Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται αυτό που θέλεις με την εκάστοτε ισοτιμία που χρησιμοποιεί το PayPal χωρίς κάποιο επιπλέον κόστος για την μετατροπή. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να χάσεις κάποια δίφραγκα ανάλογα με την πορεία των ισοτιμιών.

 

Αν έγινα αντιληπτός εννοώ να δοκιμάσω να "παίξω" με τον μετατροπέα Δολλάριο/Ευρώ, Ευρώ/Δολλάριο χωρίς να κάνω αγορά ..Απλά δοκιμαστικά.

 

Σ' ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικα  μολις μου ηρθε μαιλ απο το αμαζον οτι δεν μπορεσαν να τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα και μου λενε να επιλεξω νεα μεθοδο πληρωμης. , Οποτε αναγκαστηκα θα την κανω με την καρτα της Revolut, απλα θα πρεπει να περιμενω 3-4 μερες για να μπουν τα χρηματα στην Revolut.

 

Εως τοτε   με την παραγγελια στο αμαζον τι κανω? θα περιμενουν 3-4 ημερες μεχρι να πληρωσω με την νεα καρτα? η θα μου την ακυρωσουν εντελως? Υπαρχει καποιο οριο που δινουν για να γινει η πληρωμη?

 

Εάν θέλεις να προχωρήσεις άμεσα την παραγγελία, βάλε χρεωστική, εάν έχεις.

Καλησπέρα σας Αγορά ΒΙΒΛΙΩΝ από amazon.es απορρίφθηκε με κάρτα της ΑΛΦΑ. Υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσω τα βιβλία? Ευχαριστώ :)

 

Εάν είχες επιχειρήσει με πιστωτική, προσπάθησε με χρεωστική της Alpha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Με μία αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. Αρχικά για να μη με κράξετε, διάβασα όσες περισσότερες απαντήσεις μπορούσα αλλά ως παντελώς άσχετη δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω να περιγράψω την κατάσταση όσο καλύτερα μπορώ. 

Την Παρασκευή έβγαλα μια προπληρωμένη επαναφορτιζόμενη κάρτα Πειραιώς για να κάνω αγορές μέσω ίντερνετ κυρίως. Ωστόσο δε γνωρίζω ποια προϊόντα επιτρέπεται να αγοράσεις λόγω CC. Έκανα μία απόπειρα να αγοράσω μία θήκη για το κινητό μου. Την πρώτη θήκη τη βρήκα στο aliexpress, δεν μπόρεσα να την αγοράσω. Μου έβγαλε ένδειξη να επικοινωνήσω με την τράπεζα, δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες. Δεύτερη απόπειρα έγινε στο αγγλικό eBay οπού και εκεί δεν μπόρεσα να την παραγγείλω. Η τρίτη και τελευταία απόπειρα έγινε από το παγκόσμιο eBay όπου και εκεί κλασικά απορρίφθηκε. Επειδή δε θυμάμαι πλέον λεπτομέρειες, συνδέθηκα νομίζω στον λογαριασμό που έχω στο paypal (νομίζω στις δύο αγορές που πήγα να κάνω στο eBay) και χρεώθηκα, για την ακρίβεια μου δεσμεύτηκαν χρήματα. Το θέμα είναι ότι δεν έχει γίνει η παραγγελία, δεν ξέρω πως και γιατί συνέβη και γενικά έχω πελαγώσει. Κάτι ακόμη που μπορώ να παραθέσω για να γίνω πιο σαφής είναι οι κινήσεις της κάρτας μου:

 

Τρέχον διαθέσιμο υπόλοιπο: 7,94 

Τρέχον λογιστικό υπόλοιπο: 20.00 

 

Τύπος κινήσεων: Εγκρίσεις 

 

Περιγραφή συναλλαγής: PAYPAL 35314369001 LU -DEBIT PURCHASE AUTHORIZATION  1.00 USD x 11 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γενικά, υπάρχουν CC από τον ΙΟΥΛ και το θέμα αγοράς από το εξωτερικό έχει αποδειχθεί μάλλον λαχείο.

2. Στο ali δεν περνάνε ελληνικές κάρτες.

3. Εάν μια προσπάθεια αποτυγχάνει προσπαθούμε ξανά και ξανά και μετάείτε αλλάζουμε κάρτα (αν έχουμε) ή πωλητή.

4. Οι χρεώσεις που έγιναν αφορούν σε 1$ η κάθε μια προσπάθεια και θα επιστραφούν μετά από 7-15 μέρες (ή και περισσότερο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Με μία αναζήτηση στο διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. Αρχικά για να μη με κράξετε, διάβασα όσες περισσότερες απαντήσεις μπορούσα αλλά ως παντελώς άσχετη δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα πάρα πολύ. Θα προσπαθήσω να περιγράψω την κατάσταση όσο καλύτερα μπορώ. 

Την Παρασκευή έβγαλα μια προπληρωμένη επαναφορτιζόμενη κάρτα Πειραιώς για να κάνω αγορές μέσω ίντερνετ κυρίως. Ωστόσο δε γνωρίζω ποια προϊόντα επιτρέπεται να αγοράσεις λόγω CC. Έκανα μία απόπειρα να αγοράσω μία θήκη για το κινητό μου. Την πρώτη θήκη τη βρήκα στο aliexpress, δεν μπόρεσα να την αγοράσω. Μου έβγαλε ένδειξη να επικοινωνήσω με την τράπεζα, δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες. Δεύτερη απόπειρα έγινε στο αγγλικό eBay οπού και εκεί δεν μπόρεσα να την παραγγείλω. Η τρίτη και τελευταία απόπειρα έγινε από το παγκόσμιο eBay όπου και εκεί κλασικά απορρίφθηκε. Επειδή δε θυμάμαι πλέον λεπτομέρειες, συνδέθηκα νομίζω στον λογαριασμό που έχω στο paypal (νομίζω στις δύο αγορές που πήγα να κάνω στο eBay) και χρεώθηκα, για την ακρίβεια μου δεσμεύτηκαν χρήματα. Το θέμα είναι ότι δεν έχει γίνει η παραγγελία, δεν ξέρω πως και γιατί συνέβη και γενικά έχω πελαγώσει. Κάτι ακόμη που μπορώ να παραθέσω για να γίνω πιο σαφής είναι οι κινήσεις της κάρτας μου:

 

Τρέχον διαθέσιμο υπόλοιπο: 7,94 

Τρέχον λογιστικό υπόλοιπο: 20.00 

 

Τύπος κινήσεων: Εγκρίσεις 

 

Περιγραφή συναλλαγής: PAYPAL 35314369001 LU -DEBIT PURCHASE AUTHORIZATION  1.00 USD x 11 

 

 

Απο aliexpress δε μπορείς να αγοράσεις με κάρτα Ελληνικής τράπεζας. Το ebay άλλοτε περνά και άλλοτε όχι. Αυτο το ποσό που φαίνεται σα δεσμευμένο απο το Paypal υποθέτω αφορά τις ανεπιτυχείς προσπάθειες αγοράς που έκανες με χρήση της κάρτας σου. Θα επιστραφεί κάποια στιγμη στην κάρτα αλλά το πότε εξαρτάται από την τράπεζα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spartak1

Δημοσίευση σήμερα, 12:12

alan2, on 22 Nov 2015 - 12:00 PM, said:snapback.png

 

Θα τους πάρεις τηλέφωνο και θα στον προσθέσουν αμέσως αυτοί.

 

To τηλ toy paypal είναι στην ιρλανδία... φοβάμαι μην κοστίσει ακριβά η κλήση

εγώ τους είχα στείλει μην ότι δεν μπορώ να τους πάρω τηλ καθώς δεν έχω σταθερό κ το κινητό μου κάνει κλήσεις λόγω του προγράμματός του μόνο εντός ελλάδας και μετά από 2 ημέρες με πήραν αυτοί τηλ κ μου πρόσθεσαν τον τραπεζικό λογαριασμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, επειδη το thread εχει φτασει αισιως τις 600 σελιδες μια απλη ερωτηση:

 

Σε αυτη τη φαση ειναι δυνατη η αγορα καποιων πραγματων (οχι βιβλια) απο το amazon (γερμανικο), με μια mastercard debit της Εθνικης; Το ποσο ειναι μικρο, γυρω στα 50 ευρω.

 

Εαν οχι, υπαρχει τροπος να παρακαμψω τα CC για να παραγγειλω αυτο που θελω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26521&subid=2&pubid=113854469

 

 

Η πρόεδρος της Ελληνικής Ένωσης Τραπεζων, Λούκα Κατσέλη, σε χαιρετισμό της σημείωσε ότι η ανακεφαλαιοποίηση ολοκληρώνεται, και το επόμενο βήμα είναι να προχωρήσουμε σε κανονικές μεθόδους χρηματοδότησης από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, και στην άρση των περιορισμών στην κίνηση κεφαλαίων στο πρώτο τρίμηνο του 2016.

4 μηνες εμειναν :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι τοτε θα θελουν πάλι ανακεφαλαιοποίηση

 

Σε απλά ελληνικά, πάλι αέρα δάνειο που θα αποπληρώσουν τα παιδιά και τα εγγόνια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι επειδη δεν ξερω σε ποια σελιδα θα βρω την απαντηση μου..

 

Να αγορασεις κατι απο το εξωτερικο μεσω eBay δεν γινεται λογω των capital controls της Ελλαδας ακομα και σημερα;; ουτε της ταξεως των 20 ευρω πχ;;

Να πουλησεις κατι ομως, γινετε, η καταργηθηκε και αυτο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταφερει κανεις να αγορασει με paypal από Abercrombie&Fitch?

Μπαινοντας απο γερμανικη ip με ελληνικο paypal, η χρεωση γινεται κανονικα σε paypal κ alpha bank (με amex), αλλα στο site τους δεν προχωραει την παραγγελία με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...