Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

53 λεπτά πριν, dr_psiloulis είπε

Παιδες καμιά οθόνη 27'' 2560*1440P 144Hz σε καλή τιμή από εξωτερικο ?

 

 

https://www.amazon.de/dp/B08NFBKNMY?tag=haggle-web-de-21&linkCode=osi&th=1&psc=1&language=en_GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτες τις δυο επιλογες. Η χρηση θα ειναι γενικη και gaming καποιες φορες με Xbox Series S. Οι τιμες ειναι ιδιες, στρογγυλα στα 275 ευρω.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/benq/ex2780q

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/cq27g2

Η BenQ στα σημεια φαινεται να ειναι καλυτερη.

Εχεις καποιος σχετικη εμπειρια με καποια απο τις δυο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!

Ειμαι σε αναζητηση οθονης και προσπαθω να αποφασισω αν αξιζει να φυγω απο dual monitor setup η να παω σε μια ultrawide μεγαλη.

Ο κυριως λογος χρησης ειναι για photoshop,προγραμματισμο και λιγο gaming αναλογα με τον ελευθερο χρονο!

Σκεφτομαι οτι για τις ωρες που περναω στον υπολογιστη μονοδρομος ειναι το IPS καθως λενε οτι ειναι πιο ξεκουραστο στο ματι.Αξιζει να παω σε μια μεγαλη οθονη οπως G9 odyssey με VA ή να παω σε μια πιο μικρη οπως Alienware 34" QHD η 38" me IPS?Η να παρω 2 πιο μικρες 27" η 32"?

Ειμαι αναποφασιστος στο κομματι αυτο δυστυχως και δεν μπορω να κατατοπιστω καθολου!

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά τι μόνιτορ 24" προτίνετε;

VA, IPS ;

144 Hz; HDR ;

Χρήση ίντερνετ, δουλειά γραφείου και λίγο παιχνίδι στο μέλλον όταν πέσουν οι τιμές στις κάρτες γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Ψάχνω 27" 16:9 ή 34" ultrawide, QHD, μόνο για δουλειά γραφείου (office, video, όχι editing).

Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω από 350€, που ήδη είναι υπέρβαση.

Μπορείτε να προτείνετε κάποιες;

Έστω και ακριβότερες, διότι μπορεί να βρεθούν σε προσφορά τις επόμενες μέρες.

Με λίγα λόγια, να έχω κάποιες επιλογές ώστε να προβώ σε αγορά μόλις δω κάτι αξιόλογο.

Εξωτερικό ή Ελλάδα, δεν με απασχολεί.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας,

Θελω να διαθεσω μεχρι 350€ max (ιδανικα λιγοτερα αλλα θα ανεβαινα μεχρι αυτα για κατι αξιολογο που θα εκανε τη διαφορα), μεχρι 34 ιντσες λογω χωρου, η χρηση ειναι αρκετο excel κ λιγο gaming (minecraft, gta, fifa), η gpu ειναι η rx590 8gb.

Να πω επισης οτι θα ηθελα να ειναι future proof κ επειδη δε γνωριζω πολλα αναρωτιεμαι αν πρεπει να παω σε fhd , 2k ή 4k ή γιατι να μη παρω μια fhd tv 32" (αφου 4k σε 32" δεν εχει). Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας..

Επεξ/σία από elenhra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Ψάχνω για 27αρι μόνιτορ για χρήση γραφείου: VS Code, Excel, browsing. Σύνδεση με Macbook Pro 13 M1 και Macbook Pro 16 Intel. Το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν πρέπει να διαλέξω 2Κ ή 4Κ. Κλίνω προς το 2Κ και με budget έως 320-350€ έχω βρει τις παρακάτω:

1) LG 27QN880-B - 350€

2) BenQ PD2700Q - 315€

3) ASUS ProArt PA278QV - 260€ (που αν έχω καταλάβει καλά είναι το νεότερο μοντέλο της Asus PB278QV)

4) MSI Pro MP271QP - 240€

Και σαν εξαίρεση που ξεφεύγει λίγο από το μπάντζετ:

ASUS ProArt PA278CV - 380€

Τι προτέινετε από αυτές; (και φυσικά οποιαδήποτε άλλη θεωρείτε ότι είναι κατάλληλη για τη χρήση που θέλω)

Η αγορά θέλω να γίνει αποκλειστικά από amazon.es γι αυτό και όλα τα λινκ είναι από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να πάρω μια οθόνη για τηλεργασία γιατί το λάπτοπ κουράζει. Gaming δε με ενδιαφέρει, μόνο ταινίες αλλά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Θέλω επίσης να σηκώνεται το stand για να το προσαρμόσω όπως θέλω. Στη δουλειά χρησιμοποιώ αυτή και μου φαίνεται πολύ καλή, αλλά τη βλέπω κάπως ακριβή. Υπάρχει κάποια από αυτές με αυτά τα φίλτρα που πρέπει να προτιμήσω? Θα περιμένω και για αύριο μήπως βγει κάτι αν και δε βλέπω τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μία βοήθεια στο εξής:

Έχω παραγγείλει την Dell S2721 DGFA. Η χρήση είναι πρωτίστως για FPS gaming και video editing με μία πτωχή πλην τίμια GTX 1080.

Μήπως όμως για τέτοια χρήση θα ήταν προτιμότερη μία Samsung Odyssey G7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ θα ήθελα την βοήθεια σας για μία από τις 2 οθόνες που έχω καταλήξει να διαλέξω..είναι εντελως διαφορετικές για αυτό ζητάω τη γνωμη σας.

Η 1η που είναι κ ultra wide 29 ίντσες έχει:

    Ανάλυση: 2560x1080
    Τύπος Σύνδεσης: HDMI
    Χρόνος Απόκρισης (GTG): 5ms
    Ρυθμός Ανανέωσης: 75Hz

κ η 2η που είναι 32αρα είναι smart κ εχει:

    Ανάλυση: 1920x1080
    Χρόνος Απόκρισης (GTG): 8ms
    Ρυθμός Ανανέωσης: 60Hz
    Wi-Fi 5
    Τηλεχειριστήριο
    Τύπος Σύνδεσης: HDMI, Wi-Fi

 

Στα λεφτά είναι κοντα..από παιχνίδια παίζω κάποια παλιά 10ετιας κ βάλε οπότε δεν πάω με γνώμονα το παιχνίδι..Δουλεύω αρκετά με το pc αυτό είναι το περισσότερο

...κάποια βιντεάκια κτλ θα τα δω εδώ άντε κ κάποια σειρά διότι ταινίες βλέπω στη τηλεόραση οπότε για ποιο πολύ δουλειά είναι.Ποια είναι η γνώμη σας????

Ευχαριστώ πολύ!!

 

23.PNG

24.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2021 στις 3:51 ΜΜ, Zus είπε

Θα ήθελα μία βοήθεια στο εξής:

Έχω παραγγείλει την Dell S2721 DGFA. Η χρήση είναι πρωτίστως για FPS gaming και video editing με μία πτωχή πλην τίμια GTX 1080.

Μήπως όμως για τέτοια χρήση θα ήταν προτιμότερη μία Samsung Odyssey G7;

Καλησπέρα επειδή είμαι και εγω σε αναζήτηση οθόνης εδω και λίγο καιρό , δεν ξέρω κατα πόσο έχει νόημα η διαφορά για την G7 δεδομένου ότι τα 165Hz της Dell εγω τα θεωρώ υπεραρκετά . Αν σκεφτείς και το γεγονός ότι ίσως σε κάποια παιχνίδια να μην τα φτάνεις και 100% σε 2κ ανάλυση εγω θα σου λεγα να μείνεις στην Dell. Εγω είμαι ανάμεσα στην Dell και στην Gigabyte M27Q που είναι ελάχιστα πιο φθηνή...

Στις 30/11/2021 στις 4:01 ΜΜ, yperiwn13 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ θα ήθελα την βοήθεια σας για μία από τις 2 οθόνες που έχω καταλήξει να διαλέξω..είναι εντελως διαφορετικές για αυτό ζητάω τη γνωμη σας.

Η 1η που είναι κ ultra wide 29 ίντσες έχει:

    Ανάλυση: 2560x1080
    Τύπος Σύνδεσης: HDMI
    Χρόνος Απόκρισης (GTG): 5ms
    Ρυθμός Ανανέωσης: 75Hz

κ η 2η που είναι 32αρα είναι smart κ εχει:

    Ανάλυση: 1920x1080
    Χρόνος Απόκρισης (GTG): 8ms
    Ρυθμός Ανανέωσης: 60Hz
    Wi-Fi 5
    Τηλεχειριστήριο
    Τύπος Σύνδεσης: HDMI, Wi-Fi

 

Στα λεφτά είναι κοντα..από παιχνίδια παίζω κάποια παλιά 10ετιας κ βάλε οπότε δεν πάω με γνώμονα το παιχνίδι..Δουλεύω αρκετά με το pc αυτό είναι το περισσότερο

...κάποια βιντεάκια κτλ θα τα δω εδώ άντε κ κάποια σειρά διότι ταινίες βλέπω στη τηλεόραση οπότε για ποιο πολύ δουλειά είναι.Ποια είναι η γνώμη σας????

Ευχαριστώ πολύ!!

 

23.PNG

24.PNG

Αν την θες κυρίως για δουλειά πήγαινε στην ultrawide. Βέβαια θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για λίγο μεγαλύτερη ultrawide αλλά αναλόγως το budget και τον χώρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SpEcTer είπε

Καλησπέρα επειδή είμαι και εγω σε αναζήτηση οθόνης εδω και λίγο καιρό , δεν ξέρω κατα πόσο έχει νόημα η διαφορά για την G7 δεδομένου ότι τα 165Hz της Dell εγω τα θεωρώ υπεραρκετά . Αν σκεφτείς και το γεγονός ότι ίσως σε κάποια παιχνίδια να μην τα φτάνεις και 100% σε 2κ ανάλυση εγω θα σου λεγα να μείνεις στην Dell. Εγω είμαι ανάμεσα στην Dell και στην Gigabyte M27Q που είναι ελάχιστα πιο φθηνή...

Αν την θες κυρίως για δουλειά πήγαινε στην ultrawide. Βέβαια θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για λίγο μεγαλύτερη ultrawide αλλά αναλόγως το budget και τον χώρο.

Σε ευχαριστώ πολύ...ειναι λίγο το 29 σε ultra wide δηλαδή? δεν είχα ποτέ  κ δε ξέρω τη διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...