεξ/σία από Astreos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Astreos είπε

Οι curved φαίνονται ωραίες, αλλά αξίζουν στις 27'' ή έχουν νόημα για μεγαλύτερες οθόνες;

Το β΄ ισχύει, ειδικά για τη σχετικά χαμηλή πυκνότητα pixel των 27" 1080p, η οποία όμως για εσένα όπως και κάποιους άλλους μπορεί να είναι ιδανική, νομίζω ότι είναι λάθος να πας σε curved. Η παλιά LG σου, πόσα χρόνια σου έβγαλε;

Γιατί πάλι LG θα σου προτείνω εγώ: https://www.skroutz.gr/s/21109984/LG-27GL650F-B-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz.html#specs 60/75 Ηz είναι πλέον απαρχαιωμένες. Το να δώσεις 180 ευρώ για 60Hz, ενώ με 240 ευρώ πας σε ποιοτική (όχι τη φθηνότερη) 120Ηz, είναι κακή επένδυση. Οι οθόνες υψηλής ανανέωσης δεν είναι μόνο για gaming βοηθάνε και στο διάβασμα, πολύ. Γράψε πάντως και την κάρτα γραφικών που έχεις αυτή τη στιγμή να ληφθεί και αυτό υπ'όψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Το β΄ ισχύει, ειδικά για τη σχετικά χαμηλή πυκνότητα pixel των 27" 1080p, η οποία όμως για εσένα όπως και κάποιους άλλους μπορεί να είναι ιδανική, νομίζω ότι είναι λάθος να πας σε curved. Η παλιά LG σου, πόσα χρόνια σου έβγαλε;

Γιατί πάλι LG θα σου προτείνω εγώ: https://www.skroutz.gr/s/21109984/LG-27GL650F-B-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz.html#specs 60/75 Ηz είναι πλέον απαρχαιωμένες. Το να δώσεις 180 ευρώ για 60Hz, ενώ με 240 ευρώ πας σε ποιοτική (όχι τη φθηνότερη) 120Ηz, είναι κακή επένδυση. Οι οθόνες υψηλής ανανέωσης δεν είναι μόνο για gaming βοηθάνε και στο διάβασμα, πολύ. Γράψε πάντως και την κάρτα γραφικών που έχεις αυτή τη στιγμή να ληφθεί και αυτό υπ'όψιν.

Η παλιά κράτησε 9 χρόνια. Η κάρτα είναι μια GTX 960, αλλά πιθανόν να αλλαχτεί μελλοντικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Astreos είπε

Η παλιά κράτησε 9 χρόνια. Η κάρτα είναι μια GTX 960, αλλά πιθανόν να αλλαχτεί μελλοντικά. 

9 χρόνια είναι πολλά για οθόνη (είναι αναλώσιμες). Αφού λοιπόν δεν έχεις άσχημες εμπειρίες από LG, θα πας σε αυτή που σου έβαλα παραπάνω με κλειστά μάτια. GTX960, κάνει για 120Ηz gaming σε ρυθμίσεις medium στα περισσότερα, και low στα βαριά παιχνίδια. Όταν δεις τα 120Hz θα προτιμάς να παίζεις σε Low σε 120, παρά σε ultra σε 60. Με πιστεύεις και θα με θυμηθείς. Αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και την κάρτα, πολύ περισσότερο.

Μιλάω για 120Ηz και όχι για 144, γιατί τα 120Ηz είναι η βασική συχνότητα αυτών των οθονών. Το 144Hz είναι overclock, πάνω στο 120Ηz (+20%). Με θερμοκρασίες Ελλάδας, είναι πολλές φορές συνετότερο στα 120Hz, γιατί στα 144 ζεστένονται περισσότερο και αντέχουν λιγότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Γιατί πάλι LG θα σου προτείνω εγώ: https://www.skroutz.gr/s/21109984/LG-27GL650F-B-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz.html#specs 60/75 Ηz είναι πλέον απαρχαιωμένες. Το να δώσεις 180 ευρώ για 60Hz, ενώ με 240 ευρώ πας σε ποιοτική (όχι τη φθηνότερη) 120Ηz, είναι κακή επένδυση. Οι οθόνες υψηλής ανανέωσης δεν είναι μόνο για gaming βοηθάνε και στο διάβασμα, πολύ. Γράψε πάντως και την κάρτα γραφικών που έχεις αυτή τη στιγμή να ληφθεί και αυτό υπ'όψιν.

Καλησπέρα, επειδή ψάχνω μία ξεκούραστη οθόνη για διάβασμα, θα ήθελα να μου αναφέρετε εάν για να εκμεταλλευτώ τα 120 Hz πρέπει να έχω και μία αντίστοιχη κάρτα γραφικών;

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω τον i5-10400 και να μείνω με τα ενσωματωμένα γραφικά του, λόγω της κατάστασης με τις κάρτες γραφικών, τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή (Intel UHD Graphics 630) θα υποστηρίζουν ένα τέτοιο ρυθμό ανανέωσης των 120 Hz;

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...