Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εάν θέλεις να προχωρήσεις άμεσα την παραγγελία, βάλε χρεωστική, εάν έχεις.

 

Εάν είχες επιχειρήσει με πιστωτική, προσπάθησε με χρεωστική της Alpha.

όχι με χρεωστική προσπάθησα. Για να λυθούν οι απορίες όλων, επικοινώνησα με αλφα και μου ανέφραν πως ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω κάτι από αμαζον ισπανίας, έχει δηλωθεί ως γενικού εμπορίου πωλητής και τρώει άκυρο. Οπότε μόνο με ρεβολούτ? Ευχαριστώ πάντως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας Αγορά ΒΙΒΛΙΩΝ από amazon.es απορρίφθηκε με κάρτα της ΑΛΦΑ. Υπάρχει άλλος τρόπος να αγοράσω τα βιβλία? Ευχαριστώ :)

 

 

δοκίμασε από τα άλλα βιβλιοπωλεία που στο site του amazon έχει κάτω κάτω τα λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι με χρεωστική προσπάθησα. Για να λυθούν οι απορίες όλων, επικοινώνησα με αλφα και μου ανέφραν πως ΔΕΝ μπορώ να αγοράσω κάτι από αμαζον ισπανίας, έχει δηλωθεί ως γενικού εμπορίου πωλητής και τρώει άκυρο. Οπότε μόνο με ρεβολούτ? Ευχαριστώ πάντως :)

 

 

Με δεδομένο ότι η αγορά βιβλίων επιτρέπεται, μπορείς να δοκιμάσεις να βρεις αυτό που θέλεις σε άλλο ευρωπαικό κατάστημα της αλυσίδας.

 

Σημαντικό βοήθημα για αγορές από την αλυσίδα είναι το halfsize.me που σου δίνει τις τιμές σε όλα τα καταστήματα, με βάση τον κωδικό ASIN. Υπάρχει και σε add-on στον chrome.

Παιδια, επειδη το thread εχει φτασει αισιως τις 600 σελιδες μια απλη ερωτηση:

 

Σε αυτη τη φαση ειναι δυνατη η αγορα καποιων πραγματων (οχι βιβλια) απο το amazon (γερμανικο), με μια mastercard debit της Εθνικης; Το ποσο ειναι μικρο, γυρω στα 50 ευρω.

 

Εαν οχι, υπαρχει τροπος να παρακαμψω τα CC για να παραγγειλω αυτο που θελω;

 

 

Το θέμα των αγορών με κάρτα στην περίοδο των CC έχει εξελιχθεί σε λαχείο.

Προσπαθείς όχι μια αλλά πολλές φορές στον ίδιο πωλητή και, εναλλακτικά σε άλλον/ους, με την προσδοκία ότι σε κάποια θα περάσει η κάρτα.

 

Εναλλακτικά, υπάρχουν τρόποι που περιγράφονται σε πολλά νήματα και σήμερα σ' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και εγω να συνδεσω καρτες χρεωστικες (alpha & πειραιως) με Leupay αλλα δυστυχως στο verification κολλησαν και οι 2.. Αρα μεταφορα χρηματων πλεον μονο με εμβασμα απο οτι καταλαβα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους! Να ρωτήσω κάτι? Top up στο paypal κάνουμε μόνο από το λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος στον λογαριασμό μας στο  paypal ή από οποιονδήποτε λογαριασμό?

 

Επίσης, σας έχει τύχει να αγοράσετε κάτι από ebay uk με πιστωτική απευθείας και όχι κάτι άλλο? Έχει να κάνει με τον κάθε πωλητή, ή πιάνεται σαν ebay? Αγόρασα ένα ρούχο από έναν πωλητή και πέρασε κανονικά η πιστωτική, και τώρα δεν περνάει σε κανέναν άλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και το έχω γράψει επανειλημμένως ότι, εάν έχεις συνδεδεμένο λογαριασμό στο paypal, μπορείς να στείλεις έμβασμα όχι μόνο από τον συνδεδεμένο αλλά και από ΄τραπεζικό λογαριασμό που έχεις σε άλλη τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ! Έχω συνδεδεμένο λογαριασμό από Πειραιώς και τον έχω εξαντλήσει! Άρα μπορώ να κάνω top up από άλλο λογαριασμό της Πειραιώς στον οποίο είμαι συνδικαιούχος?  Να πιαστεί δηλαδή ότι το έμβασμα στέλνεται από τον κύριο δικαιούχο? ή θα έχω πρόβλημα να μπουν τα χρήματα επειδή θα φαίνεται άλλο όνομα ως πρώτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το όνομά σου, ως συνδικαιούχου, είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό που έχεις δηλώσει στο paypal, ναι, μπορείς να δοκιμάσεις.

Δεν χάνεις τίποτε, άλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπαίνετε στα internet banking της κάθε τράπεζας για να ενημερώνεστε, για την πειραιώς το είχαν σταματήσει από της 14 και το άνοιξαν κατά της 20, χτες έστειλα και έφυγαν κανονικά τα εμβάσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και εγω να συνδεσω καρτες χρεωστικες (alpha & πειραιως) με Leupay αλλα δυστυχως στο verification κολλησαν και οι 2.. Αρα μεταφορα χρηματων πλεον μονο με εμβασμα απο οτι καταλαβα... 

Eγω φόρτισα το λογαριασμό μου στo LeuPay με 20 ευρώ απο virtual WeBuy καρτα της Πειραιώς άμεσα με 0.50 λεπτά προμήθεια. Νομίζω φόρτιση λογαριασμού απο κάρτα στο Leupay είναι 1% απο το ποσό.  Εστειλα φωτό και απο τα έγγραφα και περιμένω την κάρτα τους.

Σήμερα ήρθε και η κάρτα της Revolut σε φυσική μορφή σε πολύ φιγουρατζίδικη συσκευασία B)

Εκανε ακριβώς όσο λέγαν στο app (φοβερό timing :shock: ), τα δε χρήματα εμφανίστηκαν στο app μετά απο 4 εργάσιμες ακριβώς :huh: μετά απο τραπεζικό έμβασμα μέσω eurobank.

 

Ερωτήσεις προς πιο έμπειρους,

1) Αν την συνδέσω στο λαγαριασμό μου στο paypal πρέπει να οριστεί λογικά ως primary ; (υπάρχει ήδη συνδεδεμένη μια ελληνική προπληρωμένη κάρτα απο Πειραιώς).

 

2) Αν υπαρχουν χρήματα στο balance του Paypal σε ενδεχόμενη αγορά εξαντλείται λογικά πρώτα το ποσό απο το balance και μετά "τραβάει' απο την κάρτα;

 

3) Τι πρέπει να τσεκάρω ώστε η μετατροπή συναλλάγματος να γίνεται απο τη Revolut (που δεν έχει έξοδα) και όχι απο το paypal;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...