Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και να αρθουν τα cc, θα εχουν κανει τοσες ρυθμισεις στις πλατφορμες των τραπεζικων συστηματων που σιγα μην θυμουνται να τα κανουν οπως ηταν παλια :P

 

Ειναι σαν να καταφερνεις να ρυθμισεις το icloud. κανεις δεν ξερει πως λειτουργει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε κάποιος απο Vitacost.com είτε απευθείας με κάρτα είτε μέσω PayPal ?

 

Και μία λίγο off topic.. Επειδή το πιο πάνω κατάστημα (USA) στέλνει μόνο DHL,

για μικροπαραγγελία 30 eur μαζί με τα μεταφορικά πιστεύετε να χρεωθούν έξοδα

εκτελωνισμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα αγόρασα απο Steam 60 ευρω με χρεωστική visa από Πειραιώς. Ας δοκιμάσει και κάποιος άλλος να μας πει αν είναι συμπτωσή ή αν εγινε ένα μικρο βήμα προς τον πολιτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε κάποιος απο Vitacost.com είτε απευθείας με κάρτα είτε μέσω PayPal ?

 

Και μία λίγο off topic.. Επειδή το πιο πάνω κατάστημα (USA) στέλνει μόνο DHL,

για μικροπαραγγελία 30 eur μαζί με τα μεταφορικά πιστεύετε να χρεωθούν έξοδα

εκτελωνισμού?

...σε βλέπω να μπλέκεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SV3BEF

 

προσοχή η DHL κατα 99% γραφει πάνω το ποσο του προϊόντος οπότε ανάλογα με το ύψος του ποσού πέφτει τελωνείο

μου εχει 50ευρω να πεσει τελωνείο

 

steam 15ευρω με ετε

 

μαλλον ανοιγουν τα σύνορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε κάποιος απο Vitacost.com είτε απευθείας με κάρτα είτε μέσω PayPal ?

 

Και μία λίγο off topic.. Επειδή το πιο πάνω κατάστημα (USA) στέλνει μόνο DHL,

για μικροπαραγγελία 30 eur μαζί με τα μεταφορικά πιστεύετε να χρεωθούν έξοδα

εκτελωνισμού?

'Οχι, απλώς 100% αλλά 150% θα περάσει τελωνείο. Όλες οι παραγγελίες άνω των 22€ που έρχονται με κούριερ παιρνάνε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οχι, απλώς 100% αλλά 150% θα περάσει τελωνείο. Όλες οι παραγγελίες άνω των 22€ που έρχονται με κούριερ παιρνάνε τελωνείο.

 

Ναι, κι εγώ αυτό πιστεύω..  ενώ η iHerb προσφέρει και DHL $9.90  αλλά και International registered mail $2.50

που είναι λιγότερο επίφοβο.  Πάντως απο την εμπειρία μου  έχω παραλάβει πολλά δέματα (και μεγάλα δέματα)

απο Αμερική με EMS και ποτέ μα ποτέ δεν εκτελωνίστηκε τίποτε, μια υπογραφή στη είσοδο της πολυκατοικίας

και αυτό ήταν.  DHL και FedEx  "βρωμάνε μπαρούτι" ... Ευχαριστώ για το off topic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εγώ αυτό πιστεύω..  ενώ η iHerb προσφέρει και DHL $9.90  αλλά και International registered mail $2.50

που είναι λιγότερο επίφοβο.  Πάντως απο την εμπειρία μου  έχω παραλάβει πολλά δέματα (και μεγάλα δέματα)

απο Αμερική με EMS και ποτέ μα ποτέ δεν εκτελωνίστηκε τίποτε, μια υπογραφή στη είσοδο της πολυκατοικίας

και αυτό ήταν.  DHL και FedEx  "βρωμάνε μπαρούτι" ... Ευχαριστώ για το off topic..

Η EMS έχει μια ιδιαιτερότητα, εξυπηρετείται από τα ΕΛΤΑ. Επειδή συνεχώς παραγγέλνω από Ιαπωνία με EMS (κάτω των 100€) δεν πέρασε τελωνείο, ένα πολύ μεγάλο (500€) εκτελωνίστηκε από αυτούς και πλήρωσα στα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κι εγώ αυτό πιστεύω..  ενώ η iHerb προσφέρει και DHL $9.90  αλλά και International registered mail $2.50

που είναι λιγότερο επίφοβο.  Πάντως απο την εμπειρία μου  έχω παραλάβει πολλά δέματα (και μεγάλα δέματα)

απο Αμερική με EMS και ποτέ μα ποτέ δεν εκτελωνίστηκε τίποτε, μια υπογραφή στη είσοδο της πολυκατοικίας

και αυτό ήταν.  DHL και FedEx  "βρωμάνε μπαρούτι" ... Ευχαριστώ για το off topic..

 

To iherb μια επιλογή προσφέρει μόνο για Ελλάδα το international airmail. Που ειδες τις 2 επιλογες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να κανω τραπεζικη καταθεση γ αγορα απο aliexpress??δλδ δεχονται οι τραπεζες εμβασματα με τα cc?

Για κατι κατω απο 50ευρω.

Ευχαριστω

Όχι, δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Οχι, απλώς 100% αλλά 150% θα περάσει τελωνείο. Όλες οι παραγγελίες άνω των 22€ που έρχονται με κούριερ παιρνάνε τελωνείο.

 

Δεν είναι αυτός ο λόγος. τελωνείο θα περάσει η παραγγελία του φίλου διότι η παραγγελία ερχεται απο αμερική και με courier.δεν εχει να κάνει με το ποσο. Εχει υποθεί (και από μενα) χιλιες δυο φορές στο forum : παραγγελίες εκτός ευρωπαικης ενωσης με μεταφορικη courier (fedex,dhl,ups κ.λ.π.) το δέμα κρατιέται στο τελωνείο και σας παίρνουν τηλέφωνο για την λυπητερή (πιστέψτε με είναι κυριολεκτικά "λυπητερη"...συνηθως στελνουν mail αναλυτικα τις χρεωσεις (ουσιαστικα τι πρέπει να πληρωθει για να αποδεσμευτεί το δέμα..) οι οποίες πιστέψτε με επίσης ειναι για να γελάει ο καθε πικραμένος....μονο χρεωση τον φραπέ του υπαλληλου που ασχολείται με το δέμα σας δεν χρεώνουν..

 

παραγγελίες π.χ. απο γερμανία ή οποιαδηποτε χωρα εντος ευρωπαικης ενωσης με courier το δέμα ερχεται σε εσας με ότι μεταφορικά ειχε το εκαστοτε site.ΔΕΝ περναει τελωνείο το δέμα.

Παραδειγμα No.2 : παραγγελία από κίνα (χώρα εκτος Ε.Ε.) με courier το δέμα σταματάει στο τελωνείο.

Εγω οτι παραγγέλνα από αμερικη π.χ. τους ελεγα υποχρεωτικά να σταλει το δέμα με απλό ταχυδρομειο - δεν σταματαει τελωνειο το δέμα .. μόνο ειναι λίγο τσιμπημενα τα μεταφορικά.Αυτοί το λένε EMS (Express mail κατι.) και υπάρχει και αλλο απλο ταχυδρομείο που ειναι πιο φτηνο σε μεταφορικα και ειναι συνηθως για μικρου ογκου δέματα. Αυτό ειναι μεν φτηνο αλλα ειναι αρκετά αργό..(δεν σταματαει τίποτα στο τελωνείο βέβαια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν είναι αυτός ο λόγος. τελωνείο θα περάσει η παραγγελία του φίλου διότι η παραγγελία ερχεται απο αμερική και με courier.δεν εχει να κάνει με το ποσο. Εχει υποθεί (και από μενα) χιλιες δυο φορές στο forum : παραγγελίες εκτός ευρωπαικης ενωσης με μεταφορικη courier (fedex,dhl,ups κ.λ.π.) το δέμα κρατιέται στο τελωνείο και σας παίρνουν τηλέφωνο για την λυπητερή (πιστέψτε με είναι κυριολεκτικά "λυπητερη"...συνηθως στελνουν mail αναλυτικα τις χρεωσεις (ουσιαστικα τι πρέπει να πληρωθει για να αποδεσμευτεί το δέμα..) οι οποίες πιστέψτε με επίσης ειναι για να γελάει ο καθε πικραμένος....μονο χρεωση τον φραπέ του υπαλληλου που ασχολείται με το δέμα σας δεν χρεώνουν..

 

παραγγελίες π.χ. απο γερμανία ή οποιαδηποτε χωρα εντος ευρωπαικης ενωσης με courier το δέμα ερχεται σε εσας με ότι μεταφορικά ειχε το εκαστοτε site.ΔΕΝ περναει τελωνείο το δέμα.

Παραδειγμα No.2 : παραγγελία από κίνα (χώρα εκτος Ε.Ε.) με courier το δέμα σταματάει στο τελωνείο.

Εγω οτι παραγγέλνα από αμερικη π.χ. τους ελεγα υποχρεωτικά να σταλει το δέμα με απλό ταχυδρομειο - δεν σταματαει τελωνειο το δέμα .. μόνο ειναι λίγο τσιμπημενα τα μεταφορικά.Αυτοί το λένε EMS (Express mail κατι.) και υπάρχει και αλλο απλο ταχυδρομείο που ειναι πιο φτηνο σε μεταφορικα και ειναι συνηθως για μικρου ογκου δέματα. Αυτό ειναι μεν φτηνο αλλα ειναι αρκετά αργό..(δεν σταματαει τίποτα στο τελωνείο βέβαια).

Εμμμ το εκτός Ε.Ε το πήρα δεδομένο, αφού το ανέφερε στο ποστ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου δεν λεω το αντίθετο. απλά καποιος που διαβάζει την απαντηση σου στο φίλο καταλαβαινει ότι το τελωνειο ή οχι εχει να κανει με μεγαλύτερο ποσο των 22 ευρώ. Επειδη πολλοι δεν γνωρίζουν τι παιζει με το θέμα τελωνείο ας τους ενημερωσουμε (ξανα) με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και σαφήνεια. Η λυπητερη πονάει.. εγω εχω στειλει παραγγελιες πισω για αυτο το λόγο. 2 μπλούζες 100 ευρω -> κανα 200αρι να περασει τελωνειο..αυτα πριν 4-5 χρονια βεβαια..πιθανον να εχουν αλλαξει τις χρεωσεις.. (προς το χειροτερο εννοώ..) :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...