Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 παραγγελίες εκτός ευρωπαικης ενωσης με μεταφορικη courier (fedex,dhl,ups κ.λ.π.) το δέμα κρατιέται στο τελωνείο και σας παίρνουν τηλέφωνο για την λυπητερή (πιστέψτε με είναι κυριολεκτικά "λυπητερη"...συνηθως στελνουν mail αναλυτικα τις χρεωσεις (ουσιαστικα τι πρέπει να πληρωθει για να αποδεσμευτεί το δέμα..) οι οποίες πιστέψτε με επίσης ειναι για να γελάει ο καθε πικραμένος....μονο χρεωση τον φραπέ του υπαλληλου που ασχολείται με το δέμα σας δεν χρεώνουν..

 

Έχω παραγγείλει από ιαπωνικό άμαζον 3-4 φορές τον τελευταίο χρόνο, με αγορά γύρω στα 115 ευρώ κάθε φορά και ήρθε με κούριερ (fedex νομίζω) μέσα σε 4 μέρες.

Δε χρεώθηκα τίποτα!

Μάλιστα με έπαιρναν από την κούριερ και μου ζητούσαν ΑΦΜ για να το εκτελωνίσουν, αλλά χρέωση δεν είχα καθόλου.

Τα προϊόντα ήταν BLuray.

Μήπως είναι ανάλογα το τί παίρνεις.

Επίσης είναι και αναλόγως το site. Από άλλα site άκουγα, είχαν χρεώσεις..

 

(ίσως, δεν είμαι σίγουρος, στην τιμή της αγοράς μου στο αμαζον, συμπεριλαμβάνονταν και τα έξοδα τελωνείου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, κάποιος με εμπειρία από amazon να με φωτίσει λίγο. Πως θα ξέρω αν θα δεχτεί την κάρτα μου το amazon λόγω cc? Έχω κάνει την παραγγελία και περιμένω να γίνει η χρέωση για να τα στείλουν. Αλλά δε ξέρω, αν είχε πρόβλημα με την έγκριση της κάρτας θα γινόταν η παραγγελία; Άρα αφού έγινε η παραγγελία σημαίνει ότι όλα είναι οκ; Να αναφέρω πάντως πως δε βλέπω καμία δέσμευση στα χρήματα στην κάρτα... 

Τα πράγματα τα παράγγειλα χτες το βράδυ τέτοια ώρα περίπου και επέλεξα αποστολή express και ήταν διαθέσιμα (αποστολή σε 2-4 μέρες), άρα μεχρι πότε παίζει να κάνουν να τα στείλουν; (ανυπομονω να δω αν παιζει θεμα με την καρτα ή όχι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τελευταια επισιμη ανακοινωση για τα cc ποια ειναι? την εχει κανεις? 

Εδώ είναι για τις συναλλαγές που  μπορείς να κάνεις με τις τράπεζες.

http://www.hba.gr/Index.asp?Menu=6&smap=604

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάποιος με εμπειρία από amazon να με φωτίσει λίγο. Πως θα ξέρω αν θα δεχτεί την κάρτα μου το amazon λόγω cc? Έχω κάνει την παραγγελία και περιμένω να γίνει η χρέωση για να τα στείλουν. Αλλά δε ξέρω, αν είχε πρόβλημα με την έγκριση της κάρτας θα γινόταν η παραγγελία; Άρα αφού έγινε η παραγγελία σημαίνει ότι όλα είναι οκ; Να αναφέρω πάντως πως δε βλέπω καμία δέσμευση στα χρήματα στην κάρτα... 

Τα πράγματα τα παράγγειλα χτες το βράδυ τέτοια ώρα περίπου και επέλεξα αποστολή express και ήταν διαθέσιμα (αποστολή σε 2-4 μέρες), άρα μεχρι πότε παίζει να κάνουν να τα στείλουν; (ανυπομονω να δω αν παιζει θεμα με την καρτα ή όχι)

Οταν από το σταδιο Not yet dispatched περάσει στο Preparing for dispatch σημαίνει ότι είναι οκ.Τότε θα δεσμεύσει τα λεφτά από την κάρτα.Διαφορετικά θα εμφανιστεί στο Your orders κόκκινη ειδοποίηση Payment declined,update payment method ή κάπως έτσι και θα σου σταλεί και ανάλογο email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος στο εξής είχα κάνει το κόλπο δημιουργώντας 2 account στο paypal τα λεφτά μεταφέρθηκαν αλλά σαν πωλητής μπλα6 μπλα έπρεπε να περιμένω 21 μέρες

Σ να μπουν στο balance καταρχήν έχουν περάσει 29 δεν έχουν μπει και το μήνυμα με κίτρινο πλαίσιο που έλεγε ότι θα Μουν σε 21 μέρες δεν υπάρχει τι συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν από το σταδιο Not yet dispatched περάσει στο Preparing for dispatch σημαίνει ότι είναι οκ.Τότε θα δεσμεύσει τα λεφτά από την κάρτα.Διαφορετικά θα εμφανιστεί στο Your orders κόκκινη ειδοποίηση Payment declined,update payment method ή κάπως έτσι και θα σου σταλεί και ανάλογο email.

Μου στειλανε ενα εμαιλ πριν λιγο που λεει οτι δε μπορουν να επιβεβαιωσουν τα στοιχεια μου και οτι πρεπει να στειπω fax. Τι συμβαιβει; Λογω της καρτας εγινε αυτο ή για αλλο λογο; Τι κανω τωρα, δε καταλαβαινω...

post-121105-0-92185200-1442978839_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σιγουρέψου οτι ειναι αληθινό το μήνυμα.

Αν είναι όλα οκ πρέπει να στείλεις με φαξ ένα λογαριασμό της κάρτας σου και όνομα, email, τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς σιγουρέψου οτι ειναι αληθινό το μήνυμα.

Αν είναι όλα οκ πρέπει να στείλεις με φαξ ένα λογαριασμό της κάρτας σου και όνομα, email, τηλέφωνο.

Χμμμ. Υπάρχει αυτή η διαδικασία όντως;

Εμένα όταν δε δέχονταν την κάρτα απλώς έστελναν μήνυμα ότι δεν μπορούσε να γίνει η πληρωμή κτλ.

Δε μου είχαν στείλει τίποτα να στείλω στοιχεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στειλανε ενα εμαιλ πριν λιγο που λεει οτι δε μπορουν να επιβεβαιωσουν τα στοιχεια μου και οτι πρεπει να στειπω fax. Τι συμβαιβει; Λογω της καρτας εγινε αυτο ή για αλλο λογο; Τι κανω τωρα, δε καταλαβαινω...

Ναι, λόγο της κάρτας. Μήπως μπήκες από κανέναν proxy server;

 

Αλλιώς δεν έβαλες το όνομα σου σωστά στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To iherb μια επιλογή προσφέρει μόνο για Ελλάδα το international airmail. Που ειδες τις 2 επιλογες;

 

Δεν το πρόσεξα για το DHL, είμαι και εγώ ένας "μπάρμπας" (-53-) όπως είπε και κάποιος στο νήμα.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Με Alpha Debit Visa (ήδη συνδεδεμένη με το λογαριασμό του Paypal) δεν ολοκληρώθηκε η μεταφορά χρημάτων στο balance με το request μέσω e-mail.

 

Το ποσό της προμήθειας της συναλλαγής (1 USD) που κράτησε η κάρτα, επεστράφη μετά από 3 λεπτά (ενημέρωση μέσω sms).

 

Με την ίδια κάρτα το ξαναδοκίμασα σήμερα και η συναλλαγή ολοκληρώθηκε κανονικά (προστέθηκαν 47,95 στο balance). Επίσης, το 1 usd που κράτησε για την προμήθεια της συναλλαγής, επεστράφη πάλι άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρουμε ποια είναι η τρέχουσα κατάσταση με το Paypal; Είχαν πει πριν 10 μέρες ότι θα "ξεκλείδωνε" για αγορές, αλλά μέχρι σήμερα που δοκίμασα ebay μου απορρίπτουν την πιστωτική (Πειραιώς). Επειδή το νήμα είναι τεράστιο και ο χρόνος ελάχιστος, σορρυ προκαταβολικά αν έχει απαντηθεί ήδη η ερώτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...