Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kostas1569 είπε

Καλησπέρα, επειδή ψάχνω μία ξεκούραστη οθόνη για διάβασμα, θα ήθελα να μου αναφέρετε εάν για να εκμεταλλευτώ τα 120 Hz πρέπει να έχω και μία αντίστοιχη κάρτα γραφικών;

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω τον i5-10400 και να μείνω με τα ενσωματωμένα γραφικά του, λόγω της κατάστασης με τις κάρτες γραφικών, τα ενσωματωμένα γραφικά του επεξεργαστή (Intel UHD Graphics 630) θα υποστηρίζουν ένα τέτοιο ρυθμό ανανέωσης των 120 Hz;

Σας ευχαριστώ πολύ

Για διάβασμα θα σου αρκέσουν τα ενσωματωμένα του 10400 πιθανότατα. Σίγουρα θα ήθελα να πω, αλλά χωρίς να ξέρω ανάλυση της οθόνης πρώτα από όλα, με ποιες μνήμες, με ποια λειτουργικό και σε ποιες εφαρμογές, δε θα το πω και θα σου ζητήσω να μη μου δώσεις όλες αυτές τις πληροφορίες γιατί θα  χρειαστεί αρκετή μελέτη που δε θέλω να κάνω.

Θα έλεγα ότι αν δεν βάλεις πολύ φτηνή ram μέχρι QHD/2k ανάλυση @120Ηz δε θα έχεις σκαλώματα σε 2D, αλλά μπορεί άλλοι να ξέρουν καλύτερα για ενσωματωμένες.

Αυτά είναι βέβαια για όσες εφαρμογές υποστηρίζουν windows dwm επιτάχυνση (aero που λέγανε στα 7άρια), στις περισσότερες δηλαδή (chrome, mozilla), αλλά όχι όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα αυτήν από e-shop στα 270€ πριν δύο μήνες.

https://www.skroutz.gr/s/21850734/AOC-Q27G2U-Monitor-27-QHD-2560x1440-144Hz.html

VA, 2K.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος ως τώρα.

Αγόρασα κι ένα επιπλέον DP καλώδιο 1.4 για να έχω τα 144hz.

Τη χρησιμοποιώ μόνο για πολύωρη δουλειά γραφείου με τον Intel 11500.

Πρέπει απλώς να προσέξεις το ύψος του γραφείου σου.

Πήρα και έναν βραχίονα και όλα καλά.

Γενικά, σταμάτησαν κάτι πονοκέφαλοι που είχα.

Οπότε, το 2K βοηθάει. Προσωπικά, έχω σκοτεινό χώρο και βολεύτηκα.

Δεν έχει τραγικό Overdrive που λένε. Αντέχεται.

Ίσως αν έχεις πολύ φωτεινό χώρο να πρέπει να πας σε IPS.

Εννοείται πως αλλοιώνεται πολύ η εικόνα από γωνία, αλλά ένα μόνιτορ συνήθως το βλέπεις κάθετα.

Αρνητικά: Έχει το τροφοδοτικό έξω, ενώ η αντίστοιχη curved το έχει ενσωματωμένο.

Δεν έχει ηχεία, άρα θα χρειαστείς ηχεία.

Κακό μενού.

Εγώ ασχολήθηκα -βασικά ταλαιπωρήθηκα μισή ώρα- και έφτιαξα τις ρυθμίσεις εικόνας/προφίλ από τα physical buttons

και δεν τα πάτησα ξανά.

Υπάρχει και εφαρμογή βέβαια, αλλά είναι μετριότατη.

Ανακεφαλαιώνοντας.

Σούπερ οθόνη. Την πήρα για δουλειά κι ας είναι για gaming.

Βοηθήθηκα πολύ με τα 144hz στα μάτια. Αν κι έχω πάρει κι ένα ζευγάρι γυαλιά για μόνιτορ.

Ειλικρινά, το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν πήρα curved 34". Αλλιώς προτείνω 27" φλατ.

Επεξ/σία από Alexcxvtr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , θα ηθελα να μου προτείνετε μια καλή/κατάλληλη  οθονη για επεξεργασία βίντεο/φωτο στα 800 ευρώ,να ειναι  απο 30 ιντζεσ  και πανω , θα την βαλω σε mac mini m1 , Ευχαριστώ .

Επεξ/σία από bill_2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.Σκεφτομαι να αλλαξω την U2311H που εχω απο το 2012 αν θυμαμαι καλα,με την οποια εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος και δουλευει απροβληματιστα.Την οθονη την χρησημοποιω περιπου 10 ωρες την μερα,2 ωρες gaming,2 ωρες ταινιες σειρες και τις υπολλοιπες σερφαρισμα διαβασμα.27 ιντσες πιστευω ειναι το ιδανικο μιας και περναω πολλες ωρες στο ενα μετρο απο την οθονη,για αναλυση ελεγα για 2Κ και πανελ λεω να μεινω σε IPS.Ειχα καταληξει,μετα απο απειρες ωρες ψαξιματος,στην Gigabyte M27Q αλλα το BGR ειναι deal breaker μιας και λενε οτι εμφανιζει θολα τα κειμενα.

Τωρα πλεον ειμαι αναμεσα στην κλασικη Dell S2721DGFA και στην ASUS TUF VG27AQ1A.Μιας και εχουν σχεδον 100€ διαφορα λεω να προτιμησω την ASUS.Εχετε καμια καλυτερη προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2022 στις 5:42 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

9 χρόνια είναι πολλά για οθόνη (είναι αναλώσιμες). Αφού λοιπόν δεν έχεις άσχημες εμπειρίες από LG, θα πας σε αυτή που σου έβαλα παραπάνω με κλειστά μάτια. GTX960, κάνει για 120Ηz gaming σε ρυθμίσεις medium στα περισσότερα, και low στα βαριά παιχνίδια. Όταν δεις τα 120Hz θα προτιμάς να παίζεις σε Low σε 120, παρά σε ultra σε 60. Με πιστεύεις και θα με θυμηθείς. Αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις και την κάρτα, πολύ περισσότερο.

Μιλάω για 120Ηz και όχι για 144, γιατί τα 120Ηz είναι η βασική συχνότητα αυτών των οθονών. Το 144Hz είναι overclock, πάνω στο 120Ηz (+20%). Με θερμοκρασίες Ελλάδας, είναι πολλές φορές συνετότερο στα 120Hz, γιατί στα 144 ζεσταίνονται περισσότερο και αντέχουν λιγότερο.

Sorry, σε έχασα εδώ. Αναφέρεσαι στις GPU ή στις οθόνες;
[Μετά από αυτό το σχόλιο κατέβασα το refresh rate του AOC Q27G2U που έχω στα 120 Hz]

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Sorry, σε έχασα εδώ. Αναφέρεσαι στις GPU ή στις οθόνες;
[Μετά από αυτό το σχόλιο κατέβασα το refresh rate του AOC Q27G2U που έχω στα 120 Hz]

Στις οθόνες αναφέρομαι ναι.

Από την αρχή που είχαν κυκλοφορήσει οι lcd οθόνες, αρκετοί τις πείραζαν καθώς τα crt μονιτορ ήταν αρκετά πάνω από 72Hz (τα πανάκριβα ξεπερνούσαν τα 144Hz σε κάποιες αναλύσεις). Τότε οι lcd ήταν όλες 60Ηz. Είχε διαπιστωθεί στατιστικά ότι το ~75% αυτών των 60Ηz οθονών υποστήριζαν τα 72 ή 75Ηz και ήταν σταθερές σε αυτά.

Έπειτα κυκλοφόρησαν οι πρώτες high refresh rate. 120Hz τις δίνανε οι κατασκευαστές. Υποστήριζαν όλες τους 144Ηz και κάποιες 165Ηz. Πολύ σύντομα αντί για 120Hz, οι επόμενες κυκλοφόρησαν σαν 144Hz και ενώ γίνονταν περισσότερο μόδα ξεκίνησαν να δίνουν 75Hz στις προδιαγραφές μοντέλα που χτες ήταν 60Hz.

Όταν δεν ασχολιόταν κανένας με την προδιαγραφή του refresh rate, το άφηναν overclocking headroom για τους πιο ψαγμένους. Όταν απέκτησε σημασία το έβαλαν στις προδιαγραφές για να μη χάσουν την κούρσα. Και φυσικά δεν θα έγινε καμιά διαφορετική θερμική μελέτη για τα περισσότερα μοντέλα.

Είναι overclocking, διότι μεγαλύτερη συχνότητα λειτουργίας απαιτεί περισσότερο ρεύμα (ampers). Μεγέθη ευθέως ανάλογα. Power = Voltage x Current. Με σταθερή τάση (voltage), γιατί δεν κάνουνε και overvolt, εντάξει είπαμε, η ισχύς είναι και αυτή ευθέως ανάλογη με το ρεύμα (current). Τέλος η θερμοκρασία είναι και αυτή ευθέως ανάλογημε την ισχύ.

Άρα +20% refresh rate = +20% ρεύμα στα κυκλώματα και το panel της οθόνης = +20% καταναλισκόμενη ισχύς από ΔΕΗ και αποδιδώμενη στο περιβάλλον ως θερμότητα = +20% θερμοκρασίες λειτουργίας της οθόνης.

Με θερμοκρασία περιβάλλοντος 20 βαθμούς, μια οθόνη που σηκώνει 40 βαθμούς στα 120Hz θα σηκώσει 44 βαθμούς στα 144Hz. Και με θερμοκρασία περιβάλλοντος 37 βαθμούς, μια οθόνη που σηκώνει 77 βαθμούς στα 120Hz θα σηκώσει 85 βαθμούς στα 144Hz.

Ποιες θερμοκρασίες σηκώνουν οι περισσότερες οθόνες και ποιες πρέπει για να είναι όλα τα στοιχεία τους ασφαλή δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ και δεν γνωρίζω. Τα παραπάνω πάντως ισχύουν. Αν βγαίνει από αρκετά ζεστός έως ελαφρά ζεματιστός ο αέρας από μία οθόνη ειδικά τα καλοκαίρια, ίσως να είναι πιο συνατά, refresh rates χαμηλότερα του μέγιστου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα , ηρθε η ωρα να αλλαξω οθονη και μου εχουν προτεινει γνωστοι μου καποιες οθονες , τις οποιες θα αναφερω παρακατω.

1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε ; Μέχρι 350€, και λίγο παραπάνω 

2. Για τι χρήση προορίζεται ; Για 2κ ταινίες, gaming, δουλεια.

3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Μέχρι 27-32''

4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών ; Δεχω την 1050ti , AMD Ryzen 5 3600X 6-Core Processor  3.79 GHz, 16,0 GB

Στα εξτρά:

-Θα ήθελα να είναι κυρτή, χωρίς να αποκλείω τις κανονικές.

-Αν γίνεται να έχει χρόνο απόκρισης 1ms..

-Θα προτιμούσα να έχει G-sync/ Free-sync καθώς και HDR.

-Πρεπει να ειναι ξεκουραστη λογο οτι ξοδευω πολλες ωρες καθε μερα στον υπολογιστη λογο δουλειας

 

Mου προτειναν αυτες εδω:

https://www.skroutz.gr/s/26046481/Dell-Alienware-AW2720HFA-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-240Hz-Black-Silver.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/28295763/Samsung-Odyssey-G5-Curved-Monitor-32-QHD-2560x1440-144Hz.html?from=account_favorites#specs

Επεξ/σία από teodoulke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2022 στις 1:52 ΜΜ, teodoulke είπε

Καλησπέρα , ηρθε η ωρα να αλλαξω οθονη και μου εχουν προτεινει γνωστοι μου καποιες οθονες , τις οποιες θα αναφερω παρακατω.

1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε ; Μέχρι 350€, και λίγο παραπάνω 

2. Για τι χρήση προορίζεται ; Για 2κ ταινίες, gaming, δουλεια.

3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; Μέχρι 27-32''

4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών ; Δεχω την 1050ti , AMD Ryzen 5 3600X 6-Core Processor  3.79 GHz, 16,0 GB

Στα εξτρά:

-Θα ήθελα να είναι κυρτή, χωρίς να αποκλείω τις κανονικές.

-Αν γίνεται να έχει χρόνο απόκρισης 1ms..

-Θα προτιμούσα να έχει G-sync/ Free-sync καθώς και HDR.

-Πρεπει να ειναι ξεκουραστη λογο οτι ξοδευω πολλες ωρες καθε μερα στον υπολογιστη λογο δουλειας

 

Mου προτειναν αυτες εδω:

https://www.skroutz.gr/s/26046481/Dell-Alienware-AW2720HFA-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-240Hz-Black-Silver.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/28295763/Samsung-Odyssey-G5-Curved-Monitor-32-QHD-2560x1440-144Hz.html?from=account_favorites#specs

Καλησπέρα ,

με αυτά τα χρήματα πας άνετα σε 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Τι προτείνετε σε 1440p - 32" - 144hz τουλαχιστον (μου αρεσει το smoothness και δεν παιζω κι ας μην παιζω καθολου fps)

Παιζω κυριως single player RPG.

Panel? VN ή IPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2022 στις 6:19 ΜΜ, pcmasterrace123 είπε

Καλησπέρα ,

με αυτά τα χρήματα πας άνετα σε 4k.

Και θα μπορω με την 1050ti να βλεπω σε 4κ? και ποια προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα, δεν είμαι σιγουρος ότι είναι σε σωστό τοπικ, αλλα επειδή αφορά αγορά 2ης οθόνης ρωτάω εδώ και αν είναι λάθος παρακαλώ να μεταφερθεί.

έχω το Dell Monitor 23.8" P2419H και το lap top μου έχει την κάρτα AMD Radeon 610 series (η κάρτα δεν έχει display port).

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να έχω 2 monitors (με οποιοδήποτε τρόπο) extended και όχι Duplicate ώστε να προχωρήσω και να αγοράσω το 2ο ίδιο monitor.

Δώστε τα φώτα σας γιατί δεν παλεύεται η δουλειά τώρα που επιστρέψαμε στο γραφείο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οικονομική οθόνη 27" FHD.

Χρήση ως 3η οθόνη σε PC (στα δεξιά), είτε για δουλειά γραφείου ή για streaming από κανάλια (μέσω web όχι σαν TV).

Η προηγούμενη ήταν Lg με IPS 5ms. Λογικά κάτι παρόμοιο ψάχνω

https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/489066/27.html?ecommerce_available=1&o=ΟΘΟΝΗ&order_by=pricevat&order_dir=asc

Κάποια πρόταση μεταξύ των οικονομικών μοντέλων κοντά στα 140-170€;

Να προτιμήσω VA panel ή IPS; Μου πρότειναν κάποιες αλλά λίγο μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πριν αρκετά χρόνια μου είχαν προτείνει οι γνώστες εδώ μέσα την HP 27xw. Για την χρήση που την ήθελα (απλή καθημερινή χρήση, ταινίες, λίγα παιχνίδια FPS και racing που και που και ενίοτε κάποια ερασιτεχνική δουλειά σε Photoshop) ήταν εξαιρετική επιλογή! Και η ανάλυση σε αυτό το μέγεθος δε με ενόχλησε ποτέ διότι έχω κάποια αρκετή απόσταση από την οθόνη (1 μέτρο). Αναγκαστικά πρέπει να βρω τον αντικαταστάτη της διότι υπήρξε ένα ατυχές συμβάν σε αυτήν, ειδάλλως δεν θα την άλλαζα σε καμία περίπτωση και με αγχώνει το γεγονός αυτό γιατί φοβάμαι ότι δεν θα βρω κάτι αντίστοιχο και θα πρέπει να την ξανά συνηθίσω και να συμβιβαστώ. Θυμάμαι τότε λέγαμε ότι είχε πολύ μικρό input lag (παρόλο που έδινε αρκετά μεγάλο χρόνο απόκρισης σε σύγκριση με gaming monitors), ήταν flicker free, έφτανε και 75Hz και είχε εξαιρετικές γωνίες θέασης και απόδοση χρωμάτων! Δεν ξέρω αν θα αντέξω να φύγω από IPS και επίσης μου άρεσε πολύ η υφή του πάνελ. Ήταν semigloss. Άρα αναγκαστικά θα πρέπει η επόμενη να πληροί όλες αυτές τις προδιαγραφές ή να είναι καλύτερη. Το κόστος να μην ξεπερνάει τα 250-300. Αυτή τη στιγμή θα δουλέψει σε σύστημα με i5 4690k και RX480 το οποίο καλύπτει ακόμη τις ανάγκες μου στα 1080p. Δεν ξέρω αν μπορούμε να βρούμε κάτι αντίστοιχο αξιόλογο σε μεγαλύτερη ανάλυση. Η HP M27fw η κάποια άλλη αυτής της σειράς λένε τίποτα ή φεύγουμε εντελώς από αυτές; 

Ευχαριστώ! 

 

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...