Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ.

 

Γιατί είναι off topic η ερώτηση; Το όνομα του θέματος λέει "Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού". Βρισκόμαστε σε περίοδο capital controls και θέλω να αγοράσω από εξωτερικό, μέσω ebay με paypal.

 

Ωραίος!

Οχι, δεν εχω δηλωσει τραπεζικο λογαριασμο προ cc.

Οπως πιστευω και η πλειοψηφια εδω.

Μονο καρτα.

 

Για να παιξει το top up, πρεπει να δηλωθει τραπεζικος λογαριασμος εντος pp?

Το top up δεν λειτουργει με την δηλωμενη καρτα;

 

Είπαμε ότι έχει να κάνει με κάρτα δεν λειτουργεί. Το "Add Money (instantly)" δεν λειτουργεί όποτε

θα πρέπει να κάνεις top-up με τραπεζικό λογαριασμό που είναι η επιλογή Add Money (takes a few days).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ.

 

Γιατί είναι off topic η ερώτηση; Το όνομα του θέματος λέει "Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού". Βρισκόμαστε σε περίοδο capital controls και θέλω να αγοράσω από εξωτερικό, μέσω ebay με paypal.

 

Το νήμα αυτό έχει στόχο τους τρόπους για να ξεπεραστούν τα CC, για αγορές από το εξωτερικό, και όχι για πως και πότε πληρώνουμε τελωνείο, για τα οποία υπάρχουν άλλα νήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα αυτό έχει στόχο τους τρόπους για να ξεπεραστούν τα CC, για αγορές από το εξωτερικό, και όχι για πως και πότε πληρώνουμε τελωνείο, για τα οποία υπάρχουν άλλα νήματα.

 

Πρέπει να παραδεχτής ότι το συνέδεσε γαμάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ, καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο = εμβασμα;

 

Παντως στο digitadiko ακομα να μου δωσουν τον κωδικο, η αγορα εγινε παρασκευη απογευμα. Ισως περιμενουν να παει Δευτερα που ειναι εργασιμη.. Μηπως ειναι απατεωνες; Εκανε καποιος αγορα τις τελευταιες ημερες απο αυτους;

 

Γενικοτερα με αγορες που γινονται με τραπεζικη καταθεση, μπορεις να βρεις το δικιο σου, εαν κατι στραβωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ, καταθεση σε τραπεζικο λογαριασμο = εμβασμα;

 

Παντως στο digitadiko ακομα να μου δωσουν τον κωδικο, η αγορα εγινε παρασκευη απογευμα. Ισως περιμενουν να παει Δευτερα που ειναι εργασιμη.. Μηπως ειναι απατεωνες; Εκανε καποιος αγορα τις τελευταιες ημερες απο αυτους;

 

Γενικοτερα με αγορες που γινονται με τραπεζικη καταθεση, μπορεις να βρεις το δικιο σου, εαν κατι στραβωσει;

 

 

Εχω αγοράσει κάμποσες φορές. Είναι σοβαρό site. Δεν είναι απατεώνες. Επεσες σε Σαββατοκύριακο και γιαυτο μάλλον καθυστερούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε προσπαθήσει να κάνετε top up στο Paypal μέσω web babnking, στο πεδίο Payee's address τι βάζετε?

FRANKFURT AM MAIN DE

 

Moνο κοιτα να ειναι γερμανια το ιβαν γιατι το ππ συνεργάζεται και με αλλες τράπεζες σε αλλες χωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FRANKFURT AM MAIN DE

 

Moνο κοιτα να ειναι γερμανια το ιβαν γιατι το ππ συνεργάζεται και με αλλες τράπεζες σε αλλες χωρες

Φίλε αυτή είναι η διεύθυνση της τράπεζας..

Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει έμβασμα με αυτή τη διεύθυνση και πήγε κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μένα,
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση , είμαι καινούργια στη παρέα σας και δεν εχω προσέξει αν υπάρχει κάπου αλλού . Πιστεύω είναι σχετική με αυτο το τοπικ. Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου πείτε σε πια αξιόπιστα site (παρόμοια με ebay k aliexpr ) μπορούμε να κάνουμε κανονικά αγορές χωρίς χρήση paypal ? Υπάρχει κάποια σχετική λίστα ?
Για παράδειγμα εγω κάνω αγορές κανονικά απο το  banggood και καπου πιο πανω αναφέρθηκε και το wish που δε το γνώριζα. 
Σας ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Πέρασα τελικά τον τραπεζικό μου λογαριασμό αφού πρώτα έστειλα ταυτότητα. Πάω να κάνω Top-up και μου λέει το όνομα στο paypal να είναι το ίδιο με την τράπεζα. Στην τράπεζα το όνομα είναι στα ελληνικά ενώ στο paypal στα λατινικά όπως και στην ταυτοτητα. Θα υπάρχει πρόβλημα άραγε? Και αν ναι θα χαθούν τα χρήματα που θα στείλω ή θα μου επιστραφούν? Θέλει να ανεβάζεις πάλι ταυτότητες και λογαριασμούς για αλλαγή ονόματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Πέρασα τελικά τον τραπεζικό μου λογαριασμό αφού πρώτα έστειλα ταυτότητα. Πάω να κάνω Top-up και μου λέει το όνομα στο paypal να είναι το ίδιο με την τράπεζα. Στην τράπεζα το όνομα είναι στα ελληνικά ενώ στο paypal στα λατινικά όπως και στην ταυτοτητα. Θα υπάρχει πρόβλημα άραγε? Και αν ναι θα χαθούν τα χρήματα που θα στείλω ή θα μου επιστραφούν? Θέλει να ανεβάζεις πάλι ταυτότητες και λογαριασμούς για αλλαγή ονόματος...

Στα αγγλικά το βάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κι εγώ λογαριασμό revolut και μόλις έστειλα έμβασμα από internet banking Εθνικής.

Στο πεδίο δικαιούχος δεν ήξερα τι να βάλω και έβαλα Revolut LTD, υποθέτω πως είναι οκ.

 

Μου κράτησε κι εμένα μόνο 1 ευρώ. Αναμένω τώρα κανα 2ήμερο για να μπούνε.

 

Αν τελικά δεν κάνω αγορές και θελήσω να μεταφέρω τα λεφτά πίσω στην τράπεζα,

σε πόσες μέρες μπαίνουν και με τι προμήθειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα η μεθοδος 

"Request Money"

υσχυει??  

 

Η πρεπει να κανουμε λογαριασμο revolut για να μπορουμε να πληρωνουμε με paypal?

 

Νομίζω πως ισχύει η request money όπως επίσης πλέον ισχύει και η δυνατότητα φόρτωσης του balance με έμβασμα.

Η revolut όμως σου δίνει την δυνατότητα να πληρώνεις και χωρίς paypal αν χρειαστεί. Είναι σαν μια κανονική χρεωστική κάρτα που μπορεί να χρησιμοιηθεί και σκέτη και να συνδεθεί με το paypal.

μπορει να κανει καποιος καποιον οδηγο για το revolut ; βημα βημα τι κανουμε; η να ανοιξει καποιο νημα αλλου οσο αφορα το revolut με 5 βασικα στοιχεια

 

ε καλά δεν έχει και κάποια δυσκολία, σε καθοδηγεί η εφαρμογή και είναι πολύ εύκολο.

 

Ένας συνοπτικός οδηγός για το Revolut λοιπόν:

 

  1. Εγκατέστησα την εφαρμογή στο κινητό.
  2. Έφτιαξα λογαριασμό δίνοντας τα στοιχεία μου (φωτογραφία δεν έβαλα).
  3. Δεν έκανα επιβεβαίωση των στοιχείων με ταυτότητα ή διαβατήριο γιατί μου δίνει όριο 1500 ευρώ που μου αρκούν.
  4. Επέλεξα top up.
  5. Επέλεξα απ το βελάκι top up via transfer και εμφανίστηκαν τα στοιχεία της τράπεζας
  6. Πήγα στο ebanking της εθνικής και έκανα έμβασμα με βάση τα στοιχεία του προηγούμενου βήματος. Στην αιτιολογία έβαλα τον 8ψήφιο κωδικό μου για να δουν από ποιον λογαριασμό προέρχεται το έμβασμα.
  7. Τώρα περιμένω να φορτωθούν τα χρήματα που απ όσο είδα από προηγούμενους θέλει 2 ημέρες.
  • Κόστος εμβάσματος 1 ευρώ μέσω ebanking (στην τράπεζα 8 ευρώ)
  • Άλλες χρεώσεις για τον 1ο χρόνο χρήσης δεν υπάρχουν
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...