Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το debitcard ακούγεται ενδιαφέρον αλλά bitcoin από που θα αγοράζεις?

 

 

 

 

αν είσαι ΟΜΩΣ εντός ΑΘΗΝΑ ή προάστια σε συμφερει κατά πολύ περισσότερο η χρήση του ΑΤΜ BitCoin ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έμπλεξες σε χρονοβορες διαδικασίες φιλε! αποδέσμευση αργεί ειδικά αν δεν πιέσει την τραπεζα το μαγαζί

την έχει παθει και συγγενής μου

 

παιδιά μην επαναπαύεστε στο ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ που αναγράφουν τα SITE δυστυχως τα περισσοτερα (μην πω σχεδον ολα) τα ελληνικά καταστήματα γράφουν διαθεσιμοτητες χωρίς να ανανεώνονται αυτόματα & τακτικά απο το συστημά τους, οι άνθρωποι δεν ειναι επαγγελματίες δυστυχώς

οπότε 1 τηλεφωνάκι πρωτα παντα πριν την παραγγελία για διαθεσιμότητα...

μετά θα μου πεις ποια η online αγορά ε? αλλά τι να κάνουμε αφού λειτουργουν ανεξέλεγκτα και μετά την ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ κλπ την τραβαμε εμεις οι πελάτες και μάλιστα χωρίς αποζημίωση!

προσωπικά δεν ψωνίζω από υποτιθέμενο ελληνικό κατάστημα αν δεν αναγράφει καπου στην ιστοσελίδα ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ εδρας κι 1 σταθερο τηλ! μην πω και ΑΦΜ εταιρείας...

κανόνας απαράβατος

Πες το ψέματα... Από τη μία οκ, θέλω να στηρίξω την ελληνική αγορά και προτιμώ να αγοράζω εντός συνόρων. Αλλά 8 στα 10 καταστήματα κάνουν σαν να μην θέλουν τα λεφτά μου. Απαράδεκτες τιμές, δεν ξέρουν τι πουλάνε, ανύπαρκτο service και η λίστα συνεχίζεται. Δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι αξίας από εξωτερικό, αλλά ειδικά για ηλεκτρονικά η ώρα έφτασε.

 

Το εν λόγω κατάστημα είναι Ελληνικό με έδρα στο Μοσχάτο, αλλά δεν με παρηγορεί καθόλου αυτό.

 

Η κάρτα γραφικών που κοιτάω πάντως, γύρω στα 40€ φθηνότερη στο Amazon.de, και με δωρεάν μεταφορικά. Θα μπαστακωθώ εκεί μέχρι να μπορέσω να περάσω πληρωμή και να την πάρω. Κι ας αργήσω, έχω υπομονή...

 

PS : Παίζει να ξέρει κανείς μέχρι πόσο μπορεί να πάρει η όλη διαδικασία για την αποδέσμευση των χρημάτων? Κάπου είδα για 25-30 μέρες και με έπιασε πανικός. Υποθέτω δεν παίζει να χάσω τα λεφτά μου (σε τέτοια περίπτωση θα τους το κλείσω το μπ*****λο, 380€ είναι αυτά), αλλά γιατί πρέπει ντε και καλά να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράξενο .....  αγορά με χρεωστική VISA Πειραιώς ...

ενω το DX λέει διάφορα Payment Confirmed, Payment verified και Payment Succeed, η χρέωση στο λογαριασμό στην Πειραιώς δεν έχει γίνει ακόμα.

Η αγορά έγινε χθες κατά τις 11 το πρωί και σημερα το πρωί εμφανίστηκαν τα παραπάνω.

 

όταν λες φίλε η χρέωση δεν έγινε

 

εννοείς δεν έχει πέσει το ΥΠΟΛΟΙΠΟ σου?

ή δεν έχει φανεί η χρέωση πχ -10€ από ΧΧΧ?

 

γιατί έχω κι εγώ την συγκεκριμένη και ορισμένες αγορές αργούν να φανούν μπορεί και μερες

εξαρτάται...

Πες το ψέματα... Από τη μία οκ, θέλω να στηρίξω την ελληνική αγορά και προτιμώ να αγοράζω εντός συνόρων. Αλλά 8 στα 10 καταστήματα κάνουν σαν να μην θέλουν τα λεφτά μου. Απαράδεκτες τιμές, δεν ξέρουν τι πουλάνε, ανύπαρκτο service και η λίστα συνεχίζεται. Δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι αξίας από εξωτερικό, αλλά ειδικά για ηλεκτρονικά η ώρα έφτασε.

 

Το εν λόγω κατάστημα είναι Ελληνικό με έδρα στο Μοσχάτο, αλλά δεν με παρηγορεί καθόλου αυτό.

 

Η κάρτα γραφικών που κοιτάω πάντως, γύρω στα 40€ φθηνότερη στο Amazon.de, και με δωρεάν μεταφορικά. Θα μπαστακωθώ εκεί μέχρι να μπορέσω να περάσω πληρωμή και να την πάρω. Κι ας αργήσω, έχω υπομονή...

 

PS : Παίζει να ξέρει κανείς μέχρι πόσο μπορεί να πάρει η όλη διαδικασία για την αποδέσμευση των χρημάτων? Κάπου είδα για 25-30 μέρες και με έπιασε πανικός. Υποθέτω δεν παίζει να χάσω τα λεφτά μου (σε τέτοια περίπτωση θα τους το κλείσω το μπ*****λο, 380€ είναι αυτά), αλλά γιατί πρέπει ντε και καλά να μου κάνουν τη ζωή δύσκολη?

 

παίξε μεταμεσονύκτιες ώρες και πιστεύω θα τα καταφέρεις amazon έχουν καταφερει παρα πολλοί!!!

αν έχεις δοκίμασε και διαφορετικές καρτες!

 

25-30 μέρες θα κάνει αν δεν πιέσεις φίλε μου...

 

με τον ΙΝΚΑ & τον συνήγορο του πολίτη αν χρειαστεί δεν τα χάνεις τα λεφτά σου εφόσον έχεις δίκιο!

όμως κυνήγησέ το ΕΝΤΟΣ προθεσμιών 7-14 μερών το πολύ ανάλογα διάβασε τους όρους...

αυτά θέλουν υπομονή κι επιμονή!

κουράγιο :)

 

να'ταν σοβαροί να τους στηριζαμε τις ελληνικες επιχειρήσεις

ασχολούμε με εξειδικευμένα ηλεκτρονικά και κάθε όποτε εχω δει ελληνικό site (με απειροελάχιστες εξαιρέσεις!) δεν βρισκω αναλυτικά τις πληροφορίες του προϊόντος που πωλούν σε αντίθεση με το EBAY UK που προτιμώ και που έρχονται εντός 10ημέρου με same day dispatch & postage ορισμένα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες φίλε η χρέωση δεν έγινε

 

εννοείς δεν έχει πέσει το ΥΠΟΛΟΙΠΟ σου?

ή δεν έχει φανεί η χρέωση πχ -10€ από ΧΧΧ?

 

γιατί έχω κι εγώ την συγκεκριμένη και ορισμένες αγορές αργούν να φανούν μπορεί και μερες

εξαρτάται...

 

παίξε μεταμεσονύκτιες ώρες και πιστεύω θα τα καταφέρεις amazon έχουν καταφερει παρα πολλοί!!!

αν έχεις δοκίμασε και διαφορετικές καρτες!

 

25-30 μέρες θα κάνει αν δεν πιέσεις φίλε μου...

 

με τον ΙΝΚΑ & τον συνήγορο του πολίτη αν χρειαστεί δεν τα χάνεις τα λεφτά σου εφόσον έχεις δίκιο!

όμως κυνήγησέ το ΕΝΤΟΣ προθεσμιών 7-14 μερών το πολύ ανάλογα διάβασε τους όρους...

αυτά θέλουν υπομονή κι επιμονή!

κουράγιο :)

 

να'ταν σοβαροί να τους στηριζαμε τις ελληνικες επιχειρήσεις

ασχολούμε με εξειδικευμένα ηλεκτρονικά και κάθε όποτε εχω δει ελληνικό site (με απειροελάχιστες εξαιρέσεις!) δεν βρισκω αναλυτικά τις πληροφορίες του προϊόντος που πωλούν σε αντίθεση με το EBAY UK που προτιμώ και που έρχονται εντός 10ημέρου με same day dispatch & postage ορισμένα ;)

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

 

Όταν λες να πιέσω, ποιους? Το κατάστημα? Την τράπεζα? Να τους πάρει όλους μαζί ο διάολος? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω μόνο 2-3 πραγματάκια με βάση τα τελευταία μηνύματα εδώ:

1. Από bangood έχω αγοράσει αρκετά ακριβά πράγματα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα (κινητά, ταμπλετ, ελικοπτεράκια, κ.α). Για μένα είναι αξιόπιστο κατάστημα.

2. Στην πιστωτική κάρτα υπάρχει νομική ασφάλεια στις συναλλαγές. Αν ο "κινέζος" αρχίσει να σου τραβάει χρήματα που είπε κάποιος αρνήσε την συναλλαγή και από εκεί και πέρα το νομικό τμήμα της τράπεζας αναλαμβάνει. Τα λεφτά επιστρέφονται σχεδόν άμεσα. Τέλος. Και πίστεψε με και να σου δώσω εγώ την κάρτα μου είναι ο τελευταίος τρόπος που θα ήθελες να με κλέψεις...

3. Στις περισσότερες χρεωστικές και κυρίως προπληρωμένες δεν υπάρχει αυτή η κάλυψη. Δηλαδή πρέπει μόνος σου νομικά να το κυνηγήσεις. Είναι σαν να έδωσες κανονικά χρήματα και να τα έχασες!

 

Αυτά!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα bitcoins, αν με 10 ευρώ αγοράσω X bitcoins, Τα Χ bitcoins μετά θα είναι ισάξια με 10€ ή χάνουν?

 

Χάνεις, γιατί πουλάς συνήθως αρκετά χαμηλότερα από ότι αγοράζεις (αν αγοράσεις και πουλήσεις αμέσως), έχεις προμήθειες (όπως στο χρηματιστήριο), έχεις έξοδα κατάθεσης 10ευρώ στα ελληνικά ανταλλακτήρια που βρήκαν ευκαιρία λόγω της κατάστασης, έχεις έξοδα για να βγάλεις μετά κάποια κάρτα για τις αγορές σου, για την φορτώσεις με χρήματα και ίσως για μηνιαία συνδρομή, κλπ.

Ανάλογα με τη περίπτωση που θα πέσεις μπορεί να χάσεις άνετα 15% των χρημάτων σου, και αυτό ξεκινώντας από μεγαλύτερα ποσά (πχ από 200 ευρώ).

Δες το άλλο θέμα τα εξηγεί αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

 

Όταν λες να πιέσω, ποιους? Το κατάστημα? Την τράπεζα? Να τους πάρει όλους μαζί ο διάολος? :P

 

το κατάστημα φυσικά

φερθήκατε έτσι , τώρα εξυπηρετήστε με σωστά και άμεσα και το "βουλώνω"

 

ποτέ δεν απειλείς ή εκβιάζεις

όμως κοιτάξτε να δείτε κύριοι εφόσον δεν συμμορφωθείτε με τους κανόνες της αγοράς

είμαι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να σας καταγγείλω & να απευθυνθώ όπου μπορώ νόμιμα σε κάθε αρμόδιο φορέα

δεν νομίζω να το θέλετε αυτό ούτε εσεις για το όνομα σας, ούτε εγώ να ταλαιπωριέμαι

συνεπώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την MSI θέλω, ταιριάζει με το PC μου. Το καμαρώνω ακόμα που το πήρα πέρυσι ωραίο και ακριβό, αλλά τώρα μου βγαίνει ξινό γιατί δεν μου πάει να του βάλω ότι κάρτα γραφικών να 'ναι να κάνω τη δουλειά μου και έχω ξεμείνει με την ενσωματωμένη μάπα του επεξεργαστή. Core i7 4790k overclocked μεν, αλλά... :P

 

Σήμερα λέει ξανά ότι στέλνει Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα περάσει η πληρωμή αν προσπαθήσω. Για την ώρα έχω θέμα γιατί είχα παραγγείλει από Techstores.gr την αντίστοιχη Sapphire και ακύρωσα μετά από μερικές μέρες λόγω κακού (έως απαράδεκτου) customer service (Αρχικά παρήγγειλα από εκεί μόνο και μόνο γιατί έλεγε ότι την είχε ετοιμοπαράδοτη ενώ δεν την είχε και έπρεπε, όπως όλα τα άλλα καταστήματα, να τη φέρουν από την αντιπροσωπία. Ψέμα κανονικό. Μου είπαν και κάτι μαλακίες στο τηλέφωνο, δεν ακύρωναν στην αρχή την παραγγελία μου λες και δεν έχω δικαίωμα να την ακυρώσω...). Το θέμα είναι ότι πλήρωσα με χρεωστική και δεν έχουν αποδεσμεύσει ακόμα τα λεφτά. Ελπίζω αύριο-μεθαύριο να έχουν αποδεσμευτεί, αλλιώς ξεκινάω κουβεντούλες με τράπεζα Πειραιώς και Ιν.Κα. Στα διάλα πια...

 

Sorry για το off topic παίδες, αλλά έπρεπε να το πω κάπου. Αν ξέρει κανείς που μπορεί να βοηθήσει ας το πει, έστω με PM. :)

offtopic, την κάρτα την έχει το alternate.de , το οποίο στέλνει με αντικταβολή. Θα σου βγεί λίγο πιο φθηνό απο amazon.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω μόνο 2-3 πραγματάκια με βάση τα τελευταία μηνύματα εδώ:

1. Από bangood έχω αγοράσει αρκετά ακριβά πράγματα και ποτέ δεν είχα πρόβλημα (κινητά, ταμπλετ, ελικοπτεράκια, κ.α). Για μένα είναι αξιόπιστο κατάστημα.

2. Στην πιστωτική κάρτα υπάρχει νομική ασφάλεια στις συναλλαγές. Αν ο "κινέζος" αρχίσει να σου τραβάει χρήματα που είπε κάποιος αρνήσε την συναλλαγή και από εκεί και πέρα το νομικό τμήμα της τράπεζας αναλαμβάνει. Τα λεφτά επιστρέφονται σχεδόν άμεσα. Τέλος. Και πίστεψε με και να σου δώσω εγώ την κάρτα μου είναι ο τελευταίος τρόπος που θα ήθελες να με κλέψεις...

3. Στις περισσότερες χρεωστικές και κυρίως προπληρωμένες δεν υπάρχει αυτή η κάλυψη. Δηλαδή πρέπει μόνος σου νομικά να το κυνηγήσεις. Είναι σαν να έδωσες κανονικά χρήματα και να τα έχασες!

 

Αυτά!

 

για το 2 & 3

που ξέρω για ΠΕΙΡΑΙΩΣ 100% ιδια εξασφάλιση ΕΧΕΙΣ και σε πιστωτικη & χρεωστική

από μονη της η χρεωστική δεν κανει ΔΟΣΕΙΣ

παρά μονο ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ κινήσεις μονο εαν έχει ΥΠΟΛΟΙΠΟ

να ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ε?

 

ψαχτο πριν γράψεις...

απλά πολλές πιστωτικες mastercard ή αλλες VIP έχουν 2πλες προστασίες (κ@πότες)

 

 

ΟΠΩΣ και να χεις μαγκα μου αν σου τύχει απαιτούνται ΧΡΟΝΟΒΟΡΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

 

σου ομιλεί ένας παθών!!! δεν πουλάω τσάμπα μαγκιές

η καλύτερη γνώση είναι εκ πειρας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ εσύ έχεις άγνοια αγαπητέ

 

φιλικά σου γράφω

 

στην ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ επιλέγεις 1 μηδενικο λογαριασμό που να μην έχει μεσα χρήματα δλδ & να μην πληρωνεσαι μισθους αλλά & να ΜΗΝ λαμβανεις χρήματα σ'αυτον γενικα

τον γεμίζεις όποτε θες για να κάνεις εκεινη την ώρα την αγορά σου από κπ ATM της ΠΕΙΡΑΙΩΣ ή ΕΘΝΙΚΗΣ που να χει αμεση κατάθεση χωρίς φακελο που τα βλεπει εκεινη την στιγμη τσακ μπαμ

 

Η ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ έχει τον κινδυνο να σου τραβαει ΣΥΝΕΧΩΣ μάγκα μου :( δοσουλες αλλά και να σου ΠΑΡΕΙ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΣΟΥ αν την έχεις "τακτοποιημένη" οικονομικά

 

και μετά τρέχα στην τραπεζα να κανεις ακύρωση του αριθμου :(

 

ελπίζω να βοήθησα στον συλλογισμό σου...

δεν ειμαστε καινούριοι όσοι σας τα λέμε ΟΛΑ  αυτά ;)

Προφανεστατα δεν γνωριζεις οτι καθε συναλλαγη απο την πιστωτικη σου ειναι ασφαλισμενη επειδη τα λεφτα εκεινη την ωρα που μεταφερονται ειναι της τραπεζας. Οταν κανεις αμφισβητηση ποσου ΔΕΝ καλεισαι να το πληρωσεις μεχρι η τραπεζα να διαλευκάνει το ζητημα. Αν τωρα καποιος σου τραβηξει ποσο απο την χρεωστικη μπορει μεν να ειναι μικρο επειδη δεν θα εχεις μεσα πολλα χρηματα αλλα ειναι πιο δυσκολο η τραπεζα να στα γυρισει πισω, επειδη :

1) δεν την πολυ νοιαζει γιατι τα λεφτα ειναι δικα σου

2) οι συναλλαγες μεσω χρεωστικων δεν περιεχουν προμηθεια ασφαλειας αρα δεν ειναι ασφαλισμενες, 

 

Καταλαβαινω οτι καποιοι εχετε ασχολειθει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειστε και οι παντογνωστες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνεις, γιατί πουλάς συνήθως αρκετά χαμηλότερα από ότι αγοράζεις (αν αγοράσεις και πουλήσεις αμέσως), έχεις προμήθειες (όπως στο χρηματιστήριο), έχεις έξοδα κατάθεσης 10ευρώ στα ελληνικά ανταλλακτήρια που βρήκαν ευκαιρία λόγω της κατάστασης, έχεις έξοδα για να βγάλεις μετά κάποια κάρτα για τις αγορές σου, για την φορτώσεις με χρήματα και ίσως για μηνιαία συνδρομή, κλπ.

Ανάλογα με τη περίπτωση που θα πέσεις μπορεί να χάσεις άνετα 15% των χρημάτων σου, και αυτό ξεκινώντας από μεγαλύτερα ποσά (πχ από 200 ευρώ).

Δες το άλλο θέμα τα εξηγεί αναλυτικά.

 

ΣΩΣΤΟΣΤ :)

 

γι'αυτο εγώ το πρότεινα για Αθηναίους και ΜΟΝΟ σε ΑΤΜ του BitCoin που χει 1 στο κεντρο (όχι 24/7 όμως προσέχτε μην κατεβειτε τσάμπα!) & ένα στο ΜΕΝΙΔΙ μέσα σε βιβλιοπωλειο τις ώρες που ναι ανοικτα

Προφανεστατα δεν γνωριζεις οτι καθε συναλλαγη απο την πιστωτικη σου ειναι ασφαλισμενη επειδη τα λεφτα εκεινη την ωρα που μεταφερονται ειναι της τραπεζας. Οταν κανεις αμφισβητηση ποσου ΔΕΝ καλεισαι να το πληρωσεις μεχρι η τραπεζα να διαλευκάνει το ζητημα. Αν τωρα καποιος σου τραβηξει ποσο απο την χρεωστικη μπορει μεν να ειναι μικρο επειδη δεν θα εχεις μεσα πολλα χρηματα αλλα ειναι πιο δυσκολο η τραπεζα να στα γυρισει πισω, επειδη :

1) δεν την πολυ νοιαζει γιατι τα λεφτα ειναι δικα σου

2) οι συναλλαγες μεσω χρεωστικων δεν περιεχουν προμηθεια ασφαλειας αρα δεν ειναι ασφαλισμενες, 

 

Καταλαβαινω οτι καποιοι εχετε ασχολειθει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειστε και οι παντογνωστες.

Ελληνναρα μου εσυ... που μου θες και Bitcoin.. 

 

δεν θα ασχοληθώ ΜΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ

εδώ είμαστε πρακτικοί της θετικής

και τα όσα γράφω τα γραφω κατόπιν πείρας αλλά και ΠΑΘΗΜΑΤΩΝ

 

από κει κι ύστερα ο καθένας κάνει ότι κρινει κοντινότερο στην ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ

σαφώς και δεν υπαγορεύουμε σε ΚΑΝΕΝΑΝ τι θα κάνει

εξάλλου το κλειδι αλλά και το τελικο πατημα του κουμπιού ειναι στην δική του αρμοδιότητα

 

εσύ πάντως λες για κάποιες VIP ή παρόμοιες κάρτες που σιγουρα σε ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ

όμως να ξερεις ότι αν ο πωλητης κινέζος δεν έχει τπτ να χασει και την πατήσεις οι ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ να τα παρεις πισω ειναι ΧΡΟΝΟΒΟΡΕΣ ρωτα να μάθεις...

 

και στην τελική δεν έχουν όλοι τετοιου ειδους καρτες

αλλά και σαν ΛΑΟΣ πλέον απεχθανόμαστε κατά πλειοψηφία τις ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ που πουλουσαν μην πω καλυτερα τι...

όταν σαν επιτοκιο εμεις οι BALKAN EURO ειχαμε 2πλασιο ή και παραπάνω από τα άλλα ΕΥΡΩ-ΠΕΗ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σκοτώνεστε" λες και έχετε χρήματα για ξόδεμα... ή μήπως έχετε; Ειλικρινά τώρα πόσοι από εμάς βγάζουμε πάνω από €600 τον μήνα; Ευτυχώς που δουλεύει και η γυναικά και μπορούμε να ζούμε με αξιοπρέπεια με τα παιδιά μας. Εγώ εχω τελειώσει με τις αγορές, είτε εξωτερικό είτε εσωτερικό. Μόνο τα αναγκαία και όλα για τα παιδιά. Σκοτώνεστε για μ@λ@κιες... δεν λέω εσείς μπορείτε να τα έχετε για ξόδεμα αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία να τρώγεστε. Εγώ ασχολούμαι με τα CC και το πως μπορώ να τα ξεπεράσω μόνο και μόνο ετσι για το γαμώτο. Πλέον δεν μπορώ να εχω τις πολυτέλειες που είχα, πάνω από όλα τα παιδιά, το ντύσιμο τους, η μόρφωση τους και η διασκέδαση τους. Μην τρώγεστε αλλά συνεργαστείτε, με ότι ο καθένας γνωρίζει και μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ασχοληθώ ΜΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ

εδώ είμαστε πρακτικοί της θετικής

και τα όσα γράφω τα γραφω κατόπιν πείρας αλλά και ΠΑΘΗΜΑΤΩΝ

 

από κει κι ύστερα ο καθένας κάνει ότι κρινει κοντινότερο στην ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ

σαφώς και δεν υπαγορεύουμε σε ΚΑΝΕΝΑΝ τι θα κάνει

εξάλλου το κλειδι αλλά και το τελικο πατημα του κουμπιού ειναι στην δική του αρμοδιότητα

 

εσύ πάντως λες για κάποιες VIP ή παρόμοιες κάρτες που σιγουρα σε ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ

όμως να ξερεις ότι αν ο πωλητης κινέζος δεν έχει τπτ να χασει και την πατήσεις οι ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ να τα παρεις πισω ειναι ΧΡΟΝΟΒΟΡΕΣ ρωτα να μάθεις...

 

και στην τελική δεν έχουν όλοι τετοιου ειδους καρτες

αλλά και σαν ΛΑΟΣ πλέον απεχθανόμαστε κατά πλειοψηφία τις ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ που πουλουσαν μην πω καλυτερα τι...

όταν σαν επιτοκιο εμεις οι BALKAN EURO ειχαμε 2πλασιο ή και παραπάνω από τα άλλα ΕΥΡΩ-ΠΕΗ :)

Δεν μιλησα θεωρητικα ουτε για vip(?) καρτες. Εγω ειπα τι γινεται. Για ποιον λαο μιλας? Οποιος ηξερε τι σημαινε πιστωτικη και πως να τη δουλευει δεν πληρωσε και ουτε θα πληρωσει ποτε τοκους. Τωρα αν εσυ αναφερεσαι σε κατι ηλιθιους - ζωα που νομιζαν οτι η τραπεζα τους χαριζε λεφτα τοτε καλα να παθουν. Αλλα δεν προκειται να συνεχισω αλλο οποιος καταλαβε καταλαβε... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Σκοτώνεστε" λες και έχετε χρήματα για ξόδεμα... ή μήπως έχετε; Ειλικρινά τώρα πόσοι από εμάς βγάζουμε πάνω από €600 τον μήνα; Ευτυχώς που δουλεύει και η γυναικά και μπορούμε να ζούμε με αξιοπρέπεια με τα παιδιά μας. Εγώ εχω τελειώσει με τις αγορές, είτε εξωτερικό είτε εσωτερικό. Μόνο τα αναγκαία και όλα για τα παιδιά. Σκοτώνεστε για μ@λ@κιες... δεν λέω εσείς μπορείτε να τα έχετε για ξόδεμα αλλά και πάλι δεν είναι δικαιολογία να τρώγεστε. Εγώ ασχολούμαι με τα CC και το πως μπορώ να τα ξεπεράσω μόνο και μόνο ετσι για το γαμώτο. Πλέον δεν μπορώ να εχω τις πολυτέλειες που είχα, πάνω από όλα τα παιδιά, το ντύσιμο τους, η μόρφωση τους και η διασκέδαση τους. Μην τρώγεστε αλλά συνεργαστείτε, με ότι ο καθένας γνωρίζει και μπορεί.

 

ορθή η φιλοσοφία αλλά λεφτά υπάρχουν :)

μόνο που δεν ταχουμε μεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...