Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη LeuPay έχεις το δικό σου ηλεκτρονικό ΙΒΑΝ, λογικά αν μπορέσεις και στείλεις ευρώ (<=500 το μήνα) απο την τραπεζά σου (στον Λουξεμβουργιανό ευατό σου :whistle: ) στη συνέχεια τα χρησιμοποιείς για να "φορτώσεις" τη δική τους κάρτα mastercard (Λουξεμβούργου) και θεωρητικά μπορείς να την χρησιμοποιήσεις σε κάθε κινομάγαζο που δέχεται mastercard.  H διαφορά με την Revolut είναι οτι το έμβασμα που στέλνεις το παραλαμβάνει πρώτα ο άγνωστος Χ και μετά αυτός σου φορτίζει την αντίστοιχη Revolut mastercard.

Εφτιαξα λογαριασμό στο LeuPay και πριν στείλω στοιχεία για να βγάλω την δικιά τους καρτα θα προσπαθήσω (ελέω cc) να στείλω με τραπεζικό έμβασμα χρήματα δοκιμστικά στον ηλεκτρονικό ευατό μου στο Λουξεμβούργο! Αν πετύχει θα σας ενημερώσω... Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιος προσπάθησε να συνδέσει Ελληνική χρεωστική-πιστωτική με τον LeuPay λογαριασμό του. Δεν πρόκειται να μεταφέρει έτσι χρήματα μόνο με έμβασμα βγαίνουν λεφτά απο Ελλάδα !

 

 

με έμβασμα (IBAN) σίγουρα γίνεται και με σύνδεση κάρτας γίνεται (το έχουν κάνει γνωστοί μου με κάρτα eurobank) απλά λόγω CC δεν παίζουν όλες οι κάρτες ελληνικών τραπεζών και εξαρτάται αν είναι πιστωτικές, χρεωστικές ή προπληρωμένες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως με το iherb ολα κομπλε αυτο το εξαμηνο. Δεκαδες παραγγελιες χωρις κανενα προβλημα! Και το μεγιστο σε 10 εργασιμες ημερες ειναι σπιτι σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την περιμένω, πόσο χρόνο κάνει για να έρθει;

 

με courier 3-5 εργάσιμες αλλά πρέπει να έχεις 10-20 euro στον leupay λογαριασμό σου για να τραβήξουν τα χρήματα για την αποστολή (σου στέλνουν mail αν δέχεσαι την χρέωση, αν απαντήσεις θετικά τότε σου τραβάνε τα χρήματα από τον λογαριασμό).

 

με το ταχυδρομείο είναι δωρεάν αλλά αργεί.... άλλος την πήρε σε 7 μέρες, άλλος σε 10 και σε ένα φίλο έχουν περάσει 4 μήνες και δεν την έχει παραλάβει ακόμα και πήρε μια με 5 euro από την εισαγωγική εταιρία στην αθηνα, τη σύνδεσε με τον leupay λογαριασμό του και είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Skrill ή leupay? Με τη skrill δεν χρειάζεται έμβασμα στο εξωτερικό αφού διατηρεί λογαριασμό στην alpha bank. Απλά δεν ξέρω τα υπέρ και τα κατά της καθε μίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Skrill ή leupay? Με τη skrill δεν χρειάζεται έμβασμα στο εξωτερικό αφού διατηρεί λογαριασμό στην alpha bank. Απλά δεν ξέρω τα υπέρ και τα κατά της καθε μίας.

 

η skrill έχει υψηλά κόστη μετατροπής.

δεν έχω δοκιμάσει την skrill, αλλά αφού επιβεβαιώνεις το έμβασμα εσωτερικού, τότε η απόλυτη λύση είναι συνδιασμός skrill +revolut.

φορτώνεις την skrill με όσα χρήματα θες και όποτε θες και με την skrill κάρτα σου τα φορτώνεις στην revolut κάνοντας τις αγορές με την revolut κάρτα, γλυτώνοντας τις εξωφρενικές προμήθειες. επίσης δεν ξέρω αν η skrill έχει άλλες χρεώσεις όπως έκδοση κάρτας κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορτώνει κανονικά η skrill με λογαριασμό σε ελληνική τράπεζα? Γιατί στις αρχές της όλης κατάστασης με τα cc διάβασα ότι δεν γινόταν. Για την ακρίβεια ότι ενώ γινόταν η κατάθεση κανονικά δεν μπορούσαν αυτοί να τα βγάλουν στο εξωτερικό και δεν φαινόταν στο πορτοφόλι του χρήστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες υπηρεσίες συμβαίνει αυτό που λες... βάζεις εκεί ένα reference.

Στο paypal δεν βάζεις τίποτα γιατί βλέπουν τον iban που ήδη έχεις συνδεδεμένο με αυτούς. Θέλει μόνο προσοχή το όνομα του λογαριασμού τραπέζης να συμπίπτει με το όνομα του λογαριασμού paypal.

 

αρχικα ευχαριστω για την απαντηση! το ονομα ειναι ιδιο απλα στο PayPal ειναι λατινικοι οι χαρακτηρες ενω στο ebanking ελληνικοι. δε νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα στα μέλη του forum,

Σήμερα προσπάθησα και εγω να παρακάμψω τα cc ανεπιτυχώς... :mad:

 

1. Προσπάθεια πρώτη να συνδέσω τραπεζικό λογαριασμό στο paypal για να μου δώσει τα στοιχεία και να στείλω έμβασμα για να προσθέσω στο balance. Εδωσα ΙΒΑΝ λογαριασμού (Eurobank) αλλά...το paypal δεν με αφήνει να προσθέσω λογαριασμό προς το παρόν.!

 

2. Προσπάθεια δεύτερη, μέσω κάρτας εξωτερικού Revolut. Κατέβασα το συγκεκριμενο app μέσω Google Playstore δημιούργησα την εικονική mastercard και προσπάθησα πριν την φορτίσω (για ευνόητους λόγους) να δώ αν συνδέεται με τον λογαριασμό μου στο paypal. Δυστυχώς απορίφθηκε γιατι δεν την αναγνωρίζει ως mastercard !  Εστειλα μήνυμα στην Revolut και αναμένω απάντηση.

 

Το γνωστό κολπο με το request money δεν το δοκίμασα αλλά δεν νομίζω να δουλέψει, εδω δεν σε αφήνει να συνδέσεις λογαριασμό για να κάνεις έμβασμα, ή να προσθέσεις νεα καρτα για να στείλεις χρήματα.

 

Κάποια άλλη πρόταση;  :unsure:

Σε ολους εχουν δουλεψει ολα τα παραπνω αλλα μονο εσυ εισουν ο ατυχος!

 

 Φίλτατε πως γίνεται να ισχυρίζονται κάποιοι οτι δουλεύει οταν η ιδια η Revolut απαντάει πως δεν συνεργάζεται με το PayPal;  Δουλευόμαστε μεταξύ μας;  Δεν θέλω να πιστέψω πως ίσως κάποιοι σπρώχνουν την μεταφορά χρημάτων προς την συγκεκριμένη κάρτα. Οι καιροί είναι πονηροί....Εγω πάντως θα περάσω ενα μικρό έμβασμα 5 ευρώ (τι είχαμε τι χάσαμε) για δοκιμή και μετά θα προσπαθήσω να την συνδέσω και θα ενημερώσω το φόρουμ για το αποτέλεσμα.

8 στους 10 εκαναν επιτυχως εγγραφη στο paypal με revolut αλλα παλι εσυ εισουν ο ατυχος ...και οι καιροι ειναι πονηροι !!

 

Aν στείλει κάποιος τα έγγραφα που ζητάνε (φωτο απο ταυτότητα και λογαριασμό μόνιμης κατοικίας) και εκδώσει την δική τους LeuPay mastercard λογικά μπορεί να την γεμίζει με χρήματα απο τον LeuPay λογαριασμό του (ο οποίος με την σειρά του τροφοδοτείται απο Ελλάδα με έμβασμα 500 ευρώ το μήνα) και να την χρησιμοποιεί ως κάρτα εξωτερικού (Λουξεμβούργο) απροβλημάτιστα σε αγορές online, σωστά ;  Bye bye cc  :-D

Και ΩΠ να η λυτρωση !!!!! Bye bye cc με κατι που το εχουν δοκιμασει 5 ατομα ! οι 100 της revolut ειναι υπαλληλοι μην τους πιστευετε!!

 

Βλέπω μπήκαν δυναμικά στην Ελληνική αγορά  https://www.my-pos.gr/mypos-news.php

και εντελως τυχαια με εγγραφη στο φορουμ πριν 2 μερες βρηκε και οτι μπηκαν δυναμικα στην αγορα !! ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ οπως ειπες παραπανω και δεν θελω να πιστευω οτι καποιοι σπρωχνουν την μεταφορα χρηματων ! Α ρε Ελλαδα αθανατη!!!!!

 

Για να μην παρεξηγηθω/κατηγορηθω εγω δεν δουλευω ουτε για την revolut ουτε για την leupay,μπηκα σε ενα φορουμ να μαθω πως θα συνεχισω να ψωνιζω απο το εξωτερικο χωρις να μου πιανουν τον κωλο οι εξυπνακηδες ! Την revolut την εμαθα απο αλλα παιδια στο φορουμ και αυτη την στιγμη ειναι η δωρεαν λυση ! Την leupay την εχω σκεφτει για ενναλακτικη αλλα οχι προς το παρον γιατι εχει χρεωσεις. Υπαρχουν ομως τιμιοτεροι τροποι να παρουσιαστει κατι σε ενα φορουμ και να περασει οχι με την πονηραδα !

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να επιτρέψουνε κάποιες αγορές μέχρι ενός ποσού μας αναγκάζουνε να τρέχουμε στον καθένα που είδε τη κατάσταση και μπήκε δυναμικά στην ελληνική αγορά και τελικά το κράτος χάνει και τις προμήθειες που ζητάνε όλοι αυτοί!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, για πειτε, το paypal κρατάει αυτά που κρατάει, στο request money.

Η τράπεζα μας, τι μας χρεώνει γι'αυτη την διαδικασία;

Γιατι δεν ειναι δυνατον να μην χρεωνει τιποτε.

 

Ας απαντησει καποιος στο ερωτημα μου, καποιος θα ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολους εχουν δουλεψει ολα τα παραπνω αλλα μονο εσυ εισουν ο ατυχος!

 

8 στους 10 εκαναν επιτυχως εγγραφη στο paypal με revolut αλλα παλι εσυ εισουν ο ατυχος ...και οι καιροι ειναι πονηροι !!

 

Και ΩΠ να η λυτρωση !!!!! Bye bye cc με κατι που το εχουν δοκιμασει 5 ατομα ! οι 100 της revolut ειναι υπαλληλοι μην τους πιστευετε!!

 

και εντελως τυχαια με εγγραφη στο φορουμ πριν 2 μερες βρηκε και οτι μπηκαν δυναμικα στην αγορα !! ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΝΗΡΟΙ οπως ειπες παραπανω και δεν θελω να πιστευω οτι καποιοι σπρωχνουν την μεταφορα χρηματων ! Α ρε Ελλαδα αθανατη!!!!!

 

Για να μην παρεξηγηθω/κατηγορηθω εγω δεν δουλευω ουτε για την revolut ουτε για την leupay,μπηκα σε ενα φορουμ να μαθω πως θα συνεχισω να ψωνιζω απο το εξωτερικο χωρις να μου πιανουν τον κωλο οι εξυπνακηδες ! Την revolut την εμαθα απο αλλα παιδια στο φορουμ και αυτη την στιγμη ειναι η δωρεαν λυση ! Την leupay την εχω σκεφτει για ενναλακτικη αλλα οχι προς το παρον γιατι εχει χρεωσεις. Υπαρχουν ομως τιμιοτεροι τροποι να παρουσιαστει κατι σε ενα φορουμ και να περασει οχι με την πονηραδα !

Αγαπητέ συμφορουμίτη όπως και οι υπόλοιποι εδω μέσα ψάχνω τρόπο για να παρακάμψω τα cc δεν προωθώ ούτε την Α λύση ούτε την Β λύση. Απλώς ενημέρωσα το φόρουμ για τα αποτελέσματα των μη επιτυχών προσπαθειών μου. Οι καιροί όντως είναι πονηροί για αυτό και ο καθένας ψάχνει ότι ακούει περισσότερο και καλά κάνει.

Εχουμε λοιπόν :

1. Σύνδεση λογαριασμού με paypal αδύνατη (με eurobank & winbank). Eχω στείλει τουλάχιστον δυο e-mail στο paypal και σφυρίζουν αδιάφορα γιατί δεν επιτρέπει την σύνδεση.

2. Το request money δεν το δοκίμασα.

3. To Revolut το LeuPay και το Skrill αναφέρθηκαν ως εναλλακτικοί τρόποι απο άλλα μέλη του φόρουμ ΟΧΙ απο εμένα (δεν κάνω διαφήμιση σε κανέναν). Προσωπικά το έψαξα και άνοιξα λογαριασμούς και στο Revolut και στο LeuPay. Ο καθένας είναι ελευθερος να χρησιμοποιήσει ότι θέλει. Το skrill προωθείται απο τις εταιρείες στοιχημάτων (μπες στην ιστοσελίδα τους). Πίσω απο το LeuPay (χρηματοοικονομική εταιρεία με εικονικό ΙΒΑΝ) υπάρχει μια Τράπεζα με τις κατάλληλες εγκρίσεις απο το Λουξεμβούργο που εμπορεύεται και άλλα προιόντα (POs) με αντιπροσώπους και στην Ελλάδα, ενω πίσω απο το Revolut υπάρχει μια χρηματοοικονομική εταιρεία περιορισμένης ευθύνης ΕΠΕ (Ltd) όπου όλα γίνονται μεσω μιας εφαρμογής για κινητά αποκλειστικά. Ποιό είναι θεωρητικά ποιό αξιόπιστο; Ολοι ψάχνουμε να βρούμε εναλλακτικές για τα cc δεν χρειάζεται να τσακωνόμαστε για το ποιά είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η leupay δεν εχει χρεωσεις οταν τη χρησιμοποιεις σωστα.

 

αν πας στο ΑΤΜ να σηκωσεις λεφτα φυσικα και θα σε χρεωσει (προμηθεια ΔΙΑΣ 0,50€) ή αν κανεις εμβασμα απο τον leupay λογαριασμο σε αλλο λογαριασμο SEPA (3€) αλλα τα βασικα ειναι δωρεαν και το ανοιγμα λογαριασμου με iban και η καρτα (δεν εχει συνδρομη ή παγια εξοδα) και οταν κανεις αγορες με την καρτα δεν σε χρεωνουν κατι.

 

επισης εμαθα πως εχουν σκοπο να κανουν σημεια που θα μπορεις να φορτισεις τη leupay καρτα. δηλαδη να πας στη συνεργαζομενη επιχειρηση να τους δωσεις πχ 51€ και αυτοι να σου περασουν 50€ στη leupay καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συμφορουμίτη όπως και οι υπόλοιποι εδω μέσα ψάχνω τρόπο για να παρακάμψω τα cc δεν προωθώ ούτε την Α λύση ούτε την Β λύση. Απλώς ενημέρωσα το φόρουμ για τα αποτελέσματα των μη επιτυχών προσπαθειών μου. Οι καιροί όντως είναι πονηροί για αυτό και ο καθένας ψάχνει ότι ακούει περισσότερο και καλά κάνει.

Εχουμε λοιπόν :

1. Σύνδεση λογαριασμού με paypal αδύνατη (με eurobank & winbank). Eχω στείλει τουλάχιστον δυο e-mail στο paypal και σφυρίζουν αδιάφορα γιατί δεν επιτρέπει την σύνδεση.

2. Το request money δεν το δοκίμασα.

3. To Revolut το LeuPay και το Skrill αναφέρθηκαν ως εναλλακτικοί τρόποι απο άλλα μέλη του φόρουμ ΟΧΙ απο εμένα (δεν κάνω διαφήμιση σε κανέναν). Προσωπικά το έψαξα και άνοιξα λογαριασμούς και στο Revolut και στο LeuPay. Ο καθένας είναι ελευθερος να χρησιμοποιήσει ότι θέλει. Το skrill προωθείται απο τις εταιρείες στοιχημάτων (μπες στην ιστοσελίδα τους). Πίσω απο το LeuPay (χρηματοοικονομική εταιρεία με εικονικό ΙΒΑΝ) υπάρχει μια Τράπεζα με τις κατάλληλες εγκρίσεις απο το Λουξεμβούργο που εμπορεύεται και άλλα προιόντα (POs) με αντιπροσώπους και στην Ελλάδα, ενω πίσω απο το Revolut υπάρχει μια χρηματοοικονομική εταιρεία περιορισμένης ευθύνης ΕΠΕ (Ltd) όπου όλα γίνονται μεσω μιας εφαρμογής για κινητά αποκλειστικά. Ποιό είναι θεωρητικά ποιό αξιόπιστο; Ολοι ψάχνουμε να βρούμε εναλλακτικές για τα cc δεν χρειάζεται να τσακωνόμαστε για το ποιά είναι καλύτερη.

 

Δεν τσακωνομαι με κανενα και ουτε απαξιω κανενα .Το  μηνυμα σου ομως με το οτι καποιοι σπρωχνουν την revolut και οι καιροι ειναι πονηροι αφησε υπονοουμενα χωρις να υπαρχει λογος .Κατα καιρους μπαινουν "εξυπνοι " σε φορουμ απαξιωνοντας προιοντα/υπηρεσιες παρουσιαζοντας τα ως αρνητικα για να πουλησουν κατι εκεινοι αντι να μπουν στο φορουμ σαν επιχειρηματιες και να πουν ειμαι ο "ταδε" πουλαω αυτο, πληροφοριες εντος. Οτι χρησιμοποιει ο καθενας ειναι δικαιωμα του και εγω δεν ειμαι εδω να τον κατηγορησω .Ειμαστε εδω να δωσουμε βοηθεια και επιλογες ο ενας στον αλλο και οχι να πουλησουμε κατι (ελπιζω).

Η revolut αφου το εχεις ψαξει ξερεις πολυ σωστα οτι ειναι Ltd ( περιορισμενης ευθυνης) αλλα αυτο που δεν αναφερεις/ξερεις ειναι οτι τα χρηματα βρισκονται στην Barclays που σε περιπτωση κατι παει στραβα δεν τα εχει η revolut αλλα ειναι ασφαλισμενα και επιστρεφονται μεσω Barclays . Σε αντιθεση η Leupay δεν ειναι τραπεζα ειναι εταιρεια ηλεκτρονικου χρηματος και δεν εχω διαβασει πουθενα και ξεκαθαρα πως προστατευονται τα χρηματα μου σε περιπτωση που κλεισει. Πολυ σωστη η ερωτηση σου " ποιο ειναι θεωρητικα ποιο αξιοπιστο?' ο καθενας κρινει για τον εαυτο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...