Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως με request σε ένα email μου έκανα από το Personal Account μου και πλήρωσα συμβολικά μέσο της φόρμας με την κάρτα της Neteller έγινε χωρίς εγγραφή. Επαναλαμβάνω, Request από Personal σε email που δεν εχει pp λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για σένα λες; στείλε μου pm

ευχαριστω 

 

οχι για μενα αλλα ειδα ενα φιλο που εγραψε οτι εχει προβλημα για προμηθεια φαρμακων απο το εξωτερικο γιαυτο και το ανεφερα   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα δοκιμασα να κανω παραγγελια σε κινα απο υπολογιστη στην Αυστραλια μεσω TEAMVIEWER. εφαγα ακυρο. δεν μπορω να καταλαβω γιατι ομως. αφου υποτιθεται οτι οι αγορες στο εξωτερικο με καρτες γινονται (VISA). Μηπως πρεπει να ενημερωσω την τραπεζα πρωτα οτι θα βρισκομαι στο εξωτερικο ; Παντως αμα δουλεψει αυτο λυσαμε το προβλημα μας.

 

για τους φίλους που δεν έχουν καταλάβει μια διαφορά καθώς οι τράπεζες μας έχουν καταμπερδέψει

 

όταν λένε για αγορές στο εξωτερικό εννοούν δυστυχώς όχι για εμάς από εδώ

πρέπει δηλαδη να σαι σε ένα κατάστημα, εστιατόριο, ταξιδιωτικό πρακτορείο κλπ για να δώσεις την καρτούλα σου να στην περάσουν επί τόπου σε αναγνώστη καρτών ή στο άλλο το καινούριο το POS (ανέπαφο που διαφημίζουν)

αυτό μόνο εννοούν πώς γίνεται!!!

 

ελπίζω να σας έλυσα την απορία που δεν καταφέρνουν να εξηγήσουν εκεί στις τράπεζες :(

 

 

***ΤΕΑΜVIEWER που πες τώρα δεν το χα σκεφτεί να βάλουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ σε συγγενείς μας στο εξωτερικό που δεν ξέρουν απ'αυτά και να τους φτιάξουμε PAYPAL να μας εξυπηρετούν :)

 

super idea!

Εγώ πάντως με request σε ένα email μου έκανα από το Personal Account μου και πλήρωσα συμβολικά μέσο της φόρμας με την κάρτα της Neteller έγινε χωρίς εγγραφή. Επαναλαμβάνω, Request από Personal σε email που δεν εχει pp λογαριασμό.

είναι το 3ο post που επιμένεις ότι κατορθώνεται το "request money" με PERSONAL account που έχουμε οι περισσότεροι από μας να μας στείλει κάποιος άλλος από την κάρτα του (που δεν διαθέτει paypal)

 

επειδή η επιμονή και το σκάλωμα δεν είναι καλός σύμβουλος να πω στα παιδιά ότι το δοκίμασα με διάφορα email & διαβασα και το paypal

 

προκαλώ τον οποιοδήποτε να το δοκιμάσει και να μας πει αν τελικά γίνεται!

μακάρι να χες δίκιο να μπορούσαν να εξυπηρετηθούν όλοι...αλλά δεν το βλέπω χωρίς bussiness account!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους φίλους που δεν έχουν καταλάβει μια διαφορά καθώς οι τράπεζες μας έχουν καταμπερδέψει

 

όταν λένε για αγορές στο εξωτερικό εννοούν δυστυχώς όχι για εμάς από εδώ

πρέπει δηλαδη να σαι σε ένα κατάστημα, εστιατόριο, ταξιδιωτικό πρακτορείο κλπ για να δώσεις την καρτούλα σου να στην περάσουν επί τόπου σε αναγνώστη καρτών ή στο άλλο το καινούριο το POS (ανέπαφο που διαφημίζουν)

αυτό μόνο εννοούν πώς γίνεται!!!

 

ελπίζω να σας έλυσα την απορία που δεν καταφέρνουν να εξηγήσουν εκεί στις τράπεζες :(

 

 

***ΤΕΑΜVIEWER που πες τώρα δεν το χα σκεφτεί να βάλουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ σε συγγενείς μας στο εξωτερικό που δεν ξέρουν απ'αυτά και να τους φτιάξουμε PAYPAL να μας εξυπηρετούν :)

 

super idea!

είναι το 3ο post που επιμένεις ότι κατορθώνεται το "request money" με PERSONAL account που έχουμε οι περισσότεροι από μας να μας στείλει κάποιος άλλος από την κάρτα του (που δεν διαθέτει paypal)

 

επειδή η επιμονή και το σκάλωμα δεν είναι καλός σύμβουλος να πω στα παιδιά ότι το δοκίμασα με διάφορα email & διαβασα και το paypal

 

προκαλώ τον οποιοδήποτε να το δοκιμάσει και να μας πει αν τελικά γίνεται!

μακάρι να χες δίκιο να μπορούσαν να εξυπηρετηθούν όλοι...αλλά δεν το βλέπω χωρίς bussiness account!

Περίεργο... δεν μπορώ να τραβήξω και screenshot λόγο ευαίσθητων προσωπικών στοιχείων. Αλλά αν δεν θέλετε να το πιστέψετε εγώ πάω πάσο. Τότε είναι ετσι όπως τα λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο... δεν μπορώ να τραβήξω και screenshot λόγο ευαίσθητων προσωπικών στοιχείων. Αλλά αν δεν θέλετε να το πιστέψετε εγώ πάω πάσο. Τότε είναι ετσι όπως τα λέτε.

 

φίλε δεν είμαι κακοπροαίρετος γιατί αφενός το είπαν κι άλλοι ότι για να γίνει απαιτείται bussiness account από αυτόν που στέλνει το request money

αφετέρου αυτός που στο έκανε και σου ρθαν χρήματα στο paypal μπορεί να διέθετε paypal...για μίλα μαζί του να το επιβεβαιώσεις!

 

τέλος εγώ & φίλοι μου το δοκιμάσαμε με διάφορα email & διαβάσα το paypal για περαιτέρω διευκρινήσεις και δυστυχώς το email που πάει γράφει αν ξέρεις αγγλικά:

THROUGH PAYPAL

δλδ ειναι το ίδιο με το "invoice" που χει το paypal

 

εξάλλου δεν σου φαίνεται λογικό αυτή η δυνατότητα να αφορά ΜΟΝΟ επιχειρήσεις που διαθέτουν BUSSINESS ACCOUNT?

θα θελα να μου πεις που βρίσκεις το παράλογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστειλα request στον εαυτο μου:

......... requested €10.00 EUR by phone.

 

To send money, create a PayPal account on your computer at https://www.paypal.com/us/. Then click the Send Money tab to pay online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα συγγενη με γερμανικη καρτα που εχει διαθεση να με βοηθησει  αλλα δεν σκαμπαζει απο τεχνολογια , πως μπορει να μου στειλει χρηματα στο paypal χωρις να εχει paypal account?

 

αν έχει ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ κάνε την ΙΔΕΑ του LONGUS ;)

τηλεφωνάκι για να συνεννοηθείτε & TEAMVIEWER για να του φτιάξεις ένα PAYPAL account!

 

καλή επιτυχία πατριώτη

η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε δεν είμαι κακοπροαίρετος γιατί αφενός το είπαν κι άλλοι ότι για να γίνει απαιτείται bussiness account από αυτόν που στέλνει το request money

αφετέρου αυτός που στο έκανε και σου ρθαν χρήματα στο paypal μπορεί να διέθετε paypal...για μίλα μαζί του να το επιβεβαιώσεις!

 

τέλος εγώ & φίλοι μου το δοκιμάσαμε με διάφορα email & διαβάσα το paypal για περαιτέρω διευκρινήσεις και δυστυχώς το email που πάει γράφει αν ξέρεις αγγλικά:

THROUGH PAYPAL

δλδ ειναι το ίδιο με το "invoice" που χει το paypal

 

εξάλλου δεν σου φαίνεται λογικό αυτή η δυνατότητα να αφορά ΜΟΝΟ επιχειρήσεις που διαθέτουν BUSSINESS ACCOUNT?

θα θελα να μου πεις που βρίσκεις το παράλογο

Οι λογαριασμοί που κάνατε request ήταν verified?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο... δεν μπορώ να τραβήξω και screenshot λόγο ευαίσθητων προσωπικών στοιχείων. Αλλά αν δεν θέλετε να το πιστέψετε εγώ πάω πάσο. Τότε είναι ετσι όπως τα λέτε.

 

ευαίσθητα προσωπικά στοιχεία?

 

κατεβάζεις το δωρεάν προγραμματάκι IRFANVIEW

προσ. σου στοιχεία μπορείς είτε να τα επιλέξεις και να τα αποκόψεις ή να τα μουτζουρώσεις μέσω του paint dialog

 

όμως επιμένω γιατί το δοκιμάσαμε, ότι όποιος και να το κάνει με personal account paypal θα λάβει email για πληρωμή THROUGH PAYPAL

δλδ την "βάψαμε" δεν γίνεται :(

Οι λογαριασμοί που κάνατε request ήταν verified?

 

ρε ειλικρινά τώρα!

have you lost your mind?

το 'χεις χάσει τελείως?

 

τι VERIFIED λογαριασμοί κάθεσαι και λες?

φυσικά και χουμε verified accounts!

αφού και αγοράζουμε αλλά και κατεβάζουμε χρήματα στην καρτα/λογαριασμό αλλά και επιστροφή μας έχει έρθει πχ από ebay

 

δεν κοιτάγεσαι να δεις μήπως:

 

είτε αυτός που σου βαλε λεφτά έχει λογσμο στο paypal?

είτε έχεις bussiness account και δεν το ξερεις ή δεν θυμάσαι?

 

μην μας τρελλάνεις άλλο

 

με την διαδικασία που αναφερθηκε πάει email στον άλλον να πληρώσει μέσω PAYPAL, αφού ηδη διαθέτει λογαριασμό δλδ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχετε δίκιο λέει invoice μάλλον είχα με το email αυτό λογαριασμό και έκανε login. Sorry guys. Αλλά ρε παιδιά γιατί δεν κάνετε upgrade σε business?


TIP: Σαν business name βάλτε το ονοματεπώνυμο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχετε δίκιο λέει invoice μάλλον είχα με το email αυτό λογαριασμό και έκανε login. Sorry guys. Αλλά ρε παιδιά γιατί δεν κάνετε upgrade σε business?

TIP: Σαν business name βάλτε το ονοματεπώνυμο σας.

 

χαίρομαι που κοιτάχτηκες

φίλε δυστυχώς το bussiness account που αφορά >2.500€ δεν είναι τόσο απλή υπόθεση

έχει περιορισμούς, ψιλά γράμματα κλπ

και δεν είμαστε για πυρηνικές δοκιμές αφού αν κάποιος έχει μόνο 1 paypal account και την πατήσει με κάτι δεν μπορεί να ανοίξει άλλο paypal account για ΟΣΟ διαρκουν τα άτιμα τα CC :(

αν όμως κάποιος έχει και 2ο paypal και το δοκιμάσει ας ενημερώσει και μας τους υπόλοιπους τι θα συμβεί...

 

αν θυμάστε για να συνδέσεις κάρτα για να "ανεβοκατεβάζεις" χρήματα θέλει "τυπική" χρέωση-δέσμευση 1.50€ κάτι που δεν το επιτρέπουν τα CC

 

EΙΝΑΙ ΑΘΛΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΥΤΕ 5€ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΩΣ Η' ΚΤ ΕΣΤΩ

εμείς τα φάγαμε με μικροποσά??? ας γελάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι.

1. Λες σε κάποιον στο εξωτερικό να πάρει PaySafe

2. Κάνεις λογαριασμό στην Neteller.

3. Φορτώνεις το balance σου με την PaySafe.

4. Εκδίδεις εικονική Mastercard.

5. Την βάζεις στο PayPal και κάνεις verify μιας και η MC της Neteller δεν είναι Ελληνική.

6. Κάνεις Upgrade σε business.

7. Στέλνεις όλα τα απαραίτητα έγγραφα, Ταυτότητα, Proof of Address.

8. Μέσα σε 5 εργάσιμες(μιας και τα CC θα κρατήσουν πολύ) γίνονται Lifted όλα τα όρια.

 

Εγώ προσωπικά εχω κάνει lift όλα τα όρια και δεν ήταν τόσο δύσκολο. Μόνο 2-3 έγγραφα στέλνεις και τελείωσε η υπόθεση.

Τώρα για να αφαιρέσεις τα όρια και στην Neteller στέλνεις μόνο ταυτότητα και σε 1 εργάσιμη βγάζουν όλα τα όρια. (σε εμένα κάνανε μόνο λίγες ώρες)

 

Ακούγονται δύσκολα και πολλά όλα αυτά αλλά δεν είναι τίποτα μπροστά στο πόσο θα μας έχουν τα Capital Controls. Ίσως να αξίζει η δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευαίσθητα προσωπικά στοιχεία?

 

κατεβάζεις το δωρεάν προγραμματάκι IRFANVIEW

προσ. σου στοιχεία μπορείς είτε να τα επιλέξεις και να τα αποκόψεις ή να τα μουτζουρώσεις μέσω του paint dialog

 

όμως επιμένω γιατί το δοκιμάσαμε, ότι όποιος και να το κάνει με personal account paypal θα λάβει email για πληρωμή THROUGH PAYPAL

δλδ την "βάψαμε" δεν γίνεται :(

 

ρε ειλικρινά τώρα!

have you lost your mind?

το 'χεις χάσει τελείως?

 

τι VERIFIED λογαριασμοί κάθεσαι και λες?

φυσικά και χουμε verified accounts!

αφού και αγοράζουμε αλλά και κατεβάζουμε χρήματα στην καρτα/λογαριασμό αλλά και επιστροφή μας έχει έρθει πχ από ebay

 

δεν κοιτάγεσαι να δεις μήπως:

 

είτε αυτός που σου βαλε λεφτά έχει λογσμο στο paypal?

είτε έχεις bussiness account και δεν το ξερεις ή δεν θυμάσαι?

 

μην μας τρελλάνεις άλλο

 

με την διαδικασία που αναφερθηκε πάει email στον άλλον να πληρώσει μέσω PAYPAL, αφού ηδη διαθέτει λογαριασμό δλδ!!!

 

Εστειλα στον εαυτό μου...Μου δίνει την δυνατότητα να πληρώσω απο καρτα...Εννοείται δεν προσπάθησα να βάλω στοιχεια ελληνικης καρτας

 

111111_zps7c9oya2i.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γα*****ε την PayPal ανοίχτε Neteller και βάλτε λεφτά από τραπεζικό λογαριασμό συγγενή σας που βρίσκεται στο εξωτερικό μέσο ebanking ή κάντε το εσείς με TEAMVIEWER. Εκδώστε μετά μια MC και τελείωσε η υπόθεση. Κάντε και verify αν γουστάρετε με ταυτότητα και είσαστε GG, αγορές με MC και χωρίς fees. Αυτά, δεν γράφω άλλα, η συνδρομή μου σε αυτή την ενότητα/θέμα τελείωσε. Καλή τύχη σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...