Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εκανα μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ , (ΟΧΙ εικονικη)  αγορα απο amazon.co.uk (Ηνωμενο Βασιλειο), με χρεωστικη Πειραιως και την δεχτηκε κανονικα.

Στην συνεχεια βεβαια την ακυρωσα, αφου δεν χρειαζομουν το προιον.

 

Ειμαι Ελλαδα, και Εχω καταστημα στο eBay, κ ΑΓΟΡΑΖΩ Κ ΠΟΥΛΑΩ , κανονικα τελευταιο μηνα, αφου εχω χρηματα στον PayPal λογαριασμο μου, (κ δεν χρειαζεται να την φορτωνω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλακα κανεις;

Μας κρατανε απο τα @@@@ με το €, και τρωμε στη μαπα τα cc?

Απο εκει ξεκινουν τα προβληματα.

 

Μπορει(σιγουρα δεν ξερει κανείς) να ηταν πανακριβες οι συναλλαγες οπως λες,

αλλα ομως θα ηταν εφικτες.

Με τη δραχμή δεν θα είχες ούτε να πάρεις να απαραίτητα για να φας όχι να κάνεις αγορές από το εξωτερικό (εκτός και αν έχεις τόσα πολλά χρήματα, που δεν το νομίζω μια που τότε θα το αγόραζες αυτό που θέλεις από εδώ και όχι από έξω που είναι πιο φτηνό) . Δεν έχεις καταλάβει σε πόσο δύσκολη θέση είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εθνικό νόμισμα θα είχαμε μόνιμα CC ως προς το εξωτερικο.

Όπως ήταν παλιά.

 

Γιατι ρε φιλε?

Η Βρετανια που εχει εθνικο νομισμα εχει μονιμα cc?

Η Σουηδια που εχει εθνικο νομισμα, εχει μονιμα cc?

Η Πολωνια που εχει εθνικο νομισμα, εχει μονιμα cc?

 

Μονο που δεν μας ειπες οτι θα ερθουν οι δαιμονες της κολασεως με εθνικο νομισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη δραχμή δεν θα είχες ούτε να πάρεις να απαραίτητα για να φας όχι να κάνεις αγορές από το εξωτερικό (εκτός και αν έχεις τόσα πολλά χρήματα, που δεν το νομίζω μια που τότε θα το αγόραζες αυτό που θέλεις από εδώ και όχι από έξω που είναι πιο φτηνό) . Δεν έχεις καταλάβει σε πόσο δύσκολη θέση είμαστε.

 

Θεωρω απαραδεκτη την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ.

 

Θελω να παω ταξιδι Αμερικη, σωστα;

Ναι, αλλα δεν εχω τα 1500 € να παω και να γυρισω.

Ετσι, δεν παω.

 

Αλλο αυτο ομως, να μην μπορω απο μονος μου,

κι αλλο να μου πουν 'Απαγορευται να πας στην Αμερικη'.

 

Καταλαβαινετε, ή κανετε οτι δεν καταλαβαινετε;

Εγω μπορω να κανω αιματηρη οικονομια, μπορει να πουλησω το αμαξι μου, μπορω να κανω 3 δουλειες, και να τα καταφερω.

Δεν εχει το δικαιωμα κανενα συγχρονο και (υποτιθεται) δημοκρατικο κρατος, να εγκλωβιζει και να τιμωρει τους πολιτες του με αυτο τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου απαντηση καπιοσ ρε παιδια

Εκτός από το ότι βαριέστε να διαβάσετε έστω λιγα ποστ πίσω που τα εχουμε πει ενα ΔΙΣεκατομμύριο φορές, κάνετε και κάτι ερωτήσεις που είναι απλά κοινή λογική με αυτονόητη απάντηση... ΠΡΟΦΑΝΩΣ κάποια στιγμή μελλοντικά θα ενημερώσουν όπως κάνουν με όλα, τι περιμένεις δλδ, απάντηση του στυλ "Οχι, θα γίνεις 80χρονών, θα δεις εγγόνια και ακόμη δεν θα εχουν ενημερώσει";

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατι ρε φιλε?

Η Βρετανια που εχει εθνικο νομισμα εχει μονιμα cc?

Η Σουηδια που εχει εθνικο νομισμα, εχει μονιμα cc?

Η Πολωνια που εχει εθνικο νομισμα, εχει μονιμα cc?

 

Μονο που δεν μας ειπες οτι θα ερθουν οι δαιμονες της κολασεως με εθνικο νομισμα.

 

το θεμα ειναι οτι η δραχμη θα ετρωγε τρελη υποτημιση! 

 

Σκεψου 1€ = 0.6943 λιρες = 1500δρχ

 

ο αγγλος αγοραζει το 1€ περιπου στο 70% της αξιας του ενω εσυ θα το αγοραζες στο 500% της αξιας του περιπου

 

για σκεψου γιατι δεν θα μπορεις

Θεωρω απαραδεκτη την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ.

 

Θελω να παω ταξιδι Αμερικη, σωστα;

Ναι, αλλα δεν εχω τα 1500 € να παω και να γυρισω.

Ετσι, δεν παω.

 

Αλλο αυτο ομως, να μην μπορω απο μονος μου,

κι αλλο να μου πουν 'Απαγορευται να πας στην Αμερικη'.

 

Καταλαβαινετε, ή κανετε οτι δεν καταλαβαινετε;

Εγω μπορω να κανω αιματηρη οικονομια, μπορει να πουλησω το αμαξι μου, μπορω να κανω 3 δουλειες, και να τα καταφερω.

Δεν εχει το δικαιωμα κανενα συγχρονο και (υποτιθεται) δημοκρατικο κρατος, να εγκλωβιζει και να τιμωρει τους πολιτες του με αυτο τον τροπο.

 

μαλλον δεν ξερεις πως λειτουργει το τραπεζικο συστημα και ο καπιταλισμος και σε τι κατασταση εχουμε φτασει.

 

Αυτη τη στιγμη ειναι σαν οι γονεις σου να εχουν παρει λεφτα απο καποιο μαφιοζο δεν εχουν να τα πληρωσουν και σου παιρνουν τις οικονομιες και τα λεφτα που βγαζεις για να το ξεπληρωσουν και να μην σκοτωθουν. Καπως ετσι ειναι και η ελλαδα

 

ΥΓ: ειναι παραδειγμα το απο πανω και δεν λεω οτι το χουν κανει οι γονεις σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω απαραδεκτη την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ.

 

Θελω να παω ταξιδι Αμερικη, σωστα;

Ναι, αλλα δεν εχω τα 1500 € να παω και να γυρισω.

Ετσι, δεν παω.

 

Αλλο αυτο ομως, να μην μπορω απο μονος μου,

κι αλλο να μου πουν 'Απαγορευται να πας στην Αμερικη'.

 

Καταλαβαινετε, ή κανετε οτι δεν καταλαβαινετε;

Εγω μπορω να κανω αιματηρη οικονομια, μπορει να πουλησω το αμαξι μου, μπορω να κανω 3 δουλειες, και να τα καταφερω.

Δεν εχει το δικαιωμα κανενα συγχρονο και (υποτιθεται) δημοκρατικο κρατος, να εγκλωβιζει και να τιμωρει τους πολιτες του με αυτο τον τροπο.

 

 

Δεν το κάνει για σε εκδικηθεί το κράτος, δεν αφήνει να φύγει εκτός των ορίων του € μια που μπορεί να του χρειαστεί για να αγοράσει προϊόντα πρώτης ανάγκης (φάρμακα τρόφιμα, καύσιμα) που αναγκαστικά τα εισάγει. νομίζω ότι και εσύ θα συμφωνήσεις ότι είναι ποιο σημαντικό να εισάγεις για  ένα άνθρωπο τα φάρμακα του παρά εσύ να πάρεις νέο κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω απαραδεκτη την ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ.

 

Θελω να παω ταξιδι Αμερικη, σωστα;

Ναι, αλλα δεν εχω τα 1500 € να παω και να γυρισω.

Ετσι, δεν παω.

 

Αλλο αυτο ομως, να μην μπορω απο μονος μου,

κι αλλο να μου πουν 'Απαγορευται να πας στην Αμερικη'.

 

Καταλαβαινετε, ή κανετε οτι δεν καταλαβαινετε;

Εγω μπορω να κανω αιματηρη οικονομια, μπορει να πουλησω το αμαξι μου, μπορω να κανω 3 δουλειες, και να τα καταφερω.

Δεν εχει το δικαιωμα κανενα συγχρονο και (υποτιθεται) δημοκρατικο κρατος, να εγκλωβιζει και να τιμωρει τους πολιτες του με αυτο τον τροπο.

φιλε θα στο πω οσο πιο απλα γινεται.αν σου πουν να μην αγορασουμε τιποτα απο την αγορα για 1 μηνα εχεις τα αντερα να το κανεις? οχι. οπως και πολλοι αλλοι.να σου πω μετα εγω αν θα τα ανοιξουνε ολα.θα παρακαλανε να αγοραζουμε.οποτε οσο δεν εχουμε καποιον σαν τον τσεκεβαρα ειμαστε καταδικασμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε φιλε?

Η Βρετανια που εχει εθνικο νομισμα εχει μονιμα cc?

Η Σουηδια που εχει εθνικο νομισμα, εχει μονιμα cc?

Η Πολωνια που εχει εθνικο νομισμα, εχει μονιμα cc?

 

Μονο που δεν μας ειπες οτι θα ερθουν οι δαιμονες της κολασεως με εθνικο νομισμα.

Πως θα πλήρωνε η ΤτΕ? Με ποια Ευρώ? Με αυτά που δεν έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανεις;

Μας κρατανε απο τα @@@@ με το €, και τρωμε στη μαπα τα cc?

Απο εκει ξεκινουν τα προβληματα.

 

 

 

Μπορει(σιγουρα δεν ξερει κανείς) να ηταν πανακριβες οι συναλλαγες οπως λες,

αλλα ομως θα ηταν εφικτες.

 

 

Από το ξεκίνημα, κρατάς μια σταθερή γραμμή, με την οποία δείχνεις ότι σε ενδιαφέρει μόνο η άμεση επίλυση, και με οποιονδήποτε τρόπο, του προσωπικού σου πρόβλημα (αγορές από το εξωτερικό), αδιαφορώντας για ότι συμβαίνει γενικότερα στη χώρα.

 

Προτείνεις, ως λύση του συγκεκριμένου προβλήματος, τη "λύση" του εθνικού νομίσματος αδιαφορώντας για τα (σωστά) αρνητικά επιχειρήματα που έχε και μερικά αναφέρθηκαν ήδηι, και μάλιστα καταλήγεις να λες το απίστευτο 

"Μπορει (σιγουρα δεν ξερει κανείς) να ηταν πανακριβες οι συναλλαγες οπως λες,

αλλα ομως θα ηταν εφικτες

 

Δηλαδή, ας πάμε και στο εθνικό νόμισμα, φτάνει να ικανοποιηθεί ο (ματαιόδοξος) στόχος σου.

Και συγκρίνεις τις οικονομίες (και το εθνικό νόμισμα) της Αγγλίας, Σουηδίας κλπ με εκείνη της ΧΡΕΩΚΟΠΗΜΕΝΗΣ Ελλάδας !!!

 

Ας σοβαρευτούμε, επιτέλους, και ας κοιτάξουμε όλοι μαζί την πραγματικότητα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα, στα οποία προστέθηκε από σήμερα και η αύξηση του ΦΠΑ σε όλα τα είδη κατανάλωσης αλλά και εκείνα που θα ψηφιστούν την ΤΕ. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρατος αν θελει να μην φευγουν χρηματα στο εξωτερικο ας το κανει και εχει καθε δικαιωμα. ΑΛΛΑ ας μην ριξει ολα τα βαρη αυτης της τακτικης στον πολιτη του. Τι εννοω. Δε θελουμε ο κινεζος να μας τρωει τα ευρω ε...Ουτε ο αμερικανος ουτε ο αγγλος 

Εμενα αν το παμε επι προσωπικου δε με νοιαζει που δε θα παρω κινητο απο gearbest και θα χασω την προσφορα για το νεο ταμπλε στο banggood. Αλλά θέλω αυτο να μη γινει αντικειμενο εκμεταλλευσης και κερδοσκοπιας απο καποιους. 

 

Τι εννοω. θα δινουμε αδειες εισαγωγης στο πλαισιο να φερνει...ακουστικα απο κινα  (ετσι δε φευγει συναλλαγμα ε...). θα φερει το πλαισιο 5000 κομματια που τα αγοραζει 4 δολλαρια χονδρικη και ακολουθως  τα ονομαζει turbo-x και να τα πουλαει 25 ευρω. 

Και μετά να απολύει τον υπάλληλο του γιατι δε δεχθηκε να υπογραψει τη νεα συμβαση για μειωση αποδοχων. 

Και ενα ακουστικο ειναι ενα ταπεινο παραδειγμα ενος αγαθου μη κρισιμου. ειναι ενα παραδειγμα ομως του τι μπορει να συμβει

 

Ας μην γινει η ζωη ακομα ακριβοτερη απο την απαγορευση αγορων απο εξωτερικο. Ηδη ανεβηκε ο ΦΠΑ και μειωθηκαν συνταξεις μεσω πχ κοψιμο ΕΚΑΣ και αυξηση κρατησεων εισφορων. Το εμποριο ομως ειναι ελευθερο και δε μπορει να βαλει κανενα οριο στις τιμες. Πραγματικα δεν ξερω πως θα κρατηθουν οι μεγαλοκαρχαριες εμποροι να μην πεσουν να φανε τον απλο αγοραστη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω σημερα συνδεσα χρεωστικη της Πειραιως με το app store της apple και κατεβασα κανονικα εφαρμογη...αυτο γιατι γινεται?

πες μας μονο σε πιο ονειρο το εκανες αυτο γιατι εγω εβδομαδες δε μπορω να αγορασω κατι ουτε με ενα ευρω

Αγορασα 3 εφαρμογες και κατεβηκαν κανονικοτατα... Υπαρχει τροπος να στο αποδειξω; Και εγω παραξενευτηκα... Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...