Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok φαίνεται ότι τα κατάφερα, ευχαριστώ makfil. B)

Απομένει τρόπος να μπουν χρήματα στο balance.

Αν κάποιος ξέρει ας μας πει κ μας!

 

Χρήματα μπορείς να δεχτείς από κάποιον που έχει ήδη Balance στο paypal, είτε έχει συνδεδεμένη πιστωτική/χρεωστική κάρτα εξωτερικού. Επίσης μπορείς να εχεις χρήματα αν κάνεις πωλήσεις (π.χ. ebay). Τέλος υπάρχει και το www.pockee.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>

Ο χρήστης JOHNMORE1981 είπε:<br />

έμπλεξες σε χρονοβορες διαδικασίες φιλε! αποδέσμευση αργεί ειδικά αν δεν πιέσει την τραπεζα το μαγαζί<br />

την έχει παθει και συγγενής μου<br />

 <br />

παιδιά μην επαναπαύεστε στο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ που αναγράφουν τα SITE δυστυχως τα περισσοτερα (μην πω σχεδον ολα) τα ελληνικά καταστήματα γράφουν διαθεσιμοτητες χωρίς να ανανεώνονται αυτόματα & τακτικά απο το συστημά τους, οι άνθρωποι δεν ειναι επαγγελματίες δυστυχώς<br />

οπότε 1 τηλεφωνάκι πρωτα παντα πριν την παραγγελία για διαθεσιμότητα...<br />

μετά θα μου πεις ποια η online αγορά ε? αλλά τι να κάνουμε αφού λειτουργουν ανεξέλεγκτα και μετά την ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ κλπ την τραβαμε εμεις οι πελάτες και μάλιστα χωρίς αποζημίωση!<br />

προσωπικά δεν ψωνίζω από υποτιθέμενο ελληνικό κατάστημα αν δεν αναγράφει καπου στην ιστοσελίδα ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ εδρας κι 1 σταθερο τηλ! μην πω και ΑΦΜ εταιρείας...<br />

κανόνας απαράβατος<br />

Πες το ψέματα... Από τη μία οκ, θέλω να στηρίξω την ελληνική αγορά και προτιμώ να αγοράζω εντός συνόρων. Αλλά 8 στα 10 καταστήματα κάνουν σαν να μην θέλουν τα λεφτά μου. Απαράδεκτες τιμές, δεν ξέρουν τι πουλάνε, ανύπαρκτο service και η λίστα συνεχίζεται. Δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι αξίας από εξωτερικό, αλλά ειδικά για ηλεκτρονικά η ώρα έφτασε.<br />

 <br />

Το εν λόγω κατάστημα είναι Ελληνικό με έδρα στο Μοσχάτο, αλλά δεν με παρηγορεί καθόλου αυτό.<br />

 <br />

Η κάρτα γραφικών που κοιτάω πάντως, γύρω στα 40€ φθηνότερη στο Amazon.de, και με δωρεάν μεταφορικά. Θα μπαστακωθώ εκεί μέχρι να μπορέσω να περάσω πληρωμή και να την πάρω. Κι ας αργήσω, έχω υπομονή...<br />

 <br />

PS : Παίζει να ξέρει κανείς μέχρι πόσο μπορεί να πάρει η όλη διαδικασία για την αποδέσμευση των χρημάτων? Κάπου είδα για 25-30 μέρες και με έπιασε πανικός. Υποθέτω δεν παίζει να χάσω τα λεφτά μου (σε τέτοια περίπτωση θα τους το κλείσω το μπ*****λο, 380€ είναι αυτά), αλλά γιατί πρέπει ντε και καλά να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη?<br />

 

</p><p> </p><p>

Πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα σου και άνοιξε υπόθεση. Είχα παρόμοιο θέμα με εταιρεία και μετα το άνοιγμα υπόθεσης σε 2 μέρες τα πήρα (αντίστοιχο ποσο)</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα παιδια εδώ στο sait  είναι προθυμα με μια μικρη προμηθεια ( εγω θα το ελεγα εξυπηρετηση ) να μας βοηθησουν με μεταφορα στο balance του paypal. γιατι σκατε να βρειτε τροπο να αγορασεται από εξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλα παιδια εδώ στο sait  είναι προθυμα με μια μικρη προμηθεια ( εγω θα το ελεγα εξυπηρετηση ) να μας βοηθησουν με μεταφορα στο balance του paypal. γιατι σκατε να βρειτε τροπο να αγορασεται από εξω ?

Τοκογλυφία το λένε κάποιοι άλλοι αυτό :devil: !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τοκογλυφία. Είναι η καθαρή απόδειξη του δεδομένου ότι το "ελληνικό ευρώ" έχει μικρότερη αξία από το ευρώ της υπόλοιπης ευρώπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και ναχει για κάποιους που είναι σημαντικό αυτή τη στιγμή, ας γραφτεί στο thread ή κάπου αλλού ποια μέλη μπορούν να βοηθήσουν με το balance για αγορές απο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τοκογλυφία. Είναι η καθαρή απόδειξη του δεδομένου ότι το "ελληνικό ευρώ" έχει μικρότερη αξία από το ευρώ της υπόλοιπης ευρώπης.

Θέλω να μου εξηγήσεις επιστημονικώς πως εχει μικρότερη αξία, αφου αν τώρα πας π.χ Ιταλία με το ελληνικό όπως λες ευρώ αγοράζεις το ιδιο με το ιταλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p></p><p> </p><p>

Πάρε τηλέφωνο στην τράπεζα σου και άνοιξε υπόθεση. Είχα παρόμοιο θέμα με εταιρεία και μετα το άνοιγμα υπόθεσης σε 2 μέρες τα πήρα (αντίστοιχο ποσο)</p>

Κοίτα, πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα σήμερα να ρωτήσω τι γίνεται και μου είπαν ότι η επιστροφή έγινε χθες, απλά μπορεί να πάρει κανά δυο εργάσιμες από την πλευρά της τράπεζας για να γίνει η αποδέσμευση. Αν Δευτέρα πρωί δεν έχω λεφτά στο λογαριασμό μου, ανοίγω θέμα στην τράπεζα και δεν τρέχει τίποτα. Άντε να το κάνω Τρίτη γιατί είναι και Δεκαπενταύγουστος μεθαύριο.

 

Υ.Γ. : Ρε παιδιά, χαζή φλασιά μου ήρθε. Αν παραγγείλω από Amazon ή κάτι τέτοιο αλλά εντός ΕΕ, δεν θα πληρώσω και ΦΠΑ όταν φτάσει η παραγγελία, έτσι? Ή παίζει μόνο να πληρώσω διαφορά αν πάρω από χώρα με μικρότερο ΦΠΑ?

 

Υ.Γ 2 : Αγοράζουμε μόνο απευθείας από Amazon η και από πωλητές που συνεργάζονται με το Amazon? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα σήμερα να ρωτήσω τι γίνεται και μου είπαν ότι η επιστροφή έγινε χθες, απλά μπορεί να πάρει κανά δυο εργάσιμες από την πλευρά της τράπεζας για να γίνει η αποδέσμευση. Αν Δευτέρα πρωί δεν έχω λεφτά στο λογαριασμό μου, ανοίγω θέμα στην τράπεζα και δεν τρέχει τίποτα. Άντε να το κάνω Τρίτη γιατί είναι και Δεκαπενταύγουστος μεθαύριο.

 

Υ.Γ. : Ρε παιδιά, χαζή φλασιά μου ήρθε. Αν παραγγείλω από Amazon ή κάτι τέτοιο αλλά εντός ΕΕ, δεν θα πληρώσω και ΦΠΑ όταν φτάσει η παραγγελία, έτσι? Ή παίζει μόνο να πληρώσω διαφορά αν πάρω από χώρα με μικρότερο ΦΠΑ?

 

Υ.Γ 2 : Αγοράζουμε μόνο απευθείας από Amazon η και από πωλητές που συνεργάζονται με το Amazon? 

 

 

Αν η αγορά γίνει απο χώρα της ΕΕ σίγουρα δεν πληρώνεις ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να μου εξηγήσεις επιστημονικώς πως εχει μικρότερη αξία, αφου αν τώρα πας π.χ Ιταλία με το ελληνικό όπως λες ευρώ αγοράζεις το ιδιο με το ιταλικό.

 

Όταν για τον οποιοδήποτε λόγο αναγκάζεσαι να δώσεις 100 ευρώ για να πάρεις λιγότερα, π.χ. 98, τότε αυτό ακριβώς σημαίνει. Η αξία δε μετράει με τον ίδιο τρόπο για όλες τις περιπτώσεις. Στο παράδειγμά σου είναι η ίδια αξία. Όταν όμως μια επιχείρηση που έχει ανάγκη να στείλει λεφτά έξω και ζητάει διευκόλυνση από μια άλλη που έχει λεφτά ήδη έξω έναντι αντιτίμου, αυτό αυτόματα μειώνει την αξία των χρημάτων που έχει η επιχείρηση ατην Ελλάδα σε σχέση με τα χρήματα της άλλης επιχείρησης που είναι στο εξωτερικο.

 

Και η σιγουριά έχει την αξία της. Γιατί έφυγαν τόσα χρήματα στο εξωτερικό πριν τα CC; γιατί δεν τα ξαναφερνουν μέσα; γιατι έξω είναι ελευθερα ενω μέσα εχουν περιορισμούς και κίνδυνο κουρέματος. Η προμήθεια που δίνει κάποιος για να βγάλει λεφτα έξω είναι και η διαφορά της αξίας των 2 νομισμάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αγορά γίνει απο χώρα της ΕΕ σίγουρα δεν πληρώνεις ΦΠΑ

 

To ερωτημα ήταν αν θα πληρώσει ΦΠΑ όταν φτασει η παραγγελία στην Ελλάδα, αρα εξτρα. Σε αυτο απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...