Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια θελω να αγορασω μια μνημη RAM απο ebay αλλα μου βγαζει ''We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card Visa'', οταν παω να πληρωσω.

 

Η καρτα δουλευει κανονικα καθως αγορασα απο steam (κατευθειαν απο την καρτα, οχι μεσω paypal)

 

Ακομα capital controls στο paypal / ebay να φανταστω; Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω η κατάθεση απο Ελλάδα σε λογαριασμό leupay που είναι σε δολλάρια συμφέρει να γίνει η μετατροπή από την leupay ή από την τράπεζα εδώ μέσω ebanking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση. Έχει λάβει κανείς refund από αγορά που έγινε μέσω revolut? Συγκεκριμένα είχα κάνει μια αγορά από amazon.it με εξπρές παράδοση και επειδή δεν ήρθε εγκαίρως επικοινώνησα μαζί τους (χαίρε google translate) και πριν από λίγο μου έκαναν refund τα έξοδα αποστολής. Ξέρω  ότι θα χρειαστεί μερικές μέρες να φανεί, αλλά έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με τέτοια περίπτωση. δεδομένου ότι η revolut δεν είναι κανονική κάρτα? Λογικά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα , καθώς φαντάζομαι κάθε αριθμός κάρτας είναι μοναδικός , απλά είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θελω να αγορασω μια μνημη RAM απο ebay αλλα μου βγαζει ''We couldn't complete your purchase, because the card issuer declined the card Visa'', οταν παω να πληρωσω.

 

Η καρτα δουλευει κανονικα καθως αγορασα απο steam (κατευθειαν απο την καρτα, οχι μεσω paypal)

 

Ακομα capital controls στο paypal / ebay να φανταστω; Υπαρχει καποιος αλλος τροπος;

 

Ευχαριστω.

 

Έχω κ εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα... Αν γνωρίζει κάποιος κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα αγορά από ιταλικό site με  συμπληρώματα διατροφής 137 ευρώ  και πλήρωσα μέσω paypal με κάρτα που δεν ήταν συνδεδεμένη με το paypal ποτέ η κάρτα είναι χρεωστική εθνικής mastercard  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις έκανα αγορά από ιταλικό site με  συμπληρώματα διατροφής 137 ευρώ  και πλήρωσα μέσω paypal με κάρτα που δεν ήταν συνδεδεμένη με το paypal ποτέ η κάρτα είναι χρεωστική εθνικής mastercard  

 

137 ευρώ συμπληρώματα; :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση. Έχει λάβει κανείς refund από αγορά που έγινε μέσω revolut? Συγκεκριμένα είχα κάνει μια αγορά από amazon.it με εξπρές παράδοση και επειδή δεν ήρθε εγκαίρως επικοινώνησα μαζί τους (χαίρε google translate) και πριν από λίγο μου έκαναν refund τα έξοδα αποστολής. Ξέρω ότι θα χρειαστεί μερικές μέρες να φανεί, αλλά έχει κανείς προηγούμενη εμπειρία με τέτοια περίπτωση. δεδομένου ότι η revolut δεν είναι κανονική κάρτα? Λογικά δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα , καθώς φαντάζομαι κάθε αριθμός κάρτας είναι μοναδικός , απλά είπα να ρωτήσω για να είμαι σίγουρος

Σε εμένα refund απο alliexpress χρειάστηκε 2 εβδομάδες περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι χρεωστικές τις πειραιώς δεν γινονται ποια δεκτες για την παλιά διαδικασία του money request σε mail και φορτιση paypal balance?

Unable to verify γραφει σημερα σαν να βαζω λαθος στοιχεία κάρτας (είναι σωστα και παλαιοτερα πετυχενε με τις οποιες κρατησεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα έκανα λινκ την πρεπαιντ κάρτα μου με τον παυπαλ λογαριασμό μου όλα πήγαν μια χαρά, πήρα

τηλ την τράπεζα μου κ μου είπαν τον κωδικό που είχε στείλει η παυπαλ σε μορφή χρέωσης ώστε να κάνω την επιβεβαίωση. Την έκανα την επιβεβαίωση ......

 

αλλά όταν πάω να βάλω xρηματα μέσα στη παυπαλ μου ζητάει iban αλλά όταν το βάζω μου λεει :

The bank information you have added is invalid or missing. Please try again.

  • You've entered an invalid IBAN. Please try again.
  • Please make sure you select the correct bank location for your IBAN.

 

μήπως ακολουθώ λάθος βήματα για να βάλω χρήματα μέσω πρεπαιντ?

top up πηγαίνω και add money(it takes a few days).

 

επίσης εφόσον έχω κάνει λινκ την κάρτα πως βάζω χρήματα μεσα στη παυπαλ ?

και αν θέλω να στείλω χρήματα στη προπληρωμένη απο την παυπαλ μπορώ να το κανω ?

 

Υ.Γ : το ιμπαν το συγκεκριμένο το βρήκα σε ένα χαρτί που μου είχαν δώσει(από την τράπεζα) :  ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟΥ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ όταν έβγαλα την προπληρωμένη πριν 5 μέρες δλδ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Leupay ήρθε κι έγινε Verify χωρίς προβλήματα από το Paypal. Έρχεται πλήρης οδηγός.

 

Ερώτηση: Προσπάθησα να αγοράσω ένα πραγματάκι του 1$ χτες μέσω ebay, αλλά όταν πάω να πληρώσω μου εμφανίζει μόνο το paypal balance ως διαθέσιμο τρόπο πληρωμής. Μήπως επειδή το balance μου υπερκαλύπτει την αξία της αγοράς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατα έκανα λινκ την πρεπαιντ κάρτα μου με τον παυπαλ λογαριασμό μου όλα πήγαν μια χαρά, πήρα

τηλ την τράπεζα μου κ μου είπαν τον κωδικό που είχε στείλει η παυπαλ σε μορφή χρέωσης ώστε να κάνω την επιβεβαίωση. Την έκανα την επιβεβαίωση ......

 

αλλά όταν πάω να βάλω xρηματα μέσα στη παυπαλ μου ζητάει iban αλλά όταν το βάζω μου λεει :

The bank information you have added is invalid or missing. Please try again.

  • You've entered an invalid IBAN. Please try again.
  • Please make sure you select the correct bank location for your IBAN.

 

μήπως ακολουθώ λάθος βήματα για να βάλω χρήματα μέσω πρεπαιντ?

top up πηγαίνω και add money(it takes a few days).

 

επίσης εφόσον έχω κάνει λινκ την κάρτα πως βάζω χρήματα μεσα στη παυπαλ ?

και αν θέλω να στείλω χρήματα στη προπληρωμένη απο την παυπαλ μπορώ να το κανω ?

 

Υ.Γ : το ιμπαν το συγκεκριμένο το βρήκα σε ένα χαρτί που μου είχαν δώσει(από την τράπεζα) :  ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟΥ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ όταν έβγαλα την προπληρωμένη πριν 5 μέρες δλδ

 

Όπως σου έγραψα και στο νήμα που άνοιξες, οι τρόποι για να βάλεις χρήματα στο paypal είναι συγκεκριμένοι.

 

Το θέμα με τον ΙΒΑΝ που βάζεις είναι προφανώς λάθος αφού τον βρήκες σε άσχετο χαρτί.

Γι' αυτό και πήρες την απάντηση που παραθέτεις στο post σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παδια σοσ!

εχω φορτισει το paypal balance μου και πηγα στην gearbest να παρω  ενα κινεζοτηλεφωνο.

ενω το balance υπερκαλυπτει το ποσό του τηλεφωνου, οταν φτανω να πληρωσω δεν μου βγαζει επιλογη να πληρωθει μεσω balance και παει κατευθειαν στην καρτα.

οποτε αρνειται την συναλλαγη.

 

το εχει συναντησει κι αλλος αυτο;

 

πως λυνεται;

 

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...