Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις είδα ότι οι 2 από τις 3 παραγγελίες μου έφτασαν στον αερολιμένα Αθηνών. Η άλλη παραγγελιά πέρα βρέχει, θα ζητήσω refund και ο θεός βοηθός.

 

πάντως φίλε αν κοιτάξεις μερικές σελίδες συμφορουμίτης έχει γράψει ότι του έγινε refund (τον λογο δεν είπε)

οπότε κι αυτοί δεν ειναι μπάτε σκύλοι αλλέστε

απλώς έχουν λιγοτερους πωλητες - προϊόντα και συνεπώς υψηλότερες τιμές απο ebay-amazon-ali express

Μιλαμε για πληρης αγνοια οσοι πιστευετε οτι οι αγορες με χρεωστικες ειναι πιο ασφαλεις απο τις αγορες με πιστωτικες....το αντιθετο συμβαινει.

 

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ εσύ έχεις άγνοια αγαπητέ

 

φιλικά σου γράφω

 

στην ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ επιλέγεις 1 μηδενικο λογαριασμό που να μην έχει μεσα χρήματα δλδ & να μην πληρωνεσαι μισθους αλλά & να ΜΗΝ λαμβανεις χρήματα σ'αυτον γενικα

τον γεμίζεις όποτε θες για να κάνεις εκεινη την ώρα την αγορά σου από κπ ATM της ΠΕΙΡΑΙΩΣ ή ΕΘΝΙΚΗΣ που να χει αμεση κατάθεση χωρίς φακελο που τα βλεπει εκεινη την στιγμη τσακ μπαμ

 

Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ έχει τον κινδυνο να σου τραβαει ΣΥΝΕΧΩΣ μάγκα μου :( δοσουλες αλλά και να σου ΠΑΡΕΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΟΥ αν την έχεις "τακτοποιημένη" οικονομικά

 

και μετά τρέχα στην τραπεζα να κανεις ακύρωση του αριθμου :(

 

ελπίζω να βοήθησα στον συλλογισμό σου...

δεν ειμαστε καινούριοι όσοι σας τα λέμε ΟΛΑ  αυτά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ελπιζω σε τιποτε ευχαριστο,

αλλα αυτο το μηνυμα που διαβαζω μολις μπαινω στην winbank, τι σημαινει ρε παιδια;

 

"Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως φίλε αν κοιτάξεις μερικές σελίδες συμφορουμίτης έχει γράψει ότι του έγινε refund (τον λογο δεν είπε)

οπότε κι αυτοί δεν ειναι μπάτε σκύλοι αλλέστε

απλώς έχουν λιγοτερους πωλητες - προϊόντα και συνεπώς υψηλότερες τιμές απο ebay-amazon-ali express

Εγώ ο ίδιος είχα ζητήσει refund αλλά πριν γίνει το shipment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την MSI θέλω, ταιριάζει με το PC μου. Το καμαρώνω ακόμα που το πήρα πέρυσι ωραίο και ακριβό, αλλά τώρα μου βγαίνει ξινό γιατί δεν μου πάει να του βάλω ότι κάρτα γραφικών να 'ναι να κάνω τη δουλειά μου και έχω ξεμείνει με την ενσωματωμένη μάπα του επεξεργαστή. Core i7 4790k overclocked μεν, αλλά... :P

 

Σήμερα λέει ξανά ότι στέλνει Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα περάσει η πληρωμή αν προσπαθήσω. Για την ώρα έχω θέμα γιατί είχα παραγγείλει από Techstores.gr την αντίστοιχη Sapphire και ακύρωσα μετά από μερικές μέρες λόγω κακού (έως απαράδεκτου) customer service (Αρχικά παρήγγειλα από εκεί μόνο και μόνο γιατί έλεγε ότι την είχε ετοιμοπαράδοτη ενώ δεν την είχε και έπρεπε, όπως όλα τα άλλα καταστήματα, να τη φέρουν από την αντιπροσωπία. Ψέμα κανονικό. Μου είπαν και κάτι μαλακίες στο τηλέφωνο, δεν ακύρωναν στην αρχή την παραγγελία μου λες και δεν έχω δικαίωμα να την ακυρώσω...). Το θέμα είναι ότι πλήρωσα με χρεωστική και δεν έχουν αποδεσμεύσει ακόμα τα λεφτά. Ελπίζω αύριο-μεθαύριο να έχουν αποδεσμευτεί, αλλιώς ξεκινάω κουβεντούλες με τράπεζα Πειραιώς και Ιν.Κα. Στα διάλα πια...

 

Sorry για το off topic παίδες, αλλά έπρεπε να το πω κάπου. Αν ξέρει κανείς που μπορεί να βοηθήσει ας το πει, έστω με PM. :)

 

έμπλεξες σε χρονοβορες διαδικασίες φιλε! αποδέσμευση αργεί ειδικά αν δεν πιέσει την τραπεζα το μαγαζί

την έχει παθει και συγγενής μου

 

παιδιά μην επαναπαύεστε στο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ που αναγράφουν τα SITE δυστυχως τα περισσοτερα (μην πω σχεδον ολα) τα ελληνικά καταστήματα γράφουν διαθεσιμοτητες χωρίς να ανανεώνονται αυτόματα & τακτικά απο το συστημά τους, οι άνθρωποι δεν ειναι επαγγελματίες δυστυχώς

οπότε 1 τηλεφωνάκι πρωτα παντα πριν την παραγγελία για διαθεσιμότητα...

μετά θα μου πεις ποια η online αγορά ε? αλλά τι να κάνουμε αφού λειτουργουν ανεξέλεγκτα και μετά την ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ κλπ την τραβαμε εμεις οι πελάτες και μάλιστα χωρίς αποζημίωση!

προσωπικά δεν ψωνίζω από υποτιθέμενο ελληνικό κατάστημα αν δεν αναγράφει καπου στην ιστοσελίδα ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ εδρας κι 1 σταθερο τηλ! μην πω και ΑΦΜ εταιρείας...

κανόνας απαράβατος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ελπιζω σε τιποτε ευχαριστο,

αλλα αυτο το μηνυμα που διαβαζω μολις μπαινω στην winbank, τι σημαινει ρε παιδια;

 

"Τώρα μπορείτε να πραγματοποιήσετε απευθείας μεταφορές  χρημάτων - εμβάσματα στο εξωτερικό, εφόσον τα χρήματα που επιθυμείτε να μεταφέρετε έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σας από το εξωτερικό με ημερομηνία μεταγενέστερη της 20/7/15."

 

 

Σημαίνει ότι αν κάποιος εστειλε χρηματα απο το εξωτερικό στο λογαριασμό σου, αυτο το ίδιο ποσό (ή μικρότερο του) μπορείς να στείλεις εσύ σε οποιο λογαριασμό του εξωτερικού θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι αν κάποιος εστειλε χρηματα απο το εξωτερικό στο λογαριασμό σου, αυτο το ίδιο ποσό (ή μικρότερο του) μπορείς να στείλεις εσύ σε οποιο λογαριασμό του εξωτερικού θες.

 

thanks.

Και ποιο το νοημα;

Εννοω, δεν καταλαβαινω τη χρησιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα αυτό στο winbank:

Σας ενημερώνουμε ότι, έχουν ενεργοποιηθεί τα προσωπικά σας όρια ποσού ανά συναλλαγή μεταφοράς χρημάτων – εμβάσματος εντός Ελλάδας.

 

Αν και δεν βλέπω πού είναι αυτά τα όρια, μήπως τελικά γίνει κάτι ανάλογο και για εξωτερικό σε λίγο καιρό;

Ας ελπίσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα αυτό στο winbank:

Αν και δεν βλέπω πού είναι αυτά τα όρια, μήπως τελικά γίνει κάτι ανάλογο και για εξωτερικό σε λίγο καιρό;

Ας ελπίσουμε

Μωρέ να μην γίνει και ποτέ! Τουλάχιστον ας μας αφήσουν να χρησιμοποιούμε τις πιστωτικές μας μέσο paypal. Έκτος και αν κάποιος θέλει να κάνει έμβασμα σε λογαριασμό του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράξενο .....  αγορά με χρεωστική VISA Πειραιώς ...

ενω το DX λέει διάφορα Payment Confirmed, Payment verified και Payment Succeed, η χρέωση στο λογαριασμό στην Πειραιώς δεν έχει γίνει ακόμα.

Η αγορά έγινε χθες κατά τις 11 το πρωί και σημερα το πρωί εμφανίστηκαν τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks.

Και ποιο το νοημα;

Εννοω, δεν καταλαβαινω τη χρησιμοτητα.

 

και καλά να μην φεύγουν προς τα έξω λεφτά περισσότερα απ'όσα έρχονται

 

κατα τ'αλλα είμαστε στο ΕΥΡΩ και δυσκολοτερα αγοράζεις απο χωρα μέλους Ε.Ε.

ενώ ευκολοτερα απο Κινα βλ. banggood

 

ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ από BANGGOOD την περασμενη εβδομάδα και σήμερα μου ρθε ΣΠΙΤΙ

απλά λιγότερη ποικιλία και υψηλότερες τιμές

αλλά πάντα φτηνοτερα απ΄το φτηνοτερο skroutzομαγαζο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα διάβασα σήμερα αυτό http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/1910552/pos-tha-ginete-i-metafora-kefaleon-sto-exoteriko.Για να κατάλαβω εγώ και οποιος άλλος ενδιαφέρεται με βάση τον νέο πινακα που έχει στο τέλος αν πάω εγώ στην τράπεζα με εκτυπωμένο το χαρτί που θα είναι σαν αποδείξει από το μαγαζί του εξωτερικού και τους το δείξω για να κάνω κατάθεση  στο λογαριασμό του θα με αφήσουνε?Αν και λογικά το paypal θα αρχίσει να μας ξανά εξυπηρετεί με αγορές στο εξωτερικό από την στιγμή που αρχίζουν και χαλαρώνουν τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://debit-card.gr/

 

σήμερα το είδα

 

Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για αγορές (μέσω PayPal) από το e-bay, amazon κλπ.; Ναί. Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που προωθούμε την χρήση αυτής της κάρτας. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οπουδήποτε γίνεται δεκτή η κάρτα Visa, χωρίς κανέναν περιορισμό, στο εξωτερικό και στο εσωτερικό για online αγορές όπως και για αγορές στα φυσικά καταστήματα.

 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό είναι ΠΡΙΝ τα capital controls

 

προτιμούμε γενικότερα τις DEBIT από τις credit (πιστωτικές) & prepaid (προπληρωμένες) γτ οι τελευτ μπορεί να χουν ασφάλεια αλλά έχουν ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ φορτωσης ή ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ κλπ αναλογα την καρτα & την τραπεζα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...