Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς για οθόνες


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα σε όλους,

Ποια η γνώμη σας γι'αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/27939843/Asus-TUF-Gaming-VG249Q1A-IPS-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz.html#description

Θέλω αυτά τα hertz και την ανάλυση, μου αρέσει η IPS λόγω χρωμάτων και απόκρισης. Χρήση gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, bebius είπε

Kαλησπέρα σε όλους,

Γεια σου ρε Bebious!

1 ώρα πριν, bebius είπε

Αν δεν περισσεύουν 25-30 ευρώ την ψωνίζεις, μια χαρά είναι. Έχει δύο μειονεκτήματα εργονομίας, όμως κατ' εμέ που είναι πολύ κοινά στις φτηνότερες οθόνες κάθε κατηγορίας:

α.) Δεν ρυθμίζεται καθ' ύψος. Βασικό, ούτως ώστε να έρχεται το κέντρο της οθόνης στο ίδιο ύψος με τα μάτια σου και να μην σβερκιάζεις. Κάτι το οποίο λύνεται με προσθήκη σταθερών στηριγμάτων δικής μας έμπνευσης (π.χ. βιβλία, τούβλα κ.ο.κ.), αλλά τέτοιες λύσεις δε θεωρούνται από όλους κυριλέ. Είναι κρίμα να τρώγεσαι να αλλάξεις μια οθόνη μόνο για αυτόν το λόγο αργότερα.

β.) Η φωτεινότητά της είναι 250 cd/m2 = 250 nits. Ειδικά μικρές οθόνες όπως 24 ιντσών, είναι θετικό να έχουν δυνατότερη λάμπα και φωτεινότητα τουλάχιστον 300 cd/m2, ακόμα και αυτή τη στιγμή θεωρείς ότι δε χρειάζεται. Αύριο μπορεί να αλλάξουν τα γούστα σου στο πως θες φωτεινότητα και χρώματα σε μια οθόνη ή να μετακομίσεις το πισί σε φωτεινότερο δωμάτιο.

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις δύο στα 200-205 ευρώ, μήπως σου κάνουν. Ρυθμίζονται και οι δύο καθ ύψος. Η Acer είναι 400cd/m2 και με διακριτικότερο design, η LG είναι 300cd/m2 και πιο gaming design όπως η Asus που εξετάζεις:

https://www.skroutz.gr/s/30646826/Acer-Nitro-XV242YP-IPS-HDR-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-2ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/28945797/LG-24GN650-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Γεια σου ρε Bebious!

Αν δεν περισσεύουν 25-30 ευρώ την ψωνίζεις, μια χαρά είναι. Έχει δύο μειονεκτήματα εργονομίας, όμως κατ' εμέ που είναι πολύ κοινά στις φτηνότερες οθόνες κάθε κατηγορίας:

α.) Δεν ρυθμίζεται καθ' ύψος. Βασικό, ούτως ώστε να έρχεται το κέντρο της οθόνης στο ίδιο ύψος με τα μάτια σου και να μην σβερκιάζεις. Κάτι το οποίο λύνεται με προσθήκη σταθερών στηριγμάτων δικής μας έμπνευσης (π.χ. βιβλία, τούβλα κ.ο.κ.), αλλά τέτοιες λύσεις δε θεωρούνται από όλους κυριλέ. Είναι κρίμα να τρώγεσαι να αλλάξεις μια οθόνη μόνο για αυτόν το λόγο αργότερα.

β.) Η φωτεινότητά της είναι 250 cd/m2 = 250 nits. Ειδικά μικρές οθόνες όπως 24 ιντσών, είναι θετικό να έχουν δυνατότερη λάμπα και φωτεινότητα τουλάχιστον 300 cd/m2, ακόμα και αυτή τη στιγμή θεωρείς ότι δε χρειάζεται. Αύριο μπορεί να αλλάξουν τα γούστα σου στο πως θες φωτεινότητα και χρώματα σε μια οθόνη ή να μετακομίσεις το πισί σε φωτεινότερο δωμάτιο.

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις δύο στα 200-205 ευρώ, μήπως σου κάνουν. Ρυθμίζονται και οι δύο καθ ύψος. Η Acer είναι 400cd/m2 και με διακριτικότερο design, η LG είναι 300cd/m2 και πιο gaming design όπως η Asus που εξετάζεις:

https://www.skroutz.gr/s/30646826/Acer-Nitro-XV242YP-IPS-HDR-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-2ms-GTG.html

https://www.skroutz.gr/s/28945797/LG-24GN650-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και το χρόνο σου.

Όντως η ρύθμιση του ύψους είναι πολύ σημαντική. Η φωτεινότητα δε με ενδιαφέρει πολύ, και 250 με καλύπτουν. Θα τη χρησιμοποιεί η σύζυγος κυρίως για gaming το βράδυ.

Με ενδιαφέρει επίσης να είναι g-sync compatible, το ξέχασα πριν.

Αυτή τι σου λέει: https://www.skroutz.gr/s/20176486/AOC-24G2U-IPS-Gaming-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-4ms-GTG.html ;; Έχει χαμηλή τιμή.

Edit: Διόρθωση - Eίχα βάλει το link για μια ΑOC με 75hz.

Edit 2: Υπάρχει και αυτή η AOC χωρίς ηχεία που δε με νοιάζουν: https://www.skroutz.gr/s/27431768/AOC-24G2AE-IPS-Gaming-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html (edit: Η συγκεκριμένη μάλλον δεν εχει ρύθμιση ύψους.)

Edit 3: Κι αυτή η Dell σε προσφορά από E-shop φαίνεται καλή: https://www.e-shop.gr/othoni-dell-g2422hs-24-led-fhd-ips-165hz-p-PER.171480

Επεξ/σία από bebius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bebius είπε

Είναι 75Hz η 24G2U5.

31 λεπτά πριν, bebius είπε

Με ενδιαφέρει επίσης να είναι g-sync compatible, το ξέχασα πριν.

Οι δύο οθόνες που έχεις βάλει στην τελευταία ανάρτησή σου και την προηγούμενη είναι freesync, επομένως θα θεωρήσω ότι freesync σε καλύπτει. Αν κάνω λάθος με διορθώνεις.

Σε 1080p / 144Hz / freesync / ρυθμιζόμενη καθ' ύψος βάση, η φτηνότερη είναι η AOC 24G2U . Μόνο από skrutz κοίταξα που έχει πολύ βολικό φιλτράρισμα στην αναζήτηση οθονών. Δεύτερη και τρίτη φτηνότερη, η LG και η Acer που έβαλα στην προηγούμενη μου ανάρτηση. Θα διάλεγα την LG σαν την πιο αξιόπιστη από τις 3.

Η AOC 24G2U έχει φτηνότερο πάνελ και μικρότερη αξιοπιστία. Αν την βρίσκεις σημαντικά φτηνότερη από τις άλλες δύο, πήγαινε σε αυτή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν free sync αλλά δηλώνονται και ως g sync compatible. Κάνουν σχεδόν πάντα την ίδια δουλεία αλλά όχι με τις προδιαγραφές της nvidia.

Και εγώ τόση ώρα που τα βλέπω, αυτό για την LG κατέληξα να σκέφτομαι, την αξιοπιστία. Έχω μια κλασσική 27gl850-b σχεδόν 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

H acer μου αρέσει περισσότερο από όλες, ειδικά σε εμφάνιση και stand. Παρόλα αυτά ήδη έπεσα πάνω σε αναφορά προβλήματος στο reddit (τρίξιμο από κάποιο σημείο στην πλακέτα). Επίσης μέσα στην γνωστή παράνοια με τα ονόματα εντόπισα ότι υπάρχει XV242YP και XV242Y Pbmiiprx, στα σκρουτζομάγαζα εμφανίζεται συνήθως το 2ο. Έχουν άλλο part number αλλά ίδια χαρακτηριστικά. (Έλεος.)

Εdit: Με ψήνει πολύ η Dell G2422HS που εβαλά παραπάνω από E-shop. Eίμαι ευχαριστήμενος και από απλή οθόνη που έχω χρόνια και από πολλές που είχαμε σε δουλειές που ήμουν. Είναι νέο μοντέλο η 24άρα έκδοση.

Επεξ/σία από bebius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, bebius είπε

Με ψήνει πολύ η Dell G2422HS που εβαλά παραπάνω από E-shop. Eίμαι ευχαριστήμενος και από απλή οθόνη που έχω χρόνια και από πολλές που είχαμε σε δουλειές που ήμουν. Είναι νέο μοντέλο η 24άρα έκδοση.

Ναι, δείχνει πολύ ωραία με το λεπτό κάδρο της. Και οι προδιαγραφές της και οι αξιολογήσεις της επίσης. Την ψώνιζα άνετα.

59 λεπτά πριν, bebius είπε

H acer μου αρέσει περισσότερο από όλες, ειδικά σε εμφάνιση και stand. Παρόλα αυτά ήδη έπεσα πάνω σε αναφορά προβλήματος στο reddit (τρίξιμο από κάποιο σημείο στην πλακέτα).

Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση/διόρθωση. Είχα διαβάσει σχετικά σχόλια σε αξιολογήσεις amazon, αλλά δεν ήταν από ευρώπη και αναφέρονταν συγκεκριμμένασε θορυβώδες τροφοδικό. Αφελώς θεώρησα ότι αφορούσε το τροφοδοτικό εκδόσεων για άλλες αγορές, όχι την ευρωπαϊκή, και δεν το έλαβα σοβαρά υπ' όψιν.

Ουδείς καταλληλότερος του άμεσα ενδιαφερομένου, επομένως! Θεωρώ ότι βοήθησα δίνοντας σου έναν πρώτο μπούσουλα και είμαι σίγουρος ότι θα διαλέξεις μια πολύ ωραία οθόνη για τη σύζηγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Ναι, δείχνει πολύ ωραία με το λεπτό κάδρο της. Και οι προδιαγραφές της και οι αξιολογήσεις της επίσης. Την ψώνιζα άνετα.

Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση/διόρθωση. Είχα διαβάσει σχετικά σχόλια σε αξιολογήσεις amazon, αλλά δεν ήταν από ευρώπη και αναφέρονταν συγκεκριμμένασε θορυβώδες τροφοδικό. Αφελώς θεώρησα ότι αφορούσε το τροφοδοτικό εκδόσεων για άλλες αγορές, όχι την ευρωπαϊκή, και δεν το έλαβα σοβαρά υπ' όψιν.

Ουδείς καταλληλότερος του άμεσα ενδιαφερομένου, επομένως! Θεωρώ ότι βοήθησα δίνοντας σου έναν πρώτο μπούσουλα και είμαι σίγουρος ότι θα διαλέξεις μια πολύ ωραία οθόνη για τη σύζηγο.

Έβαλα παραγγελία την Dell, θα γράψω εντυπώσεις από βδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχει κανείς εμπειρία ή γνώμη για αυτή την οθόνη. 

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html?from=account_favorites

 Επίσης αν έχετε καμία εναλλακτική φτηνότερη πρόταση για 4κ 32"-34" με hdmi 2.1.  Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για  gaming, coding 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2022 στις 6:02 ΜΜ, iceblazer είπε

Καλησπέρα έχει κανείς εμπειρία ή γνώμη για αυτή την οθόνη. 

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html?from=account_favorites

 Επίσης αν έχετε καμία εναλλακτική φτηνότερη πρόταση για 4κ 32"-34" με hdmi 2.1.  Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για  gaming, coding 

Πολύ καλή οθόνη, 720 στο amazon Γαλλίας αν δεν κάνω λάθος. Είναι η φθηνότερη 32 4k 144hz που μπορείς να βρεις αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2022 στις 6:02 ΜΜ, iceblazer είπε

Καλησπέρα έχει κανείς εμπειρία ή γνώμη για αυτή την οθόνη. 

https://www.skroutz.gr/s/35581398/Dell-G3223Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-31-5-4K-3840x2160-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html?from=account_favorites

 Επίσης αν έχετε καμία εναλλακτική φτηνότερη πρόταση για 4κ 32"-34" με hdmi 2.1.  Πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για  gaming, coding 

32 ιντσεες σε τέτοιο κάδρο θα πάθεις παράκρουση !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, ήθελα πρόταση για την πιο οικονομική ultra wide 34" 1440p και την πιο οικονομική 32" 4Κ και οι 2 με G-Sync Compatibility (χωρίς flickering ή οποιαδήποτε άλλα θέματα πάνω από τα 48Hz).

Εννοείται 144Hz τουλάχιστον και 1ms.

Θα προτιμούσα μοντέλο του 2021 και νεότερο και χωρίς native G-Sync chip γιατί αυτές πάνε πολύ πιο πάνω.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

για 27αρα οθόνη ποια από τις 2 θα μου προτείνατε;;

Dell S2721DGFA IPS HDR Gaming Monitor 

ή την 

LG 27GL850-B IPS HDR 

Την θέλω και για γενική χρήση και για gaming 

Η κάρτα γραφικών μου είναι η amd radeon rx580 8gb..θα τρέχουν τα 165hz της Dell;;

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, giorgos_76 said:

ή την 

LG 27GL850-B IPS HDR 

Δεν αξίζει πλέον αυτή, είναι 2 μοντέλα πίσω από το τελευταίο κι ακριβότερη μάλιστα.

LG 27GP850-B IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz με χρόνο απόκρισης 1ms GTG | Skroutz.gr

Αυτή είναι το latest model, πριν 1-2 μήνες είχε κάτω από 330.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Δεν αξίζει πλέον αυτή, είναι 2 μοντέλα πίσω από το τελευταίο κι ακριβότερη μάλιστα.

LG 27GP850-B IPS HDR Gaming Monitor 27" QHD 2560x1440 165Hz με χρόνο απόκρισης 1ms GTG | Skroutz.gr

Αυτή είναι το latest model, πριν 1-2 μήνες είχε κάτω από 330.

Σε σχέση με την Dell τι λέει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, giorgos_76 said:

Σε σχέση με την Dell τι λέει;;

Προσωπικά θα την προτιμούσα την LG

 

Δες και review, εχει και την Dell στους συγκριτικούς πίνακες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...