Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλο μεσημερι.Πηγα σημερα να μεταφερω χρηματα με τον γνωστο τροπο και φαινεται οτι εχει μπλοκαριστει η καρτα.Αυτο ειναι το μηνυμα που μου εστειλαν.

post-55125-0-40707100-1443014467_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς σιγουρέψου οτι ειναι αληθινό το μήνυμα.

Αν είναι όλα οκ πρέπει να στείλεις με φαξ ένα λογαριασμό της κάρτας σου και όνομα, email, τηλέφωνο.

  

Ναι, λόγο της κάρτας. Μήπως μπήκες από κανέναν proxy server;

 

Αλλιώς δεν έβαλες το όνομα σου σωστά στην κάρτα.

Αληθινο ηταν αλλα ζητανε καποιο χαρτι με στοιχεια της καρτας (αναλυτικος που ερχεται σπιτι ισως; ) πραγμα που δε λαμβανω διοτι προφανως εχω ebanking.

Τους μιλησα στο τσατ και τους εδωσα ξανα τα στοιχεια μου και μετα απο λιγο ηρθε εμαιλ οτι ενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος. Αλλα ακομα δε βλεπω να εχει προχωρησει η παραγγελια. Η καρτα ειναι χρεωστικη visa απο Πειραιως και ειναι η πρωτη φορα που προσπαθω να την χρησιμοποιησω στο ιντερνετ... Δε ξερω τι παζει κι εγω βιαζομαι για τα πραγματα μου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ..... 0 στις 15-20 προσπάθειες

sorry για το offtopic , αλλά προκειμένου να γλιτώσει χρήματα ο φίλος .....

 

Αν μένεις Αθηνα τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά. Πληρώνεις μόνο (δασμούς 3-5% , ΦΠΑ 23% και πρακτορ.δικαιώματα dhl 20-25Ε ) , αν πας ο ιδιος στο αεροδρόμιο. Ας ερθει πρωτα η λυπητερή και το αναλύουμε.

 

Σχετικά με αυτά που ερχονται μέσω ΕΛΤΑ ....

ισχύουν αυτά που αναγράφονται παραπάνω με  μια μικρή λεπτομέρεια.

Πριν από τα cc περνούσαν και κινητά και δέματα δηλωμένης αξίας μέχρι και 120-150Ε. Γιατί ? Λογω φόρτου και όχι λόγω άγνοιας. Ενας τελωνειακός ανά 1000 δέματα. Φιλτράριζαν τα πιο ακριβά από τα 1000.

Σήμερα που τα δέματα έχουν μειωθεί κατά 90% (λόγω cc) θα ισχύει άραγε το ίδιο ?

Προσωπικά αποστολή από Αμερική μεσω ΕΛΤΑ αξίας 105$ (που πάντα περνούσε) τώρα ... κοκο-μπλόκο.

 

Ευχαριστώ όλους για την ενημέρωση..  Συμπέρασμα .. μακρυά απο DHL και FedEx ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτυχημένη πληρωμή στο ebay μέσω PayPal ποσού γύρω στα 27 ευρώ.

Δοκίμασα πρώτα μέσω μιας MasterCard Πειραιώς και όταν το απέριψε δοκίμασα και μέσω της 2ης, ήδη καταχωρημένης κάρτας που είχα, μιας Visa Eurobank, αλλά τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την συνδεδεμένη στο paypal Alpha Bonus Visa έκανα μία συναλλαγή κατευθείαν με paypal χωρίς balance αλλά δεν κατάφερα να ξανακάνω άλλη. Σύνδεσα λοιπόν για δοκιμή και την Alpha Bonus American Express και αγοράζω κανονικά!!! Έχω κάνει 3 επιτυχημένες αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεσημέρι έκανα μια παραγγελία απο dealextreme με american express μέσω paypal..αυτό που λεεί είναι 

Date	Status	
Notes
order:χχχχχχχ
23/9/2015 6:14:33 μμ	Order Processing	Order is being processed.
23/9/2015 6:14:33 μμ	Payment Confirmed	Payment verified.
23/9/2015 6:14:15 μμ	Order Received	Order has been created, awaiting payment.

παρόλο που όταν μπαίνω στην καρτέλα payment όταν κλικάρω μου δείχνει

Date	Amount	Payment Method	Payment Result
23/9/2015 6:14:17 μμ	€ 8,29	Paypal	Payment Succeed

Γνωρίζει κανείς τι παίζει? πρώτη φορά αγοράζω απο εκεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παπαριά είναι αυτή που ακούω για την Paysafe και το κουλό του "συγκεκριμένα μαγαζιά" ? αυτό αντικρούει σε κάποιο βαθμό,τον σκοπό της ύπαρξης της  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλο μεσημερι.Πηγα σημερα να μεταφερω χρηματα με τον γνωστο τροπο και φαινεται οτι εχει μπλοκαριστει η καρτα.Αυτο ειναι το μηνυμα που μου εστειλαν.

Αυτό το μήνυμα σημαίνει οτι έχει μπλοκαριστεί η κάρτα?

Αυτό το βγάζει απο τότε με τα cc που δεν μπορούμε να κάνουμε συναλλαγές.

Νομίζω δεν ισχύει μπλοκάρισμα κάρτας.

 

Όντως ΔΕΝ ισχύει μπλοκάρισμα κάρτας.

Το ίδιο ακριβώς μνμ μου βγάζει κ μενα στο ebay ...αλλα μόλις έκανα ανανέωση χρόνου ομιλίας στη Wind με paypal..

Επεξ/σία από Lnk Hlk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ενημερώνω ότι μόλις κατάφερα και έκανα 2 αγορές μεσω paypal, μια απο banggood και μια απο ebay με προπληρωμένη της eurobank. Πριν από 2 μέρες στο banggood δεν μπορεσα να πληρώσω με paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...