Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Thresh είπε

Προσωπικά θα την προτιμούσα την LG

Δες και review, εχει και την Dell στους συγκριτικούς πίνακες.

Η Samsung Odyssey G7 λέει σε σχέση με την LG ;; Η μια VA panel , η άλλη IPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Just now, giorgos_76 said:

Η Samsung Odyssey G7 λέει σε σχέση με την LG ;; Η μια VA panel , η άλλη IPS

Δεν προτιμάω VA για οθόνες, μόνο για τηλεοράσεις. :(

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν προτιμάω VA για οθόνες, μόνο για τηλεοράσεις. :(

  Με αυτό θα συμφωνήσω, Thresh.

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Δες και review, εχει και την Dell στους συγκριτικούς πίνακες.

Κάθησα και το είδα το review. Σπάνια βλέπω βίντεο που μπαίνουν σε link εδώ στο insomnia, αλλά το συγκεκριμμένο μου κίνησε την περιέργεια. Μου φάνηκε ενδιαφέρον και θεωρώ ότι κάποιος που γνωρίζει επειδή έχει διαβάσει και επειδή έχει δοκιμάσει διάφορα σε οθόνες, βγάζει αρκετά συμπεράσματα για την απόδοση των οθονών που εμφανίζονται δεδομένα.

Στο review αυτό η Samsung G7 βγαίνει πρώτη σε τόσες κατηγορίες. Εύλογα δημιουργείται η απορία σε σχέση με το αν είναι η καλύτερη. Αν εσύ, εγώ και άλλοι έχουμε δίκιο ότι δεν είναι η καλύτερη λόγω VA, η επόμενη απορία που γεννάται είναι μήπως τα περισσότερα τεστ έχουν γίνει με λάθος μέθοδο.

Χωρίς να υποτιμώ τον Hardware Unboxed (εμφανίζει εγγενείς δυσκολίες το έργο των monitor reviewers), εγώ πιστεύω ότι συμβαίνει αυτό το τελευταίο. Κάποιος με λίγες γνώσεις σε οθόνες, καταλήγει πολύ εύκολα σε λάθος συμπεράσματα από ενα τέτοιο συγκριτικό.

Επεξ/σία από PC_Science_Lefkada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rtings συγκριτικά η Samsung βγαίνει ελάχιστα πιο λίγο πρώτη...Καλύτερη στα σκοτεινά η G7  ( λόγω του local dimming ) και πιο καλές γωνίες θέασης και απόκριση η LG.

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/samsung-odyssey-g7-lc32g75t-vs-lg-32gp850-b/14315/21826?usage=3623&threshold=0.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ενδιαφερομαι για αγορα οθονης κυριως για τις μερες που δουλευω απο το σπιτι (1-2 τη βδομαδα)

  1. Ποίο είναι το budget  (χρήματα) που μπορούμε να διαθέσουμε: 200 ευρώ
  2. Για τι χρήση προορίζεται ; Coding 
  3. Πόσες ίντσες ψάχνουμε ή μέχρι πόσες ίντσες ; 24-27
  4. Από τι αποτελείται το υπόλοιπο σύστημα με κυρίως μέρος του την κάρτα γραφικών: Laptop 16 GB ram, i7 8750h, GeForce GTX 1050

Οι επιλογες ειναι πολλες και δεν ξερω καν τα κριτηρια συγκρισης. Ιδανικα θα ηθελα να ρυθμίζεται και το ύψος, αν και απο οτι βλέπω στι περισσοτερες σε αυτα τα χρηματα ρυθμίζεται μονο η κλιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

Είμαι σε αναζήτηση οθόνης για το PC καθώς η παλιά μου Dell 2314h μας άφησε ξαφνικά χρόνους.
Τώρα θέλω να πάω τουλάχιστον σε 27" ή μεγαλύτερη, IPS(εκτός αν προτείνετε κάτι άλλο) και νομίζω πάνω απο 2κ ανάλυση.

Σε μια πρώτη αναζήτηση είδα και κάποιες 4κ(LG 27UL550) που είναι μέσα στο budget μου <300€, που πάσχουν και είναι τόσο χαμηλά σε τιμή?

Το PC της υπογραφής θα είναι οκ με 2κ ή 4κ οθόνες;

Επίσης ένα σημαντικό είναι να ανεβοκατεβαίνει, αν δεν έχει μαμά βάση μπορεί να δω κάποιο βραχίονα.

Τέλος, μου αρέσει και η 34" Xiaomi :D

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα και απο μενα.Βρισκομαι σε αναζητηση οθονης τωρα τελευταια....Θελω να μεταβω σε  ips 4κ 32 ιντσες 144hz , ενω το budget ειναι εως 1200 ευρω με τα μεταφορικα μεσα-γλυκοκοιταω προς amazon μερια αλλα ειμαι ανοιχτος και σε προτασεις μαγαζιου.Οι curved αποκλειονται.Το hdr με αφηνει ψιλοαδιαφορο.

Η χρηση θα ειναι gaming(φυσικα) και browsing -youtube καμια τηλεδιασκεψη.To συστημα μου ειναι παλιο -geforce 970, επεξεργαστης 4790κ 16gb ram αλλα αυτα θα αντικατασταθουν μεσα στους επομενους μηνες απο μια 4080 (ειτε 12 ειτε 16 gb-τεινοντας προς τη δευτερη) και φυσικα αντιστοιχα τροφοδοτικο,Mb επεξεργαστη κλπ.

Απο ενα προχειρο ψαξιμο που εχω κανει εχω δει τις εξης οθονες οι τιμες των οποιων αυξομειωνονται στο γερμανικο αμαζον

 

LG  32GQ950

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09Y9D45YH/ref=ox_sc_act_title_6?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Gigabyte M32U

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09HL425SN/ref=ox_sc_act_title_5?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

MSI MPG321UR-QD

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09S173ZRJ/ref=ox_sc_act_title_4?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

ASUS ROG Swift PG32UQ

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09GK793NW/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A7P7EAUWU945G&psc=1

Gigabyte FI32U

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09BQY8J6G/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

Υπαρχει καποια αλλη προταση? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Επεξ/σία από simaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη επιλογή Asus Rog φυσικά. Η σειρά Rog της Asus  αν και overpriced  έχουν τις καλύτερες οθόνες!!!

Επόμενες επιλογές Gigabyte (best vfm)

Msi, ok καλή είναι, όχι καλύτερη από τις προηγούμενες

Lg και Dell τις αποφεύγουμε λόγω έντονου ips glow. Τραγική κατάσταση ειδικά τη νύχτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, konlift είπε

Η καλύτερη επιλογή Asus Rog φυσικά. Η σειρά Rog της Asus  αν και overpriced  έχουν τις καλύτερες οθόνες!!!

Επόμενες επιλογές Gigabyte (best vfm)

Msi, ok καλή είναι, όχι καλύτερη από τις προηγούμενες

Lg και Dell τις αποφεύγουμε λόγω έντονου ips glow. Τραγική κατάσταση ειδικά τη νύχτα....

Το ips glow είναι σε όλες τις οθόνες και όχι μόνο σε lg και dell. 

Μην γράφεις ότι να ναι. Απορώ που τα διαβάζεις αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Το ips glow είναι σε όλες τις οθόνες και όχι μόνο σε lg και dell. 

Μην γράφεις ότι να ναι. Απορώ που τα διαβάζεις αυτά.

Αγαπητέ μου έχω αλλάξει 10 οθόνες περίπου και έχω ξοδέψει πάνω από χίλια ευρώ για να έχω αυτή την άποψη.

Εάν χρειαστείς κάτι, στην διάθεση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Έχω αλλάξει 50 οπότε έχω καλύτερη άποψη από σένα.

Εντάξει, πάω πάσο τότε (αν και δύσκολο το βλέπω)

Επεξ/σία από konlift
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2022 στις 5:46 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Γεια σου ρε Bebious!

Αν δεν περισσεύουν 25-30 ευρώ την ψωνίζεις, μια χαρά είναι. Έχει δύο μειονεκτήματα εργονομίας, όμως κατ' εμέ που είναι πολύ κοινά στις φτηνότερες οθόνες κάθε κατηγορίας:

α.) Δεν ρυθμίζεται καθ' ύψος. Βασικό, ούτως ώστε να έρχεται το κέντρο της οθόνης στο ίδιο ύψος με τα μάτια σου και να μην σβερκιάζεις. Κάτι το οποίο λύνεται με προσθήκη σταθερών στηριγμάτων δικής μας έμπνευσης (π.χ. βιβλία, τούβλα κ.ο.κ.), αλλά τέτοιες λύσεις δε θεωρούνται από όλους κυριλέ. Είναι κρίμα να τρώγεσαι να αλλάξεις μια οθόνη μόνο για αυτόν το λόγο αργότερα.

β.) Η φωτεινότητά της είναι 250 cd/m2 = 250 nits. Ειδικά μικρές οθόνες όπως 24 ιντσών, είναι θετικό να έχουν δυνατότερη λάμπα και φωτεινότητα τουλάχιστον 300 cd/m2, ακόμα και αυτή τη στιγμή θεωρείς ότι δε χρειάζεται. Αύριο μπορεί να αλλάξουν τα γούστα σου στο πως θες φωτεινότητα και χρώματα σε μια οθόνη ή να μετακομίσεις το πισί σε φωτεινότερο δωμάτιο.

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις δύο στα 200-205 ευρώ, μήπως σου κάνουν. Ρυθμίζονται και οι δύο καθ ύψος. Η Acer είναι 400cd/m2 και με διακριτικότερο design, η LG είναι 300cd/m2 και πιο gaming design όπως η Asus που εξετάζεις:

https://www.skroutz.gr/s/30646826/Acer-Nitro-XV242YP-IPS-HDR-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-2ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/28945797/LG-24GN650-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

Τελικά πήραμε την LG στα €199 με δωρεάν μεταφορικά, γιατί μου την αργούσαν πολύ την Dell G2422HS. Eπίσης από τα συγκριτικά έχει πιο γρήγορη απόκριση από την ίδια Dell σε 27άρα.

Πολύ καλή η οθόνη, λίγο καλύτερη γενικά μου φάνηκε από τη δική μου 27gl850 της προηγούμενης γενιάς nano-ips.

Στις 19/9/2022 στις 9:19 ΜΜ, giorgos_76 είπε

Η Samsung Odyssey G7 λέει σε σχέση με την LG ;; Η μια VA panel , η άλλη IPS

Κατ' εμέ, σαν κάτοχης της 1ης γενιάς LG με nano-ips, η G7 είναι καλύτερη επιλογή αν παίζεις γενικά games ατμοσφαιρικά με τρελά γραφικά και σκηνικά όπως το RDR2, και όχι μόνο fast-paced shooters ή άλλα competitive games.

Aυτό διότι το contrast είναι σκατά στις ips, μπαίνεις σε ένα σκοτεινό δωμάτιο και δεν ξεχωρίζεις τίποτα απο λεπτομέρεις.

Και οι διαφορές στο response time είναι σχεδόν αμελητέες (το οποίο ήταν το μελανό σημείο των VA).

Όπως πάντα οι IPS έχουν τις καλύτερες γωνίες θέασης και χρωματική απόδοση βέβαια , σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν αυτά (αν και post calibration είναι στο ίδιο σχεδόν color accuracy).

Επεξ/σία από bebius
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ενδιαφέρει πολύ το browsing - scrolling κειμενου, οπως καλη ώρα εδω στο forum του insomnia, να γίνεται όσο το δυνατο περισσοτερο ομαλα και ξεκουραστα για το ματι, να συνεχιζονται να διαβαζονται ευκολα τα γραμματα. (Σε ορισμενα οθονες "τραβιουνται-ξεχειλώνουν" τα γραμματα, σαν μουτζουρα γινονται...)
Ποια χαρακτηριστικα της οθονης επηρεαζουν το παραπανω φαινομενο (το οποιο μαλλον λεγεται Motion blur); Refresh rate; Response time; Κατι αλλο;

Επεξ/σία από iageogr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...