Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, iageogr είπε

Με ενδιαφέρει πολύ το browsing - scrolling κειμενου, οπως καλη ώρα εδω στο forum του insomnia, να γίνεται όσο το δυνατο περισσοτερο ομαλα και ξεκουραστα για το ματι, να συνεχιζονται να διαβαζονται ευκολα τα γραμματα. (Σε ορισμενα οθονες "τραβιουνται-ξεχειλώνουν" τα γραμματα, σαν μουτζουρα γινονται...)
Ποια χαρακτηριστικα της οθονης επηρεαζουν το παραπανω φαινομενο; Refresh rate; Response time; Κατι αλλο;

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς αλλά η καθαρότητα ενός κειμένου(αν εννοείς αυτό), το πόσο καθαρά φαίνεται δηλαδή έχει να κάνει με το text clarity που έχει να κάνει με την κάθε οθόνη. Πρέπει να δεις review για την οθόνη που σε ενδιαφέρει. Δυστυχώς, αν δεν κάνω λάθος, μόνο το το rtings έχει αναλυτικά reviews που περιλαμβάνει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Π.χ.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/lg/27gn850-b 

Απο εκεί και πέρα είναι καθαρά εμπειρικό το θέμα από κάποιος που ασχολείται σχεδόν απιοκλειστικά με οθόνες για να σου πει π.χ. πάρε αυτή ή αυτή γιατί τις έχει δοκιμάσει. Την παρακάτω οθόνη την αγόρασα για την αδερφή μου και είναι πολύ ξεκούραστη,

https://www.skroutz.gr/s/21923763/Asus-VP249QGR-IPS-Gaming-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz.html

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ήθελα την γνώμη σας για αναβάθμιση οθόνης. Είμαι ανάμεσα στην

LG 34GP950G-B και Dell Alienware AW3423DW. Η χρήση θα είναι καθαρά για gaming. Στις συγκρίσεις που διάβαζα η dell είναι για λιγο καλύτερη απλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 600 ευρώ παραπάνω για τη δική μου χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2022 στις 12:09 ΜΜ, bebius είπε

Πολύ καλή η οθόνη, λίγο καλύτερη γενικά μου φάνηκε από τη δική μου 27gl850 της προηγούμενης γενιάς nano-ips.

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!

Στις 28/9/2022 στις 12:09 ΜΜ, bebius είπε

Και οι διαφορές στο response time είναι σχεδόν αμελητέες (το οποίο ήταν το μελανό σημείο των VA).

9 ώρες πριν, iageogr είπε

Response time;

Response time. Ενικός.

Καθαρά συνθετικό μέγεθος με δεκατίες ανελλιπούς παρουσίας στα specs των οθονών, το οποίο δεν εκφράζει απολύτως τίποτα. Δεν έχει γίνει δυνατό να επέλθει συμφωνία στο να μετάται από αρκετούς κατασκευαστές με όμοιο τρόπο, ακριβώς επειδή τους ενδιαφέρει να το μετράνε με όποιο τρόπο τους βολεύει κάθε φορά και να βάζουν στο προσπέκτους το μικρότερο νούμερο.

 

Response times (average). Πληθυντικός.

Ο μέσος όρος των χρόνων απόκρισης για μεταβάσεις διαφορετικής φωτεινότητας και απόχρωσης.

Σύγκριση average response times με διαφορετικό καλιμπράρισμα σε άσπρο-μαύρο και χρώματα, στερείται νοήματος κατ 'εμέ. Λιγότερο ή περισσότερο όλες οι οθόνες καλιμπράρονται με τρόπο ώστε να βγάζουν όμορφα νούμερα σε τεστ όπου κυριαρχούν τα αποτελέσματα που σχετίζονται με την στατική εικόνα, όπως αυτά των run tings. Και για αυτό όλες χρειάζονται καλιμπράρισμα λίγο ή πολύ για χρήσεις διαφορετικές του φωτομοντάζ.

Πέραν του αν η σύγκριση θα γίνει εντός ή εκτός έδρας, σε ρυθμίσεις δηλαδή που ευνοούν την οθόνη Α ή σε ρυθμίσεις που ευνούν την οθόνη Β, το πρόβλημα εδώ επιτείνεται από το γεγονός ότι το καλιμπράρισμα έχει επίδραση στα response times! (Και το αντίστροφο, ρυθμίσεις που υποτίθεται ότι επιρρεάζουν μόνο την απόκριση επιρρεάζουν και contrast, gamma, rgb.)

Όσο μικρότερο το response time (average) τόσο πιο κοφτές οι ουρές που αφήνουν οι κινούμενες εικόνες. Χρήσιμος ο μέσος όρος των χρόνων απόκρισης, αλλά όχι όσο σημαντικός για την ποιότητα της κινούμενης εικόνας όσο είναι το ακόλουθο:

 

Response times (deviation). Πληθυντικός.

Η απόκλιση των χρόνων απόκρισης για μεταβάσεις διαφορετικής φωτεινότητας και απόχρωσης. Μηδενική απόκλιση είναι το ιδεατό και δεν το πετυχαίνει καμία οθόνη με κανένα καλιμπράρισμα. Όσο αυξάνεται η απόκλιση μεταξύ των μετρημένων χρόνων απόκρισης (για πίξελ διαφορετικής κατάστασης), διαφορέτικές μεταβάσεις αναλόγως αρχικής και τελικής απόχρωσης του γκρι και των τριών χρωμάτων δημιουργούν αυξανόμενη παραμόρφωση της κινούμενης εικόνας. Οι ουρές μπλέκονται με την εικόνα ανομοιόμορφα και επιθετικά. Τα γράμματα αφήνουν ουρές γκόθικ και δρακουλέ. Μακιγιάζ "τρέχουν" από τα πρόσωπα που κινούνται και αν η οθόνη ή το καλιμπράρισμα της είναι πολύ κακό οι ουρές έχουν και διάφορα χρώματα.

9 ώρες πριν, iageogr είπε

Ποια χαρακτηριστικα της οθονης επηρεαζουν το παραπανω φαινομενο (το οποιο μαλλον λεγεται Motion blur);

Πρωτίστως το είδος του panel. Απέφυγε VA και θα είσαι ΟΚ.

Δευτερευόντως από το refresh rate. 120Ηz είναι καλά.

Τριτευόντως (επειδή καθορίζεται από τα δύο πρώτα) από το respone time deviation. Δεν θα το βρεις υπολογισμένο σε κανένα τεστ (γιατί άραγε;) και αφού κάνεις μια μικρή επανάληψη στα διάφορα είδη απόκλισης και πως τα υπολογίζει ο κλάδος της μπακαλιστικής που λέγεται στατιστική, βγαίνει με κομπιουτεράκι.

4 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

text clarity

 Αναφέρεται στην ευκρίνεια του στατικού κειμένου. Όλες οι βελτιστοποιήσεις του, εισάγουν επιπλέον παραμορφώσεις του κινούμενου κειμένου και ως εκ τούτου, είναι καλό να αποφεύγονται.

4 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

κάποιος που ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με οθόνες

  και που σε αυτή την περίπτωση ένας τέτοιος άθρωπος θα βιοποριζόταν σχεδόν αποκλειστικά; Από έναν κορεάτη; Ή από λίγο και από τους δύο;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο XmorsX δε γραφει πια στο θεμα?

 

edit: Εχει να μπει 2 χρονια ο ανθρωπος.Ελπιζω να ειναι καλα.

Επεξ/σία από simaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, είμαι σε αναζήτηση οθόνης και έχω παραγγείλει την Xiaomi 34" από την προσφορά του eshop.

Πιστεύετε πως αξίζει πιο πολύ αυτή ή η LG 27UL550 27" 4κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, theo93 είπε

Καλησπέρα σας, είμαι σε αναζήτηση οθόνης και έχω παραγγείλει την Xiaomi 34" από την προσφορά του eshop.

Πιστεύετε πως αξίζει πιο πολύ αυτή ή η LG 27UL550 27" 4κ?

Αφου την παρηγγειλες γιατι ρωτας? θα ακυρωσεις την παραγγελια?

Και εγω ημουν στο ψαξιμο και εγερνε η ζυγαρια σε 4k αλλα πηγα σε αλλη .............συνηθως παω εκει που δεν παει το κοπαδι

https://iiyama.com/gl_en/products/g-master-gb3271qsu-b1/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Αφου την παρηγγειλες γιατι ρωτας? θα ακυρωσεις την παραγγελια?

Και εγω ημουν στο ψαξιμο και εγερνε η ζυγαρια σε 4k αλλα πηγα σε αλλη .............συνηθως παω εκει που δεν παει το κοπαδι

https://iiyama.com/gl_en/products/g-master-gb3271qsu-b1/

Αν αξίζει ναι, δεν είχε απόθεμα και ακόμα περιμένω να δω αν θα βρούν στοκ.

Όμορφη η επιλογή σου αλλα ξεφεύγει απο το budget μου.

Την Xiaomi την επέλεξα με την προωπτική αποφυγής ΦΠΑ αλλα τελικά δεν γίνεται και για αυτό μπαίνω σε δεύτερες σκέψεις.

Σε σχέση με την Dell P2314h που είχα θα έχει αρκετή διαφορά η εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theo93 είπε

Αν αξίζει ναι, δεν είχε απόθεμα και ακόμα περιμένω να δω αν θα βρούν στοκ.

Όμορφη η επιλογή σου αλλα ξεφεύγει απο το budget μου.

Την Xiaomi την επέλεξα με την προωπτική αποφυγής ΦΠΑ αλλα τελικά δεν γίνεται και για αυτό μπαίνω σε δεύτερες σκέψεις.

Σε σχέση με την Dell P2314h που είχα θα έχει αρκετή διαφορά η εικόνα;

Σε Xiaomi ποτέ δεν θα πηγαινα , θα προτιμουσα την επιλογη της LG που ειχες κανει , επισης κατα προσωπικη μου αποψη βλεπω καλα μονιτορ και της Viewsonic εκτος τα Dell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/9/2022 στις 1:45 ΜΜ, simaras είπε

Kαλησπερα και απο μενα.Βρισκομαι σε αναζητηση οθονης τωρα τελευταια....Θελω να μεταβω σε  ips 4κ 32 ιντσες 144hz , ενω το budget ειναι εως 1200 ευρω με τα μεταφορικα μεσα-γλυκοκοιταω προς amazon μερια αλλα ειμαι ανοιχτος και σε προτασεις μαγαζιου.Οι curved αποκλειονται.Το hdr με αφηνει ψιλοαδιαφορο.

Η χρηση θα ειναι gaming(φυσικα) και browsing -youtube καμια τηλεδιασκεψη.To συστημα μου ειναι παλιο -geforce 970, επεξεργαστης 4790κ 16gb ram αλλα αυτα θα αντικατασταθουν μεσα στους επομενους μηνες απο μια 4080 (ειτε 12 ειτε 16 gb-τεινοντας προς τη δευτερη) και φυσικα αντιστοιχα τροφοδοτικο,Mb επεξεργαστη κλπ.

Απο ενα προχειρο ψαξιμο που εχω κανει εχω δει τις εξης οθονες οι τιμες των οποιων αυξομειωνονται στο γερμανικο αμαζον

 

LG  32GQ950

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09Y9D45YH/ref=ox_sc_act_title_6?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Gigabyte M32U

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09HL425SN/ref=ox_sc_act_title_5?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

MSI MPG321UR-QD

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09S173ZRJ/ref=ox_sc_act_title_4?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

ASUS ROG Swift PG32UQ

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09GK793NW/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A7P7EAUWU945G&psc=1

Gigabyte FI32U

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09BQY8J6G/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

 

Υπαρχει καποια αλλη προταση? Ευχαριστω προκαταβολικα.

Από αυτές η καλύτερη είναι η LG. Η Msi αμέσως μετά αλλά δεν αξίζει πλέον καθώς τα χρήματα είναι αρκετά υπάρχουν ή θα υπάρχουν άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα.

H 42 ιντσών OLED C2 αν έχεις το χώρο, αλλιώς κάποια από τις Samsung Neo G7 ή Neo G8 (είναι VA).

Η Asus έχει βγάλει και αυτή OLED 42 ιντσών.

FI32U ή M32U πολύ καλές οθόνες και value for money για τις 32 ίντσες, η FI32U νομίζω είναι καλύτερη από ότι διαβάζω.

Dell G3221Q η πιο value for money οθόνη.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2022 στις 6:58 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε!

Response time. Ενικός.

Καθαρά συνθετικό μέγεθος με δεκατίες ανελλιπούς παρουσίας στα specs των οθονών, το οποίο δεν εκφράζει απολύτως τίποτα. Δεν έχει γίνει δυνατό να επέλθει συμφωνία στο να μετάται από αρκετούς κατασκευαστές με όμοιο τρόπο, ακριβώς επειδή τους ενδιαφέρει να το μετράνε με όποιο τρόπο τους βολεύει κάθε φορά και να βάζουν στο προσπέκτους το μικρότερο νούμερο.

 

Response times (average). Πληθυντικός.

Ο μέσος όρος των χρόνων απόκρισης για μεταβάσεις διαφορετικής φωτεινότητας και απόχρωσης.

Σύγκριση average response times με διαφορετικό καλιμπράρισμα σε άσπρο-μαύρο και χρώματα, στερείται νοήματος κατ 'εμέ. Λιγότερο ή περισσότερο όλες οι οθόνες καλιμπράρονται με τρόπο ώστε να βγάζουν όμορφα νούμερα σε τεστ όπου κυριαρχούν τα αποτελέσματα που σχετίζονται με την στατική εικόνα, όπως αυτά των run tings. Και για αυτό όλες χρειάζονται καλιμπράρισμα λίγο ή πολύ για χρήσεις διαφορετικές του φωτομοντάζ.

Πέραν του αν η σύγκριση θα γίνει εντός ή εκτός έδρας, σε ρυθμίσεις δηλαδή που ευνοούν την οθόνη Α ή σε ρυθμίσεις που ευνούν την οθόνη Β, το πρόβλημα εδώ επιτείνεται από το γεγονός ότι το καλιμπράρισμα έχει επίδραση στα response times! (Και το αντίστροφο, ρυθμίσεις που υποτίθεται ότι επιρρεάζουν μόνο την απόκριση επιρρεάζουν και contrast, gamma, rgb.)

Όσο μικρότερο το response time (average) τόσο πιο κοφτές οι ουρές που αφήνουν οι κινούμενες εικόνες. Χρήσιμος ο μέσος όρος των χρόνων απόκρισης, αλλά όχι όσο σημαντικός για την ποιότητα της κινούμενης εικόνας όσο είναι το ακόλουθο:

 

Response times (deviation). Πληθυντικός.

Η απόκλιση των χρόνων απόκρισης για μεταβάσεις διαφορετικής φωτεινότητας και απόχρωσης. Μηδενική απόκλιση είναι το ιδεατό και δεν το πετυχαίνει καμία οθόνη με κανένα καλιμπράρισμα. Όσο αυξάνεται η απόκλιση μεταξύ των μετρημένων χρόνων απόκρισης (για πίξελ διαφορετικής κατάστασης), διαφορέτικές μεταβάσεις αναλόγως αρχικής και τελικής απόχρωσης του γκρι και των τριών χρωμάτων δημιουργούν αυξανόμενη παραμόρφωση της κινούμενης εικόνας. Οι ουρές μπλέκονται με την εικόνα ανομοιόμορφα και επιθετικά. Τα γράμματα αφήνουν ουρές γκόθικ και δρακουλέ. Μακιγιάζ "τρέχουν" από τα πρόσωπα που κινούνται και αν η οθόνη ή το καλιμπράρισμα της είναι πολύ κακό οι ουρές έχουν και διάφορα χρώματα.

Πρωτίστως το είδος του panel. Απέφυγε VA και θα είσαι ΟΚ.

 

 

Πολύ ωραία η ανάλυση σου.

Παρ'όλα αυτά στα reviews γράφουν ότι έχει πολύ καλή απόκριση γενικά η G7 (VA), άσχετα από τα νούμερα. Γιατί να μην πας σε αυτήν για να έχεις και τις λεπτομέρειες στα σκοτεινά σκηνικά και βαθύ μαύρο; Για μένα η IPS χαλάει την εμπειρία σε ατμοσφαιρικά σκοτεινά παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση για gaming moniror, το budget μου είναι μέχρι 350 - 400 μαξ,  στον υπολογιστή μου έχω μια rtx 3060 12gb oc με amd ryzen 5 5700x. Εψαχνά για την σειρά Samsung Odyssey G5 Curved Monitor 32" QHD 2560x1440 144Hz την οποία βρήκα στα 290, εκτός αν υπάρχει καλύτερη πρόταση σε αυτό το budget.

 

 

Επεξ/σία από MilaMouVromika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MilaMouVromika είπε

Καλησπέρα, είμαι στην αναζήτηση για gaming moniror, το budget μου είναι μέχρι 350 - 400 μαξ,  στον υπολογιστή μου έχω μια rtx 3060 12gb oc με amd ryzen 5 5700x. Εψαχνά για την σειρά Samsung Odyssey G5 Curved Monitor 32" QHD 2560x1440 144Hz την οποία βρήκα στα 290, εκτός αν υπάρχει καλύτερη πρόταση σε αυτό το budget.

 

 

Την σκεφτόμουν και εγώ άλλα είδα κάποια σχόλια στο σκρούτζ που δεν μου άρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Την σκεφτόμουν και εγώ άλλα είδα κάποια σχόλια στο σκρούτζ που δεν μου άρεσαν.

Και εμένα αυτό με έχει κρατήσει πίσω, αυτό που δεν βρήκα πουθενά είναι κάποια ανακοίνωση αοι την Samsung για το αν υπήρξε προβληματική παρτίδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάω πίσω σε VA μετά από 2 χρόνια με την LG 27GL850-B, για να έχω ανθρώπινο contrast. Κοιτάω μόνο την G7 27in. την οποία βρίσκω σε ιστορικό χαμηλό στα €425. Mε ενδιαφέρει η απόκριση και βλέπω στο συγκριτικό εδώ, ότι είναι ικανοποιητική σε σχέση με τη δικιά μου, αν και εμφανίζονται μεγαλύτερες αποκλίσεις (σημαντικό, σύμφωνα και με την πολύ βοηθητική η ανάλυση του @PC_Science_Lefkada παραπάνω):

image.png.812296b65baa61f94155f7b8752b99bd.png

Η επιπλέον σημαντική διαφορά είναι στο Οvershoot. Πιστεύετε θα είναι εντάξει η εμπειρία σε σύγκριση με τη γρήγορη IPS που έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, bebius είπε

Σκέφτομαι να πάω πίσω σε VA μετά από 2 χρόνια με την LG 27GL850-B, για να έχω ανθρώπινο contrast. Κοιτάω μόνο την G7 27in. την οποία βρίσκω σε ιστορικό χαμηλό στα €425. Mε ενδιαφέρει η απόκριση και βλέπω στο συγκριτικό εδώ, ότι είναι ικανοποιητική σε σχέση με τη δικιά μου, αν και εμφανίζονται μεγαλύτερες αποκλίσεις (σημαντικό, σύμφωνα και με την πολύ βοηθητική η ανάλυση του @PC_Science_Lefkada παραπάνω):

image.png.812296b65baa61f94155f7b8752b99bd.png

Η επιπλέον σημαντική διαφορά είναι στο Οvershoot. Πιστεύετε θα είναι εντάξει η εμπειρία σε σύγκριση με τη γρήγορη IPS που έχω τώρα;

Στην εικονα που εχεις βαλει συγκρινεις την g7 28 που εχει ips panel. Παντως οι αντιστοιχες g7 με va σε ολα τα review εχουν χρονους αποκρισης αντιστοιχους με ips. Εκει που χανεις πολυ ομως αν σε ενδιαφερει ειναι σε γωνιες θεασης και τα θεματα των va με black crush και κυρτοτητα αν σε πειραζουν. Οπως και η ποιοτητα κατασκευης της που απο διαφορα σχολια δεν ειναι και οτι καλυτερο. Παντως η LG 850 εχει σημαντικο μειονεκτημα στο contrast απο αντιστοιχα ips.

Επεξ/σία από mtifosi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...