Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

 

Επιβεβαιώνω ότι πριν από 5' αγοράσα από ebay με alpha ΑΜΕΧ bonus, προϊόν αξίας 5 ευρώ.

Είναι η πρώτη αγορά από το ebay μετα τα cc.

Δεν κάνω διαφήμιση, απλά βοηθάω κάποιους σαν και εμένα για να ξέρουν.

 

Για την ιστορία, δε γνώριζα τίποτα για τα διάφορα κόλπα για αγορες μέσω balance κλπ, παρόλο που χρησιμοποιώ το ebay από το 2004.

Δεν είχε παρουσιαστεί κάποια ανάγκη αυτό το διάστημα (πέραν κάποιων αεροπορικών εισιτηρίων/ξενοδοχείου που έγινε μετά τη χαλάρωση των cc).

 

Παρόλα αυτά θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

Χρειάζομαι ένα laptop και θέλω να το αγοράσω από το ebay. Προφανώς το laptop δεν κοστίζει 5ευρώ. Αν δοκιμάσω να το αγοράσω και φάω "πόρτα" (γιατί πχ είναι ακριβό 350ευρώ) τότε η αγγελία του αγοραστή "κατεβαίνει" από το ebay ή απλά δεν προχωράςι η συναλλαγή. Δε θα ήθελα να "κατέβει" η αγγελία του πωλητή, γιατί εγώ δεν μπορώ να αγοράσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Παρόλα αυτά θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:

Χρειάζομαι ένα laptop και θέλω να το αγοράσω από το ebay. Προφανώς το laptop δεν κοστίζει 5ευρώ. Αν δοκιμάσω να το αγοράσω και φάω "πόρτα" (γιατί πχ είναι ακριβό 350ευρώ) τότε η αγγελία του αγοραστή "κατεβαίνει" από το ebay ή απλά δεν προχωράςι η συναλλαγή. Δε θα ήθελα να "κατέβει" η αγγελία του πωλητή, γιατί εγώ δεν μπορώ να αγοράσω...

Δε μπορεί κανείς να σου απαντήσει με βεβαιότητα αν θα περάσει η αγορά. Αν δεν περάσει μπορείς να δοκιμάσεις το κόλπο με το Balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως αντί να είναι μόνιμα μπλοκαρισμένες, κάποιοι μπορούν με εντελώς random τρόπο να περνούν αγορές. Ακόμα και με την ίδια κάρτα έχω ακούσει ότι άλλες φορές μπορούν και άλλες όχι.

 

 

Πραγματικά,αυτο ειναι αξιο αποριας.

ΜΙλάμε για ολοκληρες τραπεζες γμτ,και το συστημα αποδεικνυεται αξιοπιστιας λοττο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τρεις ημέρες προσπάθησα να παραγγειλω από sports direct, Δεν τα κατάφερα. Το έχει καταφέρει κάποιος από εσάς μέχρι σήμερα; Ευχαριστώ.

 

Μονο με paypal (balance) γίνεται όχι απευθείας με κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, βαζω καινουργια καρτα στο paypal και δε την κανει επιβεβαιωση (αδυνατη να μου χρεωσει το 1.5 euro) . Και λεει ακριβως αυτο 'he Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.' . Καποιος εχει καποια ιδεα?

btw alpha bank visa enter χρεωστηκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, βαζω καινουργια καρτα στο paypal και δε την κανει επιβεβαιωση (αδυνατη να μου χρεωσει το 1.5 euro) . Και λεει ακριβως αυτο 'he Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.' . Καποιος εχει καποια ιδεα?

btw alpha bank visa enter χρεωστηκη.

 

Μπορεις να μας πεις ποια καρτα ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ο λογαριασμός μου στο paypal είναι premier,όπως πιστεύω είναι και των περισσοτέρων από εμάς,με το γνωστό όριο των 2500€/έτος.
Θέλω να μου πει όποιος γνωρίζει,η αναβάθμιση γίνεται αυτόματα αν ξεπεράσεις το όριο;

Φίλος που δεν είναι στην κατηγορία premier αλλά σε άλλη(δεν θυμάμαι πως την ονομάζει) ισχυρίζεται ότι το paypal δεν του έχει ζητήσει ποτέ τίποτα(βεβαιώσεις,ταυτότητα κλπ.) και ότι αυτός δεν έκανε απολύτως τίποτα για αυτή την αναβάθμιση,είναι δυνατόν;

Και επίσης στην κατηγορία αυτή που είναι τώρα,δεν μπορώ να βρω το limit που υπάρχει στον δικό μου,άρα αυτός δεν έχει όριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα δεν στην κάνει καν confirm δυστυχώς το εγκαταλείπεις εντελώς..

 

Και μένα έτσι μου έκανε για καμιά βδομάδα που προσπαθούσα, αλλά στην 3-4η προσπάθεια (όχι εννοείται την ίδια μέρα, αλλά ανά 2 μέρες), την πήρε.

Mastercard Πειραιώς... Μέσα στον Αύγουστο αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει, το οριο 2500€/έτος τι αφορα;

Και πως/αν αλλαζει;

Το ποσο αφορά αμοιβές και μεταφορές στο balance σου για ένα χρόνο.

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι πως ορίζεται αυτός ο ένας χρόνος αν είναι δηλαδή ημερολογιακος ή κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια ερώτηση...

 

αν θελήσει κάποιος κάτοικος εξωτερικού να στείλει χρήματα σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό τι διαδικασία θέλει; 

πέρα από iban θέλει και κάποιο άλλο έγγραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...