Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

attachicon.gifNew Picture (1).jpgattachicon.gifNew Picture (2).jpgattachicon.gifUntitled.jpg

Με ήδη υπάρχον υπόλοιπο 75,87$

Αναμένουμε λοιπόν και για υπόλοιπες τράπεζες... εκτός και αν η Alpha έχει κάποιες εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω ενα τηλεφωνο απο banggood.com θα φαω ακυρο η θα περασει το ποσο ειναι 300 ευρω

 

Δοκίμασε. Μέχρι τώρα οι αναφορές είναι ότι συναλλαγές εκεί περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.wikihow.com/Take-a-Screenshot-in-Microsoft-Windows

και πας Full Editor και κάνεις Attach.

 

OFF TOPIC: πολύ καλό είναι να κατεβάσεις δωρεάν το IrfanView που κόβει, ράβει, γράφεις κλπ ;)

κάνεις Print Screen (PrtSc) και επικόλληση σε αυτό & μετά Save (δεν αποθηκεύει με έξοδο)

 

Από ότι φαίνεται η alpha bank μόνο το άνοιξε, Εκεί που ήταν η χειρότερη, φαίνεται να ανοιξε το Paypal. Η Πειραιως ας πούμε δεν το έχει ανoίξει ακομα. Οπότε όποιος έχει alpha δοκιμάζει με alpha

 

φίλε νομίζω ALPHA μόνο αυτοί που χουν AMERICAN EXPRESS το έχουν αναφέρει ότι γίνεται...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αγορασω ενα τηλεφωνο απο banggood.com θα φαω ακυρο η θα περασει το ποσο ειναι 300 ευρω

€300 banggood με πιστωτική; Δεν θα το έκανα ούτε για αστείο, εχω κάνει 3 παραγγελίες και εχω λάβει 3 tracking numbers τα 2 προχωράνε το άλλο έχει κολλήσει 12 μέρες τώρα, support φυσικά για κλάματα. Ευτυχώς που είναι μικρο ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ειναι το ρισκο ακριβως αν ψωνιζεις απο μαγαζι με πιστωτικη καρτα (κινεζικο η γερμναικο η αμερικανικο???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ειναι το ρισκο ακριβως αν ψωνιζεις απο μαγαζι με πιστωτικη καρτα (κινεζικο η γερμναικο η αμερικανικο???????

 

Αν γίνει καμιά στραβή (π.χ. εχει πρόβλημα αυτο που αγόρασες κλπ) είναι χρονοβόρα και αβέβαιη η διαδικασία να βγάλεις ακρη με την τράπεζα για να πάρεις πίσω τα χρήματα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα ότι οι 2 από τις 3 παραγγελίες μου έφτασαν στον αερολιμένα Αθηνών. Η άλλη παραγγελιά πέρα βρέχει, θα ζητήσω refund και ο θεός βοηθός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 θέματα λόγω αγορών με χρεωστικές κάρτες:

1. Δίνεις πλήρη στοιχεία σου μαζί με αριθμούς καρτών και ασφαλείας (ο τριψήφιος από πίσω) σε έναν κινέζο. Με το paypal τα δίνεις μια φορά στο paypal και όχι στον κάθε κινέζο. Αν θέλει κάποιος μετά με τη δική σου κάρτα αγοράζει κάτι και βάζει τη δική του διεύθυνση αποστολής. Οχι ότι θα γίνει σιγουρα, πολύ μικρή πιθανότητα αλλα ...  κινέζος είναι αυτός.

2. Αν ερθει μάπα καρπούζι με το paypal είχαμε μια εξασφάλιση. Έστελνες φωτογραφίες και unboxing video και το paypal ανάγκαζε τον πωλητή να στείλει πίσω τα λεφτά. Άσε που σου πλήρωνε την αποστολή πίσω του προϊόντος. Τώρα αν ο κινέζος κάνει τον κινέζο δεν έχεις κανέναν τρόπο να διεκδικήσεις το δίκιο σου. Αν δε θέλει ο κινέζος δε σου δίνει τιποτα πίσω και κλαις απλώς τα λεφτά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για πληρης αγνοια οσοι πιστευετε οτι οι αγορες με χρεωστικες ειναι πιο ασφαλεις απο τις αγορες με πιστωτικες....το αντιθετο συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιά συγκεκριμένα κοιτάζεις (υποθέτω την sapphire), πάντως την asus π.χ. την στέλνει κανονικά από τρίτο πωλητή στα 386€ περίπου.

 

ΥΓ: Βλέπω και μια sapphire (Nitro λέει, τί είναι δεν ξέρω :-D ) στο γαλλικό στα 377€ (μαζί με τα μεταφορικά και τη διαφορά ΦΠΑ). Δεν ξέρω αν περνάει η κάρτα εκεί (αλλά δεν βλέπω και γιατί όχι).

Την MSI θέλω, ταιριάζει με το PC μου. Το καμαρώνω ακόμα που το πήρα πέρυσι ωραίο και ακριβό, αλλά τώρα μου βγαίνει ξινό γιατί δεν μου πάει να του βάλω ότι κάρτα γραφικών να 'ναι να κάνω τη δουλειά μου και έχω ξεμείνει με την ενσωματωμένη μάπα του επεξεργαστή. Core i7 4790k overclocked μεν, αλλά... :P

 

Σήμερα λέει ξανά ότι στέλνει Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα περάσει η πληρωμή αν προσπαθήσω. Για την ώρα έχω θέμα γιατί είχα παραγγείλει από Techstores.gr την αντίστοιχη Sapphire και ακύρωσα μετά από μερικές μέρες λόγω κακού (έως απαράδεκτου) customer service (Αρχικά παρήγγειλα από εκεί μόνο και μόνο γιατί έλεγε ότι την είχε ετοιμοπαράδοτη ενώ δεν την είχε και έπρεπε, όπως όλα τα άλλα καταστήματα, να τη φέρουν από την αντιπροσωπία. Ψέμα κανονικό. Μου είπαν και κάτι μαλακίες στο τηλέφωνο, δεν ακύρωναν στην αρχή την παραγγελία μου λες και δεν έχω δικαίωμα να την ακυρώσω...). Το θέμα είναι ότι πλήρωσα με χρεωστική και δεν έχουν αποδεσμεύσει ακόμα τα λεφτά. Ελπίζω αύριο-μεθαύριο να έχουν αποδεσμευτεί, αλλιώς ξεκινάω κουβεντούλες με τράπεζα Πειραιώς και Ιν.Κα. Στα διάλα πια...

 

Sorry για το off topic παίδες, αλλά έπρεπε να το πω κάπου. Αν ξέρει κανείς που μπορεί να βοηθήσει ας το πει, έστω με PM. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γίνει καμιά στραβή (π.χ. εχει πρόβλημα αυτο που αγόρασες κλπ) είναι χρονοβόρα και αβέβαιη η διαδικασία να βγάλεις ακρη με την τράπεζα για να πάρεις πίσω τα χρήματα σου

 

η ΠΕΙΡΑΙΩΣ έχει καλό ΟΝΟΜΑ ότι εξυπηρετεί τέτοιου είδους καταστάσεις

όμως ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι χρονοβόρες οι διαδικασίες σε όλες τις τράπεζες αν μπλέξεις με κανα απατεωνίσκο :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://debit-card.gr/

 

σήμερα το είδα

 

Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για αγορές (μέσω PayPal) από το e-bay, amazon κλπ.; Ναί. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που προωθούμε την χρήση αυτής της κάρτας. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε γίνεται δεκτή η κάρτα Visa, χωρίς κανέναν περιορισμό, στο εξωτερικό και στο εσωτερικό για online αγορές όπως και για αγορές στα φυσικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...