Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για το 2 & 3

που ξέρω για ΠΕΙΡΑΙΩΣ 100% ιδια εξασφάλιση ΕΧΕΙΣ και σε πιστωτικη & χρεωστική

από μονη της η χρεωστική δεν κανει ΔΟΣΕΙΣ

παρά μονο ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΕΣ κινήσεις μονο εαν έχει ΥΠΟΛΟΙΠΟ

να ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ε?

 

ψαχτο πριν γράψεις...

απλά πολλές πιστωτικες mastercard ή αλλες VIP έχουν 2πλες προστασίες (κ@πότες)

 

 

ΟΠΩΣ και να χεις μαγκα μου αν σου τύχει απαιτούνται ΧΡΟΝΟΒΟΡΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ

 

σου ομιλεί ένας παθών!!! δεν πουλάω τσάμπα μαγκιές

η καλύτερη γνώση είναι εκ πειρας

 

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά τι λέω και τι γράφω, τα λεφτά από πιστωτική ΔΕΝ τα χάνεις, όπως σου είπαν και άλλα άτομα εδώ.  Επίσης άλλο πιστωτική και άλλο χρεωστική. Και επιμένω σε όλα όσα έχω αναφέρει μιας και εκτός ότι χρησιμοποιώ 20 χρόνια πιστωτικές, έχω σχέση και με ασφάλεια ηλεκτρονικών συναλλαγών λόγω εργασίας. ΑΝ αρνηθείς χρέωση που ΔΕΝ έχεις κάνει (και αυτό βρίσκεται πάρα πολύ εύκολα), τα λεφτά ΔΕΝ τα χάνεις. Η σύμβαση της κάρτας σου αναφέρει ρητά ότι  ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ εντός κάποιων ημερών - συνήθως 30 με 60. Στην χρεωστική ΔΕΝ ισχύει αυτό. Από εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου η λάθος άποψή σου. Κάνε ότι θέλεις. Αλλά εσύ μην παραπληροφορείς τους άλλους...  Ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει ή πολύ καλύτερα ας ρωτήσει την τράπεζα του ή δικηγόρο. Τέλος από μένα το θέμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δύο σχετικές ερωτήσεις

1. Γνωρίζει κάποιος αν απαγορεύονται οι αγορές μέσω paypal ακόμα και αν αυτές γίνονται από το ποσό που έχω στο paypal balance μου και όχι μέσω χρέωσης των πιστωτικών/χρεωστικών που έχω συνδεδεμένες με το paypal;

2. Μπορώ ελεύθερα να πουλήσω κάτι στο εξωτερικό (πχ. βινύλια μέσω Discogs) και να λάβω απροβλημάτιστα την πληρωμή από τον αγοραστή μέσω paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερες. προσπαθω να πληρωσω ενα συγκεκριμενο ποσο χρηματων που αγγιζει τα 50 ευρω σε μια διαδικτυακη υπηρεσια τυπου: vpn service μεσω virtual mastercard αλλα μου αποτυγχανει συνεχως.

 

γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γνωρίζω πολύ καλά τι λέω και τι γράφω, τα λεφτά από πιστωτική ΔΕΝ τα χάνεις, όπως σου είπαν και άλλα άτομα εδώ. Επίσης άλλο πιστωτική και άλλο χρεωστική. Και επιμένω σε όλα όσα έχω αναφέρει μιας και εκτός ότι χρησιμοποιώ 20 χρόνια πιστωτικές, έχω σχέση και με ασφάλεια ηλεκτρονικών συναλλαγών λόγω εργασίας. ΑΝ αρνηθείς χρέωση που ΔΕΝ έχεις κάνει (και αυτό βρίσκεται πάρα πολύ εύκολα), τα λεφτά ΔΕΝ τα χάνεις. Η σύμβαση της κάρτας σου αναφέρει ρητά ότι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ εντός κάποιων ημερών - συνήθως 30 με 60. Στην χρεωστική ΔΕΝ ισχύει αυτό. Από εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει καθόλου η λάθος άποψή σου. Κάνε ότι θέλεις. Αλλά εσύ μην παραπληροφορείς τους άλλους... Ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει ή πολύ καλύτερα ας ρωτήσει την τράπεζα του ή δικηγόρο. Τέλος από μένα το θέμα.

Μην ασχολείσαι φίλε μου. Είπες κάτι που δεν το γνωρίζαμε και ήταν χρήσιμη πληροφορία. Τώρα το τι κυκλοφορεί εδώ μέσα και τι αγχος και τρέλα κουβαλά ο καθένας μας δεν μπορεί να το ξέρει κανείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σχετικές ερωτήσεις

1. Γνωρίζει κάποιος αν απαγορεύονται οι αγορές μέσω paypal ακόμα και αν αυτές γίνονται από το ποσό που έχω στο paypal balance μου και όχι μέσω χρέωσης των πιστωτικών/χρεωστικών που έχω συνδεδεμένες με το paypal;

2. Μπορώ ελεύθερα να πουλήσω κάτι στο εξωτερικό (πχ. βινύλια μέσω Discogs) και να λάβω απροβλημάτιστα την πληρωμή από τον αγοραστή μέσω paypal;

 

1) Οι αγορές από το Balance του Paypal, επιτρέπονται

2) Μπορείς.Το paypal βρίσκεται εκτός Ελλάδας οπότε δεν υπόκειται σε περιορισμούς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα αρκετά και ζαλίστηκα σχετικά με λογαριασμούς paypal θέλοντας να αναβαθμίσω τον λογαριασμό μου να μπορούν να μπουν λεφτά στο balance για αυτό θα γράψω τι συμβαίνει ώστε να το κάνουν και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.

Οι βασικοί λογαριασμοί είναι δύο όταν πάει κάποιος να ανοίξει λογαριασμό.

Personal και Business.

Αυτός που χρειαζόμαστε είναι όμως  ο Premium που δεν βρίσκεται στις βασικές επιλογές και είναι μια αναβάθμιση του personal.

Οπότε εδώ μιλάμε για την περίπτωση που κάποιος έχει ήδη personal λογαριασμό και θέλει να τον αναβαθμίσει σε premium ώστε να μπορεί να έχει λεφτά στο balance.

Αυτό δηλαδή κατάλαβα διαβάζοντας αρκετές σελίδες.

Εμφανίστηκε όμως το πρόβλημα ότι κάποιοι πηγαίνοντας μέσα από τον λογαριασμό τους για να τον αναβαθμίσουν σε premium να τους βγάζει μόνο την επιλογή αναβάθμισης σε business.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα την λύση σε αυτό.

Όποιος θέλει να αναβαθμίσει τον personal σε premium πάει  Link.png Site: εδώ όπου του βγάζει και την επιλογή για αναβάθμιση σε premium.

Το έκανα και έγινε ο λογαριασμός premium από personal.

Από κει και πέρα όποιος θέλει τώρα μπορεί να μας πει τα επόμενα βήματα με ποιους τρόπους μπορούν να μπουν λεφτά στο balance μιας και με το θέμα αναβάθμισης τελειώσαμε.

Ευχαριστώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα!

Φίλε MINDER έκανα αυτό που γράφεις και οι 2 επιλογές μου είναι premier και business. Αντίστοιχα γράφει do business under my name και do business under my company or group's name. Αυτό έγραφε και σε σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου απαντησω οτι εχω επικοινωσησει με τα παιδια του σαιτ αυτου και λενε τωρα οχι ουτε αυτοι δουλευουν

 

Μετα απο επικοινωνία που εκανα χτες μου είπαν οτι πλέον δουλεύουν. (ο λογος για το byserv.com)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα!

Φίλε MINDER έκανα αυτό που γράφεις και οι 2 επιλογές μου είναι premier και business. Αντίστοιχα γράφει do business under my name και do business under my company or group's name. Αυτό έγραφε και σε σένα;

 

Μάλλον δεν έκανες αυτό που έγραψε.

Αντί να μπεις από το λογαριασμό σου και να πατήσεις το upgrade, πάτησε το link που έδωσε και θα σε πάει στο λογαριασμό σου και στο σωστό upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έκανες αυτό που έγραψε.

Αντί να μπεις από το λογαριασμό σου και να πατήσεις το upgrade, πάτησε το link που έδωσε και θα σε πάει στο λογαριασμό σου και στο σωστό upgrade.

Το link που έδωσε πιο πάνω ο MINDER πάτησα και μου έβγαλε αυτές τις 2 επιλογές. Ιδού και η διεύθυνση

https://www.paypal.com/au/cgi-bin/webscr?cmd=_run-signup-upgrade-link

Φυσικά πρώτα κάνω login και μετά έχω 2 επιλογές:

premier do business under my name

business do business under my company or group's name

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link που έδωσε πιο πάνω ο MINDER πάτησα και μου έβγαλε αυτές τις 2 επιλογές. Ιδού και η διεύθυνση

https://www.paypal.com/au/cgi-bin/webscr?cmd=_run-signup-upgrade-link

Φυσικά πρώτα κάνω login και μετά έχω 2 επιλογές:

premier do business under my name

business do business under my company or group's name

 

Έχεις αποθηκεύσει στα cookies τα στοιχεία εισόδου στο paypal;

Εάν ΝΑΙ, όπως έχω κάνει, μόλις πατήσεις το link που έδωσε ο MINDER και εσύ, σε πάει στην συνημμένη καρτέλα στην οποία αναγράφονται το email σου και ο κωδικός σου (έσβησα τα δικά μου για ευνόητους λόγους).

Πατάς Continue και τελείωσες.

Έρχεται και επιβεβαιωτικό μήνυμα στο οποίο σου εξηγεί όλα όσα εμφανίζονται μετά την αναβάθμιση.

post-175541-0-99406000-1439449139_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διάβασα αρκετά και ζαλίστηκα σχετικά με λογαριασμούς paypal θέλοντας να αναβαθμίσω τον λογαριασμό μου να μπορούν να μπουν λεφτά στο balance για αυτό θα γράψω τι συμβαίνει ώστε να το κάνουν και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.

Οι βασικοί λογαριασμοί είναι δύο όταν πάει κάποιος να ανοίξει λογαριασμό.

Personal και Business.

Αυτός που χρειαζόμαστε είναι όμως  ο Premium που δεν βρίσκεται στις βασικές επιλογές και είναι μια αναβάθμιση του personal.

Οπότε εδώ μιλάμε για την περίπτωση που κάποιος έχει ήδη personal λογαριασμό και θέλει να τον αναβαθμίσει σε premium ώστε να μπορεί να έχει λεφτά στο balance.

Αυτό δηλαδή κατάλαβα διαβάζοντας αρκετές σελίδες.

Εμφανίστηκε όμως το πρόβλημα ότι κάποιοι πηγαίνοντας μέσα από τον λογαριασμό τους για να τον αναβαθμίσουν σε premium να τους βγάζει μόνο την επιλογή αναβάθμισης σε business.

Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα την λύση σε αυτό.

Όποιος θέλει να αναβαθμίσει τον personal σε premium πάει  Link.png Site: εδώ όπου του βγάζει και την επιλογή για αναβάθμιση σε premium.

Το έκανα και έγινε ο λογαριασμός premium από personal.

Από κει και πέρα όποιος θέλει τώρα μπορεί να μας πει τα επόμενα βήματα με ποιους τρόπους μπορούν να μπουν λεφτά στο balance μιας και με το θέμα αναβάθμισης τελειώσαμε.

Ευχαριστώ.

 

 

Εμένα πάντως που είναι personal (παλιός) μια χαρά δεχομαι λεφτα στο balance και τα χρησιμοποιώ. Οπως έγραψα και σε παλιότερο μήνυμα δε φαίνεται να έχει σημασία αν γραφει personal ή premium. Και οι 2 έχουν τις ίδιες δυνατότητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το link που έδωσε πιο πάνω ο MINDER πάτησα και μου έβγαλε αυτές τις 2 επιλογές. Ιδού και η διεύθυνση

https://www.paypal.com/au/cgi-bin/webscr?cmd=_run-signup-upgrade-link

Φυσικά πρώτα κάνω login και μετά έχω 2 επιλογές:

premier do business under my name

business do business under my company or group's name

το premier do business under my name

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως που είναι personal (παλιός) μια χαρά δεχομαι λεφτα στο balance και τα χρησιμοποιώ. Οπως έγραψα και σε παλιότερο μήνυμα δε φαίνεται να έχει σημασία αν γραφει personal ή premium. Και οι 2 έχουν τις ίδιες δυνατότητες

Και γω τα ίδια.

Personal έχω από την αρχή εδώ και χρόνια, και μια χαρά δέχομαι πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...