Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!

 

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος με γνώση και διάθεση για βοήθεια.. 

Απελπισμένος άνθρωπος εδώ.......  :unsure: 

 

Προσπαθώ να προσθέσω χρήματα στον paypal λογαριασμό μου 

και μου βγάζει αυτό το μήνυμα!

Μπήκα στο e-banking της Eurobank, αλλά εκεί κι αν δεν κατάλαβα ΤΙ να κάνω και ΠΩΣ ...  :wacko: 

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος βήμα-βήμα, τι στο καλό κάνουμε;;;!!! 

 

 

Στέλνεις έμβασμα στα στοιχεία τράπεζας που σου αναφέρει παρακάτω (στην φωτο που ανέβασες)

 

Απο ετε για έμβασμα στο ππ, το ιδιο ειναι για όλες τις τραπεζες

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/?p=54379093

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν το παρακολουθώ το θέμα τώρα τελευταία αλλά μόλις έκανα αγορά από ebay με paypal (χωρίς balance) και τη δέχτηκε όπως φαίνεται. (με κάρτα προπληρωμένη Πειραιώς)

Αλλά αν κατάλαβα καλά, δεν έχουν επανέλθει όλα ακόμα όπως πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να κάνει αγορά από Amazon.co.uk κατευθείαν με κάρτα MasterCard της εθνικής; Έκανα μια αγορά των 250 ευρώ με την κάρτα και αρχικά φάνηκε ότι την δέχθηκε.βεβαια δεν έχουν τραβήξει ακόμα τα χρήματα....

Μένει να δούμε αν θα μου έρθει κανα μαιλ ακύρωσης αργότερα. Τέλος όταν καταχωρεις αρχικά την παραγγελία το Αμαζόν τραβάει 1-1.5 ευρω; Γιατί μπήκα στο I bank και μου δείχνει στο διαθέσιμο υπόλοιπο 1.5 ευρω λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπλεξει κ θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει αμεσα.Πριν απο 3 ημερες ανοιξα λογαριασμο paypal δενκαταφερα να βαλω λογαριασμο iban αλλα με ενα κολπακι για τα capital controls καταφερα να βαλω χρηματα στην paypal ζητωντας χρηματα απο αλλο email δικου μου ανθρωπου. Πηρα λοιπον τα χρηματα αλλα δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω ωσπου να περασει ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ωστε να ειναι σιγουροι οτι δεν ειμαι απατεωνας, ξερει κανεις πως μπορουμε να το ξεπερασουμε αυτο το βημα της αναμονης????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συνέδεσα την κάρτα στο Amazon πριν. Άρα λογικά αυτό θα είναι! Το θέμα είναι αν θα προχωρήσει η παραγγελία...

 

Αφού βρήκες τη χρέωση του 1,50€ στο e-banking, δίπλα έχει τον 4ψήφιο κωδικό του paypal.

Μπαίνεις στο site του και επιβεβαιώνεις την κάρτα, για να σου πιστώσει το 1,50€.

 

Αφού δεν σου ήρθε μέχρι τώρα ακυρωτικό, η παραγγελία θα προχωρήσει.

Εχω μπλεξει κ θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει αμεσα.Πριν απο 3 ημερες ανοιξα λογαριασμο paypal δενκαταφερα να βαλω λογαριασμο iban αλλα με ενα κολπακι για τα capital controls καταφερα να βαλω χρηματα στην paypal ζητωντας χρηματα απο αλλο email δικου μου ανθρωπου. Πηρα λοιπον τα χρηματα αλλα δεν μπορω να τα χρησιμοποιησω ωσπου να περασει ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ωστε να ειναι σιγουροι οτι δεν ειμαι απατεωνας, ξερει κανεις πως μπορουμε να το ξεπερασουμε αυτο το βημα της αναμονης????

 

Αφού μπήκες στη διαδικασία του send money, θα περιμένεις 3 βδομάδες για να χρησιμοποιήσεις το balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βρήκες τη χρέωση του 1,50€ στο e-banking, δίπλα έχει τον 4ψήφιο κωδικό του paypal.

Μπαίνεις στο site του και επιβεβαιώνεις την κάρτα, για να σου πιστώσει το 1,50€.

 

Αφού δεν σου ήρθε μέχρι τώρα ακυρωτικό, η παραγγελία θα προχωρήσει.

 

 

 

Tο θεμα ειναι οτι στο ebanking της εθνικης , δεν εχει φανει ακομα  η χρεωση  απο το αμαζον ουτε φαινεται σαν κινηση λογαριασμου , απλα φαινεται οτι εχει δεσμευτει το ποσο απο το διαθεσιμο υπολοιπο , αφου φαινεται μονο στο λογιστικο υπολοιπο.

Αυτο σημαινει οτι δεν εχει ολοκληρωθει ακομα?  

 

Συνηθως αν φαει ακυρο η καρτα απο το amazon , σε ποση ωρα ερχετε το ακυρωτικο μηνυμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει εμφανιστεί η χρέωση στο e-banking της ΕΤΕ, μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η παραγγελία αλλά, από την άλλη, το ακυρωτικό έρχεται σε λίγη ώρα από την παραγγελία και, το amazon προτείνει πληρωμή με άλλη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έχει εμφανιστεί η χρέωση στο e-banking της ΕΤΕ, μάλλον δεν έχει ολοκληρωθεί η παραγγελία αλλά, από την άλλη, το ακυρωτικό έρχεται σε λίγη ώρα από την παραγγελία και, το amazon προτείνει πληρωμή με άλλη κάρτα.

Τώρα που ξανά μπήκα στο I bank της εθνικής , χωρίς κάποιον λόγω , βλέπω ότι λείπει άλλο ένα ευρω από τον λογαριασμό μου. Τι μπορεί να συμβαίνει; Ελπίζω να μην επηρεάσει αυτό την παραγγελία μου γιατί τώρα είναι -1 ευρω από όσο έχει το προϊόν, ελπίζω να τα συμψηφίζουν και να μην μου βγάλει κανα άκυρο στο τέλος.

 

Πάντως η παραγγελία ακόμα είναι ανοιχτή και κανένα Mail από το Amazon ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1€ είναι 0,93 περίπου και αντιστοιχεί σε 1$ που χρεώνεται κάθε φορά που προσθέτεις μια νέα κάρτα.

Θα επιστραφεί μετά από 7-15 μέρες ή και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα  μολις μου ηρθε μαιλ απο το αμαζον οτι δεν μπορεσαν να τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα και μου λενε να επιλεξω νεα μεθοδο πληρωμης. , Οποτε αναγκαστηκα θα την κανω με την καρτα της Revolut, απλα θα πρεπει να περιμενω 3-4 μερες για να μπουν τα χρηματα στην Revolut.

 

Εως τοτε   με την παραγγελια στο αμαζον τι κανω? θα περιμενουν 3-4 ημερες μεχρι να πληρωσω με την νεα καρτα? η θα μου την ακυρωσουν εντελως? Υπαρχει καποιο οριο που δινουν για να γινει η πληρωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας Αγορά ΒΙΒΛΙΩΝ από amazon.es απορρίφθηκε με κάρτα της ΑΛΦΑ. Υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσω τα βιβλία? Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα  μολις μου ηρθε μαιλ απο το αμαζον οτι δεν μπορεσαν να τραβηξουν τα χρηματα απο την καρτα και μου λενε να επιλεξω νεα μεθοδο πληρωμης. , Οποτε αναγκαστηκα θα την κανω με την καρτα της Revolut, απλα θα πρεπει να περιμενω 3-4 μερες για να μπουν τα χρηματα στην Revolut.

 

Εως τοτε   με την παραγγελια στο αμαζον τι κανω? θα περιμενουν 3-4 ημερες μεχρι να πληρωσω με την νεα καρτα? η θα μου την ακυρωσουν εντελως? Υπαρχει καποιο οριο που δινουν για να γινει η πληρωμη?

ειναι λιγο περιεργο που καταφεραν αρχικα να χρεωσουν την καρτα με 1ε στον έλεγχο εγκυρότητας της καρτας και μετα δεν περασε η συναλλαγή.

 

τωρα μπορεις να κανεις το εξης, η παραγγελια οπως ειδες δεν ακυρωθηκε αλλα σου ζητα αλλο τροπο πληρωμης, τα αντικειμενα που πηρες ειναι κρατημενα.

αν θυμαμαι καλα στο μηνυμα που σου εστειλαν εχει και μια διορια να διορθωσεις τη μεθοδο πληρωμης. εσυ πηγαινε εντός της διοριας να επιλεξεις τη νεα μεθοδο πληρωμης και επελεξε παλι την ιδια καρτα. αρχικα θα το δεχτει και θα σου στειλει νεο μαιλ την επομενη μερα οτι δεν περασε παλι και να επιλεξεις νεα μεθοδο πληρωμης, με νεα διορια. ετσι παρατείνεις την παραγγελια σου  και εχεις τα αντικειμενα κρατημενα μεχρι να μπουν τα χρηματα στη revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...