Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγο μετέφερα και εγω δοκιμαστικά απο prepaid καρτα 20 ευρώ στον λογαριασμό μου στο LeuPay και μου χρέωσε 0,50 λεπτά ! Αρα το 1% επι του ποσού μεταφοράς δεν ισχύει.

 

ισχύει... στις χρεώσεις (tariff) κάτω αριστερά στον leupay λογαριασμό σου το γράφει αναλυτικά

 

Account funding:

 

Funding via Bank transfer:   Free of charge

 

Funding via consumer card MasterCard/VISA, issued in EU:    1.00%, Min. 0.50 EUR

 

Funding via other type card MasterCard/VISA/JCB:   2.00%, Min. 1.00 EUR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση (μάλλον προς τον συμφορουμίτη Braker1 που φαίνεται να το έχει ψάξει το θέμα)

 

Αν στο LeuPay έχεις δυο λογαριασμούς Euro και Dollars, μπορείς να μετατρέψεις χρήματα με μεταφορά απο τον ενα στον αλλο με τη δικιά τους ισοτιμία και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσεις την προπληρωμένη κάρτα τους mastercard για να τραβήξεις πχ. δολλάρια απο ΑΤΜ :ph34r: ;  στην Ελλάδα ή εξωτερικό;  Συμφέρει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση (μάλλον προς τον συμφορουμίτη Braker1 που φαίνεται να το έχει ψάξει το θέμα)

 

Αν στο LeuPay έχεις δυο λογαριασμούς Euro και Dollars, μπορείς να μετατρέψεις χρήματα με μεταφορά απο τον ενα στον αλλο με τη δικιά τους ισοτιμία και στη συνέχεια να χρησιμοποιήσεις την προπληρωμένη κάρτα τους mastercard για να τραβήξεις πχ. δολλάρια απο ΑΤΜ :ph34r: ;  στην Ελλάδα ή εξωτερικό;  Συμφέρει; 

 

 

η μετατροπή είναι στη δική τους ισοτιμία. όταν πας στο ΑΤΜ στην Ελλάδα θα σου βγάλει euro, αν πας USA, CAN, AUS, SGP και λοιπές χώρες που έχουν δολάριο ως νόμισμα το ΑΤΜ θα σου βγάλει το νόμισμα της εκάστοτε χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να κανω το balance στο paypal  απο την prepaid τις Πειραιώς,μια φορα το είχα κανει τον Αύγουστο και τώρα προσπαθώ αλλα μάταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα που είναι κάπως βιαστικό και δεν προλαβαίνω να διαβάσω 500+ σελίδες για να βγάλω άκρη οπότε συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί κάπου!!!

Μόλις έκανα μια παραγγελιά στο gearbest ~120euro και το paypal δεν μου ολοκλήρωσε την συναλλαγή! Το paypal μου είναι συνδεδεμένο με προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς και από την τράπεζα που επικοινώνησα μου είπαν ότι λόγω capital controls δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή! Από το ebay έχω αγοράσει πρόσφατα χωρίς πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόλλησε με το gearbest!!! Υπάρχει κάποια λύση ώστε να πραγματοποιήσω την συναλλαγή???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θέμα που είναι κάπως βιαστικό και δεν προλαβαίνω να διαβάσω 500+ σελίδες για να βγάλω άκρη οπότε συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί κάπου!!!

Μόλις έκανα μια παραγγελιά στο gearbest ~120euro και το paypal δεν μου ολοκλήρωσε την συναλλαγή! Το paypal μου είναι συνδεδεμένο με προπληρωμένη κάρτα της Πειραιώς και από την τράπεζα που επικοινώνησα μου είπαν ότι λόγω capital controls δεν ολοκληρώθηκε η συναλλαγή! Από το ebay έχω αγοράσει πρόσφατα χωρίς πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κόλλησε με το gearbest!!! Υπάρχει κάποια λύση ώστε να πραγματοποιήσω την συναλλαγή???

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

 

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

 

εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

 

για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

 

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

 

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

 

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

 

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

 

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

 

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

 

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

 

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

 

9. Πληρωμές ελληνικών επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στο ηλεκτρονικό εμπόριο προς διεθνείς παρόχους υπηρεσιών, απαραίτητων για τη λειτουργία των εν λόγω επιχειρήσεων, όπως, ενδεικτικά, συνδρομή φιλοξενίας σε server, συνδρομή domain name, συνδρομή σε παρόχους φύλαξης αρχείων, συνδρομή σε παρόχους cloud-based υπηρεσιών λειτουργίας, όπως πλατφόρμες ηλεκτρονικών καταστημάτων (e-shop), πλατφόρμες επικοινωνίας με χρήστες, συνδρομή για συντήρηση ελάχιστης παρουσίας για λόγους διαφήμισης σε Google/ Facebook.

 

...............................

 

ΛΥΣΗ: βγάλε μια κάρτα εξωτερικού, γέμισε τη με φράγκα, σύνδεσε τη με το paypal και κάνε τη δουλειά σου. παίζουν αρκετά προϊόντα στην αγορά: skrill, leupay, monese, viva, revolut κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει τρόπος???

 

 

βγάλε μια κάρτα εξωτερικού, γέμισε τη με φράγκα, σύνδεσε τη με το paypal και κάνε τη δουλειά σου. παίζουν αρκετά προϊόντα στην αγορά: skrill, leupay, monese, viva, revolut κ.α.

 

 

τώρα για το τι σου κάνει.....κάτσε διάβασε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνω είναι να αποκτήσω μια (π.χ leupay) κάρτα και να την δηλώσω στο paypal! H Πειραιώς όμως θα με αφήσει να φορτώσω χρήματα στη leupay??? Και ποια είναι η ποιο ασφαλής και δοκιμασμένη από τις επιλογές που έχω (skrill, leupay, monese, viva, revolut) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αυτό που πρέπει να κάνω είναι να αποκτήσω μια (π.χ leupay) κάρτα και να την δηλώσω στο paypal! H Πειραιώς όμως θα με αφήσει να φορτώσω χρήματα στη leupay??? Και ποια είναι η ποιο ασφαλής και δοκιμασμένη από τις επιλογές που έχω (skrill, leupay, monese, viva, revolut) ???

 

εγώ κάνω τη δουλειά μου με τη leupay, άλλοι με revolut, άλλοι με skirll, κτλ.... ψάξε λίγο να δεις τι παρέχει η κάθε υπηρεσία και επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μετατροπή είναι στη δική τους ισοτιμία. όταν πας στο ΑΤΜ στην Ελλάδα θα σου βγάλει euro, αν πας USA, CAN, AUS, SGP και λοιπές χώρες που έχουν δολάριο ως νόμισμα το ΑΤΜ θα σου βγάλει το νόμισμα της εκάστοτε χώρας.

Σωστά εκτός αν πας ταξιδάκι UK και γυρίσεις με British pounds (αν συμφέρει η μετατροπή).  Αλλά πιθανότατα υπάρχουν και ΑΤΜ σε διάφορες χώρες κοντινές και μη (λέγονται Multicurrency ATM machines) και μπορεις να κάνεις ανάληψη σε τοπικό νόμισμα, ευρώ ή δολλαρια  πχ. η HSBC στην Τουρκία έχει αρκετά  http://prntscr.com/94y1ov δεν ξέρω αν υπάρχουν στη Βουλγαρία που ενδιαφέρομαι. Αν ξέρει κάποιος ας το αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά προβλήματος για σύγκριση με άλλους συμφορουμίτες:

 

 Εγγραφή μέσω App της Revolut χθες βράδυ, απλή κ άμεση (εκκρεμεί η ταυτοποίηση με διαβατήριο).

 

 Έκτοτε πολλαπλές επανειλημμένες προσπάθειες (χθες βράδυ κ σήμερα πρωί) για money transfer με Alpha Web Banking για ποσό 350ευρώ απέβησαν άκαρπες στο τελικό στάδιο της μεταφοράς. Δεν μου στέλνει κωδικό η τράπεζα για να ολοκληρώσω την διαδικασία. Στην έναρξη στέλνει κανονικά τον απαραίτητο κωδικό. Μου βγάζει κανονικά ότι η συναλλαγή θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα (πρώτη επόμενη εργάσιμη) αλλά δεν με αφήνει να ολοκληρώσω την συναλλαγή.

 Υπάρχει πρόσφατη μεταφορά από κάποιον στο φόρουμ από Alpha Bank; Η να υποθέσω ότι "κλείδωσε" το μηνιαίο ποσό της τράπεζας κ πάμε από Δεκέμβρη κ εάν.... περίοδος Χριστουγέννων χωρίς προεργασία θα γίνει χαμός...!

 

 Ευχαριστώ όλους για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέτουν κ βοηθούν όλους τους υπόλοιπους με συμβουλές κ λύσεις σε τόσα θέματα!

 Νέα προσπάθεια με i-Bank της ΕΤΕ σήμερα προ μιας ώρας: ενώ μου δίνει κωδικό το σύστημα, δεν ολοκληρώνεται η συναλλαγή. Το παραθυράκι αναφέρει "υπόλοιπο όριο: 0.00 Ευρώ".

 Μου λύθηκε η απορία: εξαντλημένο όριο κ ΕΤΕ κ Alpha.Δεν ξέρω αν κ εδώ ισχύει η ημερολογιακή βδομάδα με έναρξη το Σάββατο.Αλλιώς καλό Δεκέμβρη...

 

 Η κάρτα πέρασε κιόλας σε posted, κ στο profile η identity σε Approved. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νέα προσπάθεια με i-Bank της ΕΤΕ σήμερα προ μιας ώρας: ενώ μου δίνει κωδικό το σύστημα, δεν ολοκληρώνεται η συναλλαγή. Το παραθυράκι αναφέρει "υπόλοιπο όριο: 0.00 Ευρώ".

 Μου λύθηκε η απορία: εξαντλημένο όριο κ ΕΤΕ κ Alpha.Δεν ξέρω αν κ εδώ ισχύει η ημερολογιακή βδομάδα με έναρξη το Σάββατο.Αλλιώς καλό Δεκέμβρη...

 

 Η κάρτα πέρασε κιόλας σε posted, κ στο profile η identity σε Approved. 

Συνοψίζοντας λοιπόν...ΕΤΕ - ΑΛΦΑ - ΠΕΙΡΑΙΩΣ τέλος τα εμβάσματα για Νοέμβριο;   :cry: Μόνο Eurobank παίζει ... προς το παρόν ! 

Η prepaid παντως της ΠΕΙΡΑΙΩΣ αν την έχετε φορτισμένη εξακολουθεί να παίζει για στείλετε σε Paypal,LeuPay τσεκαρισμένο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω και εγώ την leupay μου.

Λέει Funding via Bank transfer free of charge.

και επίσης αγορές στο Internet free of charge.

 

Αυτό σημαίνει ότι πχ μπορώ να στέλνω εμβάσματα  μέσω web banking(που θα μου κρατάει 1 ευρώ λογικά) και να μπαίνει ολόκληρο το ποσό μέσα? Και μετά να κάνω παραγγελίες από eshops και να μην μου κρατάει καμία προμήθεια?> (δηλαδή να χάνω μόνο το ευρώ του εμβάσματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω και εγώ την leupay μου.

Λέει Funding via Bank transfer free of charge.

και επίσης αγορές στο Internet free of charge.

 

Αυτό σημαίνει ότι πχ μπορώ να στέλνω εμβάσματα  μέσω web banking(που θα μου κρατάει 1 ευρώ λογικά) και να μπαίνει ολόκληρο το ποσό μέσα? Και μετά να κάνω παραγγελίες από eshops και να μην μου κρατάει καμία προμήθεια?> (δηλαδή να χάνω μόνο το ευρώ του εμβάσματος)

 

ναι... (και πολλά ακόμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...