Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Στην εικονα που εχεις βαλει συγκρινεις την g7 28 που εχει ips panel. Παντως οι αντιστοιχες g7 με va σε ολα τα review εχουν χρονους αποκρισης αντιστοιχους με ips. Εκει που χανεις πολυ ομως αν σε ενδιαφερει ειναι σε γωνιες θεασης και τα θεματα των va με black crush και κυρτοτητα αν σε πειραζουν. Οπως και η ποιοτητα κατασκευης της που απο διαφορα σχολια δεν ειναι και οτι καλυτερο. Παντως η LG 850 εχει σημαντικο μειονεκτημα στο contrast απο αντιστοιχα ips.

Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Σχεδόν ίδια αποτελέσματα έχει και η VA στην απόκριση απ'ότι βλέπω.

Στα €415 η G7 27άρα VA πώς σου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bebius είπε

Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Σχεδόν ίδια αποτελέσματα έχει και η VA στην απόκριση απ'ότι βλέπω.

Στα €415 η G7 27άρα VA πώς σου φαίνεται;

Το g7 va είναι στα χαρτιά εξαιρετικό monitor  και τώρα ποια σε καλή τιμή αλλά έχει πολλά θέματα ποιότητας . Εγώ προτιμάω ips από va  αρκεί να έχει αξιοπρεπές contrast  και δεν μου αρέσει η κυρτότητα αλλά αυτά είναι προτιμήσεις που διαφέρουν από άτομο σε άτομο .

Επεξ/σία από mtifosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα πρόταση για οικονομικό gaming monitor 24''. 

Πιο πολύ από όσο έψαχνα καταλήγω σε αυτά τα 2.

https://www.kotsovolos.gr/computing/monitors/260076-monitor-lg-ultragear-24gq50f-va-165hz-1m

 

http://www.e-shop.gr/othoni-lg-24gn600-b-24-ips-fhd-144hz-black-p-PER.171170

 

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, blackhawk007 είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα πρόταση για οικονομικό gaming monitor 24''. 

Για τι είδους χρήση προορίζεται; Games ναι ή όχι; Αν ναι ανέφερε ένα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, blackhawk007 είπε

Γενικότερη χρήση αλλά και games είτε fps ειτε racing 

Εγώ θα πήγαινα σε TN αθάνατη και μάλιστα Asus. Είναι κοψοχρονιά στα 200-205:

https://www.skroutz.gr/s/2885556/Asus-VG248QE-TN-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

Σε IPS θα διάλεγα αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/28945797/LG-24GN650-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η απορία που εχω είναι  αν η διαφορά αναμεσα σε 1ms - 5ms ειναι τοσο μεγάλη οπως επισης και στα 144hz - 165hz. Όσο αφορά το panel  διαβαζω διάφορα και οι μισές απόψεις ειναι υπέρ ips οι άλλες μισες υπερ VA. Τουλάχιστον σε αυτό το εύρος τιμής που κοιτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και η 2060 δεν προβλέπεται να την παλεύει αν ανέβω σε 27/2Κ monitor, σκέφτομαι ν αλλάξω το 24αρι TN της υπογραφής μου με  αυτό το Dell IPS.

Θα δω καθόλου βελτίωση σε ποιότητα χρωμάτων λόγω του IPS ή σε αυτά τα λεφτά οι διαφορές δεν είναι καν αισθητές? Gaming αποκλειστικά PUBG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Μιας και η 2060 δεν προβλέπεται να την παλεύει αν ανέβω σε 27/2Κ monitor, σκέφτομαι ν αλλάξω το 24αρι TN της υπογραφής μου με  αυτό το Dell IPS.

Θα δω καθόλου βελτίωση σε ποιότητα χρωμάτων λόγω του IPS ή σε αυτά τα λεφτά οι διαφορές δεν είναι καν αισθητές? Gaming αποκλειστικά PUBG.

Εκ των πραγμάτων τα χρώματα ειναι πολύ καλύτερα στις IPS. Παρεμπιπτόντως παίζω σχεδόν αποκλειστικά PUBG και την παλεύει άνετα η 5700 XT στα 1440p με fps 120-140. Mάλλον τρως και αρκετό μπουκάλι από το CPU. Θα σου πρότεινα να ανέβεις ανάλυση αρχικά μιας και είσαι διατεθιμένος να επενδύσεις σε οθόνη και να δεις για αναβάθμιση σε δεύτερο χρόνο, ξεκινώντας από CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Είμαι σε αναζήτηση Gaming Monitor QHD ή και UHD με 144 hz refresh rate.

Σας παραθέτω Link από μία που μου αρέσει πολύ (χωρίς το monitor arm) και θα παρακαλούσα να μου πείτε απόψεις αλλά και εναλλακτικές. Κατά προτίμηση με glossy pannel.

https://www.dough.tech/products/spectrum-4k-144hz?variant=43063657627903

Επίσης να σας πω ότι κοιτάω και την alienware aw3423dw.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι απο μένα. 

Θέλω να αγοράσω μια ultrawide οθόνη γιατί θα με βοηθήσει πολύ με τα πολλά παράθυρα ανοιχτά. Δουλεύω απο το σπίτι. Έχω δει την dell s3422dwg ως ιδανική επιλογή καθώς έχει και το PIP mode, αλλά δεν ξέρω αν έχετε να προτείνεται κάποια άλλη. Χθες πηγα στην dell και μου είπε ο υπάλληλος οτι για δουλειά συνιστούν την p3421w αλλά είδα έχει 8ms αποκριση. Αυτή τη στιγμή έχω ενα 27ρι μονιτορ της nemesis (μαρκα του πλαίσιο) 1440p curved. Δεν θα έλεγα πως παίζω παιχνίδια, μόνο κανένα λολ αν παίξω μια φορά στο τόσο. 

Σας ευχαριστώ και περιμένω να μου πείτε τη γνώμη σας.

ΥΓ. Είχα παραγγείλει την xiaomi την 34αρα αλλά την ακύρωσα καθώς σκέφτηκα ότι με τις άλλες εταιρείες θα έχω καλύτερη εγγύηση και πιο άμεση. Δεν ξερω αν έπραξα σωστά

Επεξ/σία από mrvaggos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bebius είπε

Εκ των πραγμάτων τα χρώματα ειναι πολύ καλύτερα στις IPS. Παρεμπιπτόντως παίζω σχεδόν αποκλειστικά PUBG και την παλεύει άνετα η 5700 XT στα 1440p με fps 120-140. Mάλλον τρως και αρκετό μπουκάλι από το CPU. Θα σου πρότεινα να ανέβεις ανάλυση αρχικά μιας και είσαι διατεθιμένος να επενδύσεις σε οθόνη και να δεις για αναβάθμιση σε δεύτερο χρόνο, ξεκινώντας από CPU.

Αρχικά το σχέδιο ήταν μια απλή μετάβαση σε monitor 27/2Κ όπως λες αλλά τα όσα άκουσα για το συνδυασμό cpu/gpu που έχω με φρέναραν. Και πράγματι ίσως είναι περισσότερο πρόβλημα ο 7700 παρά η 2060 στο να είμαι σταθερά πάνω από 144hz.

Οπότε είπα να πάω απλά για ένα καλύτερο monitor 24αρι που θα ναι και η πιο οικονομική απ τις επιλογές μου.

Αυτό που λες για αναβάθμιση είναι η 3η και τελευταία επιλογή, καθώς η μητρική μου δεν παίρνει καλύτερο cpu. Θα πρέπει να πάω δηλαδή μετά για set μητρική/μνήμες/cpu και ίσως και να χρειάζομαι και τροφοτικό, οπότε το ξεχνάω σαν επιλογή προς το παρόν.

Επεξ/σία από SakafliaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, SakafliaC είπε

Αρχικά το σχέδιο ήταν μια απλή μετάβαση σε monitor 27/2Κ όπως λες αλλά τα όσα άκουσα για το συνδυασμό cpu/gpu που έχω με φρέναραν. Και πράγματι ίσως είναι περισσότερο πρόβλημα ο 6600 παρά η 2060 στο να είμαι σταθερά πάνω από 144hz.

Οπότε είπα να πάω απλά για ένα καλύτερο monitor 24αρι που θα ναι και η πιο οικονομική απ τις επιλογές μου.

Αυτό που λες για αναβάθμιση είναι η 3η και τελευταία επιλογή, καθώς η μητρική μου δεν παίρνει καλύτερο cpu. Θα πρέπει να πάω δηλαδή μετά για set μητρική/μνήμες/cpu και ίσως και να χρειάζομαι και τροφοτικό, οπότε το ξεχνάω σαν επιλογή προς το παρόν.

To CPU σου νόμιζα από την υπογραφή ότι είναι το 7700. Όπως και να έχει το μπουκάλι θα είναι το ίδιο και σε μεγαλύτερη ανάλυση, βέβαια θα χρησιμοποείται ακόμα περισότερο η GPU οπότε κατά κάποιο τρόπο θα έχεις λιγότερο bottleneck. Πόσα fps παίρνεις στα 1080p περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bebius είπε

To CPU σου νόμιζα από την υπογραφή ότι είναι το 7700. Όπως και να έχει το μπουκάλι θα είναι το ίδιο και σε μεγαλύτερη ανάλυση, βέβαια θα χρησιμοποείται ακόμα περισότερο η GPU οπότε κατά κάποιο τρόπο θα έχεις λιγότερο bottleneck. Πόσα fps παίρνεις στα 1080p περίπου;

To 7700 είναι από λάθος έγραψα 6600.

Ε με όλα low τα κλασικά settings του PUBG είμαι από 100 και πάνω συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...